October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 13 February 2022
Uralla Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Sunday, 13 February 2022.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: W Jones (21) S Miller (28) 48. Mxd: S Hwang (10) N Chae (22) 43. Men: A: A Casey (11) 40. M Jirgensons (17) 37 cb. B Moffet (24) 40. Women: N Robertson (30) 35.

BARHAM: Stableford: A: M Voglis (-1) 39. B: W Bennett (27) 39.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: F Antonelli (14) A Bonura (13) 46. A: E Vu (5) 35 cb. B: G Seaton (19) 37. C: J Stares (29) 33. Scr: W Williams (5) 29. Men: F Antonelli (14) 39. Women: D Alexander (32) 31 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: J Wilder (15) C Loukopoulos (9) 84. A: S Terkalas (8) 37. B: G Stamenkovic (15) 43. C: J Kepreotes (26) 37. Scr: K Halloran 30 cb.

BONDI: Men: Stableford: 2B: L Deane (14) C Marshall (10) 47. L Deane (14) 43.

BONVILLE: Medley: Stableford: C Chittenden (16) 40.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B Multi: R Lahoud (9) A Jennings (10) 71. A: G Rogers (9) 38. A Scr: V Vararutsupagul 30. B: K Punnakris (13) 36. B Scr: T Sharp 18. C: B Ritchie (25) 40. C Scr: G Araya 15.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: J Noble (19) 39.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: C Kwon (9) J Shin (16) 47. 2B Scr: T Won M Sahazad 36. A: B Threlfo (10) 39. B: J Shin (16) 42. C: S Lee (20) 37. Mxd: 2B: S Lee (20) H Chong (34) 45. Women: 2B: S Sim (19) A You (13) 43. Div 1: V Park (18) 38. Div 2: R Forrester (21) 34. Div 3: A Mace (26) 31.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: M Voger-Mason (11) P Martins (12) 47. Men: White: A: P Martins (12) 41. B: S Lebas (15) 40. C: B Morris (20) 37. Women: V Gale (10) 33. Stableford: PM: J Sayer (19) 35 cb. Medley: PM 2B: B Williamson (2) N Willamson (35) 47 cb. Men: White: S Blaker (15) 42. Medley: Stableford: 2B Scr: B Lambert (+1) K Meurant (4) 38.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: C Huggins (25) 39.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: H Woolford M Foran 48. 4B: R Doman P Doman 42. A Scr: L Toole 34. A: H Woolford (10) 42. B: M Langer (18) 41. C: G Kirkham (31) 41. Men: Trophy: M Taylor bt J Boyse 2-1.

CRONULLA: Mxd: Stableford: Split Six: L Bell (23) J Bell (13) 59. Men: N Moraitis (27) 47. Scr: J Cripps 33. Women: Stableford Green: V Powell (18) 34.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B Agg: D Arnott G Frost 77. Men: Div 1: T Kwak (15) 39. Div 2: T Park (18) 44. Div 3: D Arnott (22) 45. Women: K Stuart (15) 37.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: C Xuereb (25) K Pese (26) 49. C Xuereb (25) 47. Scr: E Banguis 34. Mxd: 2B: J Cattell (36) G Burke (26) 44. Women: J Martin (28) 34 cb.

EASTLAKE: Stableford: A: R O’Rorke (4) 39. B: S Gupta (13) 39. C: T Crompton (24) 37.

ELANORA: Women: Stableford: C Basil-Jones (23) 39. Men: White: J Hodgkinson (36) 41. J Hodgkinson (36) 41.

EVERGLADES: Mxd: Stableford: 2B: B Edwards (21) D Baker (32) 47. A: M Elliott (5) 38. B: S Barnard (17) 43. C: E Dowling (19) 40. D: T Godley (33) 37. Div 1: L Mcmurray (13) 34 cb. Div 2: R Herrington (37) 36 cb.

FINLEY: Medley: Par: Div 1: T Shalders (19) 2 up cb. Div 2: R Hawkes (27) 1 up.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: D Kim (6) 33. B: S Laing (18) 40. C: G Singh (30) 37. Women: Y Chong (30) 34.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: C Brooks (17) C O’Rorke (NTP 8) 41. J Love (Chatswood 6) 33. Women: M Mullins (29) 31.

GOSFORD: Men: Stableford White: M Mcnamara (20) 42. Women: K Baillie (30) 37 cb.

HOWLONG: Men: Stableford: A: S Carracher (18) 43. B: A Melbourne (23) 39 cb. Women: A Geddis (37) 45.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: P Kearney (2) 40.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: P Murray J O’Brien 46. H Whitley (30) 39. Women: S Dempsey (20) 31.

