September 25, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 13 November 2021
Elanora Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 13 November 2021 2021.

ANTILL PARK: Medley: Stableford White: A: S Kennedy (7) 38. B: G Gartrell (14) 39. C: T Mahoney (23) 37 cb. 2B Agg: T Nguyen (25) G Gartrell 74.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: C Sullivan (22) M Pitman (20) 49. 4B Agg: D Nicotra (17) J Neilson (27) S Talwar (13) R Mohka (19) 110. A: R Agostino (11) 39. B: C Goddard (13) 37. C: J Snell (19) 40 cb. Scr: A Ball 33.

AVALON: Women: Stableford: 2B Multi: J Johnson (36) M Reed (28) 49. J Croydon (26) 32.

BARDWELL VALLEY: Women: Stableford: Div 1: S Mcgann (35) 32. Div 2: C Noone (18) 32. Men: Stroke: A: M De montfort (6) 56. A Scr: N Katholos 66. B: B Crawley (16) 61. B Scr: V Tekura 76. C: G Malpass (20) 62. C Scr: P Nash 85.

BARHAM: Men: Stroke: A: P Robinson (1) 74 cb. B: R Stanton (16) 72. Women: Stableford: J Hobbs (28) 38.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: A: W Martlew (5) 38. B: K Brady (19) 41. C: P Komander (20) 40. 2B: J McIntosh (21) G Pettenon (20) 47. Women: K McFarlane (32) 35. K McFarlane (32) 35.

BEVERLEY PARK: Men: Stroke: A: L Carey (4) 68. B: G Hankinson (18) 68. C: D Papoutsis (35) 69. A Scr: R Emmerick (4) 75. B Scr: S Buchanan (15) 87. C Scr: G Harris (21) 95. Women: Div 1: R Paul (17) 78 cb.

BEXLEY: Men: Stroke: C’ship: A Scr: G Heffernan 278. W Matthews 280. B Scr: G Longbottom 289. K Klem 291 cb. C Scr: C Loukopoulos 312. T Papadopoulos 313 cb. D Scr: T Lock 327. R Scott 328. A: S Capuano 267. B: N Hassapis 263 cb. C: L Delahoy 262. D: J Buhr 262. Medley: Stableford: A: S Jones (10) 35. B: K Sandhu (13) 34. C: K Gestakorski (26) 36. Men: Stroke: A: G Longbottom (7) 63. B: T Lock (16) 62. C: J Abbott (22) 66. Scr: W Matthews 66.

BLACKHEATH: Men: Stableford: B Corscadden (19) 41. Women: S Gardner (26) 27 cb. Medley: 2B Multi: G McDonald (16) J Wilson (21) 71 cb.

BONDI: Men: Stroke C’ship: Black: A Scr: L Evans (8) 66. C: N William (36) 53.

BONVILLE: Medley 2BBB Stableford 2BBB Winners: C Lang & K Phillips 49, Individual Winner: S McCarthy (18) 42 c/b.

BRIGHTON LAKES: Par: A: B Coupar (9) 2 up. A Scr: T Barnes 2 down. B: B Smith (17) 4 up. B Scr: A Turrell 10 down. C: G Manley (27) 2 up. C Scr: L Blake 12 down. 2B: D Moore (16) T Barnes 12 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: P Citroni (16) P Wood (6) 44. Div 2: G Pomponio (12) J Hee Lee (26) 46. Div 1 Scr: J Hewitt M Conrads 37. A: J Hewitt (6) 37. B: G Pomponio (12) 36. C: M Zubak (19) 39. D: J Hee Lee (26) 39.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: M Thorn (14) 34. B: L Newcombe (21) 34. Men: Stroke: Ambrose: M Vance D Wulff W Healey A Roberts (6) 54. L Hudson B Moyes M O’Toole M Arnold 57.

CAMPBELLTOWN: Men’s Foursome A Nett: S Elder, A Kable (7,7) 70 B Nett: P Garrad, C Garrad (16,18) 62, C Nett: A Asquith, J Romano (20,20) 71, A Gross: P Higgins, C Lawson (3,3) 73.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: L Weir (13) S Weir (19) 138. A: K Gibb (4) 74. A Scr: P Ellison 78. B: D Spittal (10) 68. B Scr: A Wittaya 78. C: S Weir (19) 69. C Scr: L Weir 82. D: J Kim (22) 66. D Scr: F Walker 92.

CASTLE HILL: Men: Stableford 2B: White: D Bloom (9) M Wylde (20) 72. A: L Mcallef (3) 38. B: S Goodbee (14) 36. C: M Wylde (20) 46. 2B: G Latta (16) P Mann (15) 65. A: M Eades (9) 42. B: P Mann (16) 38. C: P Duncan (20) 37. Hole In One: L Micallef at 11th.

CASTLECOVE: Women: Stableford: M Lulic (31) 35. Men: Stableford White: A: R Wallace (8) 36. B: M Walsh (17) 39. C: T Dobbin (23) 40. 2B: M Dembecki (14) K Baird (18) 43 cb.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: A: D Hamilton (8) 38 cb. B: B Allsopp (13) 39. C: B Tax (21) 39.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: D Woods (19) 39. Women: Par: A: P Power (27) 2 down.

CONCORD: Mxd: Stableford White: A: L Lazar (11) 41 cb. B: J Vatovec (15) 40. C: D Taylor (26) 38. 2B: J Hassarati (23) J Vatovec (15) 48. 2B Scr: M Baxter L Lazar 35. Shield: L Lazar (11) 41 cb. Cup: B Ashmore (18) 36.

