October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 29 January 2022
Tanilba Bay Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 29 January 2022.

ANTILL PARK: Women: Stroke: Medal Feb: D Yee (24) 74 cb. Men: A: K Hopkins (10) 62. B: A Moss (16) 65. C: M Lillis (19) 67 cb. A Scr: T Davis (1) 69. B Scr: S Young (15) 81 cb. C Scr: B Berrell (19) 86 cb. Jnr: H Davies (6) 68.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: J Ng (25) D Lee (9) 48. 4B Agg: A McRae (7) M Boland (12) P Wijenberg (9) D Morgan (3) 106. A: D Lee (9) 40. B: W Kang (13) 40. C: L Powys (24) 39. Scr: R Paillas 34 cb.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: B Raynsford (5) 38. B: M Douglas (17) 37. C: M Eagan (27) 36. Men: 2B Multi: J Hanshaw (2.0) 70.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: A: K Nikas (11) 38 cb. B: P Saunders (17) 40 cb. C: R Hellmers (25) 42. Women: A: B Kennedy (22) 34.

BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: S Cole (10) 40. B: M Touw (17) 43. C: O Rushton (27) 47. Scr: A Scr: M Mahoney 33. Women: Stableford: Div 1: H Jones (17) 36. Div 2: J Raine (22) 33. Medley: Team: H Jones (17) S Colley (6) J Raine (22) G Di Stefano (20) 90 cb.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: J Campbell (11) 37. K Brown (11) 37. R Paine (11) 36. B: P Rumble (19) 40. R Finch (19) 36. G Maloney (17) 35. C: J Gorman (23) 39. A Stenhouse (25) 35. P Schmidt (24) 33. Women: M Hayes (11) 40. L Gilbert (33) 36. A Brown (29) 36.

BEVERLEY PARK: Mxd: Stableford: A Scr: A Bull (-1) 35. A: W Bollard (11) 38 cb. B: C Pearson (14) 39. C: B Bickley (21) 38 cb. Div 1: B Heinrich (4) 40. Div 2: L Carey (4) M Leplaw (11) 46.

BEXLEY: Medley: Stableford: Team: T Lock (14) P Kollar (15) N Vlahos (9) S Papadopoulos (21) 51 cb. Men: A: S Lindsay (5) 38. B: B Naylor (15) 42. C: B Hinley (18) 38. Scr: S Capuano 35. Women: L Moles (17) 33.

BONDI: Men: Stableford: N George (9) 40.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: K Schuhmann (16) J Schuhmann (28) 50. S Clark (23) 43. T White (9) 42. T Gray (9) 39. D Brown (16) 38.

BOWRAL: Women: Stableford: M Horwitz (16) 34 cb. Men: R Bourne (20) 41.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: D Johnstone (10) 40. A Scr: M Hoogendyk 30. B: J Rowlands (15) 40. B Scr: M Ironside 26. C: B Arnold (35) 44. C Scr: R Anand 20. 2B: J Rowlands (15) A Cubbage (10) 50.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: S Myring (16) A Baeza (7) 84. Div 2: K Barnard (20) R Coombes (25) 72. Div 1 Scr: D Marsh Z Marsh 47. A: M Wilson (5) 39. B: A Kennedy (14) 40. C: S Myring (16) 40. D: J Skoda (25) 42.

CAMDEN: Women: Stableford: A: L Hogan (17) 34. A Scr: L Hogan 20. B: P Dilucchio (22) 33. B Scr: L Newcombe 14. C: S Purnell (40) 31. C Scr: A Wilson 9. Men: A: B Delaney (6) 39. A Scr: L Hudson 35 cb. B: A Roberts (14) 40. B Scr: S Hale 24. C: C Rogers (22) 38 cb. C Scr: S Kumaran 17 cb. 2B: D Wulff (11) A Roberts (14) 46 cb. 2B Scr: L Mc Laren J Newcombe 38.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Black: A: G Zugajev (10) 65. A Scr: A Perfect 74 cb. B: C Hodsdon (15) 67. B Scr: S Mitchell 86 cb. C: A De Sousa (25) 65. C Scr: W Bestwick 92.

