September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 5 February 2022
Terrey Hills Golf and Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 5 February 2022.

ANTILL PARK: Men: Stableford White: A: L Whitelaw (4) 39 cb. B: G Payne (18) 39. C: J Reeves (24) 44. 2B: G Payne (18) G Neal (14) 49. A Scr: D Price (0) 73. B Scr: I Phillips (14) 83. C Scr: S Mansell (19) 86 cb. Women: Stableford: T Dunn (36) 34.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal Feb: A: C Allen (4) 68. A Scr: T Felton 70. B: J Aung (15) 68. B Scr: K Adeline 84. C: T Leem (23) 70. C Scr: C Sansom 90. Jnr: Z Johnson (8) 80.

AVALON: Women: Stableford: S Malchin-Barford (24) 29.

BALGOWLAH: Mxd: Stroke: Medal Feb: A: S Brown (6) 62 cb. B: L Foley (17) 59. C: W Hart (26) 59 cb.

BARDWELL VALLEY: Men: Stroke: A: T Hijazi (11) 61. B: J Ljajic (13) 59. C: A Santos (21) 59. A Scr: N Katholos 64. B Scr: G Sheils 75. C Scr: G Malpass 85. Medal Jan: A: T Hijazi (11) 61. B: M Bougoukas (15) 60. C: A Santos (21) 59. Women: A Mcgann (15) 63.

BARHAM: Medley: Stableford: 2B: A Laughlin (31) 49. T Doherty (45) 49.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: A Scr: T Roach (12) 79. A: D Hanlon (13) 66. B: L Peach (29) 62.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: L Taylor (6) 39. B: S Klug (15) 39. C: A Stevens (24) 39. Scr: A Scr: P Clarke 35. Women: Div 1: S Storer (18) 36. Div 2: A Heltborg (37) 37. Medley: 2B: D Jahnsen (11) R Alfonso (25) 49.

BERMAGUI: Women: Stableford: M Hayes (10) 33. T Howarth (35) 31. Men: Stroke Medal Feb: Black: D Nash (14) 70. A: R Paine (12) 70. B: T Marshman (17) 71. C: D Olmstead (25) 72.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: A Scr: P Higgins (5) 76 cb. A: N Brandt (8) 68. B Scr: L Tourney (14) 86. B: G Hankinson (17) 67. C Scr: D Pezeshki (21) 96. C: B McDonald (21) 69. Div 1: R Dymock (16) 66.

BEXLEY: Men: Stroke: Medal Feb: A: W Matthews (1) M Pham (10) N Vlahos (10) 63 to playoff. B: A Green (15) A Arboleda (12) 60. C: A Marvello (24) 61. Scr: W Matthews 64. Medal Jan: B: M Hill (15) 60. C: C Kalogrias (30) 63. Women: Hcp: S McKay (17) 60.

BLACKHEATH: Women: Stableford: L Stevenson (7) 36. Men: O Antaw (6) 36. Stroke: Foursome: A Preen K Scully 71 cb.

BONDI: Men: Par: R Aoukar (17) 1 up.

BONVILLE: Medley: Stableford: A Bowles (3) 38. A Barrow (31) 37. T Smith (2) 35 cb. D Tennant (15) 35 cb. 2B Agg: A Barrow (31) D Tennant (15) 72.

BOWRAL: Men: Stroke: Medal Feb: A: J Nicholls (12) 68. B: S Kemp (13) 67. C: T McCarten (24) 69. A Scr: D Ferguson (-1) 74.

BRIGHTON LAKES: Stroke MM: Black: A: M Cook (10) 65. A Scr: T Bayliss 76. B: D Nieass (15) 67. B Scr: D Burton 81. C: D Smith (22) 65. C Scr: J Roberts 90.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Feb: A: M Thorn (20) 72. A Scr: K Hunt 84. B: J Page (26) 75. B Scr: L Newcombe 100 cb. C: Y Day (33) 81. C Scr: Y Day 114. Men: Stroke Black: A: T Erickson (10) 64. A Scr: D Mc Dermott 72. B: R Cummins (19) 66. B Scr: G Zografakis 86 cb. C: M Fairweather (23) 66. C Scr: C Rogers 91.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Medal Feb: Black: A: P Brodalla (12) 68. Stroke: A Scr: Z Kadir 73. Stroke Black: B: B Wooley (16) 69. Stroke: B Scr: B Iorfino 84. Stroke Black: C: K Smith (22) 67. Stroke: Medal: C Scr: R Whelan 92. Stroke Jnr: Black: P Singh (41) 66. Medal Dec: A: C Lawson (3) 73.