KILLARA: Men: Stableford White: S Wagschall (11) 38. Women: Green: J Wong (28) 38. Mxd: White: G Thompson (12) P Davies (9) 45. Medley: J Watts (18) S Gehan (9) 43.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: A Moller (15) A Triggs (24) 46. Men: M Rodwell (12) 40. Scr: B Lyster 35. Women: D Moran (12) 38. Men: Hole in one: M Musgrave at 8th.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: S Tan (10) C Voeun (12) 47. 2B Scr: M Pope (7) D Kilgour (5) 36 cb. A: D Heather (8) 40. B: S Howard (13) 37. C: B Sultana (18) 37.

LANE COVE: Mxd: Stableford: Z Ng (38) 34.

LIVERPOOL: Stableford: 2B: A Johnston (16) T Weaver (9) 47. 2B Scr: V Cheng (3) J Nguyen (4) 39. A: J Yang (10) 40. B: A Johnston (16) 41. C: C Jung (24) 41.

LONG REEF: Men: Stableford: H Grant (17) 43. Women: M Ackerman (37) 43.

LYNWOOD: Medley: Stableford: A: O Brightman (1) 38. B: J Blakemore (28) 43. A Scr: A Zahra (0) 36. B Scr: D Tassone (16) 35.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Yellow: R Zamora (11) 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: B Hodgson (+1) 38.

MANLY: Men: Stableford: A: P Cutts (11) 39 cb. B: S McCarthy (16) 38. C: G Noritis (25) 38. Women: C Hayman (44) 37. Medley: 4B: D Adamo (18) A McMichael (23) 47.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: M Janda (15) 39 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: J Bresolin (19) D Bernar (19) 45. J Benson (16) 40.

MONA VALE: Medley: Stableford: D Clayton-Ash (23) 41 cb.

MONASH: Men: Stableford: 2B Agg: M Stone (16) M Russell (27) 83. M Russell (27) 44. J Hamilton (22) 40 cb. J Xiao (11) 40 cb. Mxd: 2B: Agg: C Shieh (21) M Shieh (17) 71. Women: W Harrington (6) 42. C Zhang (36) 39. L Ferreira (21) 38. Medley: 2B Scr: G Pearce (26) W Harrington (6) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Split Six: M Shimmer (32) A Madni (29) 71. Men: J Murphy (20) 42. Women: L LeBas (32) 33.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Black: B Cunningham (23) 42. Women: J Harry (19) 39.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: D Rann (15) 38. G Nunan (11) 36 cb. B: G Shorter (18) 40. M Stockenhuber (21) 35 cb. C: P Suttcliffe (27) 35 cb. B Schultz (35) 31. Women: Div 1: R Kennett (12) 38. D Moon (22) 34. Div 2: R Derrick (35) 38. J Hazer (25) 35 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: D Seo (11) J Kim (15) 50. A: J Kim (15) 44. B: A O’Neil (17) 42. C: K Simmons (31) 36. Mxd: 2B: J Kim (15) S Kim (39) 47. Women: F Montgomery (12) K Hinde (21) 42. A: P Ternes (15) 35. B: J Merrick (27) 34.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: P Burton (11) R Appleyard (28) 48. Men: White: A: W Alder (6) 37. B: A Gowthorp (16) 42. C: R Appleyard (28) 39. Scr: S Chan (5) 32. Women: Green: S Grant (26) 35. Medley: Black: R Wade (35) 37.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: C Davis (18) P Krautil (27) 46. Mxd: P Terry (33) J Biviano (18) 44. Men: White: P Lamperts (18) 39. Women: Yellow: P Terry (33) 38.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: P Whitten (17) C Hill (19) 45. Men: D Swain (17) 41 cb. Women: T Whitmarsh (24) 43.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: M Dixon (14) A Marzano (14) 46. F Sidrak (13) 42. Women: S Kim (19) 33.

RANDWICK: Medley: Stableford: 2B Multi: V Daley (29) K Elder (25) 77. Men: M Ardrey (16) 38 cb. Women: L Culbert (32) 39.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: P Todd (13) N Kocanda (30) 51. Men: A: L Fitzgerald (12) 38. B: N Kocanda (30) 42. Women: C Davidson (33) 32 cb.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford: Championship: K Wain (19) 46.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: T Zeppieri (24) D Mclauchlan (14) 78. Mxd: B Bae (18) S Moon (30) 68. Men: A: J Leathart (11) 37. A Scr: Y Xie 32. B: P Ciao (16) 40. C: C Chim (22) 41. D: T Zeppieri (24) 38.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: G Anderson (11) B Anderson (23) 48. A: G Anderson (11) 41. B: B Harrison (15) 41. C: N Ware (23) 40.

ST GEORGES BASIN: Men: Stroke: A: M Salmon (scr) 65. B: M Lang (14) 67. C: J Renshaw (29) 69.