CARNARVON: Men: Stroke: Matchplay: A: B Lincoln 2-1. B: S Sahazad 2-1. C: J Kang 1-0. D: C Farinola 4-3. Stableford 2B: White: S Choi (12) J Jin (29) 51. 2B Scr: G Loughnan J Lind 40. A: M Lim (9) 40. B: J Heo (16) 38 cb. C: J Jin (29) 44.
CASTLE HILL: Men: Stableford: A: C GILVER (5) 41. B: B Flatley (14) 40. C: E Somra (26) 40.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: D Moore (27) R Dow (30) 47. A: P Clark (8) 39. B: A Martin (15) 41. C: D Moore (27) 41. Women: Stableford: M Lulic (31) 38.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: E Baker (3) 38. B: D Pearce (34) 42. Men: Stableford White: A: R McDiarmid (13) 40. B: M Saisai (22) 35.

CONCORD: Mxd: Stableford White: A: C Robertshaw (12) 39. B: A Macmillan (17) 43. C: B Cardwell (27) 43. 2B: J Crawford (21) A Macmillan (17) 48. 2B Scr: P Macourt M Ryan 38.

CROMER: Medley: Stableford: A Scr: C Rae (-4) 38. A: J Richardson (5) 40. B: K Ackermann (17) 40 cb. C: T Harvey (34) 40 cb. Split Six: T Harvey (34) G Osborn (20) 71.

CRONULLA: Medley: Par Black: A: M Carey (12) 4 up cb. B: K Owen (14) 4 up. C: P McEwan (21) 3 up cb. A Scr: J Fazio (11) 1 down.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: Y Yap (19) G Wilkins (18) 50. 2B Scr: A West (7) J Butt (2) 38. A Scr: J Jeffrey (15) 40. Div 1: T Tourlas (11) 42. Div 2: D Brakell (17) 41. Div 3: A Singh (24) 42.

DUNHEVED: Men: Stroke: Vardon: C Carruthers 68. Jnr: Cup: C Carruthers 67. Men: Captain’s Trophy: K Bruton (11) 67 cb. A: G Kingshot (10) 68 cb. B: P Parlato (17) 67. C: J Jeong (24) 70 cb. D: M Corton (25) 68.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: S Robertson (-2) 37 cb. A: D Ferguson (3) 40. B: B Giannopoulos (16) 41. C: T Bartone (27) 40 cb.

ELANORA: Mxd: Stroke: Hcp: A: M Burke (13) 65. B: J Montgomery (22) 68. C: O Irving (26) 69.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: S Binder (1) 39 cb. B: S Hampstead (16) 40. C: I Elliott (20) 40. D: M Hammond (26) 40. Team Multi: D Remy 77. B Kemp 77.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: P Kent (15) 73. J Perez (29) 73. M Rajca 64. L Shahmatov 64. A: S Johnston (11) 39. B: P Hendry (15) 40. C: J Perez (29) 41.

GEORGES RIVER: Medley: Par: Team: C Anderson (48) K Jackson (14) J Rudd (22) J Glenday (20) 14 up. A: K Bridgement (12) 1 up. B: L Cosgrove (19) 6 up. C: P Paoli (27) 4 up.

GIBRALTAR: Medley: Stroke: Ambrose: Div 1: A Bray M Eschbank (5.5) 60.5.

GLENMORE: Medley: Par: Div 1: D Kinsella (14) 7 up. Div 2: C So (18) 9 up.

GOULBURN: Women: Stableford Green: S Scott (21) 38.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: A Curry (18) 36 cb. B: C Rose (38) 42. Men: A: D Curry (9) 39 cb. B: A Vlachos (19) 40.

HOWLONG: Men: Stableford: 9-hole: D Henderson (21) 24. Women: W Lambert (29) 20. Men: A: K Miller 41 cb. C Flavell 41. J Arnold 40. B: R Lloyd 39. P Dowsett 37. T Mildren 36. C: R Richardson 39. A Hutchings 39. J Muller 38.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: D Moss (6) 37 cb. B: D Curtis (8) 40. C: S Andrews (14) 40 cb. Hole in one: T Maude at 1st. Women: Stableford: J Lisle (11) 38.

JAMBEROO: Medley: Stroke Ambrose: White: L Young (9.625) J Mcphie J Brady B Ly 51.375.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: D Turner J Richmond 72. A: J Devlin (12) 38 cb. A Scr: P Galvin (7) 31. B: J Black (14) 44. B Scr: T Russell (16) 24 cb. C: S Ross (24) 40. C Scr: K Paterson (21) 16 cb. Hole in one: B Zhang at 8th.

