October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 16 February 2022
Moree Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 16 February 2022.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: L Gnanasekaram C Guthrie 48. 2B Scr: M Black B Silwal 40. 4B: B Hur T Ryan B Moffat D Claasz 139. A: M Pinnuck (10) 39. B: S Talwar (16) 41. C: C Guthrie (23) 37. D: M Sherrard (32) 34.
Women: Par: C Gardner (32) 2 down.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: B McLean (6) 37. B: G Ryan (20) 37 cb. C: W Thompson (28) 38.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: D Brown (16) 37.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B Agg: R Mansfield (14) L Fardell (13) 73. L McCauley (8) 38 cb. A: A Loveday (11) 38. B: R Mansfield (14) 38. C: F Gritter (29) 35 cb. A Scr: J Georgiou (2) 33. Hole in one: D Tawadros at 13th.

BEXLEY: Men: Stableford: 2B: M Izumi (35) K Halloran (4) 52. 2B Scr: J Dodds M Henley 41. A: M Pullen (9) 39. B: P Kollar (14) 39. C: D Carroll (17) 40.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: J Thomas (3) B Ranse (5) 44. J Walsh` (15) 35 cb.

BONDI: Medley: Stableford: M Rosen (31) 35.

BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: C Farthing (31) 76.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: S Hilaney (11) S Bugdayli (13) 79. Div 2: D Jurd (20) J Ennis (28) 73. 2B Agg Scr: M Dowd A Marsh 69. A: S Hilaney (11) 37. B: S Bugdayli (13) 42. C: L Rose (26) 41.

CAMDEN: Women: Stroke: A: S Goodall (23) 72. A Scr: S Chapman 92. B: J Turner (29) 75. B Scr: J Turner 104. C: J James (33) 71. C Scr: J James 104.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 2B Multi: J Wheatley (20) D Maloney (33) 81 cb. 2B Scr: G Evans A Evans 67. A: N Kadir (11) 43. B: R Mancell (14) 43. C: K Deweske (22) 42.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: H Lee (17) H Chung (21) 67. Div 1: H Lee (17) 38. Div 2: K McDonald (Massey Park 24) 38. Div 3: S Lee (33) 38.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: D Ford (6) P Barden (22) 47. A: M Champion (9) 39 cb. B: J Crawford (15) 39. C: P Barden (22) 36. PM 2B: M Hawes (11) M Jess (14) 47. A: S Rahiman (10) 40. B: M Jess (14) 42. C: F Mesiti (23) 40. PM: Gold: J Vodanovich (35) 25. Hole in one: K Kwak at 2nd. Stableford: 2B Scr: B Lambert T Corby 37 cb.

CASTLECOVE: Women: Par: M Eslake (31) sq cb.

COBRAM BAROOGA: Stableford: M Wallace (28) 33.

CONCORD: Men: Stableford 2B: White: J Burdekin (22) C Reynolds (23) 49. 2B Scr: A Scr: W Lee M Thomas 44. A: M Secivanovic (12) 40 cb. B: J Cummins (17) 42. C: P Langdon (21) 39 cb.

COROWA: Women: Stableford: N Ross (30) 42.

CRONULLA: Women: Stableford 2B: Green: L Neal (20) T Faull (22) 47. 2B Scr: J Thuge (8) D Elrick (20) 31.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B Agg: N Shaw G Slattery 81. D Sheather P Ryan 57. Div 1: B Baker (7) 39 cb. Div 2: D Smith (21) 41. Div 3: J Choi (27) 42. Scr: J Kiddle 32.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Multi: G McPherson (13) M Watts (10) 72. A Barnes (5) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: A Michelsen (4) 39. B: C Mckinnon (20) 39. C: T Ippodimonte (21) 38. Scr: C Mclachlan (-3) 41.

ELANORA: Women: Par: Hcp: A Chambers (23) 6 up.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B Agg: B Sinclair (24) B Paterick (16) 77. 2B Agg Scr: L Papps (1) M Overton (7) 60. A Scr: P Botting (0) 36. A: J Martin (11) 41. B: B Paterick (16) 42. C: W Wickens (19) 42. D: S Eonti (27) 42.

