September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 11 January 2022
Tumbarumba Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Tuesday, 11 January 2022.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: S Jung (17) 37. Div 2: T Teh (54) 49.

AVALON: Men: Stableford: I Newson (19) 36.

BARDWELL VALLEY: Veteran Medley: Stableford: Div 1: B Alexander (12) 38. Div 2: T Fardell (20) 35 cb. Div 3: B McMillian (32) 36.

BOWRAL: Women: Stableford: J Kilmister (31) 33.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B Agg: J Yip (32) G Yip (25) 92. A: A Cubbage (10) 36. A Scr: T Stewart 26. B: D Clancy (16) 40. B Scr: G Cooper 24. C: J Yip (32) 48. C Scr: K Skourou 21.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: J Trivellato (12) 39. R McIvor (2) 38 cb.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: M Buckley (18) 36 cb.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: Y We (17) B Cha (25) 47 cb. 2B Scr: N Basic (PGA) B Pearson (Barnwell Park) 40. A: J McFadyen (5 Hurstville) 39. B: D Gainsford (15) 41. C: M Abood (27) 39 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: B Lambert (18) R Wentworth-Ping (12) 51. A: G Emanuel (18) 42. B: C Campion (22) 42.

CHATSWOOD: Women: Stableford: M O’Donnell (17) 34.

CONCORD: Women: Stableford: 2B: W Kalil (19) S Heath (22) 44. A: L Kershaw (17) 38. B: H McCaffrey (23) 33. C: L Rigg (39) 34.

CROMER: Medley: Stableford: A: J Arcus (9) 42. B: M Jessuholp (23) 42.

CRONULLA: Medley: Stableford: L Swatosch (14) 43. Scr: D De Traubenberg 33 cb. Hole in one: J Parkes at 7th. Veteran: Green: S Talbot (17) 40 cb.

CUMBERLAND: Women: Stableford: K Won (20) 39 cb. P Johnston (29) 39.

EASTLAKE: Medley: Stableford: M Rafter (30) 43 cb.

FORSTER: Women: Stableford: A: D Cramp (15) 39 cb. B: K White (25) 36. C: D Sharpe (31) 36 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: A Bakes (30) R Coxon (18) 46 cb. 2B Scr: G Maguire D Bisram 33. A: O Sayehban (12) 38. B: J Johnstone (13) 41. C: R Morris (30) 38 cb.

GORDON: Women: Stableford: Div 1: J Daly (28) 36. Div 2: A Hwang (45) 35.

GOSFORD: Medley: Stableford White: J Wills (16) 42. Women: Div 1: M Lanham (17) 35 cb. Div 2: A Lee (43) 35.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: S Purcivall (15) 38. B: K O’Halloran (33) 39.

JAMBEROO: Women: Stableford White: Div 1: E Armstrong (15) 38. Div 2: L Knight (34) 32.

KAREELA: Women: Stableford: Div 1: D Zuccala (27) 33 cb. D Stewart (22) 33. C Ashton (17) 32. Div 2: S Cearns (35) 32. B Boggiss (38) 31 cb. M Hollowell (33) 31 cb.

KILLARA: Women: Stableford Green: H Laidlaw (21) 43. S Zicat (26) 39. C Murray (29) 37. K Barling (35) 40.

LAKESIDE CAMDEN: Medley: Stableford: Team: D Gascoine (11) B Gascoine (13) B Naismith (12) C Payne (10) 85 cb. Scr: P Dawson (7) B Challis (15) N Smedley (1) S Huffadine5 75. A: S Reading (10) 36 cb. B: C Voeun (13) 39. C: M Smith (31) 37.

LIVERPOOL: JNJG SYDNEY WEEK OF GOLF at Liverpool GC: Rd 2: Boys c’ship (par 72): C Carruthers (Concord) A Valdy (The Australian) 139 J Phillips (Concord) 140. 16-17yrs: C Carruthers (Concord) A Valdy (The Australian) 139. Hcp: J Phillips (Concord 3) 134. 14-15yrs: J Smith (Manly) 144. Hcp: C Grant (St Michaels 8) 137. 12-13yrs: I Kim (Ryde Parramatta) 146. Hcp: J Hadi (Muirfield 25) 133. 11yrs/u: N Hong (Macquarie Links) 150. Hcp: V Zhao (Bonnie Doon 22) 131. Girls c’ship (par 74): A Bhola (Concord) 153 A Liu (Moore Park) 155 S Clarke (St Michaels) 156. 16-17yrs: A Liu (The Lakes) 155. Hcp: M Szetu (Kogarah 15) 139. 14-15yrs: A Bhola (Concord) 153. Hcp:  E Park (Carnarvon 9) 143. 12-13yrs: C Casafus (Moore Park) 162. Hcp: W Wang (Pennant Hills 17) 147. 11yrs/u: S Tong (Killara) 193. Hcp: E Fan (Pennant Hills 45) 147.