KOGARAH: Men: Stableford Father/Son Trophy: White: C Butler (26) M Butler (5) 46. Medley: A: D Levy (12) 38 cb. A Scr: G Harnwell 32 cb. B: S Kim (13) 38 cb. C: C Butler (26) 36 cb.

LAKESIDE: Women: Stableford: Split Six: L Strano (25) K Seery (21) 55. Div 1: L Hall (17) 38. Div 2: J Mooney (29) 34 cb. Men: 2B: C Neville (1) J Webb (4) 72. 2B Scr: T Norris (0) M Albee (2) 66 cb. A: W Meredith (4) cb. B: R Tindale (11). C: S Gambera (28).

LANE COVE: Stableford: T Happell (5) 38 cb. Men: 2BWB: T Happell (5) D Duncan (10) 30.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: B Alexander (8) 42. B: D Abrahams (13) 39. C: A Hislop-reynolds (18) 44. D: G Hadfield (24) 40. 2B Multi: A: L Alexander (8) B Alexander (8) 88. A Scr: L Alexander B Alexander 37.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: N Khouri (11) 41. B: R Sciuriaga (19) 41. C: D Degiorgio (28) 43. 2B: B Lakmas (16) D Degiorgio (28) 50. 2B Scr: B Davies G Richards 42.

LONG REEF: Men: Stableford: A: J Dean (12) 39. B: A Papandrea (14) 41. C: J Dertateossian (21) 40. A Scr: L Edgell 40. Women: N Driver (14) 33. Mxd: 4B: B Ratcliffe (17) 49. B Collins (25) 49. Men: Hole in one: D Farrell at 2nd.

LYNWOOD: Men: Stableford: 4B Agg: A: G Fletcher (7) 42. A Scr: M Norbis (-4) 40. B: T O’Connor (15) 40. B Scr: B Knipler (12) 27. C: A Barnhill (20) 38. C Scr: J Gillooly (19) 19. Y Xie (3) 135. M Maricic (18) 135. T Gara (36) 135. R Idquival (34) 135. Women: Div 1: J Smith (11) 37. Div 2: C Formosa (25) 34.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Yellow: M Johnston (11) 41. S White (19) 45. R Evans (54) 50.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: K Strong (42) J Ashton (24) 49. C Hamilton (31) 39.

MANLY: Mxd: Stableford: A: M Clancy (11) 40. B: M Clarkson (19) 41. C: S Fenn (28) 39.

MARRICKVILLE: Stableford: 2B Agg: P Sultana (23) V Delzio (10) 75. Medley: D Slater (17) 42. 2B Agg Scr: J Dunn (2) D Cremin (+1) 68. Scr: T Shaw (0) 39.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: T Unwin (16) 39. Div 2: A Perry (34) 36. 2B Agg: T Unwin (16) J Nipperess (18) 73. Men: Div 1: D De silva (12) 42. Div 2: P Kup-ferroth (15) 42. Div 3: B Cleary (24) 42. Scr: B Smith 37. 2B: V Morrison (11) R Miller (19) 49.

MONA VALE: Men: Stableford: 2B Agg: R Kershaw (18) A LIttle (6) 80. M Harris (7) 42.

MONASH: Medley: Stableford: A: G Dickerson (4) 41 cb. B: G Davis (19) 42. C: M Smith (25) 39 cb. Men: 2B: Div 1: B McNamara (21) G Hooker (13) 47. Div 2: A Mitchell (14) B White (27) 47. 2B Scr: G Dickerson J Cusworth 39.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: R Kelly (9) 39. B: A Golombick (14) 39. C: T Boulton (21) 39. Stableford: Scr: M Williams 35. Women: Y Kim (27) 38.

MOSS VALE: Medley: Stroke: Ambrose: P Richards (4) G Robinson (5) 59.75.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Nicholls (21) C Part 50. A: J Turnbull (10) 41 cb. B: C Part (15) 42 cb. C: B Christie (21) 43.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: C Goodwin (14) 41. W Marshell (5) 37. B: C James (17) 42. B Bisset (21) 39. C: N Eves (24) 39. B Hedges (26) 37. A: B Mckay (15) 37. C Mawson (8) 36. B: D Murray (22) 38. M Regan (23) 37. C: S Ryan (26) 39. L Goodwin (28) 38.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: P Haberecht 39. A Scr: J McBeath 36. B: T Theakstone 39. C: C Harrington 41. Women: C O’Brien 32.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: G Condon (10) 41. B: C Barnes (18) 44. C: R Stewart (20) 43. 2B: B Gonzalez (22) G Dennis (16) 48. 2B Scr: M Spackman (2) M Gordon (+1) 42.

