September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 27 November 2021
Brighton Lakes Recreation & Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 27 November 2021 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: M Gubbay (7) N Els (14) 45. A: M Gubbay (7) 36. B: J Jugas (17) 36. C: J Olsson (21) 31.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: D Hill (11) 36 cb.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B Agg: D Carter (19) H James (10) 72.

BARHAM: Men: Stableford: Team Multi: P Willcock (18) 74. D Clayton (20) 74. Women: A: P Taylor (24) 38. B: J Bibby (28) 33.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: A: K Brown (5) 39. B: J Hall (19) 39. C: A Ford (20) 37. Irish: P Komander (19) K Anderson (7) J Dickson (8) K Brown (5) 86. Women: C Stuart (39) 31. C Stuart (39) 31.

BONVILLE: Medley Stableford Winner: B Jonas (6) 39, Runner Up: M Sinclair (13) 36 c/b.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: D Sattout (11) 39. A Scr: A Derbas 34. B: T Sharp (15) 36. B Scr: S Spennati 20. C: K Currie (20) 38. C Scr: A Leeming 20. 2B: J Zaccagnini (21) M Hoogendyk (8) 49.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: A Moodley (28) 45. G Inzitari (18) 45. A Scr: T Curic (8) 34. C Trad (8) 34. A: A Baeza (8) 37. B: G Inzitari (18) 37.

CAMDEN: Men: Stableford: Hcp: B Dowton (18) 42. Scr: J Harvey 34.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: Hcp: A: A Edwards (10) 38 cb. B: S Robson (14) 36. C: M Fernie (22) 36 cb. 2B: R Hawes (20) R Berthon (17) 44. 2B Scr: C Lawson J Semrany 38.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: A Ko (18) M Lim (12) 67 cb. A: M Lim (12) 38. B: H Yoo (19) 38. C: A Jung (23) 33.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: R Gatt (15) I Head (9) 47. A: M Chizzoniti (2) 40. B: C Noble (13) 39. C: G Zhang (22) 36.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: J Henry (20) 36 cb. Women: Stableford: B Forsythe (36) 29.

CROMER: Medley: Stableford: J Donnan (36) 43. 2B: J Donnan (36) P Donnan (27) 49.

CRONULLA: Medley: Stableford: A: C Brissett (8) 37 cb. B: J Anderson (17) 38 cb. C: R Sundercombe (25) 35. A Scr: R Simpson (0) 29.

DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: J Hunt (6) 37 cb. B: R Pogonoski (10) 40. C: M Radeski (19) 38. D: P O’Brien (26) 40.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Div 1: N Lim (9) 37. Div 2: P Vezos (20) 37.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: P Rees (7) 38 cb. B: P Wilkinson (13) 37. C: R Fordham (34) 40.

FINLEY: Men: Stableford White: J Braybon (20) 39. Women: Stableford: J Karakai (Berrigan) (32) 37.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: A: D Holland (4) 39. B: L Cosgrove (19) 34. C: J Rudd (21) 29.

HAWKS NEST: Men: Stableford: A: B Allman (16) 44. Stableford White: B: D Emmerson (21) 39.

HOWLONG: Men: Stroke: 2B Stroke: A: D Mills 59.75. A Krause 59.75. Medley: A: J Coleman 59. R Coleman 59.

HURSTVILLE: Medley: Stableford: Div 1: T Shaw (0) 39. Div 2: S Hennessy (11) 40.

KAREELA: Men: Stroke: C’ship: A: K Mudadana (+1) 285. G Stone (4) 288. B: S Crane (14) 319. M Broach (13) 322. C: K O’Dowd (20) 357. J Gooch (23) 368. Medal Dec: A: D Macfarlane (12) 62. A Scr: K
Mudadana (+1) 71. B: V Bekavac (17) 68 cb. B Scr: M Broach (13) 81. C: C Titmuss (28) 63. C Scr: S Climie (21) 87. Stableford: D Turner (21) 36.

KILLARA: Men: Stableford White: P Emery (4) 38.

KOGARAH: Men: Stroke: Foursome C’ship: A: A Honeysett A Rachid 125. B: J Armstrong J McBarron 140. C: T Stanford D Tompkins 158. Medley: Cup: T Hii (13) M Lau (22) 115. Foursome: T Hii (13) M Lau (22) 57.5. A Scr: G Harnwell B Nagi 63. Stableford: D Didcott (18) 33 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: J Back (15) 42. 2B: J Back (15) W Belgre (8) 44.

LIVERPOOL: Men: Stroke: C’ship: A: A Naaman (+3) 297. B: C Hagarty (7) 320. C: P Seery (12) 341. D: F Cerone (16) 363. A: E Vakirtzis (10) 66. B: P Tykhovod (14) 69. C: J Fay (20) 64. A Scr: S Mcgee 73. B Scr: K Parulan 83. C Scr: G Ngothanh 94.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: G Roden (5) 38. B: T Talese (9.9) 37. C: I Nicoll (28.5) 35. Div 5: R O’Hagan (27) 32.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Ambrose: M Ribarovski (6.88) M Nance J Sukkar P Casey 47.12. Scr: A Kinghorn H Salmon H Mulholland J Starr 50.