FOX HILLS: Women: Stroke: American Foursome: M Quirk S McGinley (19.13) 76.87.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Agg: A: D Roscarel (25) W Farrer (18) 74 cb. Div 1: W Farrer (18) 38. Div 2: P Holloway (22) 38.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: F Potter (8) 39. B: D Von Kotze (18) 38. C: J Vandy (19) 43.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Feb: A: C Hobbs (14) 72. B: G Kennerley (31) 76. Stroke Gold: A Craig (31) 71.

HORIZONS: Men: Stableford: S Sillett (8) 43. Women: C Ramsey (16) 40.

HOWLONG: Women: Par: A: R Stevens (22) 3 up. J Edwards (2) 2 up cb. B: M Seddon (27) 3 up cb. K Godina (28) 3 up.

JAMBEROO: Men: Stableford White: R Poidevin (16) 42.

KAREELA: Men: Stroke: Team: G Moon A Beazley T Evans C Irwin 193. A: A Momsen (10) 61. A Scr: G Emery (6) 69. B: B Allingham (18) 62. B Scr: S Nicholson (17) 81. C: G Brennan (29) 63 cb. C Scr: S Ross (23) 86. Women: Stableford: 2B Agg: I Culbert G Berges 62. A: J Franklin (24) 33. B: L White (28) 36. C: N Duhigg (36) 36. Stableford Yellow: D Smith (29) 30.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: K Yorston (11) A Chapman (24) 48. 2B Scr: M Mesa C Walden 36. A: N Tagg (5) 37 cb. B: R De Mestre (17) 40. C: R Frost (18) 43.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: K Yato (10) C Zeritis (15) 40 cb. A: K Yato (10) 40 cb. A Scr: D Gallagher 38. B: P Swan (14) 42 cb. C: C Horn (24) 43. Veteran: C Horn (24) 43.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: R Virgili (20) P Hofman (13) 67 cb. R Virgili (20) 36 cb.

LEONAY: Women: Stableford: Captain’s Trophy: A: C Fitzpatrick (27) 35. President’s Trophy: A: D Young (24) 30. Hole in one: G Burnes at 13th.

LONG REEF: Men: Par: 2B: P Bowler C Eberhardt 11 up. Scr: J Knox 3 up. A: T Waters (12) 4 up. B: S McGeady (14) 7 up. C: J Kennedy (21) 4 up.

LYNWOOD: Par: 2B: Z Vassallo S Bell 11 up. Div 1: S Bell (8) 4 up. Div 2: D Henry (16) sq. Div 1 Scr: Z Vassallo 2 down. Div 2 Scr: V Scuglia 15 down S Chitty (37) sq.

MANGROVE MOUNTAIN: Medley: Stableford: 2B: I Wood (25) R Waight (15) 43. J Spargo (21) 39.

MANLY: Men: Stableford: 2B: D Ross (6) L Leech (34) 52. A: B Phillips (8) 39. B: J O’Dea (17) 37 cb. C: E Hynes (23) 40. Scr: C Connolly 39.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: M Davies (17) 37. Div 2: B Webb (33) 36. Medley: D Thorpe (26) 40.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: L Mashman (11) 67. B: J Kinsey (18) 66. C: P MacKay (23) 64. Scr: S Alfbinski 71 cb.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: P Richards (11) L Grose (8) 47. Div 2: C Mackay (30) V Byrne (26) 49. 2B Scr: A Tse S Patel 40 cb. A: L Grose (8) 45. B: M Cotie (15) 41 cb. C: R Rashbrook (22) 41 cb.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: M Lee (9) 39. B: S Aristizabal (14) 45. M Kennedy (21) 40. Women: R Kimura (27) 32 cb. Veteran: White: R Szancer (15) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Ambler (16) R Pizzol (20) 46. A: N Black (8) 38. B: D Freeman (17) 39 cb. C: H Yeoh (24) 39.

MURRAY DOWNS: Women: Par: Foursome: G Douglas C Zambelli (27.5) 71.5 up.

NELSON BAY: Stableford: A: C Baldwin (14) 38 cb. T Short (10) 38 cb. B: G Jones (23) 43 cb. R Moore (17) 40. C: B Elliott (25) 37. N Edwards (26) 36. Gymea Lily: A: N Edwards (14) 41. J Morgan (11) 40. B: J Stokeld (21`) 42. B Smith (20) 41. C: K Williams (28) 41. M Upton (24) 40 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: A Proia (16) R Traeger (24) 47. 4B: K Aghajani (32) E Yi (18) T Minogue (26) M Harris (18) 124. A: M Ward (15) 41. B: D Hilary (22) 39. C: N Douglas (23) 40. Hole in one: E Yi at 3rd.