ST MICHAELS: Medley: Stableford: 2B Agg: L Timewell (13) J Ward (15) 72 cb. A: L Cannan (2) 38 cb. B: L Timewell (13) 41. C: R Jones (34) 42. . Red: M Heller (21) 38. Gold: R Petersen (23) 33. Scr: L Cannan 36.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par 2B: White: Div 1: A Moore (5) S Coventry (20) 9 up cb. Div 2: J Field (4) J Sharman (19) 9 up cb. Div 1 Scr: B Kent P Newton 1 down. A: A Moore (5) 3 up. B: Z Khan (17) 6 up. C: D Rush (29) 3 up.

STRATHFIELD: Mxd: Par: 2B: C Nha (22) D Yo (25) 12 up. Medley: D Yo (25) 5 up. Women: G Choi (14) 1 down.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: S Fletcher (Toukley 3) 69. F Boskovic (11) 74 cb. B: A Donaghey (Grafton 17) 71. N Patchett (19) 73. C: N McCoy (23) 77 cb. F Sharpe (23) 73. Women: D New (22) 78. J Puxty (19) 79.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: J Ford (11) 41. B: T Burns (15) 38. C: R Yoon (20) 42. Hole in one: Gold: C Woo at 4th.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: P Strutt (21) 36.

THE COAST: Medley: Stableford: 2B: S Williams (16) G Howard (19) 46. Stableford Hcp: White: Div 1: N Mainhoff (13) 40. Div 2: J Martin (32) 39. A Scr: J Dunphy 30. Women: Stableford: J Rose (21) 30.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: R Mitchell (45) W Mitchell (36) 47. 4B Scr: J Bowen P Donnan 32. Women: Team: A: S Lee D Enahora F Cottrell S Clark 79. J Khair (19) 41. Scr: R Vandersluis 32.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: C Brown (11) 19. B: P Farrugia (16) 21 cb. C: S Hopkins (26) 18. A: K O’Connor (Fox Hills 9) 38. B: M Seymour (18) 41.

TOCUMWAL: Men: Stroke: Div 1: R Watmore (3) 70. Div 2: B Perkins (17) 72 cb. Div 3: J Irvine (24) 72. Women: H Crilly (17) 73. Mxd: Stroke Gold: D McClelland (32) 70.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: S Moore (25) L Moore (14) 48. Medley: D Andrews (20) R Andrews (32) 48. Men: Div 1: M Grace (10) 42. Div 2: R Andrews (32) 39. Women: A Lumby (29) 39.

TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B Agg: Gold: J Sidoti (13) R Kim 71. 2B Agg Scr: M BIll (11) I McLean 33. A: B Behnke (10) 42. B: B LaBonte (13) 37 cb. C: S Choe (24) 39. Women: Green: L Kim (22) 36.

WAGGA WAGGA JNR MASTERS Wagga Wagga CC: Second rd: Boys c’ship (par 72): A Radevski (St Michael’s) 69 72, E Moon (North Ryde) 75 67, J Lamb (Bathurst) 72 72. 16-17yrs: I Molloy (Wagga Wagga ) 71 73. Hcp: W Johnson (Wagga Wagga 0) 72 69. 14-15yrs: A Radevski (St Michael’s) 69 72. Hcp: A Valdy (Bonnie Doon 7) 73 61. 12-13yrs: I Kim (Ryde Parramatta) 68 77. Hcp: J Harrod (Liverpool 35) 63 68. 11yrs/u: B Cranston (Toukley) 77 77. Hcp: K Watling (Goulburn 29) 65,75. Girls c’ship (par 73): C Perkins (The Australian) 72 72, M Sullings (Federal) 71 77, E Murray (Dubbo) 72, 79. Girls: 16-17yrs: C Perkins (The Australian) 72,72. Hcp: W Shanahan (Thurgoona 45) 61,77. 14-15yrs: M Sullings (Federal) 71 77. Hcp: M Sullings (Federal 3) 68 74. 12-13yrs: C Kim (Lynwood) 82 80. Hcp: T Hood (Gungahlin Lakes 21) 71 74. 11yrs/u: B Dalgleish (Catalina) 88 89. Hcp: B Dalgleish (Catalina 15) 73 74.

WALLACIA: Men: Stableford White: J Calrow (7) 37.

WARRINGAH: Medley: Stableford 9-hole: White: B Spencer (36) 19. L Zanella (22) 42.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: N Bennett (16) B Brock (12) 43 cb. Div 1: G Moddel (10) 38. Div 2: B Cass (17) 36. Div 3: C Gauchat (30) 38. Women: Stableford: M Conrick (23) 33. Medley: 9-hole: Ladies: S Denenberg (35) 17 cb. Men: I Feder (30) 19.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: P Johnson (16) 37 cb. Women: C George (12) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Murray: Div 1: K Watts (10) 39. Div 2: D Ballintine (16) 39 cb.