September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 15 January 2022
Penrith Golf Course

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 15 January 2022.

ANTILL PARK: Men: Stroke: Medal Jan: A: T Chell (11) 67. B: B Feeney (16) 69 cb. C: A Berry (21) 63. A Scr: P Hanley (6) 74 cb. B Scr: R Anning (13) 84 cb. C Scr: C Gibson (20) 88. Jnr: T Chell (11) 67. Women: J Higgins (17) 74.

ASQUITH: Men: Stableford: A: C Bourke (10) 41. B: J Rodriguez (16) 38. C: J Caswell (31) 42. 2B: R King (24) G Kirkby (15) 48. 4B Agg: M Zuk (23) S White (16) J Cassidy (27) E Horner (16) 106 cb. Scr: T Felton (0) 35.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: S Brown (6) 39. B: J Brown (19) 37. C: P Hatton (26) 37.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: K White (10) B Meyn (5) 47. A Scr: N Katholos S Sheldon 43. S Tannock (26) 38. B O’donnell (26) 41. A Scr: L Sanchez 35. Div 1: W Hijazi (14) 39. Div 2: S Ralph (13) 39. Div 3: S Madigan (10) 40.

BARHAM: Stableford: K Bartels (12) 37. A: G May (9) 40. B: C Thompson (14) 38. C: M Cook (24) 37.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: G Bannon (34) 45. Men: A: D Van Den Boogaard (11) 41. B: G Crosland (15) 41 cb. C: O Wittet (22) 43. Irish Team: S Robertson (14) 94. N Renneberg (18) 94. P Heaphy (8) 94. T Thomas (10) 94.

BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: S Cole (10) 38. B: L Nasko (19) 44. C: A Stevens (31) 44. Scr: A Scr: P Clarke 31. Women: Stableford: Div 1: H Rickard (16) 37 cb. Div 2: B Arnott (25) 36. Stableford Gold: G Holmes (32) 22. Medley: Stableford: 2B Agg: L Nasko (19) J Coleman (32) 81.

BERMAGUI: Women: Stableford: L Ponsford (19) 36. P Groenewald (38) 34. Men: A: D Quinto (12) 39. B: P Maher (19) 41. C: M Glen (36) 36.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: K Ma (26) 39. A: G Pincham (10) 38. B: G Harris (19) 38. C: J Balasas (35) 38. A Scr: J Beatson (1) 33. Div 2: K Rae (3) I Sneddon (9) 71 cb.

BEXLEY: Men: Stroke: Ambrose: A Scr: J Dodds G Davis 55. B Scr: S Mitchell 58. C Scr: M Hill D Marriner 62. D Scr: T Cooke A Marvello 68. A: N Narendra (19) E Narayan (8) 55.25.

BLACKHEATH: Men: Stroke: Foursome: S Rabone (14) D Gawthorpe 64. A Scr: B Bones C Baker 78. Medley: Stableford: C Macartney (7) 39. Women: Stroke: Foursome: M Griffiths C Fitzgerald 76.5.

BONDI: Men: Stableford: A O’Farrell (10) 39.

BONVILLE: Medley: Stableford: Team: C Johnston (14) S Johnston (6) C Parkes (28) B Parker (2) 95.

BOWRAL: Women: Stableford: J Ogg (23) 25 cb. Men: D Burgess (11) 39 cb.

BRIGHTON LAKES: Par: A: E Smith (4) 4 up. A Scr: G Langby 2 down. B: A Turrell (15) 8 up. B Scr: J Claridge 6 down. C: G Farthing (27) 9 up. C Scr: P Wood 10 down. 2B: P Wood (22) R Benson (18) 13 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: J Mediati (9) J Hewitt (4) 80. Div 2: G Seater (34) K Boggs (29) 78. Div 1 Scr: C Ing L Markovski 63. A: J Hewitt (4) 42. B: R Parkinson (10) 41. C: B Naidu (18) 39. D: G Seater (34) 42.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Jan: A: M Ross (20) 73. A Scr: K Hunt 84. B: J Page (26) 75. B Scr: P Dilucchio 101. C: J James (32) 82. C Scr: P Morrison 114 cb. Men: Stroke Black: A: D Hoare (4) 68 cb. A Scr: L Hudson 75. B: P Casey (16) 68. B Scr: W Harris 82. C: D Johnston (23) 69. C Scr: N Rego 91.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: Z Kadir (4) 39. B: P Aloisio (17) 40 cb. C: P Dillon (23) 38. 2B Multi: R Hawes (18) K Dillon (18) 81. 2B Scr: P Higgins C Lawson 53.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: J Russo (10) M Yuksel (16) 49. 2B Scr: P Muscat J Russo 38. A: M Senchenko (12) 39 cb. B: E Warner (16) 41. C: J Jin (30) 39.

