September 25, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 23 January 2022
Longyard Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Sunday, 23 January 2022.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: R Palmer (16) 42. J Beasley (36) 35. A Scr: J Calleja 30.

BARHAM: Stableford: N Walle (14) 45.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: M Amanovich (14) B Amanovich (21) 46 cb. A: S Little (12) 39 cb. B: R Gordon (18) 39. C: B Amanovich (21) 33 cb. Scr: J Georgiou (2) 33. Men: G Ward (22) 40. Women: D Street (35) 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: S Mitchell (6) R McDermott (20) 72 cb. A: M Pullen (10) 37 cb. B: G Stamenkovic (16) 38 cb. C: S Kyriazopoulos (26) 37. Scr: W Matthews 34. Men: Hole in one: G Longbottom (Sat) at 7th.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B Agg: M Hess (28) S Koirala (-1) 78. A: M Colquhoun (11) 40. B: R Tang (17) 39. C: M Hess (28) 40 cb. A Scr: S Koirala 39.

BONVILLE: Medley Stableford: A Mahon (Moore Park) (45) R/Up: R Taffs (39) 3rd: P Warncken (38) c/b 4th: R Managan (Northbridge) (38) c/b Ball Rundown to 35.

BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: Medal: J Medway (33) 73. Stableford: A: M Martorana (8) 37. A Scr: R Frankham 30. B: D May (15) 39. B Scr: J Mesuria 25. C: P Gao (25) 41. C Scr: R Murthy 19. Split Six: R Conrad (11) M Martorana (8) 69.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: E Narayan (12) R Mormul (10) 42. Div 2: R Arnold (17) D Niven (13) 52. 2B Scr: M Wilson (5) N Kitchen (4) 35. A: J Mediati (8) 37. B: D Niven (13) 40. C: A Manu (17) 38. D: J Lee (25) 39.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: J Nichols (39) 41. 4B: G Nichols (15) J Nichols (39) 47. 4B Scr: B Fairclough J Chanthivong 37.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: A Ko (16) A Park (11) 47 cb. 2B Scr: D Tucker N Loh 38 cb. A: D Tucker (8) 40. B: P Hassarati (15) 38 cb. C: S Hong (21) 38 cb. Mxd: 2B: K KIm (17) S Kim (24) 47. Women: Stableford: 2B: J Kang (17) S Kim (24) 44. Div 1: G Goh (15) 38. Div 2: M Choi (22) 38. Div 3: L Shin (28) 39.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: R Haddan (11) D Johnston (5) 76. Men: White: A: R Haddan (11) 39 cb. B: M O’Rourke (13) 39. C: M Ferris (29) 40. Women: J Pridmore (7) 39. J Cannon (14) 38. Medley: PM 2B Agg: G Weber (19) J Baistow (14) 76. Men: White: A: N Heanes (6) 39. B: B Murray (14) 39 cb. C: R Hogan (29) 36. Medley: 2B Agg Scr: R Haddan (11) D Johnston (5) 61.

CHATSWOOD: Stableford: P Barry (12) 37.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: E King (20) 39 cb.

CONCORD: Medley: Stableford: 2B: L Thompson (20) M Doherty (10) 47 cb. A: M Baker (5) 41 cb. B: A Hui (19) 39. C: J Stanning (23) 37 cb.

COROWA: Medley: Stableford: A: C Cottam (16) 45. B: M Dow (47) 37.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: G Kirkam R Salvato 46. 4B: P Doman R Doman 41. A: N Corcoran (2) 38. B: G Mcdonald (19) 39. C: J Woodward (25) 38 cb. Scr: N Corcoran (36).

