October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 15 February 2022
Sefton Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Tuesday, 15 February 2022.

ASQUITH: Women: Stableford: 2B: F Lui (29) S Wakeling (23) 44 cb. J Gallman (19) J Wells (41) 44 cb. Div 1: S Yang (16) 36. Div 2: F Lui (29) 36. Div 3: J Wells (41) 40.

AVALON: Men: Par: D Cutrie (18) sq.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: Div 1: T Harrison (12) 38. Div 2: G Fotofili (20) 39. Div 3: T White (29) 35.

BEXLEY: Women: Stableford: W Baker (35) 42.

BONVILLE: Medley: Stableford: C Millen (Oatlands 7) 38.

BRIGHTON LAKES: Mxd: Stableford White: D Hansen (18) 38.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: V Hoang (14) 40. Q Pham (33) 39.

CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: Div 1: S Taylor (24) 38. Div 2: J Welbourn (30) 39. Div 3: J Berwick (41) 37. Red: A: S Taylor (24) 38. B: J Welbourne (30) 39. C: J Berwick (41) 37. J Welbourne (30) 39.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: C Goldrick (19) M Brooks (20) 71. A: J Coorey (11) 39 cb. B: L Chung (16) 40 cb. C: M Brooks (20) 37.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: G Dare (8) P McCarthy (18) 75. A: P McCarthy (18) 38. B: K Frye (24) 39.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: N Milligan (16) 38. B: F Messner (18) 32. C: F Vogel (25) 36.

CONCORD: Women: Stableford: Div 1: C Harkin (7) 37. Div 2: C Hart (28) 36. Div 3: J Hardman (38) 35. 9-hole: H Vanderfield (20) 21.

CROMER: Medley: Stableford: A Georgeski (7) 36 cb.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: K Williams (23) B Parsons (11) 45. S Sutton (14) 39 cb. Scr: J Cripps 34. Hole in one: Black: P Cox at 15th. Snr Stableford: M Sharman (24) 41 cb.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: A Ko A Kim 48. Div 1: T Hilton (18) 37 cb. Div 2: K Park (31) 41. Div 3: A Kim (38) 41.

EASTLAKE: Medley: Stableford: O Hooper (11) 40. Hole in one: O Hooper at 17th.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: K McKay (22) 42. Div 2: A Meyn (29) 37. Div 3: V Stanford (45) 33.

FORSTER: Women: Stableford: Div 1: J Richardson (14) 38. Div 2: A Jones (26) 37. Div 3: M O’Neill (33) 39.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: M Genner (22) R Luna (23) 76. 2B Agg Scr: D Bisram G Maguire 57. A: G Maguire (2) 37 cb. B: K Siow (13) 38. C: M Genner (22) 41.

GOSFORD: Medley: Stableford White: M Dumpleton (13) 38. Women: Par: Div 1: S Anderson (21) 4 up. Div 2: M Carmichael (27) 5 up.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: D Matheson (14) 37. B: S Campton (27) 38. C: M Stokes (40) 38 cb.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: G Hennessy (6) 40. B: D Eastick (16) 38 cb. C: R Chapman (24) 42. Scr: M Tobin (5) 32.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: A Macpherson (9) 38 cb. Div 2: S Graham (16) 42. Women: Gold: C Fifield (13) 32 cb.

JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: J Anderson (19) 36. Div 2: M Smith (30) 33. Div 3: K Ison (41) 34.

KILLARA: Women: Stableford Green: Div 1: J Cusack (14) 43. Div 2: S Zicat (24) 42. Div 3: J Wong (28) 40. Div 4: G Hooper (34) 35. Scr: J Crichton 32.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: C Gittoes (13) G Cole (14) 69 cb. 2B Scr: S Huffadine (0) P Dawson (5) 57. A: D Hodges (10) 36 cb. B: P Christopher (14) 38 cb. C: A Mortier (25) 38.

LONG REEF: Men: Stableford: G Cope (15) 39. Women: Div 1: M O’connell (24) 39. Div 2: F Woolley (38) 41.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: K Dignam (4) 36. A Scr: S Vlahos (2) 32. B: M Gough (32) 38. B Scr: I McNab (20) 14.

MANLY: Women: Par: A: J Sillar (18) 2 up. B: F Karren (25) 4 up. C: F Cochran (38) 3 up.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: E Bellingham (22) A Hansch (3) 74. 2B Agg Scr: K Gardner (11) N Phillips (11) 50. J Robinson (18) 38. Scr: D Jones (2) 31. Women: J Wallas (11) 36. Scr: A Beaven (13) 22.

MONA VALE: Medley: Stableford: D Tuckerman (39) 45.

MONASH: Women: Stableford: 2B: L McCready (49) A Osborn (45) 46. A: S Allaway (17) 37. B: S Levy (31) 36. C: K Wynne (33) 36. Gold: J Savill (54) 34.

MUIRFIELD: Women: Stableford: S Lee (18) 40. Men: J Lee (8) 40.

MURRAY DOWNS: Mxd: Par Black: Div 1: P Bethune (14) 4 up.