MASSEY PARK: Men: Stroke: S Barnes (14) 67 cb. Scr: S Carroll 68 cb. Stableford: M Van Reyk (17) 39. 2B: S Tunstead (15) M Van Reyk (17) 43.

MONASH: Men: Stableford: L Barry (25) 40.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: A Maitland (6) S Crowshaw (10) 47. A: A Maitland (6) 41. B: S Jones (18) 39. C: C Jones (30) 37.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: K Burton (14) 34 cb. D Hancock (17) 34 cb. N Lilly (15) 30. D Hurley (32) 24.

NORTH RYDE: Men: Stableford: J Walsh (22) 40. 2B: R Shuttleworth (6) G Goodhue (7) 42.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: A Rogan (17). 2B: N Roubicek (16) D Baker (22) 43.

NSW: Men: Stroke: 4B Scr: Z Mullins J Trinder 71. 4B: S Whelan (23) P Opie (16) 66 cb. Medley: Stableford White: G Phillips (27) 32 cb.

OATLANDS: Men: Stroke: Cup: W Reece 72. Medley: A: S Doherty (7) 69 cb. B: E Conlon (13) 68 cb. C: R Bechara (26) 71 cb. D: K Low (27) 75.

PALM BEACH: Men: Stableford: Trophy: R Jahnsen (19) 36.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: C Johnston (10) 65. B: K Ross (16) 68. C: J Martin (28) 63. Stableford: Scr: D Couper 33 cb. Stableford White: P Bleakley (24) 42.

RANDWICK: Men: Stroke: K Delle vedova (16) 65.

RICH RIVER: Women: Stableford: West: A: C Lynch (27) 40. Men: Stableford Cup: Black: A: S Morgan (3) 43. B: J McMinn (16) 43 cb. C: R George (26) 42.

ROSEVILLE: Women: Stableford: M Thoumelou (29) 31. Men: Stableford White: A: K O’Connell (9) 35. B: S Weir (18) 39. C: M Jensen (24) 32. Medley: Stableford: 2B: R Farrelly (17) C Ridley (8) 45.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: A: Y Min Oh (9) 37. B: N Takada (15) 41. C: T Nelson (22) 33. D: J Kerr (28) 32. A Scr: J Kim 33. 2B: Div 1: B Eldridge (8) W Hwang (15) 45. Div 2: K Lee (32) T Nelson (22) 43.

SEFTON: Men: Stroke: S Melham (9) 57.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: A: M Johnston (0) 39. B: G Podmore (16) 48. C: G Kershaw (23) 46.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: S Morrison (1) 34. B: T Hassan (14) 34. C: S Edwards (26) 32. M McDonald 28. 2B: S Morrison (1) A Clarkson (6) 63. 2B Scr: T Harbutt M Whitaker 43.

TERREY HILLS: Stableford: A Jauncey (9) 36.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: President’s Trophy: C Cameron (18) 38. A: P Menary (10) 37. B: C Cameron (18) 38. C: B Sammons (23) 33. A Scr: D Gillard 30.

THE COAST: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: M White (8) A White (20) 89. B: M White (8) A White (20) 73.5. Medley: Stableford 2B: White: I Marshall (19) 31. A Scr: M Danne (3) 25.

THE LAKES: Stroke: Medal of Medallists: D Mitchell (12) 76. Trophy: G Irving (16) 81. M Flynn (8) 73. Scr: J Hawkes 81.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: M Heurich (6) 35 cb. B: G Pollard (17) 37. C: A Bampton (26) 34.

TOCUMWAL: Men: Stroke White: A: A Dale (8) 69. B: P Webb (16) 71. C: E Brown (22) 73. Women: Stroke: A: C Irvine (20) 72. B: N Whiteford (26) 75. Medley: Stableford Gold: J Huckel (25) 33.

TOUKLEY: Medley: Stableford: N Beukers (14) 34.

TWIN CREEKS: Men: Par Gold: A: S Park (4) 3 up. B: J Earl (16) 2 up. C: S Hong (19) 2 down. Women: Par: M Youm (20) 3 down. Men: 4B: J Earl (15) L Keenan 7 up. 4B Scr: T Emtage (3) W Vassallo 35 up.

WAKEHURST: Men: Stableford: M Pogson (11) 35.

WARRINGAH: Men: Stableford: J Brown (22) 41. Scr: G Benbow (9) 30. Irish Team: A Greenland (26) C Readman (15) C Zanella (25) A Thompson (22) 83.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Trophy: J Goodwin (10) 69 cb. A: J Goodwin (10) 69 cb. B: A Mercuri (18) 69. C: P Hayes (27) 72. Scr: J Brown 71 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: A: K Jensen (10) 36. B: R Hammond (24) 40. Lake: A: K Watts (11) 37 cb. B: W Turnell (28) 41. Women: Stableford: Murray: A: H Archer (23) 40. B: K Skase (36) 39.