CRONULLA: Men: Stableford: J Sanderson (14) 41. Scr: J Cripps 36. Women: Green: L Bamford (18) 39. Scr: S Wiggins 29.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: R Gallagher K Latchford 51. 2B Scr: C Kang B Lee 36. Men: Div 1: K Hong (15) 42. Div 2: A Ko (18) 40. Div 3: R Gallaher (23) 46. Scr: B Jack 35. Women: H McNaught (19) 39.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: Div 1: D Williams (8) D Mcbain (17) 46. Div 2: M Yang (16) J Jeong (23) 46 cb. J Tanti (10) 38 cb. Scr: C Williams 35. Mxd: 2B: G Kim (21) S Hwang (13) 43. Women: G Kim (21) 37.

ELANORA: Women: Stableford: C Hodgkinson (21) 36. Men: White: R Durst (20) 42. R Durst (20) 42.

EVERGLADES: Mxd: Stableford 2B: Pink: Black: B Nicholas (20) K Nicholas (42) 47 cb. A: W Mcmurray (10) 37. B: J Fleming (13) 40. C: E Mcgillicuddy (24) 38. D: B Sinclair (26) 38 cb. Div 1: S Nicholas (23) 44. Div 2: K Nicholas (42) 37.

FINLEY: Medley: Stableford: S Singleton (10) 39.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B: G Barrett-Thompson (9) J Jesuthasan (24) 44 cb. Men: A: O Sayehban (10) 37. B: J Annen (19) 33. C: J Jesuthasan (24) 36. Women: M Quirk (29) 33.

GLENMORE: Medley: Stableford: Y Kim (18) 42.

GORDON: Mxd: Stableford: 2B: R Siva (20) O Morton (13) 45. R Burns (13) 39. Women: V McGilvray (21) 33.

GOSFORD: Women: Stableford: L Bates (22) 32. Men: White: R Buttsworth (25) 36.

HOWLONG: Men: Stableford Black: A: J Wilson (13) 39 cb. B: J Mentakis (14) 38 cb. Women: Yellow: A: D Lampitt (8) 39. Medley: Black: A: S Humphries (6) 37. B: P Whittle (19) 39 cb. C: A Geddis (25) 41.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: M Mooney (14) 43.

KAREELA: Mxd: Stableford: Team: H Glazier S Glazier J Black W Hornby 91. Men: D Nigro (20) 37 cb. Women: S Nicholls (36) 42.

KILLARA: Medley: Stableford 2B: White: D Chew (12) R Cheung (23) 45. Mxd: N Clark (19) H Glanville (11) 48 cb. Men: R Cheung (23) 43. Women: Green: K Mesrop (23) 41.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: B Hayden (2) T McGee (8) 46. Men: T Grogan (15) 42. Scr: B Hayden 38. Women: M Mok (14) 38 cb.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B: E Blanch (32) C Parkes (22) 46. 2B Scr: S Huffadine (0) P Dawson (4) 38. A: D Kalamaras (7) 36 cb. B: E Jimeno (14) 37. C: S Russo 38.

LONG REEF: Men: Stableford: M Loomes (12) 44. Women: M Denner (28) 38. Medley: 4B: M Loomes (12) R Loomes (18) 47.

MANLY: Men: Stableford: A: B Mcmurray (12) 39. B: M Liira (18) 43. C: B Saines (20) 39. Women: P Bird (11) 39.

MARRICKVILLE: Women: Stableford: J Strachan (20) 37. Mxd: White: R Marshall (11) 40.

MONA VALE: Mxd: Stroke: 4B KO f: R Tebbutt J Tebbutt bt S Rogan R Smith 5-4.