CARNARVON: Men: Stroke: A: J Han (6) 69 cb. A Scr: N Sagdic 76. B: D Lee (13) 69. B Scr: J Nam 86. C: J Park (25) 66. C Scr: S Richardson 91.

CASTLE HILL: Men: Stroke Black: A: C Knipler (9) 69. A Scr: B Lambert (1) 74. B: G Heads (14) 67. B Scr: G Heads (14) 81. C: G Hanigan (23) 69. C Scr: G Hanigan (23) 92. Veteran Men: M Barill (24) 75 cb. A: L Brooke (6) 69. B: D Varacarlli (17) 70 cb. C: J Power (22) 71. Veteran Men: B Jendren (17) 75 cb. A Scr: M Thomson (+2) 69. B Scr: S Goodrum (13) 83. C Scr: J Power (22) 93.

CASTLECOVE: Men: Stroke: Medal Feb: A: K Wallis (1) 62. A Scr: K Wallis (1) 63. B: H Holmes (18) 64. C: D Moore (25) K Walters (23) 65. Women: A Smith (26) 64. Men: Medal Jan: A: P Thomas (8) 66. B: R Gapaillard (16) 68.

COBRAM BAROOGA: Men: Par: A: A Kennedy (11) 4 up. B: R McDiarmid (15) 2 up cb. C: G Harmer (31) 5 up. Women: A: J Curran (22) 6 up.

COROWA: Women: Stableford: J Widdop (36) 37 cb. Men: Stroke: Medal: A Scr: M Roney (1) 70. A: M Roney (1) 68. B Scr: G Nicholls (14) 81. B: G Nicholls (14) 67. C Scr: G Cargill (22) 89. C: G Cargill (22) 69.

CROMER: Medley: Stroke: A: M Robberds (14) 59. B: D Peters (17) 67. C: A Pile (31) 68. Scr: M Robberds (14) 73. Men: Gold Medal: A Pile (31) 68.

CRONULLA: Men: Stroke Medal: Black: A: I Perry (11) 68 cb. A Scr: M Osborne (0) 73. B: M Gillard (15) 67 cb. B Scr: M Gillard (15) 82. C: R Hutt (34) 61. C Scr: G Hogbin (21) 88. Gold Medal: A: G Hogbin (21) 67.

DUNHEVED: Men: Stroke: Medal Jan: B: P Sllivan (14) 77. B Scr: C Ross 80. Medal Feb: A: J Fitzgerald (11) N Gaunder (2) 70 to playoff. B: M White (16) 67. B Scr: D O’connel 83. C: W Scott (21) 71. C Scr: S Tucker 93 cb. D: M Ribeiro (26) 73. D Scr: A Inglis 100. Women: Stableford: F Badelles (23) 34.

ELANORA: Men: Stableford: 4B: D Bradley (5) 47. J Smith (8) 47. D Bradley (5) 47. J Smith (8) 47. Hcp: J Smith (8) 41.

EVERGLADES: Men: Stroke: Medal Feb: A Scr: B James (2) 68. B Scr: D Smith (18) 76. C Scr: G Cook (20) 86 cb. A: T Tully (7) 62. B: D Smith (18) 58. C: B Kemp (24) 62.

FOX HILLS: Men: Stroke: Gold Medal: A: G Sami (11) 65. A Scr: P Robertson. B: T Gleeson (17) 67. B Scr: P Green 85 cb. C: S Clohessy (26) 65. C Scr: G Fomiatti 89. G Sami (11) 65. K Stawpert (15) 75. C: M Awadallah (14) 73.

GIBRALTAR: Medley: Stroke: Medal of Medallists: W Knapp (0) 70. Medal Feb: A: W Knapp (0) 70. A Scr: G Alcock 80. B: S Godbolt (16) 74 cb. B Scr: G Spring 88. C: T Campbell (20) 72. C Scr: A Duff 98.

GLENMORE: Medley: Stroke: Medal Feb: A: D Smith (11) 67. B: O Samson (15) 67. C: M Richardson (22) 67.

GORDON: Men: Stroke: Medal Feb: A: O Morton (12) 58. B: R Nurse (15) 59. C: D Porter (20) 68 cb.

GOULBURN: Women: Stroke: H Peterson (21) 72.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: K Griffiths (25) 71. B: R Van Yzendoon (45) 64. Men: MM: A: S Gately (7) 70. B: P Bernadin (15) 71 cb. C: K Hudson (27) 71.

