September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 12 April 2022
Canowindra Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Tuesday, 12 April 2022.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: G Lee (5) 35 cb.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stroke Medal Apr: White: A/Medal: J Wiseman (11) 72. B: B Oldham (12) 75 cb. C: B Op’thoog (42) 73.

EASTLAKE: Medley: Stableford: B Mata (28) 41.

GOSFORD: Women: Stableford: Div 1: M Carmichael (25) 29 cb. Div 2: S Whitehill (42) 28.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: D Porter (2) 40. M Tobin (9) 38. J O’Halloran (9) 38. T O’Halloran (15) 36. B: F Lewry (22) 38. P Hastings (19) 37. G Shannon (16) 37. P Murch (19) 35. C: R Altman (25) 39. D Daniel (24) 38. J Van Nispen (24) 36. M Parkinson (29) 36.

HURSTVILLE: Medley: Stroke 9-hole Ambrose: White: M Nikolovski C Glasson (3.75) 26.25.

ILLAWARRA JNR MASTERS at Kiama GC. Final Round: Boys c’ship (par 66): C Jackson (The Lakes) 132 L Naumovski (NSW) 133 R Richards (Pennant Hills) R Wu (NSW) 135. 16-17yrs: C Jackson (The Lakes) 132. Hcp: R Richards (Pennant Hills 2) 131. 14-15yrs: R Wu (NSW) 135. Hcp: J Quinn (Port Kembla 24) 130. 12-13yrs: B Chung (Ryde Parramatta) 147. Hcp: C Farmer (Kiama 25) 131. 11yrs/u: C Kerr (Wollongong) 148. Hcp: C Schultz (The Ridge 32) 126. Girls c’ship: Par 69: A Jang (Toukley) 138 G Lee (Concord) 142 M Moon (NSW) 143. 16-17yrs: G Lee (Concord) 142. Hcp: L Kremmer (NSW 6) 139. 14-15yrs: A Jang (Toukley) 138. Hcp: I Kaloudis (The Lakes 4) 139. 12-13yrs: C Kim (Lynwood) 155. Hcp: S Laird (Kiama) 129. 11yrs/u: S Zou (Bonnie Doon) 160. Hcp: E Fan (Pennant Hills 32) 139.

LONG REEF: Men: Stableford: M Jones (6) 38. Women: Div 1: F Bone (22) 35. Div 2: J Cheng (29) 39.

NELSON BAY: Women: Stableford: Gymea Lily: A: J Newsham (25) 37. C Elliott (24) 37. B: E Pfennigwerth (31) 36. C Ledingham (31) 34. C: L Filmer (38) 31. J Fey (34) 27.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: T Durante (19) B Dambrosio (17) 73. A: B Pardey (6) 39. B: B Dambrosio (17) 41. C: J McMahon (18) 32. Scr: R Fernandes (3) 30.

RICH RIVER: Men: Stroke West: White: A: K Lambert (7) 67 cb. B: P Webber (17) 66. C: G Jasch (19) 68 cb.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: F Close (27) T Smith (5) 70. A: J Clarke (11) 43. B: A Barrie (16) 39. C: W Andrews (20) 40. D: F Close (7) 36.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: R Williams Jnr (10) 40.

STONECUTTERS RIDGE: Women: Stableford: A: H Joo (22) 35 cb. B: D Rush (31) 38. C: K Dent (33) 35.

THE COAST: Medley: Stableford: 2B: P Stout (12) R Sharland (15) 45. A: P Garvan (6) 36. B: E Theodore (16) 37. Scr: P Garvan (6) 30.

THE LAKES: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: T Foote (13) 84. Div 2: K Ganderton (32) 110. Medley: Stableford: B Zang (23) 37. Women: 9-hole: Gold: H Bathgate (38) 18. K Hindle (33) 17.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: H Aramayo (Links Shell Cove 8) M Reynolds (19) 75. Men: A: C Mills (9) 42. B: A Tanti (14) 39. C: M Goddard (26) 35 cb. Scr: H Duncan 31 cb. Women: E McGee (33) 31 cb.

TOCUMWAL: Women: Stableford: 4B: P Jackson M Anderson (34) 42. Gold: M McMahon (30) 30.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: D Andrews (21) 38. Div 2: J Denmeade (34) 33. Div 3: B Bjorkbom (40) 33.

WALLACIA: Men: Stableford White: S Blundell (9) 34 cb.

WARRINGAH: Women: Stableford: 9-hole: Div 1: S Hughes (17) 18 cb. Div 2: L Peterson (35) 16.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: R Winter (13) 36 cb. S Giles (13) 36 cb.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 4B: M Wood (34) P Suttor (32) 47. C Murphie (29) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Murray: A: S Bowen (10) 3 up. B: C Wenman (14) 1 up cb. C: M Lachmund (24) 2 up. Lake: A: B Sullivan (9) 1 up cb. B: B Mahlstedt (12) 2 up. C: K Hayden (16) 2 up. D: I Tuckey (29) 3 up.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: T Evans (18) 20. Red: B Rapkins (8) 19.