MONASH: Men: Stableford: 2B: G Maex (16) J Brett (30) 48. Mxd: J Dawber (6) J Dawber (14) 47 cb. Men: M Stone (15) 40 cb. Women: J Dawber (14) 38. 2B Scr: A Tse M Tse 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: Ambrose: T Brennan J Brennan J Odgers C Ryan (9.375) 55.625. Mxd: I Bamford V Bamford S Ruxton D Ruxton (8.5) 59.5. Men: S Kim (18) 43. Women: Y Choo (44) 43.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: R Totman (12) 39. S Weeks (15) 39. M Livingstone (10) 39. B: B Bradford (22) 41. K Hitchen (17) 40. P Vincent Rigby (16) 38. C: R Henderson (24) 39. N George (27) 38. S Punshon (30) 37. A: M Moussa (12) 42. C Goodwin (15) 40. C Gascoigne (11) 39. B: R Maher (21) 39. P Fagan (20) 39. K Bryars (17) 39. C: L Barrett (27) 39. C Dunn (27) 34. L Williams (28) 33.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: J Francis (21) R Lu (36) 48. A: W Clark (10) 39. B: T Treseder (17) 37. C: R Lu (36) 42. Mxd: 2B: W Scutts (28) A Arathoon (23) 44. Women: 2B: K Hinde (15) P Ternes (21) 43. A: P Ternes (15) 35. B: C Fisher (29) 35.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: D Godfrey (14) J Lee (25) 51. Men: White: A: N Posa (5) 36. B: D Godfrey (14) 44. C: J Lee (25) 36. Scr: N Posa (5) 31. Women: Green: S Hawker (15) 40. Medley: Black: J Rowland (23) 34.

NSW: Medley: Stableford: 2B: M Hruby (14) T Lonergan (20) 49. L Mead (38) 41. Scr: J Brady 35. Women: G Dooley (3) 41.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: D Joukhadar (9) C Mackenzie (33) 48. Mxd: C Wang (37) L Chen (13) 48. Men: Stableford White: P Cleary (15) 44. Women: Yellow: E Yoon (11) 39.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: A Eldridge (11) J Eldridge (10) 47. Men: K Brilliantes (25) 38 cb. Women: A Eldridge (10) 40.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Hunter (4) C Barron (29) 47. G Robinson (Leonay 8) 37 cb.

PYMBLE: Medley: Stableford: 2B: R Melville (15) S Saha (20) 50. G Carrick (20) 45.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: W Gardiner (9) 39. Div 2: R Schlede (23) 36. Scr: A Frain 31.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: D Penfold (16) T Mcgarrity (4) 46 cb. Men: A: A Caithness (15) 42 cb. B: L Virzi (21) 42. Women: A Fletcher (39) 32.

ROSEVILLE: Veteran: Stableford Green: L Pincott (20) 38. Women: R Mason (26) 44. Men: A: D Leahy (12) 39. B: B Entwistle (14) 40. C: J Zhu (33) 41.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: Plate: P Johnston (13) 65. Women: E Lee (23) 71. Medley: Scr: M Collins 72. Men: PM 2B: R Jeong (12) K Cho (26) 46. Mxd: B Reynolds (31) G Clyne (25) 48. Men: P De Lange (22) 40. Women: E Hong (14) 38.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: M Crowe (11) G Gocher (9) 81. 2B Agg Scr: J Bros (3) R Ayton (4) 66. Men: A: M Crowe (11) 41. B: R Bacon (18) 38. D Caddis (41) 38 cb. Women: Div 1: D Elford (19) 43. Div 2: S Sheldon (27) 34. Men: Hole in one: M Crowe at 9th. Stableford: 36-hole: A: M Crowe (11) 77. Women: K Burke (1) 64 cb. GREG CHALMERS JNR MASTERS at Shelly Beach GC: Final rd: Boys c’ship (par 71): H Atkinson (Pymble) 141 J Phillips (Concord) 147.16-17yrs: J Phillips (Concord) 147. Hcp: A Nair (Pennant Hills 4) 142. 14-15yrs: H Atkinson (Pymble) 141. Hcp: H Tanner (Shelly Beach 12) 133. 12-13yrs: J Hong (Macquarie Links) 149. Hcp: R Cleminson (Penrith 18) 140. 11yrs/u: N Hong (Macquarie Links) 154. Hcp: P Madsen (Manly 18) 135. Girls c’ship (par 75): S Hillman Varma (Concord) 152 M Hronis (Kogarah) M Yang (Bonnie Doon) 161. 16-17yrs: D Herden (Shelly Beach) 162. Hcp: G Clune (Everglades 4) 160. 14-15yrs: S Hillman-Varma (Concord) 152. Hcp: N Arora (Avondale 10) 152. 12-13yrs: C Casafus (Moore Park) 162. Hcp: A Maikap (Stonecutters Ridge 7) 149. 11yrs/u: X Li (Bayview) S Tong (Killara) 186. Hcp: H Kim (Glenmore Park 42) 139.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Multi: White: Div 1: P Dhillon (24) H Bali (21) 86. Div 2: K Barrow (7) M McAdams (9) 72 cb. Div 1 Scr: G Richards C Gallen 54. A: A Gray (9) 43. B: M Waugh (17) 43. C: P Dhillon (24) 39 cb. . Women: C Day (17) 38.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: B Stacey (12) Y Zhang (27) 80. Y Zhang (27) 45. Women: R Hong (18) 38.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: F Boskovic (9) 40. D Puxty (12) 39. B: D Brett (16) 37 cb. A Burkett (14) 37. C: M Gaffey (27) 40. T Burns (20) 37. Women: Stableford: H Roslaniec (36) 34 cb. M Byrnes (24) 34.