NORTHBRIDGE: Medley: Stroke: Canadian Foursome: A Scr: S Phillips (6) P Stephens (7) T Twyman (27) B Pentecost (21) 64.

NOWRA: Medley: Stroke: Ambrose: J Rosskelly J Wikman (4.75) 54.25.

NSW: Men: Stroke: D Zhou (17) 69 cb. Scr: A Rachid 74 cb. Stableford White: A Wilson (25) 38 cb. Gold: K Nossiter (23) 33. Women: Stableford: N Dress (17) 31 cb. Men: Stroke: Cup: A: C Green (6) 208. B: C Williams 208. Stableford White: C: P White 70.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: D Joukhadar (9) 41. B: R Bromhead (16) 39. C: J Granger (19) 43. D: D Heath (43) 44.

PALM BEACH: Men: Stableford: Shield: D Oliver (17) 31. A: W Hutchinson (10) 39. S Farr (14) 36 cb. L Wicks (23) 41. Hole in one: P Tate at 17th. Women: Stableford: M Gee (26) 30.

PYMBLE: Men: Stableford: A: R Hillsdon (4) 39. B: B Southerton (17) 38 cb. C: T Westhoff (21) 41. Women: F Mcdermott (15) 36. Mxd: 4B: J Mcilwaine (17) 49. C Hinwood (21) 49. A Scr: J Streichler 41 cb. N Waddington 41 cb.

RANDWICK: Men: Hole in one: T Brinckley at 5th. B Pardey at 11th. M Kandara at 10th. Stableford: 2B: A Pustetto (6) I Russell (5) 48. A: P Johnstone (8) 43. B: G Royston (13) 39. C: M Connolly (20) 44. Scr: A Pustetto 36.

RICH RIVER: Men: Par East: White: A: S Jones (0) 4 up. B: D Noelker (11) 6 up. C: P Varcoe (35) 11 up. Women: Par: A: G Smith (20) 7 up.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: K Trefoni (12) 39. A Scr: R Davies (0) 36. B: N Palmer (16) 41. C: D Clarke (33) 45. 2B: A: G Northey (13) G Keating (14) 46. A Scr: V Baldry (6) M Fitzpatrick (4) 38. B: R Seale (18) S Harkins (20) 47. B Scr: J McChlery (12) K Trefoni (29) 29.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: M Poirrer (22) 41. Women: Stableford: M Forrest (30) 36. Men: Stableford White: A: S Stead (5) 40. B: N McConnell (17) 36. C: P Phillips (29) 42. Medley: Stableford: 2B: R Arkell (16) J Murray (5) 47.

RUM CORPS: Medley: Par: C’ship: A: R Tromp (10) sq. B: G Bentley (17) sq.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: A: G Miladinovic (10) 68. A Scr: M Dane 71. B: K Merchant (18) 64. B Scr: M Dolan 83. C: I Smith (21) 66. C Scr: C Mckenna 89. D: C Williams (26) 67. D Scr: D Palmer 92. Stableford: B McLaughlin (34) 38.