HOWLONG: Men: Stableford: 9-hole: A: P Marshall (28) 22. Women: A: J Hastings (36) 21. Men: A: S James (4) 43. B: M Brennan (19) 40. C: G Evans (27) 43. Women: Stroke: A: K Maloney (23) 68.

HURSTVILLE: Men: Stroke: Medal Feb: A: D Moss (7) 66. A Scr: T Shaw (0) 72 cb. B: M Roberts (9) 64. B Scr: M Roberts (9) 73. C: M Frawley (17) 63. C Scr: M Frawley (17) 80. Women: Div 1: D Leary (22) 66. Div 1 Scr: J Lisle (11) 83. Hole in one: D Brickwood at 6th.

JAMBEROO: Men: Stroke: Medal Feb: A: J Neilson (13) 63. B: A Ball (17) 63. C: P Rodgers (36) 58. Women: A Van Woerkom (19) 71. Medley: Stableford: T Murphy (20) 37.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Feb: A: R Rayner (4) 62 cb. A Scr: G Stone (2) 70 cb. B: T Evans (17) 60. B Scr: G Moon (14) 77 cb. C: J O’Brien (23) 60. C Scr: T Payn (20) 81. Medal Dec: B: V Bekavac (18) 70. M Broach (11) 71. Medal Jan: C: D Wood (20) 63. B Harrison (21) 63.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal Feb: A: W Berrett (9) 65. A Scr: D Gallagher 68. B: A Khattar (16) 63 cb. C: P Wilson (32) 64.

LAKESIDE: Men: Stroke: Medal Feb: A: J Webb (+1) 70. A Scr: M Albee (0) 72 cb. B: M Ng (13) 68. B Scr: G Collins (10) 68. C: F Aliendi (14) 69. C Scr: B Walker (14) 86. Hole in one: R Halicek at 14th.

LANE COVE: Men: Stroke: Medal Feb: A: P Kelly (11) 69 cb. A Scr: C Taylor 76. B: B Staley (17) 61 cb. B Scr: N Rowland 74. C: M Foster (30) 67 cb. C Scr: M Thompson 88.

LIVERPOOL: Men: Stableford: J Hoang (4) 68. C Olsen (17) 70. L Woh (22) 76. A Scr: G Nardo 70. B Scr: G Ashton 86. C Scr: I Kim 98.

LONG REEF: Women: Stroke: J Brown (12) 74. Men: Stroke Medal Feb: Black: R Cordaiy (8) 70. A Scr: S Prior 76. B: R Watson (14) 70. C: J Malin (22) 70. R Cordaiy (8) 70. A Scr: S Prior 76. B: R Watson (14) 70. C: J Malin (22) 70.

LYNWOOD: Men: Stroke: Medal Feb: A: J Goldhagen (7) 71. A Scr: B Ellam (-1) 73. B: J McDonald (15) 73. B Scr: M Algie (13) 87. C: D Marmara (27) 66. C Scr: M O’Loughlin (21) 94. Women: Div 1: D Northwood (18) 82. Div 2: C Formosa (25) 76.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stroke Medal Feb: Black: A Arcuri (4) 67. B Chisholm (16) 62. N Ashton-Hay (20) R Hughes (21) 67 to playoff.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Medal Feb: Div 1: W Butler (8) 61. Div 2: P Gough (22) 67.

MANLY: Mxd: Stroke: A: E Groom (13) 68. B: A Newton (14) 66. C: R Harvey (36) 67.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Ambrose: E Lakiss B Young T Shaw B Anderson (5.38) 47.62. Scr: J Gudmundsson A Tighe D Jones A Willding 52.

MASSEY PARK: Men: Stroke: A: N Penman (9) 64. B: P Englert (17) 60. C: D Curran (20) 59. Scr: A Scr: B Smith 66 cb. B Scr: J Benson 80. C Scr: G Russell 83. Medal Feb: A: N Penman. B: P Englert. C: D Curran. Women: Div 1: F Buckle (16) 67 cb. Div 2: B Reynolds (25) 70. Medal Feb: Div 1: F Buckle (16) J Smith (12) 67 to playoff. Div 2: B Reynolds (25) 70.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: N Abba (9) 69 cb. B: B Harris (16) 66 cb. C: J Jenkins (34) 63. A Scr: G Stanford 73.

MONASH: Men: Stroke: Medal Feb: A: A Mortimer (6) 67 cb. B: R Hustler (15) 66. C: R Rashbrook (22) 70 cb. Scr: A Mortimer (6) 73. Mxd: Stableford: M Campbell (30) 41. Men: Stroke: Cup: S Mott (13) 74.

