September 25, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 19 February 2022
Murray Downs Golf & Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 19 February 2022.

ANTILL PARK: Women: Stableford: S Kennedy (5) 35. Men: Stableford White: A: S May (10) 41. B: S Pulbrook (14) 37 cb. C: D Williams (19) 41 cb. 2B: G Payne (17) 50 cb. G Hatton (24) 50

ASQUITH: Men: Stableford: A: C Brobbel (8) 40 cb. B: M Gallman (15) 41. C: G Dashwood (21) 41. A Scr: M Black (1) 39. 2B: B McGiffen (4) J Snell (18) 51. Team Agg: S Jenkins (14) G Dashwood (35) T Burchard (21) J O’Brien (26) 111.

AVALON: Women: Par: C Gardner (32) 2 down.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: J Bennett (13) 40 cb. B: L Foley (14) 41. C: J Ryan (25) 42.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: S Katsoulas (13) J Saad (11) 50. A Scr: P Fletcher P Lyons 37. H Darwish (15) 40. L Ritchie (19) 40. A Scr: S Kaiev 30.

BARHAM: Men: Stroke: Div 1: W Pitson (10) 71. Div 2: C Thompson (14) 72. Div 3: R McKenzie (19) 68.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: D Hanlon (13) 37. Men: A: P Bakker (7) 40. B: K Pereira (16) 40. C: J Garcia (21) 41. Hole in one: M Wilson at 9th. Stableford: Irish Team: R Aitkenhead (25) B Murray (25) C Berenger (17) J Sweeney (7) 122.

BAYVIEW: Men: Par Black: A: C Smith (8) 4 up. B: N Mills (16) 6 up. C: L Wilson (24) 9 up. Scr: A Scr: C Smith 3 down. Women: Par: Div 1: W Harrington (4) 2 up. Div 2: V Mcclelland (27) 2 up cb. Medley: 2B: L Wilson (24) A Wickett (28) 12 up.

BERMAGUI: Women: Stroke: Foursome C’ship: S Chamberlin K Collingham 190. S Wilder (29) C Rudneski (20) 156. Stableford: S Chamberlin (18) 36. Men: Par: A: N Flavell (13) 3 up. B: B Johnson (16) 9 up. C: G Cummins (22) 1 up cb.

BEVERLEY PARK: Mxd: Stableford: Div 1: S Warner (18) 42. A: S Golik (11) 41 cb. B: T Edwards (20) 41 cb. C: G Eade (24) 41. A Scr: J Ashcroft (1) 34. Div 2: J O’Connor (31) R O’Connor (22) 48.

BEXLEY: Men: Stroke: Matchplay: P Singh bt D Watt 6-4. P Aroney bt S Andreacchio 2-1. S Jones bt D Sykes 3-1. D Kalamaras bt R Martinez 2-1. Medley: Stableford: S Song (16) 34. 4B: G Dounias (32) C Kalogrias (23) M Kittos (21) S Kyriazopoulos (24) 135. Men: A: N McEwen (9) 40. B: A Green (15) 43. C: P Bambridge (22) 39. Scr: S Mitchell 37. Stroke: Matchplay: D Marriner (13) bt R Thomas (18) 5-3. S Reddy (10) bt S Hogg (11) 3-1. P Wu (7) bt K Klem (6) 2-1. C Freese (9) bt M Underhill (8) 4-3.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: K Pidgeon (14) 38.

BONDI: Men: Stableford: S Fuller (14) 42. 2B Agg: S Fuller (14) G Aldridge 81.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: N Prineas (0) 36. A: N Prineas (6) 42. B: B Lambrinos (15) 43. C: B McFadyen (19) 43.

BONVILLE: Medley: Stableford: B Daymond (8) 42. B Parker (2) 38. 2B: B Parker (2) A Berrada (15) 44 cb.

BOWRAL: Women: Par: M Horwitz (17) sq cb. Men: 2B Agg: S Kemp (12) A De Manincor (14) 7 up.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: S Spenatti (11) 38. A Scr: I Elliot 35. B: L Ireland (13) 48. B Scr: M Williamson 27. C: D Hawkins (20) 41. C Scr: M Weller 22. Irish: D Clancy (15) L Ireland (13) S Smith (11) M Weller (21) 101.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: C Hilton (12) K Ferry (8) 45. Div 2: M Haining (23) N Haining (36) 50. Div 1 Scr: L Markovski C Ing 37. A: S Hilaney (9) 41. B: C Hilton (12) 40 cb. C: C Buanieo (19) 37. D: N Hainging (36) 40.

