October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 23 March 2022
Talbingo Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 23 March 2022.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: R Ewing (13) 36. B: M Barr (15) 34 cb. C: I Bradley (27) 34.

BARHAM: Women: Stroke: Ambrose: J Bibby (29) J Weaver (23) 65 cb.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: A: G Constantine (13) 36. B: S Ross (19) 42. C: N Hawkins (28) 38. Scr: S Warncken (2) 29.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: D Marriner (12) G Rudd (18) 47. 2B Scr: J Atansovski K Klem 36. A: P La Vite (7) 33 cb. B: G Mitchell (16) 36 cb. C: N Seaman (27) 38.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: 9-hole: G McDonald (14) 22.

BONDI: Stableford: N Banwell (18) 35.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: J Hasemer (9) 39. B: R Dyne (12) 37. C: C Remidios (24) 38. Women: A Arnold (1) 35.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: R Williams (2) I Williams (13) 46. G Urbani (11) 39.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: G Marsh (15) V Pham (10) 46. Scr: M Nagy J Graham 43. A: G Marsh (15) 38 cb. B: X Huynh (16) 36 cb.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B: S Goodall J Page 43.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: Split Six: D Wheatley (21) J Wheatley (17) 63 cb. 4B Scr: A Weekes A Perfect 39 cb. A: J Browne (8) 40. B: G Atkins (15) 39 cb. C: R Morrison (21) 38.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B Multi: S Lee (32) G Lee (38) 80. Div 1: J Jung (14) 39. Div 2: J Nam (24) 38. Div 3: S Lee (32) 39.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: M Hunt (30) C Wall (13) 49. A: A Kim (9) 40. B: M Wylde (17) 39. C: M Hunt (30) 40. PM 2B: R Gair (5) D Higgins (19) 48. A: R Gair (5) 38. B: R Roulston (13) 38. C: P Duncan (21) 41. Gold: J Vodanovich (35) 34. 2B Scr: R Stevens M Thomson 41.

CASTLECOVE: Women: Stableford: H Muscat (31) 31 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Par: A: L Baldwin (26) 1 down. B: J Tozer (44) 2 up.

CONCORD: Men: Stableford: Irish Team: J Wilson F Murphy J Cott D Dickinson 91. A: M Ng (10) 36. B: P Lewis (15) 36. C: J Cott (23) 41.

CROMER: Men: Stableford: 2B Multi: L Freudenstein (30) S Short (21) 95. A: B Kitchener (13) 42. B: M Smith (17) 42. C: L Freudenstein (30) 43. Scr: G Baciu 35.

CRONULLA: Women: Stroke American Foursome: Green: S Howard S Wilson 68.75. Stableford: L Showell (28) 29 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: D Angus P Pisani 50. 2B Scr: D Peters D Sheather 37. Div 1: G Friedrich (13) 40. Div 2: J Kim (17) 40. Div 3: P Hayes (27) 39 cb. Scr: P Takla 35.

EASTLAKE: Medley: Stroke: Ambrose: T Williams S Appoo 61.5. Scr: C Hicks M Hicks 64.

ELANORA: Women: Stroke: Foursome qlfrs: C Manassen (23) J Robinson (24) 75.5 cb.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: P Gibbs 40. B: K Parks 39. C: J Yu 41. D: D Cole 41.

FINLEY: Men: Stableford White: R Daniel (7) 35. Women: Stroke: Medal Mar: M Doyle (26) 75.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: D Cox (9) 40. B: P West (18) 39. C: R Parry (22) 39. Scr: D Cox (9) 31 cb.

GOULBURN: Women: Stableford: A: H Buchanan (19) 35. B: K Stamatellis (28) 36. Gold: A Craig (31) 33.

HORIZONS: Men: Stableford: R Duffy (21) 38. Women: J Hancock (16) 37 cb.

HOWLONG: Women: Stableford 2B: Yellow: J Marshall S Evans 45 cb.

KAREELA: Men: Stableford: A: P Dalley (10) 25 cb. J Fraser (11) 25. B: J Richmond (19) 26. C Taylor (21) 25 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: D Picone (8) F Lord (15) 45. A: C Ross (7) 39 cb. B: T Pearsall (15) 38 cb. C: J Cooper (19) 38. Scr: D Gannon 38. Veteran: C Ross (7) 39 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: P Kelly (11) D Martin (20) 65. P Kelly (11) 37.

LEONAY: Women: Stableford: Div 1: C Mathias (24) 33. Div 2: T Whiteside (31) 23.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: P Thomson (17) A Cox (14) 44. P Thomson (17) 38.

MANLY: Men: Stableford: A: M Paynter (11) 39. B: S Bowhill (16) 39. C: J Murphy (23) 40. Scr: B Herring (0) 35. Stableford White: J Morgan (36) 24.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: F O’Young (20) 43.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: A Steger (19) A Howell (15) 48 cb. Div 2: T Moore (35) B McCabe (16) 50. 2B Scr: S Morgan J Turik 40. A: M Forer (11) 40. B: M Li (18) 43. C: T Moore (35) 41. White: I Burt (27) 30.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: D Cassie (8) 36 cb. B: M Dries (13) 44. C: D Van Roest (21) 40. Veteran: R Szancer (15) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Split Six: D Williams (16) C Courtney (17) 72. A: L Peters (11) 41. B: K Scott (19) 39. C: M O’Brien (22) 44.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: M Mesiti (26) T Townsend (20) T Mesiti (20) B Smith (16) 89. A: S Skala (15) 40. B: C Noor (20) 39. C: D Kharti (25) 39.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: M Graham (40) 41.