MOSS VALE: Men: Stroke: Medal Feb: A Scr: D Leper (6) P Richards (4) P Richards (4) 73. B: Z Dubukovich (18) J Taylor (17) 70 to playoff. B Scr: J Flockton 84. C: S Hancock (22) 73. C Scr: S Hancock 95. Medal Jan: A: J Aughton (7) 7667. Women: P Kull (22) 81.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: Medal Feb: A: R Cobley (11) 66 cb. A Scr: J Vidler 69. B: J Park (18) 63. B Scr: C Ruddle 81 cb. C: C Nelson (24) 63. C Scr: C Nelson 87.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: J Benbow (22) 36. B: S Beard (25) 39. Men: Stroke Black: A: J McLean (2) 68. B: C Grant (19) 66. C: J Higgins (28) 67.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: S Barnett (14) 38. K Mcelwain (14) 36. B: J Silvestri (16) 37. G Durie (21) 37. C: S Ryan (26) 34. P Lakeman (28) 34. Women: Div 1: S Dunn (21) 21.
NEWCASTLE: Men: Stroke: A: M Ellison 67. A Scr: M Ellison 71. B: G Russell 68. C: D Pilgrim 64. Women: Stableford: S Beentjes 34.

NORTH RYDE: Men: Stroke: A: L Goddard (13) 64. B: C Singh (19) 63. C: L McNiven (20) 66. Scr: L Brown (Scr) 69.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: Medal Feb: A: T Ryan (4) 61. A Scr: T Ryan (4) 65. B: A Rees (20) 57. B Scr: B Hunt 76. C: P Crellin (22) 62 cb. C Scr: P Crellin 84 cb. Women: Stroke Green: B Lewis (16) 60. Medley: Stableford Black: R Del-Grande (22) 39.

NOWRA: Medley: Stroke: MM: A: C St John (12) 63. A Scr: B Dowd (Shell Cove) 72. B: N Dinnie (17) 63. B Scr: N Dinnie 80. C: P Fish (Catalina 37) 64. C Scr: B Young 91.

OATLANDS: Medley: Stroke: A: C Robertson (12) 66. B: B Mees (14) 65. C: M Clout (20) 68. D: G Henry (33) 69. A Scr: C Kim (+1) 71.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B Multi: M Shennen (32) V Jones (32) 60. Men: Stroke: Medal Feb: Medal: J Essenstam (10) 64.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: J Neale (8) 66 cb. A Scr: M Fogarty (3) 70. B: A Smith (16) 63. C: R Crookshank (23) 67. Medley: Stableford: M Boys (8) 34 cb.

PENRITH: Men: Stroke: Medal Feb: A/Medal: C Lawler (4) 67. B/Medal: W Stone (17) 66. C/Medal: C Barron (29) 69. A Scr: D Turner 71 cb. B Scr: T Armstrong 85 cb. C Scr: A O’Keeffe 93.

PYMBLE: Men: Stroke: Medal: A: P Foxlee (12) 66. B: M Kirwan (15) 68. C: R Seton (23) 64. A Scr: J Streichler 73. Women: A: L Dickinson (10) 77.

RANDWICK: Men: Stroke: Medal Feb: A: C Mcmahon (3) 59. A Scr: C Mcmahon 62. B: F Squadrito (13) 55. B Scr: F Squadrito 68. C: M Feehan (18) 54. C Scr: M Feehan 72. Jnr: H Morrison (23) 64. Men: Medal of Medallists: F Squadrito (13) 55.

RICH RIVER: Men: Stableford Cup: West: Black: A: S Burns (8) 45. B: C Maconachie (16) 42. C: N Sheldon (23) 42.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: T Clifford (32) 29. Women: Stableford: D Bartlett (29) 38. Men: Stableford White: A: D Wilson (11) 40. B: M Gatt (14) 41. C: G Hedley (23) 39. Medley: Stableford: 2B: I Krycer (24) M James (20) 47.

RUM CORPS: Men: Stroke C’ship: Black: A: J Paza (6) 65. B: B Brown (21) 69.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: A: S Park (scr) 68. A Scr: N Talley 71. B: S Jayaratne (18) 67. B Scr: F Yang 83. C: M McLennan (23) 68. C Scr: I Johnson 89. D: R Croydon (30) 66. D Scr: G Muller 95. Stableford: T Nelson (22) 36.

