September 25, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 28 November 2021
Jindera Country Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Sunday, 28 November 2021 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: A Williams (13) B Koo (10) 44. A: Z Johnson (8) 37. B: C Lee (15) 35. C: R McKenna (19) 38. Women: C Greenland (37) 36. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A: A Yang (7) S Yang (18) 72.5. A Scr: J Merrick (8) A Mcrae (8) 81. B: A Caiger (13) R Tremain (16) 70.5. B Scr: N Chae (23) S Hwang (11) 93. C: C Gross (30) B Seymour (22) 73. C Scr: T Chung (19) H Chung (19) 100.

BARHAM: Medley: Stableford: A: K Bartels (13) 38. B: L Turner (22) 37.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke Black: A: J Costa (8) 67. A Scr: L Naumovski (2) 70. B: S Peters (18) 71 cb. B Scr: G Pincham (12) 87. C: P Gonzi (19) 68. C Scr: W Haung (19) 94. Stableford A: S Koroneos (13) 37. B: F Antonelli (16) 37 cb. C: G Lloyd (21) 34 cb. Scr: S Warncken (4) 29 cb.

BEXLEY: Medley: Stableford: 4B: A Chalmers (26) E Lobo (16) 52. A: S Andreacchio (4) 37. B: K Varnavas (15) 37. C: A Abellar (23) 37. Scr: D Buckley 34.

BOTANY: Men: Stableford: E Sargent (9) 36.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 4B: S Paterson (12) W Wheatley (25) G Stubbs (1) H Van Der Hoven (25) 88. White: A: A Jennings (12) 36. A Scr: G Stubbs 32. B: R Chanprayong (18) 38. B Scr: S Ares 22. C: H Van Der Hoven (25) 47. C Scr: L Billimoria 19. Women: Stroke: Medal: N August (36) 72. J Bennett (12) 78. B Kaiki (27) 79.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: D Finocchiaro (16) W Alvarez (5) 71. Div 2: A Phongsavan (24) C Buanieo (20) 67. Scr: A Er (9) L Markovski (5) 52. A: T Hunt (7) 37. B: D Finocchiaro (16) 39. C: S Lee (34) 38. D Hoang (13) 36.

CARNARVON: Men: Stableford Split Six: White: P McRae (15) M West (12) 75. A: M West (12) 42. B: P McRae (15) 40. C: J North (26) 41. Mxd:  T Lee (10) J Kim (13) 66. Women: Stableford: A Cho (11) J Kang (19) 67. Div 1: N Yoe (11) 37. Div 2: J Kang (19) 39. Div 3: C Kim (31) 37.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: R Ward (21) B Cochrane (22) 48. Men: A: M Timbs (10) 38 cb. B: C Billyard (14) 37 cb. C: R Ward (22) 39. Women: P Wong (34) 36. Medley: PM 2B: K Rah (9) M Kim (22) 50. Men: A: S Kemp (7) 39. B: R Freeman (16) 43. C: M Kim (22) 40. Women: J Pridmore (7) 36. Medley: 2B Scr: B Yap C Mitchell 37.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: M Braithwaite (16) 33.

COBRAM BAROOGA: Mxd: Stableford: 4B: A: D Murray (23) R Dyson (14) 43. Men: White: A: P Boulton (8) 36. B: W Power (12) 41. C: J Wiseman (16) 42. D: H Franco (31) 40. Women: A: J Tom (20) 37. B: C Hrdina (33) 36. Medley: B Miller (9) 36.

CONCORD: Men: Stableford: 2B: I Horton (19) A Peponis (29) 45. A: N Miller (6) 38. B: S Rasiah (15) 38. C: A Peponis (29) 37. Women: Stroke: A: B Ji (+3) 74. B: S Won (24) 71. C: J Van Der Velden (42) 78. C’ship: A Scr: B Ji (+3) 71. B Scr: S Won (24) 95. C Scr: T Pierce (31) 113.

CRONULLA: Men: Stableford: C Long (25) 42. Scr: S Brown 32 cb. Women: Stableford Green: S Howard (12) 36. Scr: S Howard 24. Mxd: Stroke Foursome: Black: L Axford (15) C Axford (22) 67.5.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Sungmoon (15) K Daniel (14) 52. 2B Scr: P Takla (4) S Moylan (3) 39. Div 1: H Ahn (11) 42. Div 2: S Deane (22) 42. Div 3: K Choi (23) 42. Scr: S Moylan 33. Women: W Joo (22) 39.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: Div 1: C Collins (14) D Fuad (18) 45. Div 2: J Nagy (24) W Johnson (21) 52. Men: J Nagy (24) 48. Scr: D Burazin 33. Women: D Wilkinson (35) 31.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Scr: G Mcglynn (0) 37. A: G Angelou (11) 38. B: L Chen (20) 38. C: S Hailes (21) 42.

FINLEY: Men: Stroke White: Div 1: C McNamara (8) 66. Div 2: J Mahon (33) 69. Women: Stroke: M Doyle (24) 76 cb. Men: Stroke Medal Nov: White: A Scr: C McNamara 74. A: C McNamara (8) 66. Women: Stroke: A Scr: J Dean 90. A: M Doyle (24) 76 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: D Kim (7) 39. B: M Campbell (18) 35. C: J Chong (28) 37.