CASTLE HILL: Men: Stableford 2B: White: S Dyson (12) 47. D Ferris (17) 47. A: J Allen (9) 40. B: D Ferris (17) 37. C: G Mcmanus (32) 39. PM 2B: C Behrens (21) 47 cb. T Cruise (10) 47 cb. PM: A: T Cruise (10) 42. B: D Nelson (15) 41. C: P Connell (28) 37 cb. 2B Scr: M Thomson (+3) 42. D Nelson (15) 42.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: R Walker (9) 41. B: N Onslow (13) 44. C: T Hall (23) 40. 2B Agg: N Onslow (13) T Hall (23) 84. Women: Stableford: A Smith (26) 33.

CHATSWOOD: Men: Stableford: A: B Hatherell (8) 38 cb. B: J Staples (13) 39. C: L Zenari (20) 38 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: J Curran (20) 75 cb. B: N Boulton (31) 73 cb. Men: Stroke White: A: B Edwards (11) 67. B: R Miller (14) 69. C: G Day (22) 70 cb.

COROWA: Women: Stroke: Medal: A Scr: M Tobin (9) 97. A: W Caramarco (31) 70. Men: Medal Jan: A Scr: P Glidden (0) 72. A/Medal: W Hornsey (8) 67. B Scr: B Cuthbert (13) 84. B: B Cuthbert (13) 71. C Scr: D Agnew (20) 89. C: D Agnew (20) 69.

CROMER: Medley: Stableford: A: G Evans (12) 40 cb. B: M Fraser (21) 42. C: G Clark (29) 41. Scr: N Phelps (2) 37. Irish: B Fraser (16) P Arber (36) R Polglase (19) D Gray (22) 88.

CRONULLA: Men: Stableford 2B Agg: Black: A: W Meredith (23) D Conley (20) 84. A Scr: B Thompson (4) M Thompson (6) 58. Medley: Stableford: A: S Tindall (10) 39. B: D Conley (20) 43. C: B Morton (24) 42.

DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: G Willoughby (5) 40. B: M Thomas (13) 41. C: G Maddison (19) 45. D: S Aitken (26) 41.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: K Harden (17) J Sullivan (10) 75. Div 1 Scr: O Coletto D Byrne 61. Div 2: T O’neill (10) J Furey (27) 69. Men: Div 1: L Moore (10) 43. Div 2: K Harden (17) 42.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: S Robertson (-1) 39. A: S Campbell (1) 39 cb. B: J Melville (15) 42. C: M Georgiades (25) 41.

ELANORA: Mxd: Stableford: Hcp: A: K Munro (13) 40. B: L Cooper (18) 41. C: S Rice (25) 40.

EVERGLADES: Medley: Stableford 2B: Black: A: J Bowron (6) 40. A: J Bowron (6) 40. B: D Cullen (16) 38. C: B Gorter (19) 40. D: V Paratore (30) 42 cb.

FOX HILLS: Men: Stroke: A: G Sami (11) 68. A Scr: L Shahmatov 71. B: R James (14) 64. B Scr: J Swinburne 82. C: J Bagatella (20) 64. C Scr: K Ackroyd 86. Div 2: S Gavin (19) 69. Div 3: J Bagatella (20) 64.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B: W Kelly (7) A Johnson (5) 46. A: A Johnson (5) 39 cb. B: A Neumann (16) 38. C: K Reynolds (24) 34.

GIBRALTAR: Medley: Stroke: Medal Jan: A: S Shute (10) 69. A Scr: W Knapp 70. B: C Delahunty (15) 65. B Scr: K Barry 83. C: J Goodfellow (28) 73. C Scr: T Campbell 94.

GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: P Juhasz A Bowden (10.75) 62.5 cb.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A Scr: M Mclaren (5) 32 cb. A: M Churcher (4) 42. B: J Jackson (13) 42. C: D Hardaker (36) 46.

GOULBURN: Women: Stableford: G Prigg (36) 39.

HAWKS NEST: Men: Stableford: A: I Leggatt (9) 41. B: T Van Heerden (17) 43. C: R Davis (28) 37.

HOWLONG: Women: Stableford: 9-hole: A: S Wearne (39) 21. Men: Stableford Black: A: B Kerr (23) 24 cb. Stroke Medal Jan: A/Medal: T Kirkwood (9) 62. B: S Jennings (15) 67. C: T Tenison (27) 62. A Scr: A Krause (8) 74. Women: Yellow: A/Medal: C O’Keefe (15) 72.

HURSTVILLE: Women: Stableford White: V Hoare (21) 37. Men: A: A Pantano (7) 41. B: R Martin (12) 41. C: M Thomas (14) 38. Mxd: 2B: M Kumjew (5) V Hoare (21) 45 cb.

JAMBEROO: Men: Stableford White: D Hamilton (6) 40. Women: Stableford: L Finch (51) 38.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Agg: P Gardner F Khouri 72. A: B Hurst (9) 36. A Scr: K Mudadana (+1) 36. B: L Hutcheon (13) 38. B Scr: J Shanahan (14) 21. C: T Payn (21) 39 cb. C Scr: L Smith (21) 18.

KOGARAH: Medley: Stableford Split Six: White: K Matsuo (5) P Short (20) P Mahon (22) A Rice (36) 86. A: T Corr (4) 39. A Scr: S Ali 35. B: R Jerome (18) 39. C: T Hyhan (19) 42.

LAKESIDE: Women: Stableford: D Forrest (11) 38. Men: 2B Agg: L Pitman (17) D Gascoine (11) 68. A: S Huffadine (1) 38. B: S Leicester (10) 38. C: B Kanniappen (14) 39.

LANE COVE: Mxd: Stableford: Team: B Staley (17) M Simonsent (13) 30 cb. P Siapos (21) B Staley (17) 37.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: K Connolly (16) P Appleby (22) 45. A Scr: O Brennan A Brennan 36. A: A Brennan (1) 37. B: J Markham (14) 37. C: D Carter (19) 34. D: H Renny (23) 34.

LIVERPOOL: Men: Stroke: A: S Vasiliadis (12) 67 cb. B: E Kim (18) 66. C: H Kwon (23) 62. A Scr: G Nardo (1) 72 cb. B Scr: F Cerone (15) 83 cb. C Scr: M Morrison (20) 87.

LONG REEF: Men: Hole in one: R Bockman at 13th. Stableford: A: M Savage (11) 41. B: B Jones (20) 41. C: J Dowse (23) 41. A Scr: M Pook 35. Women: K Shanks (12) 44. Men: Hole in one: M Pitt at 13th. Mxd: Stableford: 4B: G Easterby (14) 48. S Summerhayes (26) 48.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: A: S Punj (11) 39. A Scr: M Norbis (6) 39. B: D Cauchi (13) 39. B Scr: K Samy (12) 25. C: J Park (24) 41. C Scr: M Kim (18) 23. Div 1: L Gyzen (5) 36. Div 2: F Mildren (37) 39. A McCracken (19) 51. G McCracken (9) 51.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stroke C’ship: Black: R Zamora (12) 69. W English (14) 66. N Ashton-Hay (21) 72.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: M Brown (11) 42. B: P Feltis (18) 42. C: M Jacobsen (21) 44. 2B: M Jacobsen (21) P Jackson (17) 51.

MANLY: Men: Par White: A: M Barnes (13) 6 up. B: R Walters (17) 4 up. C: B Tuckerman (23) 8 up. 2B: G Irons (11) D Kelly (34) 13 up.