LONG REEF: Men: Stableford: T Hoizenga (24) 41. Women: Div 1: D Sier (18) 40. Div 2: J Cheng (29) 38.

LYNWOOD: Medley: Par 2B: White: A: M Grima (13) 4 up. A Scr: C Jasser (2) 3 down. B: J Edwards (27) 4 up. B Scr: C Kowik (15) 11 down.

MANLY: Women: Stableford: A: A Hutchison (11) 39. B: K Regan (24) 41. C: C Blampied (40) 38.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 2B Multi: G Johnson (15) 72. N Litten (13) 72. Hcp: A Tighe (9) 38. Scr: J Simoes (7) 27.

MONA VALE: Medley: Stableford: M Albers (12) 42 cb.

MONASH: Women: Stableford: 2B: S Yu (39) B Gregory 48. A: N Steingold (21) 38. B: P Lim (22) 40. C: S Yu (39) 48.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: B Monaghan (22) 44.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: J Baines (4) 34. B: C Beggs (23) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: N Aubrey (31) 36. M Colley (21) 33. Women: A: J Bezuidenhout (15) 37. R Roach (21) 36. B: E Pfennigwerth (30) 38. D Mclean (27) 32. C: R Birss (35) 39. S Skinner (37) 33.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: A Lee (14) 42. B: A Chan (33) 38. C: H Kam (37) 35.

NOWRA: Veteran: Stableford: Medal Jan: A: J McConnell (15) 37. B: C Hatton (20) 36. C: M Robson (27) 34. Women: Medal: S England (19) 35.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: K Liu (14) 38 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: B Mackay (16) D Chute (19) 46. A: S Levett (10) 40. B: P Stack (15) 39. C: D Chute (19) 41. Scr: J Bridges 31.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: J Bedford (6) 40 cb. B: A Kuiper (16) 38. C: M Prendergast (26) 42.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: M Joseph (24) 34. Div 2: L Nevill (29) 37. Div 3: C Grover (40) 42. 9-hole: F Wotherspoon (43) 20.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: D Kim (10) M Gilling 51. Men: P De Lange (22) 40. Women: Div 1: J Bang (19) 39. Div 2: L Lee (22) 38. Div 3: M Oh (33) 33. Div 4: J O’Malley (45) 37.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: K Thompson (11) 36. B: R Wolfenden (15) 39. C: H Exposito (28) 39.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: C Evers (15) M Waugh (16) 78 cb. Div 2: J Jo (11) S Thomson (12) 78. Scr: D Shilvakar A Reeves 67. A: G Kaba (6) 39. B: M Waugh (16) 41. C: H Kim (21) 41. Women: A: A Korte (10) 37 cb. B: S Golebieski (24) 39. C: M Coppola (47) 36.

STRATHFIELD: Women: Stableford: A: S Choi (16) 38. B: A Lee (33) 38. C: M Kim (35) 35.

TALLWOODS: Medley: Stableford 9-hole 4B: Yellow: P Quinlivan M Quinlivan 18. M Summergreene M Summergreene 17. Women: Green: M Byrnes (19) 35 cb. J Puxty (14) 35.

TERREY HILLS: Stableford: D Manassen (6) 38 cb.

THE COAST: Medley: Stableford: 4B Agg: M Tey (4) D Mulhall (2) 76. A: B Speed (10) 42. B: S Proctor (14) 14. C: M Sloman (23) 43. Scr: M Tey (4) 36.

THE LAKES: Medley: Stableford: A Lee (19) 43. Women: Gold: Div 1: F Yang (10) 39. Div 2: R Butcher (20) 34. 9-hole: K Lasky (9) 22.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: C Jacob (11) M Griggs (16) 50. Men: A: J Donnelly (5) 42 cb. B: R O’Riordan (19) 42. C: W Hoddinott (24) 41. Women: T Wilton (29) 34 cb. Scr: D Allen (Port Kembla) 37.

TOCUMWAL: Women: Stroke: A: L Parry (19) 71. B: G Edwards (33) 77. Stableford Gold: M McLeay (26) 33.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: D Nunn (8) 38. B: J Knapman (23) 42. C: M Gerner (33) 38.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: D Plunkett (9) B Gibbons (5) 46. B Gibbons (5) 41.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: M English (30) 39. Div 2: S Lugsdin (31) 36 cb.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: J Reynolds C Dennis 43. M Khouri (9) 36. Women: Cup: D Decent (28) 30 cb. J O’Mara (40) 30. M Vinton (31) 28.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: S Cundle (27) 36.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: T Arnold (19) 40. Div 2: S Sanfilippo (26) 42. Div 3: P Stoffels (34) 37.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Murray: A: K Barnes (10) 2 up. B: J Williams (21) 7 up. Lake: A: D Clifford (10) 2 up cb. B: D Ampfea (15) 5 up. C: C O’Connell (26) 2 up cb.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Par: 9-hole: A: R Evans (12) 5 up. B: I Harbrow (13) 3 up.