GORDON: Mxd: Stableford: 2B: A Choi (19) M Leung (32) 47. A Choi (19) 42. Women: S Davis (22) 35.

GOSFORD: Medley: Stableford White: M Friend (12) 41.

HAWKS NEST: Men: Stableford: I Curl (15) 38. Women: T Khophakklang (30) 32.

HOWLONG: Men: Stroke 27-hole: Black: Scr: T Merritt (0) 104. A: A Krause (8) 105. B: R Forrest (16) 49. C: J Britton (18) 54. Stableford B: W Hannan (14) 34. C: M Cordier (16) 37. Mxd: A: J Russell (14) 40. B: L Garth (24) 36. Men: Stroke A: K Tuckett (2) 69.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: J Tomic (13) 35.

KAREELA: Medley: Stableford: 2BWB: C Millington P Hodge 51. Men: M Sando (29) 40. B Nunn (18) 38. Women: K Gillson (16) 36. N Axford (19) 35. Mxd: Stroke: Chick o’ Walk: T Bush A Cran-Crombie bt P Roth D Campbell 2-1.

KILLARA: Mxd: Stableford: N Khemani (36) 47. J Chen (43) 44. 2B: Stableford: A: P Jones (17) H Jones (35) 49. B: N Khrmani (36) T Singh (30) 52.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: B Jones (18) J Wells (11) 43. Men: B Jones (18) 40. Scr: S Dunlop 29. Women: Stableford: D Kerdsai (10) 34 cb.

LANE COVE: Jnr: Stroke C’ship: White: S Grehan (6) 81. Stableford: C Ko (36) 37.

LIVERPOOL: Men: Stableford: 2B: C Stuart (30) P Hwang (33) 54. 2B Scr: A Johnston B Davies 37. A: S Chau (12) 43. B: T Nguyen (15) 40. C: C Stuart (30) 47. Women: Stroke: C’ship: A: H Montgomery (17) 229. A Scr: M Naaman 243. B: S Son (28) 223. B Scr: K Le-Campanaro 293. C: S Lee (30) 239. C Scr: S Lee 329.

LONG REEF: Medley: Stableford: 2B: J Crowley S McLoughlan 43. Men: R Harpur (17) 35. Women: V Murphy (22) 37. Stroke: C’ship: J Garrett bt E Thurlow 2up. Men: Stroke Black: G Evans (8) 69. 54-hole C’ship: Div 1: C Wu 219. Div 2: G Evans 243. Div 3: M Harding 259. Div 4: P Hensman 275.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: J Wheatley (+2) 39. B: B Rainger (14) 39. Scr: T Farrar (+2) 35.

MANLY: Medley: Stableford: 2B Agg: M Forrest (17) G Hankinson (15) 77. New Member Trophy: H Berkman (24) J Wallis (13) 70. Men: Stableford White: A: P Grange (7) 42. B: M Forrest (17) 39. C: A Sweeney (23) 41. Women: N Duncan (23) 41. Men: Stableford 9-hole: White: C Green (33) 19. Women: K Cistulli (25) 16.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford:  S Ungaro (21) 44. Scr: D Fletcher 28.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: R Wood (5) U Wood (11) 47. Div 1: D Hutchinson (9) 38 cb. Div 2: R Thompson (28) 39 cb. Scr: R Wood 33.

MONA VALE: Medley: Stableford: A Hugill (1) 39 cb.

MONASH: Men: Stableford: 2B: R Pearse (14) E Peirce (17) 45. 2B Scr: S Hegarty C Maltz 34. Mxd: M Li (33) Y Lee (26) 51. Men: G Tapper (17) 40 cb. Women: Y Lee (33) 40.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Brady (28) S Brady (37) 47. Men: M Hull (19) 40. Women: S Brady (37) 38. Mxd: Stroke: A: C Cho R Park 70.5 cb. B: L Donohoe S Martin 64.5. C: K Hammond C Hammond 62.5. Foursome C’ship: A Scr: 3 way play-off 84 cb. B Scr: L Donohoe S Martin 90. C Scr: K Hammond C Hammond 91.

NELSON BAY: Men: Stableford: C Drake (7) 38. H Payne (33) 37. Women: L Drake (18) 37. C Elliott (23) 28. Men: C Fallan (3) 36. B Justice (18) 34.

NORTH RYDE: Mxd: Stableford: 2B: P Burge (30) G Williams (18) 47. A: J Irons (18) 38. B: F Brus (23) 36. C: A Curdie (29) 40. D: S Kim (38) 31.

NORTH TURRAMURRA: Medley: Stableford: K Shibata (13) 40.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: S Grant (26) P Crellin (24) 48. Black: A Patel (26) 35. Men: A: P Hamlyn-Harris (11) 39. Scr: J Renshaw 37. B: J Peters (17) 39. C: L Blattmann (23) 38 cb. Women: Stableford Green: J Ferrier (26) 41.