MARRICKVILLE: Par: 2B Agg: P Stafford (9) T Shaw (1) 2 up. 2B Agg Scr: J Gudmundsson (1) A Willding (9) 7 down. I Lafoa’i (17) 3 up. Scr: C Nikolaou (1) 1 up.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: M Davies (17) 35. Div 2: K Higgins (23) 33. Men: Div 1: A Sufferini (10) 41. Div 2: K Cameron (16) 41. Div 3: H Van reyk (33) 40. 2B: H Van Reyk (33) K Cameron (16) 51. Scr: L Natale 38.

MONA VALE: Men: Par 2B: Black: A Wilikinson A Bombara 15 up. A Scr: A Radford A Hugill 7 up.

MONASH: Medley: Stroke: Medal Jan: A/Medal: J Bennett (11) 67. B: E Guz (13) 70 cb. C/Medal: A Barnhill (20) 68. A Scr: G Haynes (3) 74. Stableford White: C Pui (26) 36.

MOSS VALE: Men: Stroke: Medal Jan: A: J Aughton (7) B Dodds (1) 68 to playoff. A Scr: B Dodds 69. B: M Wortz (17) 64. B Scr: M Wortz 81. C: J Thomas (24) 75. C Scr: A Kich 97. Women: T Smith (6) 73.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: G Gunstone (19) J Gunstone (31) 79. A: R Park (8) 40. B: T Ratcliff (16) 43. C: J Gunstone (31) 41.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: G Frazer 40. B: L Barwick 39. C: P Duncan 36 cb. Women: L Minehan 37. Men: 2B: C Janetzki 48. R Matthews 48.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: S Chan (6) 40 cb. B: P Hayes (20) 38. C: J Prior (18) 41 cb. A Scr: J Renshaw (2) 36. Women: M Lyons (25) 40. Medley: Stableford Black: G Hughes (13) 36. Stableford: 2B Multi: T Ryan (4) J Prior (18) 81.

NOWRA: Medley: Stroke: MM: A: P Russell (6) 66. A Scr: G Bainbrigge 70. B: C Stubbs (15) 63. B Scr: C Stubbs 78. C: M Balzer (25) 68. C Scr: J Briggs 92.

NSW: Men: Stroke: K Ryan (15) 65. Stableford White: L Neumann (17) 43. Gold: O Berman (22) 34. Women: Stableford: S Goldschmidt (30) 37.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: T Bragg (9) 46. B: K Lim (16) 44. C: A Papa (21) 42. D: J Rafferty (28) 41. A Scr: R Nakaad (3) 38.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: T Hunt (2) B Bradley 46 cb. D Hill (18) 38 cb. Women: J Watts (30) 38.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: D Caletti (7) 67. B: T Golsby-Smith (15) 71. C: B Tavner (27) 66. Stableford White: P Devalia (19) 39.

PENRITH: Men: Stableford Split Six: White: J Fog (2) M Carter (23) B Collins (17) J Sharkey (19) 90. Scr: J Mccoy M Mcbride C Coulter C Lawler 77. Hcp: A: D Patterson (7) 40 cb. B: D Crowley (15) 38. C: K Jenkins (23) 40.

PYMBLE: Women: Stroke: J Mason (32) 82. Men: Medal: A: J Mcguiness (10) 67. B: B Mccully (16) 66. C: D Lamming (19) 69. A Scr: R Brown 73.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: D Nichols (12) 42. B: G Wigg (17) 37. C: B Hodskinson (23) 38. 2B: Div 1: V Baldry (5) B Burrell (11) 46. Div 2: M Shearer (22) B Wangmann (28) 48.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: L Quilter (19) 36. Women: Stableford: N Campbell (16) 41. Men: Stableford White: A: P Carey (7) 39. B: A Nettleton (18) 40. C: J Jenkins (21) 38. Medley: Stableford: 2B: B Entwistle (14) P Hennessey (16) 47.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: A: A Midleton (7) 41. A Scr: H Doig 38. B: N Choi (14) 41. C: T Simshauser (21) 42. D: A Wu (33) 36. 2B: Div 1: J Oh (17) N Choi (14) 46. Div 2: P Camroux (19) R Jones (21) 47.