NELSON BAY: Women: Stroke: A: B Frost (18) 69. J Tolhurst (25) 70. J Frost (9) 71. B: J Punshon (27) 71. M Conway (29) 71. S Stevenson (26) 73. C: R Hemburg (37) 75. P Hawkins (33) 76. R Birss (35) 76. Veteran: Stableford: 9-hole: Div 1: G Brown 20. B Butler 20. Div 2: W Salter 24. B Hodges 23.

NEWCASTLE: Stableford: Div 1: J Thompson 36. Div 2: N Kindler 34. Div 3: R Gianacas 34. Div 4: S Bailey 36.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: P Forsyth R Thompson 47. A: R Ambrogio (3) 37. B: L McManus (17) 36 cb. C: T Thomas (28) 38. Black: R Thompson (28) 39.

NOWRA: Veteran: Stableford: MM: Div 1: J McConnell (14) 37 cb. Div 2: D Pickup (23) 38. Div 3: D Goodman (34) 33 cb. Women: L Hatton (28) 36.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: P Stack (14) B Lee (13) 73. A: J Gellin (12) 36. B: P Stack (14) 39. C: G Hahn (21) 36. Scr: C Mcmahon (3) 34.

RICH RIVER: Men: Stroke: West: A: M Dejager (7) 67. B: D Kirkpatrick (17) 67 cb. C: G Ryan (18) 69 cb.

ROSEVILLE: Women: Stableford: 9-hole: D Johnson (39) 23. Veteran: J Lyons (45) 15. Women: Div 1: O Roles (25) 35. Div 2: L Carre (28) 38. Div 3: J Alderson (33) 38.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: P Strutt (22) 36. Div 2: J Dale (27) 42. Div 3: M Ross (36) 23. Centenary: Div 2: K Lodge (25) 34. Div 3: M Bligh (34) 37 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Div 1: J Kim (15) 75. Div 1 Scr: J Wall 77. Div 2: L Lee (23) 71. Div 2 Scr: F Park 97. Div 3: G Mercer (31) 75. Div 3 Scr: G Lee 112. Stableford: Div 4: J Guy (43) 36. Medley: K Wen (31) 36. Women: Stroke: C’ship: Div 1: J Kim (15) 228. Div 1 Scr: J Wall 236. Div 2: J Furlong (26) 226. Div 2 Scr: L Lee 301. Div 3: G Lee (34) 235. Div 3 Scr: B Sekine 330. Stableford: Div 4: J O’Malley (39) 106.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Multi: L Onions T Mcgill 63. A: R Kirk (12) 39 cb. B: M Hemsworth (17) 37 cb. C: D Wilkinson (21) 38. D: L Onions (27) 40.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford: 2B: Div 1: A Siddiqi (12) B Verma (14) 47. Div 2: C Collins (17) T Wishart (16) 45 cb. Scr: T Lee M Yoon 37. White: A: G Pilling (9) 40. B: B Verma (14) 39 cb. C: J Kim (21) 39.

TALLWOODS: Men: Stroke Ambrose: White: M Summergreene M Hayden (Cronulla) 66. D Gordon T Kemp 66 to playoff. Stableford Veteran Women: Green: Div 1: G Pearson (22) 39. J Puxty (16) 33. Div 2: V Tibbett (42) 35. H Roslaniec (30) 28 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: C Chen (43) 40.

THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: S Watson (13) T Doyle (21) 74. A: J Hopkins (11) 45. B: J McKinney (14) 39. C: J Coleman (23) 37. Scr: J Hopkins 34. Veteran: P Brown (21) 44.

THE LAKES: Women: Par: 4B: A: L Hammond (19) L Eager (18) 10 up. Stableford: 9-hole: A: S Lancaster (45) 14. Men: Stableford: J Coxon (19) 38.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: C Miller (23) T Ridley (8) 80. Men: A: R Henderson (11) 41. B: D Stuart (22) 41. C: R Lay (23) 40. Women: E McGee (32) 33 cb. Scr: J Keane 35.

TOCUMWAL: Women: Par: A: T Small (16) 1 up. B: P Power (27) sq. Gold: N Beard (4) sq.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: M Rowley (16) 40. Div 2: C Smith (29) 41. Div 3: R Sewell (42) 38.

WAKEHURST: Women: Stableford: Div 1: H Fooij (19) 39. Div 2: R Chuter (28) 37. Div 3: J Fuller (34) 34.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Ogle (22) J Littlebury (8) 45. J Ogle (22) 39.

WARRINGAH: Women: Par: Div 1: M Duthie (27) 1 up. Div 2: P De Boer (34) 1 up. Div 3: P Timms (45) 1 down. Stableford: 9-hole: S Trahair (43) 17.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford White: C Cayless (15) 37 cb.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: T Goulding (31) 37. B: M Kennedy (34) 37.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Medal Feb: Div 1: M Frazer (15) 70. Div 2: V Doratis (29) 75. Div 3: T Barrett (44) 73. Div 1 Scr: D Timmins 85. Div 2 Scr: C MacKenzie 104. Div 3 Scr: K Spencer 107.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Lake: A: A Bult (12) 7 up. B: P Bennett (16) 6 up. C: J Dripps (21) 4 up. Murray: A: I Hore (11) 4 up. B: A Hicks (23) 3 up.