NSW: Medley: Stableford: 2B: B Kenny (20) D Trainor (15) 46. P Kazacos (14) 40. Scr: B Fairclough (4) 33.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: S Bowry M Brown 45. Mxd: H Jepson D Jepson 48. Men: White: H Jepson (26) 44. Women: Yellow: L Bestford (22) 36 cb.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: M Thomas (12) 43. Women: M Bowyer (26) 41.

PENRITH: Medley: Stableford: White: C Withers (4) 37.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: C McLean (21) C Thomas (24) 50. M Atkins (23) 42 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: A: I Russell (6) 34. B: B Weatherstone (14) 42. C: A Vukicevic (24) 34. Scr: M Todd 30. Women: Stroke: Ambrose: J Walsh M Holmes-Hackett M Allart J Docker 54.12. Scr: P Cheang M Sakakibara T Cornwell-Toms S Bateman 63.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: R Lee (20) J McAllister (4) 46. Women: C Grover (45) 36. Men: White: A: D Englesman (12) 40. B: S Potter (15) 41. C: M King (26) 39. Veteran: Green: D Chisholm (22) 38.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford Championship: White: A Harris (13) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: A Hercus (28) S Kemp (21) 52. Men: N Choi (17) 42. Mxd: 2B: E Hong (12) J Yu (21) 47. Women: J Kim (19) 36. Men: Stroke: P Ferris (19) 67. Women: Y Lei (11) 72. Scr: H Kim 71.

ST MICHAELS: Medley: Stableford: 2B Agg: H Jones (24) F Jones (14) 74. A: P Riley (8) 39. B: G Wright (12) 39. C: H Jones (24) 38. Scr: J Scruse 32. Gold: K Magnay (23) 34 cb. Red: S Lom (25) 32.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par 2B: White: Div 1: P Cue (14) C Gallen (6) 8 up cb. Div 2: J Hill (6) J Gillett (15) 8 up cb. A: A Gray (10) 3 up. B: J Gillett (15) 3 up. C: E Tsui (21) 2 up cb. Clifton Shield: H Wilde W Blomley 1 up . Cock of the Walk:  Y Gounden P Gounden 4-3.

TERREY HILLS: Stableford: A: D Hayden (5) 39. B: E Pahljina (14) 38. C: R Ye (20) 39.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke Matchplay: Black: M Giles bt J Guan 3-2. R Trotter bt M Robinson 4-3. White: G Everett bt M Bouskila 3-2. D Choo bt G Waugh 6-4. Women: S Hall bt H McNeill 2-1. V Jellis bt L Townsend 2up. L Hardjono bt A Witteman 2-1. S Pines bt W Brender 6-5.

THE COAST: Medley: Stableford: 2B: F Whitney (28) S Douglas (21) 47. D Dunne (6) 39. Scr: A McEntee (3) 35. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: D McNeill (10) L D’Ambrosio (16) 87. A: D McNeill (10) L D’Ambrosio (16) 73. L Gonzalez (9) S Africh (21) 152. A Scr: D Meyer (12) M Chrichton (18) M White (9) A White (20) 183.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: D Deverich (10) R McMahon (17) 45. 4B Scr: A: O Zerbst A Webber 32. A: D Wong (14) Z Coudounaris (9) 48. A Scr: D Levy J Behr 35. M Faraday (11) 40. J Roberts (9) 34. Women: D Enahoro (27) 34.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: A: C Davey (11) 38 cb. B: B Burns (23) 41 cb. 9-hole: A: A Confoy (11) 19. B: M Battam (20) 18. C: J Katf (29) 19.

TOCUMWAL: Medley: Stableford Gold: K Morey (20) 34. Women: A: T Small (17) 38. B: L McIntyre (36) 40. Men: A: S Geall (14) 40. B: G Stewart (16) 39. C: R Denning (30) 33.

TOUKLEY: Men: Stableford: S Brooks (11) 38 cb. Women: A Prince (18) 32.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: J Tolomeo (0) 37 cb. A Scr: M Scarfone (-2) 37. B: J Lewin (13) 41. B Scr: B Behnke (13) 20. C: P Ross (20) 36 cb. C Scr: O Quach (20) 16. Women: K Kim (28) 38.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: M Sandeep (18) A Bhaila (16) 45. Men: A: P McLlwaine (12) 38. B: S Miisra (18) 39. C: M Merrick (36) 38. Women: A: H Fooij (19) 35. B: P Little (45) 32.

WALLACIA: Men: Stableford White: N Reitsma (3) 40.

WARRINGAH: Medley: Stableford 9-hole: White: K Ale (31) 21. Stableford: T Brown (21) 37 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: B Brock (20) G Maidment (23) 46. Div 1: B Broadhurst (13) 41. Div 2: B Brock (20) 37 cb. Div 3: P Reed (24) 39. Women: M Conrick (25) 36. Medley: 9-hole: T Theodosi (28) 18. P Buki (45) 15 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: T Fleming (12) 39. Women: S Shaw (39) 35 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: J White (26) 36. Men: A: M Skinner (7) 36 cb. B: P Taylor (18) 36.