September 24, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 12 March 2022
Warringah Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 12 March 2022.

BARHAM: Stroke: A/Medal: C James (6) 69. B: B Whitman (16) 74. C: W Heywood (18) 74. Stableford: D Waller (23) 35.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: S Knight (19) 36. Men: J Dickson (7) 36.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: K Brown (10) 40. B: B Matters (18) 31. C: P Fereti (32) 23.

BEXLEY: Men: Stroke: Matchplay: P Aroney bt S Reddy 2-1. D Kalamaras bt C Freese 19th. D Marriner bt P Singh 3-1. S Jones bt P Wu 4-3. Stableford: A: M Mcdeed (5) 37 cb. B: E Lobo (14) 36. C: B Hinley (19) 34. A Scr: G Heffernan 32. B Scr: D Sherry 25. C Scr: D Cunneen 16. Women: S McKay (16) 28 cb.

BONDI: Men: Stableford: A: G Kennedy (4) 38. B: N Rawson (17) 44. C: V Dainer (30) 37.

CAMPBELLTOWN: Men: Par: A: R Minns (-1) 1 up cb. B: J Fretwell (18) 10 up. C: M Ayres (22) 7 up.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: M Wallace (18) 37. B: M Rohode (22) 35 cb. Men: A: A Lowndes (7) 39. B: M McKean (19) 41. C: J Mathers (30) 41.

EASTLAKE: Men: Stableford: A: S Robinson (-2) 42. B: S Minter (13) 42. C: H Cashmore (24) 39.

ELANORA: Mxd: Stableford: Cup: G Magarey (24) 41. Men: Hcp: A: T McCann (4) 40. B: B Orth (16) 36. C: G Magarey (24) 41.

FINLEY: Mxd: Stableford: 4B: P Pinnuck (9) S Simpson (22) 42.

GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: Div 1: R Brandom C Nunn G Oxford T Dawes (7.88) 56.12. Div 1 Scr: A Robb S Hunt P Groves N Weir 58.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: M Hams (14) 40. B: D Rogers (38) 49. A Scr: D Bosley (0) 32.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: J Buttrey (21) 39. B: T Sattler (34) 37. Men: A: R Dickson (12) 38 cb. B: B Curry (16) 41. C: T Farr (36) 40.

HOWLONG: Women: Stableford: A: E Rodwell (16) 37. A Arnot (19) 37. F Barnes (15) 36. Men: A: I Charles (4) 41. J Wilson (7) 39. P Stevens (8) 39. B Baring (8) 38. B: A Neilson (16) 40. P Allen (17) 39. D Frost (18) 39. K Rampling (19) 38. C: T Kirley (21) 43. A Hutchings (30) 42. T Whelan (25) 39. G Gould (25) 38.

LAKESIDE: Men: Stableford: 4B: D Gascoine (13) L Pitman (17) G Ridge (14) R Vinod (20) 89. A: A Bridge (8) 36 cb. B: A Johson (11) 38. C: R Vinod (20) 39. Women: Div 1: L Hall (17) 33. Div 2: L Strano (24) 33.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: A: L Marcuccio (6) 40. B: D Campbell (19) 51. C: L Carman (25) 42. M Hobson (16) 37.

MASSEY PARK: Women: Stableford: L Wright (31) 33.

NELSON BAY: Women: Stableford: J Newsham (25) 38. Brushbox: A: D McAuliffe (8) 40. B: M Limana (17) 44. C: R Graystone (26) 42.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: A Bartlett (11) 44. A Scr: O Gilson 41. B: J Hartigan (20) 42. C: J Kelman (24) 42.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: D Illingworth (2) 40 cb. B: J Salvaggio (19) 40 cb. C: A Mason (28) 40. A Scr: D Illingwoth (2) 38. Women: Green: C Mallinson (12) 37. Medley: Stableford: 2B: R Haskard (23) N Bennett (9) 50.

NSW: Men: Stableford: K Ryan (15) 41 cb. Stableford White: I Colhoun (25) 38. Women: Stableford: C Tatley (23) 35 cb. Men: Scr: D Storey 36 cb.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: P Camden (12) 41. B: R Peet (15) 42. C: J Wehbe (20) 41. D: N Brummell (27) 45. A Scr: C Kim 39.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: M Capon (16) M Brooks (25) 48. A: M Rankin (12) 39. B: C Wilson (13) 42. C: M Brooks (25) 37. Scr: S Taylor 33.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: R Webster (6) 39. B: A Arkins (13) 40. C: R Lyons (23) 39. Women: Div 1: M Armstrong (18) 35 cb. Medley: 2B Agg: J Arkins A Arkins 74. Men: R Sinclair T Johns 73.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: J Giardina (10) 42 cb. B: R O’Shea (13) 42. C: B Eames (26) 36. Scr: J Pullen 39. M Davis (PGA) 40. Gold: T Brandtman (20) 30. Women: Stableford: A Pullen (11) 31. Men: Stableford 2B: White: I Friedlander (13) A Boolkin (19) 49. 2B Scr: L Furlong J Pullen 45.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: A Smith (12) 37. C Davies (16) 35. B: G Schumertl (19) 34. F Sharpe (19) 32 cb. Women: Green: Div 1: J Colvin (24) 32. S Ireland (18) 30. Div 2: V McGrath (28) 27 cb. H Roslaniec (32) 27.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Silver Medal: A: B Williams (16) 65. B: M Lawless (20) 68. C: P Mitchell-Taverner (33) 64. A Scr: J Brownlow 70.

THE COAST: Women: Stableford: C Fifield (17) 33. Men: Stableford White: A Scr: K Isch (5) 33. B Scr: Z Clark (13) 25. C Scr: J Stavroulakis (18) 23. A: T Podvorec (4) 39. B: R Simpson (13) 37. C: B Morrow (19) 45.

THE LAKES: Stroke: D Murphy (12) 63. Scr: J Zieme 71. Team Agg: M Ellison (18) S McPhee (18) J Kalaf (5) R Norgard (9) 211.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: J Sandri (7) 42. B: L Thorburn (15) 41. C: C Liddell (25) 41. 2B Multi: T Springett (9) P Fitzgibbon (10) 91.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: A Purtill (7) 37 cb. B: J Crilly (13) 40. C: P Aston (19) 36. D: I MacFarlane (25) 36. Women: A: Z Hawe (19) 39. B: L Forsyth (27) 37 cb. Medley: Stableford Gold: K Morey (20) 36.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: P Ryan (10) 40. B: S Di Ieso (23) 44. Lake: A: B Forrester (7) 38. B: B Cunningham (18) 39. Women: A: D Payne (16) 37. B: S McGuinedss (40) 35.