SEFTON: Men: Stroke: Medal Feb: A: S Melham (10) 56. B: J Livingstone (17) 57.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: S Harrold A Lamont (12) 44. Men: J Huckstepp M Burraston 49. Women: A Lamont (12) 38. Men: Stableford Black: A: G Sullivan (11) 37. B: B Clements (14) 40. C: J Huckstepp (27) 42.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stroke: Medal Feb: A: J Tetley (5) 68. B: W Long (14) 67. C: D Mouat (24) 73. A Scr: A Jacobs (0) 70.

STRATHFIELD: Men: Stroke: Medal Feb: A: S Bomba (12) 67. B: C Dwyer (16) 65. C: N Sundaram (37) 66. Hole in one: W Char G Hough at 16th.

TERREY HILLS: Medley: Stroke Medal Feb: Black: A/Medal: D Odell (14). White: B/Medal: S Choi (23). Stroke: C/Medal: R Walsh (25).

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: A: F Kriek (11) 68. B: S Cox (17) 67. C: P De Gail (19) 68. A Scr: M Giles 71.

THE COAST: Women: Stroke: Salver: R Sparling (35) 70 cb. Men: Stableford: A: S Ede (12) 36. B: T De Kievit (13) 41. C: S Ross (24) 42. A Scr: J Wachman (4) 32. B Scr: T De Kievit (13) 28. C Scr: P Veuillet (21) 22. Stroke: 4B Scr: M Buckingham (+2) G Neou (7) 69.

THE LAKES: Men: Stroke Black: A: P Cook (10) 71. Stroke: B: G Levin (17) 69. Stroke White: C: W Mitchell (35) 70. Black: A Scr: S Beck (3) 77.

THE RIDGE: Medley: Stroke: Medal Feb: A: B Smaill (12) 66. B: T Kirby (19) 69. C: K Ritchard (26) 68. Stableford: B Rooke (27) 40. 9-hole: C Brighton (45) 19.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: D Bowman (12) 70 cb. A Scr: M Brown 72. B: R Slattery (15) 66. B Scr: R Slattery 81. C: B Wilson (20) 67 cb. C Scr: B Wilson 87 cb. Women: Stableford: K McKinnon (11) 36.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: A Pondekas (8) 40. A Scr: M DeVires (0) 38. B: J Sweeten (18) 37 cb. B Scr: K Kim (14) 22. C: D Lazarus (21) 40. C Scr: A Bell (19) 16. Women: J Berry (14) 37 cb.

WAKEHURST: Men: Stroke: A: G Wood (5) -3. A Scr: G Wood (5) 74. B: J Kim (15) -5. B Scr: J Kim (15) 82. C: F Mandin (29) 0. C Scr: M Stanley (21) 94. Stableford: A: M Zimmerman (10) 41. B: H Auton (27) 33. Women: Stroke: R Charnell (11) 76.

WALLACIA: Men: Stroke: Medal Feb: A: K Walker (6) 65. A Scr: J Pagett 73. B: F Killeen (15) 70. B Scr: J Casis 85. C: S Fava (20) 67. C Scr: B Tteak 88. Medal Jan: A: D Klein (7) 76.

WARRINGAH: Men: Stroke: Medal Feb: A: T Pack (9) 70. B: R Fowler (18) 68 cb. C: R Worner (20) 70. D: R Teofilo (29) 69 cb. Scr: J Toro (3) 74 cb.

WENTWORTH FALLS: Men: Stableford: M Ashcroft (22) 40. Women: T Elderfield (21) 31.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Gold Medal: P Garvan (6) 63. P Menzies (19) 66. Medal Feb: A: P Garvan (6) 63. B: G Pitt (17) 62 cb. C: V Daswani (30) 64. Scr: P Garvan 69.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Trophy: A Nasralla (11) 64. Medal Feb: A: A Nasralla (11) 64. A Scr: J Hallinan 71. B: G Russell (15) A Chambers (15) 68 to playoff. B Scr: A Chambers 83. C: J Economos (25) 69. C Scr: K Wright 92. Hole in one: D Hull at 3rd.

WYONG: Men: Stroke: Medal: A: B Ward (5) 67. A Scr: E Forsyth 69. B: R Shaw (15) 67. B Scr: R Shaw 82. C: M Fry (21) 66. C Scr: M Fry 87.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Medal Feb: Lake: A: D Giangualano (13) 67 cb. B: W Studd (18) 70. Murray: A/Medal: N Leuea (13) 69. B: T Perus (17) 71. Women: Stableford: A: N Moore (23) 35 cb. B: H Powell (29) 31. C: R Sandow (31) 37.