CAMDEN: Women: Stableford: A: M Ross (19) 34. B: K De Cean (25) 37. C: J James (32) 36. Split Six: P Dilucchio (22) B Johnston (19) 60. Men: A: W Bell (9) 43. A Scr: M Ferreira 32 cb. B: M Wright (15) 41 cb. B Scr: B Hanagan 26. C: P Cascarino (24) 41. C Scr: S Kumaran 17 cb. Split Six: P Cascarino (24) R Stomber (8) 68.

CARNARVON: Men: Stroke: Foursome: S Curtis (14.5) G Mclennan 70.5. A Scr: J Lind P Ellison 76. Stableford: 2B: S Brooks (11) M Mathews (12) 49. A: M Mathews (12) 44. B: J O’connor (14) 41. C: J Hickey (31) 45.

CASTLE HILL: Men: Stableford White: A: P Matolic (11) 41. B: D Griffiths (14) 40. C: A Toro (22) 43. A: L Song (12) 42. B: S Barbara (14) 43. C: K Clarke (21) 39 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: H Forsythe (14) D Temby (36) 50. A: L Frankish (11) 39. B: P McCarthy (18) 41. C: A Lobb (21) 43. Women: Stableford: G McFarlane (30) 37 cb.

CONCORD: Men: Stableford Black: A: J Armstrong (-3) 40. B: R Browning (20) 38 cb. C: A Radford (29) 40. 2B: D Fletcher (29) R Browning (20) 49 cb. 2B Scr: J Armstrong R Hassarati 43.

COROWA: Women: Stableford: R Black (21) 39. Men: A: H Aston (8) 38. B: R Wills (16) 42. C: G Carter (26) 44.

CROMER: Medley: Stableford: A: K Wang (11) 41. B: M Nicholson (14) 41. C: L Daly (24) 44. Scr: A Hessell (2) 36. 2B Multi: K Wang (11) P Matthews (13) 86.

CRONULLA: Medley: Stableford Irish Team: Black: A: M Francis (13) D Rehmie (16) M Brenton (6) N Peke (9) 127. Stableford: A: B Small (11) 41. B: J Myers (14) 38. C: R Sundercombe (24) 42.

CUMBERLAND: Men: Stroke: A: M Wright (8) -6. B: D Bowen (15) -7. C: H Park (21) -11.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Multi: Div 1: J Fitzgerald (10) L Raams (18) 74. Div 2: D Rowsell (29) D Fuller (20) 75. 2B: Div 1 Scr: D Williams C Williams 37. Men: Div 1: S Mclean (12) 44. Div 2: M Silleri (23) 40.

ELANORA: Men: Stroke C’ship qlfrs: Black: A: M Allchurch (8) 67. B: W Geddes (15) 69. C: L Adler (19) 70 cb. Stroke: D: J Fox (31) 65.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: J Bowron (9) 43. B: G Ryan (18) 46. C: G Godfrey (20) 40. D: D Jenkins (25) 38. 2B: G Ryan (18) J Quinn (16) 52.

FINLEY: Men: Stroke: Medal Feb: Div 1 Scr: D John (5) 80. Div 1: B Wilson (16) 68. Div 2: P Cu (22) 75. Medley: S Pyle (14) 90. Men: D Scr: D John (5) 80. Div 1: B Wilson (16) 68. Women: S Pyle (14) 90. S Pyle (14) 76. Men: Div 1 Scr: D John (5) 80. Div 1: B Wilson (16) 68. Div 2: P Cu (22) 75. Women: S Pyle (14) 90. S Pyle (14) 76.

FOX HILLS: Men: Stableford: B: V Sikwila (14) 41 cb. A: P Robertson (6) 47. B: A Borg (16) 38. C: T Kim (36) 39. 2B: D Donovan (25) A Nichols (17) 47. A Scr: M Davies J Mitchell 36.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B: D Sookee (19) T Markovski (11) 47. A: A Johnston (6) 35 cb. B: J Fuentes (14) 42. C: P Paoli (27) 34.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: 2B: Div 1: S Godbolt (16) P Wilson (23) 46 cb. Div 1: W Godbolt (16) 39.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: S Zingle (1) 38. Div 2: M Lowe (16) 37. Div 1 Scr: S Hunr 32.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: R Cheal (12) 42. B: K Potter (15) 41 cb. C: J Rogers (19) 39 cb. A Scr: C Matterson (7) 31 cb.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Feb: A: G Moroney (17) 68. B: K Stamatellis (28) 73. Men: Stableford White: W Green (41) 46. M Frawley (19) 45. J Cao (6) 43 cb. K Fitzsimmons (15) 43. D Falk (-5) 41.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: S Kovacs (21) 37 cb. B: D Clemens (31) 42. Men: A: D Allen (14) 39. B: G Foster (16) 38. C: C Lock (29) 42.