NOWRA: Men: Stableford: T Gilmore (18) 39.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: F Hutchinson (14) P Rolfe (25) 48. S Tarrant 35. A: G Lomas (2) 41. B: P Rehayem (18) 40. C: P Lance (19) 40 cb.

PENNANT HILLS: Men: Stableford 2B Multi: White: D Muriti (15) M Golding (12) 82. A: P Ryan (6) 41 cb. B: N Coulton (18) 40. C: J Walker (33) 40. Scr: A Richards 41.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: D Saunders (Nelson Bay 16) N Pellow (0) 47. 2B Scr: J D’ermilio J Gadd 44. A: L Phillips (12) 40 cb. B: P Mckenzie (16) 36 cb. C: G Whatman (22) 39.

RANDWICK: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: I Kelson (17) 60. Div 2: P Carruthers (27) 58. Div 3: C Shean (32) 63. Div 4: L Rollings (37) 60.

RICH RIVER: Women: Stroke: Medal: East: A: F Simpson (23) 71 cb. G Azzopardi (17) 71 cb. C Armstrong (18) 71 cb. B/Medal: L Gregan (35) 65.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: Div 1: D Murphy (24) S Muir (18) 47. Div 1 Scr: G Serhan (2) M Murray (5) 39. A: G Serhan (2) 39. B: S Muir (18) 40. C: D Halliwell (20) 38 cb. Scr: W Palmer (2) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: Div 1: R Gim (18) K Ha (7) 51. Div 2: M Su (7) Y Sekine (28) 49. A: C Chen (13) 40. B: P Watson (16) 41. C: G Edwards (21) 38. D: Y Sekine (28) 44. Scr: J Koo 30.

TALLWOODS: Men: Stroke 4B: White: P Quinlivan C Arilano 60. N Patchett J New 64. P Quinlivan (28) 64. B Wood (8) 69.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B: P Giovenco (15) G Arnold (17) 47. 2B Scr: L Robinson T Williams 40.

THE LAKES: Men: Stableford: 4B: A Bonynge (14) I Alexander (33) 49. D Joseph (13) 40. 4B: K Chandler (18) S Randazzo (14) 46. S Randazzo (14) 42. Hole in one: O Zerbst.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: W Jarman (9) 17. B: D Ogden (15) 23. C: C Forster (31) 21.

TOCUMWAL: Men: Stroke: A: G Filippe (12) 70. B: V Christensen (15) 70. C: G Owen (22) 68. Stroke Gold: R Eaton (29) 79.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: B Farnworth (18) C Georgiou (45) 49. 4B Scr: L Devlin M Brown 43. A: P De Boer (8) 42. A Scr: W Cotterill (15) 41. C: J Kahler (23) 41. D: B McMenemy (26) 39 cb.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: K Hedge (13) C Lee (19) 50. 2B Scr: M DeVries B Islaub 35. A: J Kang (12) 40. A Scr: M DeVries 35. B: T Shakeshaft (17) 39. B Scr: K Gregory 23. C: C Lee (19) 38. C Scr: B Beverley 18.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: A Prescott (16) B Lynar (28) 48. 2B Scr: K Akyurek M Berry 37. A: K Akyurek (4) 39. A Scr: K Akyurek 35. B: A Prescott (16) 40. B Scr: A Calcraft 25. C: J Brooker (22) 41. C Scr: K Timms 20.

WALLACIA: Women: Stroke: Brooch: Div 2: D Chant (29) 74. Div 2 Scr: H Grieve 106. Div 3: R Murdoch (32) 80. Div 3 Scr: N Bemrose 123.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: D Studdert (14) S Burton (5) 81. A: D Studdert (14) 43. B: G Short (19) 39. C: B Cunningham (25) 38. D: P Harvey (26) 36. 9-hole: G Schwarz (19) 20.

WOOLOOWARE: Men: Stableford Black: A: B Cook (7) 39. B: W Sawtell (16) 39. C: M Carr (26) 39. Scr: D De Traubenberg 32.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Feb: Lake: A/Medal: R Davis (29) 75. B: C Tytler (30) 76 cb. Murray: Medal: K Bridgeman (27) 66.