TERREY HILLS: Stableford: A: C Woo (9) 38. B: R Rosenberg (16) 39. C: M Tanaka (28) 36. Medley: A: J Lee (1) 37 cb. B: W Carroll (19) 36. C: S McCarroll (37) 38. A Scr: A Micallef (4) 31. Hole in one: C Kwon at 4th.

THE COAST: Medley: Stableford: N Wappett (16) 43. 4B: C De Sousa (13) D Cook (14) 49. Mxd: Stroke: Matchplay: S McDermott (19) D McDermott (26) bt D Turnbull (20) S Turnbull (39) 21st.

THE LAKES: Women: Stableford: 4B: B Purse (5) J Davis (29) 45. Men: Medal: S Kelly (Kooindah Waters) 72.

THE RIDGE: Stableford: A: R Shephard (11) 42. B: S Adamson (28) 44 cb. Mxd: 9-hole: A: J Tillbrook (12) 20. B: C Stubbs (15) 23. C: A Chehade (29) 19 cb.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: C Ambrose (20) G Richardson (28) 49. Medley: R Spencer (11) C Spencer (48) 49. Men: Div 1: S Chester (14) 39. Div 2: W Horbacz (19) 42. Women: T Stevens (31) 38.

TWIN CREEKS: Men: Par Gold: A: J Lee (10) 8 up. A Scr: B Islaub (2) 31 up cb. B: D Styles (14) 3 up cb. B Scr: G Wood (13) 25 up. C: G Steele (20) 6 up. C Scr: S Bobek (26) 11 up cb. Women: Green: M Lovelock (16) 4 up.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: D Boyd (28) D Karp (20) 50. Men: A: M Valerio (11) 38. B: J Gordon (18) 41. C: D Karp (20) 44. Women: V Faurby (24) 35.

WALLACIA: Men: Stableford White: D Leet (15) 41.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: M Palatucci (32) 42. 9-hole: G Maw (20) 19.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: Div 1: L Williams J Williams 43. A: R Golotta (12) 36.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: J Say (8) P Say (16) 47 cb. Div 1: G Pepper (11) 42. Div 2: P Say (16) 40. Div 3: A Waks (22) 37. Women: Stableford: M Conrick (24) 34. Medley: 9-hole: Men: D Ragg (11) 18. Women: V Chong (22) 21.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 2B: S Shields (30) M Tass (27) 47 cb. Men: S Willis (15) 42. Women: R Sharpe (28) 37. Men: Scr: J Brown 36.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: L Scerri (6) 40. B: L Bridgeman (22) 41. Women: J Kent (21) 40.