HOWLONG: Men: Stableford 9-hole: White: A: M Hynes (28) 22 cb. Women: Stableford: A: J Marshall (25) 19 cb. A: W Day (15) 37. B Outen (17) 36. A Arnot (18) 35. Men: A: W Hannan (11) 42. C Isaac (12) 39. I Charles (3) 38. B: S Martin (16) 37. B Pearce (17) 35. C Talbot (19) 35. C: P Connelly (21) 36. G Williams (22) 35. J Addicott. A Scr: Z Grubisa.

JAMBEROO: Men: Stroke White: R Chilby (15) 61. Women: R Gregson (29) 71.

KAREELA: Men: Stableford: A: T Moran (12) 40. A Scr: C Holland (5) 31. B: M Moore (15) 39. B Scr: G Payn (14) 25 cb. C: H Glazier (35) 39. C Scr: L James (20) 17 cb.

KILLARA: Men: Stableford White: A: B McNamara (2) 42. B: T Tobin (17) 39. C: L Stuart (31) 47. Women: Green: B Robertson (11) 36.

KOGARAH: Medley: Par 2B: White: R Nagle (23) 9 up. P Ashton (19) cb. A Scr: G Harnwell M Musgrave 5 up.

LAKESIDE: Women: Stableford: 2B: C Jones (22) L Strano (24) 64. Div 1: T Wood (8) 35. Div 2: M Gear (24) 32. Men: 2B Agg: B Challis (8) R Warby (11) 68. 2B Scr: L Symons (4) C Neville (3) 57. A: C Neville (3) 38. B: D Allen (11) 37. C: B Godfrey (21) 36.

LANE COVE: Mxd: Stableford: 2B Agg: W Cheung (27) F Hurford (36) 74. B Seaman (23) 39.

LEONAY: Mxd: Stroke: Cup: A Scr: Z Lange 70. A: A Mcardle (17) 63.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: M Choi (11) 41. B: P Ashton (14) 40. C: L Woh (22) 41. 2B: G Fox (22) M Waud (17) 51. 2B Scr: J Nguyen D Lao 42.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: J Knox 36. A: M Starc (9) 42. B: B Knight (16) 40. C: H Maynes (22) 44. Women: J Hagan (20) 36. Mxd: 2B Agg: A Varasdi (11) 79. H Maynes (22) 79.

LYNWOOD: Stableford: Div 1: C Burgon (0) 39. Div 2: G Yeates (16) 39. Div 3: K Thurgood (28) 44. Div 1 Scr: T Farrar 36. Div 2 Scr: W Maike 22. Div 3 Scr: M Maricic 22. J Smith (10) 33. D Northwood (18) 37. A: T Doonan 50. P Doshi-Dowsett 50. A Scr: C Burgon 42. G Sheppard 42.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Yellow: L James (3) 40. S White (16) 38. L Faamanatu (22) 43.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: D Brooker (2) 42. B: C Hagipantelis (14) 37. C: B Howard (28) 43.

MANGROVE MOUNTAIN: Par: 2B: M Bowman (17) L Vanderkley (15) 9 up. M Bowman (17) 6 up.

MANLY: Men: Stableford: A: C Wright (13) 41. B: R Batstone (14) 40. C: N Roberts (22) 42.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 4B: D Slater (15) J Lee (17) 47. 4B Scr: T Shaw (0) D Cremin (+1) 39. M Solomon (14) 41. Scr: D Jones (2) 34.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: A Brownlee (20) 42. Div 2: B Ashton (25) 38. Men: Div 1: I White (8) 41. Div 2: D Curran (17) 37. Div 3: K Darke (23) 39. Scr: C Smith 36. 2B: J Benson (15) M Holloway (28) 49.

MONA VALE: Men: Stableford: A: P Jones (5) 39 cb. B: G Chalmers (16) 40. C: D Zworestine (28) 44. A Scr: A Radford 37.