SEFTON: Men: Stroke: Foursome: S Melham (10) J Glynn (12) 58. Foursome C’ship: J Watts (8) P Kingi (11) 117.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: A O’Sullivan (12) 41 cb. B: J Betts (16) 41 cb. C: J Haggerty (28) 39 cb. Women: Div 1: D Hoschke (9) 37. Div 2: C Crouch (30) 40. Medley: 2B: J Betts 46. K Betts 46. Men: B Thomas 46. J Farquhar 46.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: A: R Rees (4) 39. B: A Davies (19) 42. C: S Piper (36) 38. A Scr: D Durbin (3) 35.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: J Koppl (7) 42. B: L Timewell (14) 42. C: H Jones (21) 41. Scr: M Hammond 34. Gold: M Jennings (19) 33. 2B: White: R Hayes (20) W HUmphreys (11) 50. 2B Scr: R Sutcliffe J Koppl 37.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford White: A: B Gallard (5) 41. B: P Calderara (13) 38. C: T Stalgis-Bilinski (24) 42. 2B: Div 1: G Banks (18) W Krasinski (28) 50. Div 2: E Berroya (13) L Santiago (19) 48. A Scr: D Hagerty R Attwood 43.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: V Silveira (23) 51. C Dwyer (13) 51. 2B Scr: J Fanning (0) 39. J Floridia (4) 39. A: S Kontominas (10) 44. B: C Bekiaris (17) 38. C: C Dive (24) 39.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: P Wright (13) 38. C Reynolds (9 Tuncurry) 34. B: T Bodycote (19) 40. T McBride (19) 34 cb. C: F Sharpe (22) 42. I Polikevics (27) 33 cb. Women: Stableford: Div 1: J Maunder (28) 41. B Jones (22) 31. Div 2: J Jessiman (33) 31 cb. H Innes (36) 31.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: G Giga (10) 39. B: M Cohan (17) 41. C: J Randle (25) 39.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Trophy: T Laing (19) 43. A: D Conacher (11) 37 cb. B: S Aboud (16) 42. C: T Laing (19) 43. A Scr: S Jagot 36.

THE COAST: Women: Stableford: M Grant (28) 42. Men: Stroke: A: N Simkins (7) 65. B: M Millican (15) 66. C: S McDermott (20) 63. A Scr: N Simkins (7) 72. Gold Medal: B Fifield (7) 66.

THE LAKES: Stableford: A: B Xu (7) 40. B: B Leo (16) 39. C: J Parsons (21) 41. Scr: P Lonard 36. 9-Hole: B Purse (5) 16 cb. M Fleming (10) 14.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: M Hammond (11) 43. B: A Araullo (21) 38 cb. C: P Mooney (24) 38. 2B Agg: C Marsden (32) M Hammond (11) 80.

TOUKLEY: Men: Stableford: A: W Holden (11) 43. B: D Kinnell (16) 43. C: G Read (21) 43. Women: R Jamieson (29) 37. Men: Team: G Read 96 cb. D Kinnell 96 cb. D Kinnell 96 cb.

TWIN CREEKS: Women: Stroke Medal Jan: Green: J Kang (12) 70 cb. Men: Black: A: M Madan (2) 65. A Scr: M Pearce (-2) 68. B: A Stutchbury (17) 64. B Scr: J Garcia (13) 82. C: D Leet (21) 88. C Scr: M Bullock (19) 92.

WAKEHURST: Medley: Stableford: Team: P O’Brien (12) B Spinks (10) P Silkman (10) J McGee (8) 94. Men: A: L Jordan (8) 41. A Scr: M Hatcher (5) 34. B: K Jong (13) 40. B Scr: K Jong (13) 27. C: G Bligh (20) 38. C Scr: J Thomson (20) 20. Women: J Reddrop (23) 36.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Pagett snr (17) B Hillhouse (14) 48 cb. 2B Scr: J Pagett S Lear 40 cb. A: T Morgan (11) 44. B: P Gaudry (16) 38. C: B Treak (19) 37 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: S Murray (12) 37 cb. B: N Brecht (16) 37. C: I Morrey (18) 39. D: J Tierney (34) 39. Trophy: I Morrey (18) 39 cb. Scr: F Allan (3) 34. Team: R Priestly (28) R Teofilo (28) C Hill (18) J Tierney (34) 116.

WINDSOR: Medley: Stroke 2B: Black: A: M Goldsbrough (5) 69. S Mangovski (14) 70. B: C Price (19) 70 cb. S Hudson (15) 70 cb. C: J Spanjol (23) 71 cb. K Power (23) 71.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B Agg: White: B Brock (13) K Nathan (10) 69. Div 1: B Brock (13) 37. Div 2: N Bennett (18) 37. Div 3: S Moroney (22) 35.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 2B Agg: A Marks (15) B Shopway (16) 78. A: J Parker (11) 42 cb. B: Z Bouzounis (18) 42. Scr: J Hallinan 40.

WYONG: Men: Stableford: A: M Newbury (8) 39. B: P Ball (17) 40. C: M Hensley (19) 40. A Scr: P Downey 33. 2B Multi: J Waghorn (23) G Manley (15) 76.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: K Rourke (25) 41. B: S Symes (32) 39. Men: A: G McNamara (11) 42. B: S Wells (17) 46. Lake: A: D Corben (15) 42. B: A Ogden (18) 40.