NOWRA: Men: Stableford: D Pickup (24) 37. Veteran: Medal Mar: A: D Davis (9) 30. B: D Pickup (23) 28. C: M Shanahan (27) 26. Women: Medal: S Hunter (24) 31.

NSW: Medley: Stableford: 2B: A Kaye (10) J Grey (23) 45 cb. Men: A Kaye (10) 38. Scr: P Frankland 32. White: T Uher (19) 33. Gold: M Messis (27) 33. Women: L Buckley (15) 25.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: J Coates (8) 37. B: N Vale (13) 38 cb. C: N Hardy (19) 44. D: J Bowring (30) 38.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: A Stannard (2) 42. B: R McDonald (16) 40. C: K Mortlock (21) 42 cb. Scr: A Stannard 40.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: S Archer (16) D Garrett (22) 45 cb. 2B Scr: D Smyth J D’Ermilio 39. A: D Mckay (11) 37. B: D Saunders (13 Nelson Bay) 39. C: J Denoord (27) 36.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: T Rooney (24) P Van Rooyen (11) 49. T Rooney (24) 41.

RANDWICK: Women: Par: Div 1: J Walsh (17) 5 down. Div 2: A Sailor (27) 5 down. Div 3: S Bush (28) 6 down. Div 4: K Preece (39) 2 down.

RICH RIVER: Women: Stableford: Brooch: West: A: J Kelly (21) 38. B: R Dyson (26) 38. C: D McMinn (30) 40.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: R Milligan (30) R Selig (18) 71. 2B Scr: W Palmer (1) A Wilson (2) 40. A: K Maxwell (11) 41. B: G McNeilage (16) 39. C: R Milligan (30) 35. Scr: A Wilson (2) 35.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Canadian Foursome: A: R Evatt M Pearce (15) 38 cb. Scr: A Gale D Mabey 26.

TALLWOODS: Men: Stableford: L Thomas (6) 36. K Lee (18) 35.

TERREY HILLS: Stableford: A: K Saikawa (12) 38. B: J Bacon (15) 37 cb. C: P Caver (30) 37.

THE AUSTRALIAN: Men: Par: 2B: D Carland (22) S Pike (17) 10 up. Scr: A Service A Bertrams 5 down cb. Challenge: AGC bt NSWGC.

THE COAST: Medley: Stableford: A: T Anderson (9) 39. B: A Hayes (13) 35. Scr: T Anderson (9) 30.

THE LAKES: Medley: Stableford: 2B: J Ganderton (5) K Woodward (26) 45. 2B Scr: A Pemberton K Trenorden 34. P Wells (23) 39. PM 2B: E Salerno (17) M Jumikis (9) 44. 2B Scr: E Sissian G Jones 34. E Sissian (8) 39. 9-hole: G Levy (7) 18. J Loveday (12) 16.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: J Tilbrook (11) 20. B: G Heath (18) 20. C: S Marshall (32) 23.

TOCUMWAL: Men: Stroke White: Div 1: M Taylor (7) 70. Div 2: M Colledge (18) 72. Div 3: A Michalowsky (24) 72. Gold: G Sharpe (28) 81.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: S Calvert (15) L Buxton (16) A Small (11) J McCurdy (23) 99. A: A Small (11) 42. B: S Calvert (15) 40. C: A Wooldridge (21) 38. D: B Fuge (27) 41.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B Agg: Gold: K Briggs (20) N Haynes (12) 75. Medley: A: T Looi (10) 39 cb. A Scr: J Tolomeo (-2) 35. B: M Cheng (16) 43. B Scr: N Giakoumatos (13) 25. C: S Sul Choe (22) 38. C Scr: B Brandt (21) 18.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: J Smith-Lester (18) J Middleton (13) 50. 2B Scr: E Jackson K Clough 38. A: J Cho (12) 42. A Scr: E Jackson 32. B: A Liao (13) 40. B Scr: A Liao 28. C: A Munro (24) 40. C Scr: S Simpson 19.

WALLACIA: Women: Stableford: R Murdoch (32) 31.

WARRINGAH: Men: Stableford 9-hole 2B: White: V Rulli (27) B Gotting (32) 25. 9-hole: A: G Benbow (6) 20 cb. B: M Downey (18) 21. C: P Castrisos (32) 23.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Ambrose: S Shields G Rose B Huckstepp T Fowler (10.5) 52.5. Scr: K Rugless T Nott T Vella 59.

WYONG: Men: Stableford: 2B: S Grey (20) B Henry (11) 49 cb. Div 1: T Hoddinott (8) 42. Div 2: M Kenny (19) 40 cb. Div 3: G Ehsman (26) 43. Scr: D McClelland 37.