MONASH: Men: Stableford: A: A Mitchell (11) 42 cb. B: S Mott (13) 42. C: M Karpin (29) 38. Mxd: 2B: Div 1: S Mott (20) B McNamara (13) 48. Div 2: M Pinkus (23) R Knight (15) 46. Stableford White: C Pui (24) 34. Stableford: 2B Scr: J Bennett (10) J Cusworth (1) 40.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Multi: C Butt (13) C Butt (26) 89. A: S Evans (10) 43. B: P Lautre (15) 45. C: J Kim (23) 43 cb.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: J Tucker (24) 40. B: A Webb (26) 36. Men: Stableford Black: A: A Peterson (11) 42. B: B Hinton (13) 39. C: J Downing (21) 39.

NELSON BAY: Women: Stableford: Brushbox: Div 1: L Drake (20) 36. R Rocher (19) 29. J McClymont (22) 27 cb. Men: A: R Fitzgerald (6) 41. A Drake (15) 38 cb. B: M Day (16) 37. G Shorter (17) 36 cb. C: M Fisher (33) 39. P Sinclair (26) 36. A: G Luke (11) 41. C MacKenzie (8) 40. B: D Herbert (21) 39 cb. R Palmer (18) 39 cb. C: S Ryan (26) 38. W Reisch (30) 35 cb.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: T Allen (12) 40. A Scr: B Hillard 36. B: T Freeman (20) 40. C: B Spackman (23) 38 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: P Lewis (10) 42. B: A Choi (18) 43. C: N Douglas (22) 43. 2B: G West (20) D Parsons (36) 50.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: P Stephens (9) 42. B: P Lewis (15) 38. C: B Batchelor (29) 36. A Scr: D Lewis (1) 35. Women: L Brenock (15) 39. Medley: Stableford Black: T Lewis (19) 39 cb. Stableford: 2B: L Mills S Mills 48.

NOWRA: Medley: Stableford: Div 1: S Westaway (12) 43. Div 2: S Berry (16) 44. Div 3: R Reynolds (21) 38 cb.

NSW: Men: Stableford: G Clifford (21) 45. Scr: S Costa 38. Stableford White: S Whelan (20) 37 cb. Gold: K Nossiter (23) 34. Women: Stableford: N Dress (17) 34.

OATLANDS: Men: Stableford: Captain’s Trophy: C Skelton (16) 41 cb. Medley: A: J Jones (6) 41. B: C Skelton (16) 41. C: R Hekeik (23) 39. D: P Adams (29) 39. A Scr: N Wareham 38 cb.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B Agg: D Van Ooi (31) J Paul (25) 71. Men: D Connelly (20) 77. T De Vault (7) D Connelly (20) 47.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: G Bourke (6) 39. A Scr: D Pondekas 37. B: J Keenan (18) 39. C: T Brennan (26) 43.

PYMBLE: Men: Stableford: A: B Johnson (8) 41 cb. B: P O’donnell (7) 39. C: D Hughes (21) 43. Women: S Kimberley (19) 36 cb. Mxd: 2B: M Figg (20) D Hughes (21) 47 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: J Ballenden (16) I Jones (17) 49. A: G Hutchings (10) 40. B: I Jones (17) 42. C: Z King (22) 37. Scr: S Taylor 31.

RICH RIVER: Men: Par West: Black: B Harland (22) 11 up. G Crossman 11 up. Women: Par: J Kelly 5 up. D Stewart 5 up.

RICHMOND: Men: Stroke C’ship: Black: A: T McMillen (2) 66. B: B Coutts (15) 64. C: A O’Conner (27) 64.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: T Clifford (29) 39. Women: Stableford: S Quan (45) 38. Men: Stableford White: A: G Cooper (11) 39. B: D Tester (14) 40. C: K Longland (22) 38. Medley: Stableford: 2B: L Quilter (22) M Kaldor (15) 48.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: A: S Park (2) 66. A Scr: H Kim 74. B: W Rowland (15) 65. B Scr: M Dolan 83. C: D Maurici (23) 65. C Scr: B Bae 91. D: G Green (35) 68. D Scr: M Tonkin 98. Stableford: S Clifton (11) 38.