SEFTON: Men: Stroke: Ambrose: S Melham (5.5) J Glynn 48.5.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B: J Allen (15) Z LoHman (29) 53. A: W Merchant (11) 41. B: I COCKBURN (19) 42. C: B Ryan (26) 37. A Scr: I Asbury (0) 36.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: G Shneier (4) 39. B: P Murphy (15) 40 cb. C: S Kilcran (29) 40. Scr: R Angus 31 cb. M Davis (PGA) 42. Gold: T Brandtman (22) 36. 2B: White: R Milunsky (13) A Gnesin (17) 49. 2B Scr: G Shneier D Shneier 39. 2B: Gold: D Parr (26) G Russell (24) 39.

STRATHFIELD: Men: Stroke: A: P Lee (6) 65. B: S Probets (12) 66. C: B Stacy (16) 65. D: N Sahai (23) 62.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: R Jones F Boskovic 46. G Schumertl G Alexander 46.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: H Park (9) 37 cb. A Scr: D Manassen 32. B: G Moles (14) 40. C: J Park (26) 39. Hole in one: G Kalil at 15th.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford White: D Cooper (11) 39 cb. K Brough (16) 43. P Hasko (22) 43.

THE COAST: Women: Stableford: N Heinrich (8) 38. Men: Stroke: Foursome C’ship: A: C Smith (6) N Simkins (8) 152. B: P Dillon (14) M Dillon (13) 78. C: S McDermott (20) P Connop (20) 87. Medley: Stableford: A: R Simpson (15) 39. A Scr: B Fifield (7) 31.

THE LAKES: Medley: Stableford: 9-hole: R Mitchell (38) 15 cb. Men: Stroke: A: A Marifioti (8) 69. A Scr: C Hartas 75. Medley: Stableford: A: P Kelland (16) 44. A Scr: O Zerbst 33.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: R Leader (2) 43. B: T Chung (13) 44. C: L Cass (25) 39 cb. 9-hole: J Wallis (23) 21. 2B Multi: D Randall (4) M Towell (13) 88.

TOCUMWAL: Women: Par Gold: C Ramsay (18) 7 down. Par: A: H Crilly (17) 3 up. B: H Aston (25) 2 up. Men: A: P Taylor (3) 4 up. B: P Topalovic (15) 2 up. C: B Royal (27) 2 up.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: B Willett (+2) J Bennett (6) 76. 2B Agg Scr: J Bennett B Willett 72. A: P Robertson (6) 42. B: D Shortland (14) 39 cb. C: H Croswell (27) 39. Women: R Jamieson (28) 32.

WAKEHURST: Men: Stroke: A: N Kwanten (12) -3. A Scr: M Canty (7) 76. B: R Ewing (14) -5. B Scr: R Ewing (14) 81. C: Y Yoon (21) -2. C Scr: Y Yoon (21) 91. Women: H Garvey (14) 73.

WALLACIA: Men: Stroke: Medal Jan: A: D Visser (7) D Klein (9) 68 to playoff. A Scr: P Cheshire 73. B: S McBrien (16) 69. B Scr: P Merrick 84. C: N O’Neill (21) 72. C Scr: T Malicki 93. Medal of Medallists: C: T Malicki (20) 73. Women: Stableford: J Berg (11) 32.

WARRINGAH: Men: Stroke: Medal Sep: A: T Chesters (8) 69 cb. B: C Readman (14) 66. C: C Brighton (18) 70 cb. D: K Stanley (27) 66. Hole in one: J Phillis at 12th. Stroke: Scr: S Springall (2) 73 cb. Trophy: C Readman (14) 66 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Shield: J Nathan (Edgecliff Shield) (23) 126. S Zets (Edgecliff Shield) (26) 131. Div 1: P Garvan (6) 64. Div 2: I Mackinlay (21) 66 cb. Div 3: J Rooz (25) 66 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: T Golding (9) 39 cb. B: C Eckberg (15) 40 cb. C: B Keats (25) 40. Scr: J Hallinan 37.

WYONG: Men: Stableford: A: R Connell (6) 42. B: D Johns (18) 39. C: J McKenzie (23) 39. A Scr: R Connell 36. Split Six: M McRitchie (13) J Belgre (6) 42.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Lake: J Stapleton (-1) 67. Stableford: B: B Fiddes (13) 42. C: A Kealy (20) 41. Women: Murray: A: W Hennessy (17) 38 cb. B: R Sandow (32) 36 cb.