SEFTON: Men: Stroke: P Bacon (10) 57.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: A Biles (12) 40. B: J Allum (13) 45. C: R Sharrat (26) 42. Women: C Garner (23) 35 cb. Men: 2B: R Sharratt D Sheridan 50. Medley: M Mabey D Mabey 48.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: B Ginsberg (9) 43. B: P Seidel (13) 42. C: M Knespal (19) 39 cb. Scr: S Morrison 36. Gold: T Brandtman (21) 40 cb. Women: Stableford: M O’Loughlin (17 Concord GC) 32. Men: Stableford 2B: White: J Byrnes (20) P Seidel (13) 50. Stableford: 2B Scr: M Nicholas A Micallef 38 cb. Stableford 2B: Gold: D Parr (26) T Yarrow (13) 48.

STONECUTTERS RIDGE: Women: Stableford: Div 1: A Maikap (8) 36. Men: Stroke: Cup: J Martin (25) 62. J Taylor (17) 64. J Su (12) 66. B Scr: P Calderara 82. C Scr: R Simmons 87 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Fallon (35) G Becus (10) 48. 2B Scr: J Fanning J Floridia 39. Div 1: T Wilson (11) 40. Div 2: P Sortwell (17) 42. P Pearce (22) 41.

TALLWOODS: Men: Par: F Boskovic (11) sq. M Gaffey (29) 1 down. Women: R Murray (18) 1 down. J Bennett (14) 2 down.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Trophy: T Cooper (18) 67. A: R Maddison (12) 68. B: T Cooper (18) 67. C: I Singh (25) 68. A Scr: D Gillard 73 cb.

THE COAST: Men: Stableford White: A: S Henriques (12) 41. B: P Dillon (13) 41. C: M Robinson (22) 39. A Scr: A Ogane (2) 33. Women: Stableford: H Gregory (32) 44.

THE LAKES: Stroke: O Heys (8) 68 cb. Scr: J Cripps 68. Stableford: 9-hole: K Lasky (13) 15.

THE RIDGE: Stableford: A: A Gordon (5) 40. B: D Kavanagh (19) 42. C: G Karagiannis (28) 43. 9-hole: L Holt (49) 21.

TOCUMWAL: Mxd: Stableford Gold: D Dungan (15) 32. Women: Stableford: Div 1: D Huy (20) 37. Div 2: S Bull (25) 40. Men: Div 1: G Thomas (3) 38. Div 2: S Molnar (17) 37 cb. Div 3: E Brown (22) 35.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: C Wayland (7) D Russell (26) 49. 4B Scr: B Willett N Miller 38. A: R Nield (9) 42. B: P Wade (15) 40. C: D Russell (26) 41. Women: K McKinnon (11) 35.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: D Chen (16) P Ng (18) 47. 2B Scr: J Glasheen J Glasheen 39. Men: Stableford Black: A: G Johnston (9) 41 cb. A Scr: M DeVries 35. B: P Murphy (16) 39. B Scr: K Kim 23. C: D Yoon (22) 39 cb. C Scr: A Bell 20 cb. Women: Green: S Yoo (19) 36.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B Agg: B Morris (10) A Cooper (9) 79. A Scr: B Morris A Cooper 61. Men: A: J Martin (10) 41. A Scr: A Cooper 33. B: Y Park (18) 44. B Scr: Y Park 26. C: L Moore (26) 41. C Scr: J Thomson 18. Women: H Garvey (15) 41.

WALLACIA: Men: Par 2B: White: K Walker (3) J Austin (17) 10 up cb. 2B Scr: J Pagett S Lear 2 up cb. A: G Langton (6) 2 up. B: J Austin (17) 7 up. C: T Zammit (22) sq cb.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: S Kim (11) 39. B: M Alexander (17) 38 cb. C: Z Toole (20(Cromer)) 41. D: A Clark (24) 37. Scr: S Springall (1) 32. Medley: Irish Team: S Springall (1) F Foord (28) J Soiland (27) J Phillis (6) 89.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: S Smith (20) 38.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Div 1: A Edwards (14) 38 cb. Div 2: D Piatta (18) 40. Div 3: J Blondin (22) 37 cb. Cock o’ Walk: L Cohen (23) 76. T Crowe (15) 74.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: L Manahan (17) 42. A: R Bowden (9) 40 cb. C: P Avery (20) 36. Scr: D De Traubenberg 34.

WYONG: Men: Stableford: A: S Rex (10) 41 cb. B: T Ryan (17) 39 cb. C: S Darrah (29) 41. A Scr: C Coorie 35.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: J Korb (12) 39. B: A Kealy (18) 38. Lake: A: C Boers (11) 44. B: S O’Sullivan (16) 40. Women: Murray: A: J Kirchen (15) 39. B: C Edwards (29) 36 cb. C: L Thomson (36) 36.