CROMER: Medley: Stroke: A: D Atkinson (11) 67 cb. B: L Gutherson (21) 62. C: R Knapp (26) 68. Scr: J Thomas (2) 32.

CRONULLA: Medley: Stableford: A: S Brown (6) 38. A Scr: S Brown (6) 32. B: M Weir (17) 42. C: R Sundercombe (25) 38.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: B Leafe (3) 40. Div 2: J Chun (16) 35 cb. Div 3: W Alazzi (32) 46. D Scr: A Foreman 30.

DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: M Thomas (15) 41. B: S MMildren (22) 39. C: R Phillips (28) 40.

DUNHEVED: Men: Stableford: Trophy: B Turner (26) 44. A: M South (8) 38 cb. A Scr: C Fitzsimmons 36. B: J Scott (18) 38. C: N Barrett (20) 37 cb. D: I Rogers (25) 37 cb.

EASTLAKE: Stableford: Split Six: F Fitzpatrick-Weir (14) J Dean (23) 66. A: P Cox (10) 37 cb. B: J Chong (20) 41. C: J Dean (23) 36 cb. Div 1 Scr: S Robertson (-3) 37.

ELANORA: Mxd: Stableford: Hcp: A: N Champion (12) 37. B: P Williams (22) 38. C: K Carboni (24) 39.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: P Gibbs (11) 38. B: J Sheath (16) 40. C: M Naylor (23) 39 cb. D: L Roddan (25) 34. 2B: I Armstrong (22) R Clews (34) 46.

FORSTER: Men: Stableford: A: K Farrar (6) 38. B: L Mugridge (22) 41.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: P Green (17) 46. S Cullen (27) 46. N Booth 35 cb. K Booth 35 cb. A: K Booth (6) 40. B: P Green (17) 39. C: S Neylon (20) 40.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B: G Rix (17) D Cairns (13) 48. A: A Johnston (7) 35 cb. B: D Cairns (13) 42. C: J Chuck (28) 33.

GIBRALTAR: Medley: Stroke: Div 1: J Nicholas (18) 70. Div 2: J Goodfellow (30) 70. Div 1 Scr: W Knapp 75.

GLENMORE: Medley: Par: Div 1: A Dudziak (12) 2 up. Div 2: N Hunt (20) 3 up. Div 1 Scr: S Hunt 3 down.

HAWKS NEST: Women: Par: A: J Cunningham (27) 3 up. B: S Lim (35) 1 down. Men: Stableford: A: G Acret (14) 38. B: P Jackson (19) 37 cb. C: C Bellamy (28) 36 cb. A Scr: R Richards (3) 31.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: K Endean (16) 36. B: T Carey (19) 33.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: A: J Worthington (7) 38. B: R Martin (13) 36 cb. C: R Smith (15) 40. Women: Stableford: N Scerri (20) 37.

JAMBEROO: Men: Stroke: A: D McDonald (10) 65. B: J Neilson (16) 64. C: J O’Brien (44) 57.

KAREELA: Men: Stroke: A Scr: K Mudadana (+1) 73 cb. A/Medal: T Bush (10) 65. A: C Climie (11) 66 cb. B Scr: J Batt (15) 76. B/Medal: S Crane (15) 57. B: P Wucherpfennig (16) 62. C Scr: G Thomas (20) 84. C/Medal: P Kefalas (24) 63. C: S Ross (27) 64 cb. 36-hole: A Scr: K Mudadana 140. J Gibson 149. B Scr: S Crane 159. J Black 159. C Scr: K O’Dowd 169. J Gooch 176.

KILLARA: Men: Stroke: A: D Kennedy (9) 68. B: J Owens (15) 71. C: B Parrish (22) 70.

KOGARAH: Medley: Stableford Trophy: White: T Nyhan (23) A Ali (4) 46. Cup: T Nyhan (23) 46. Men: Trophy: G Moloney (12) 35. Medley: Team: C Ross (7) Z Angelkoski (11) G Herbert (6) D McCarthy (8) 168.

LAKESIDE CAMDEN: Men: Stroke: Medal Nov: A: J Hawker (8) 63. A Scr: R Vella (1) 73 cb. B: T Thiruloganath (10) 66. B Scr: F Messina (10) 78. C: B Scheidler (21) 69 to playoff. C Scr: G Liddle (16) 85. Women: Stableford: Split Six: J McKechnie (21) L Strano (24) 54. Div 1: T Wood (7) 31. Div 2: M Gear (22) 34.

LANE COVE: Men: Stableford: A Limmer (14) 37. 2B: A Limmer (14) I Hayes (23) 44.

LEONAY: Mxd: Stroke Medal: White: A Scr: A Brennan 72. A: J Kennedy (8) 65. B Scr: C Phillips 80. B: C Phillips (14) 66. C Scr: G Mclaughlin 86. C: G Mclaughlin (21) 65. D Scr: P Pearson 91. D: P Pearson (23) 68.

LEURA: Medley Stableford Singles – A: L Gittoes (18) 37 cb, M Vinski (16) 37, B: A Gorey (25) 36, A Stillmark (22) 33, Scratch: GD Webb (9) 27 gross, 2BBB: L Gittoes (18) and L Swan (14) 45.

LONG REEF: Men: Stroke Black: A Scr: L Edgell 73. Women: Stroke: J Garrett (11) 74. Men: Stroke Black: A: P Dawson (10) 70. B: D Moore (19) 67. C: S Irwin (22) 68.

LYNWOOD: Men: Stroke: C’ship: A: J Mcphillips (2) 71. A Scr: T Fortescue (-3) 65. B: G West (12) 72. C: B Mackintosh (13) 67. D: P Barnett (19) 72. Women: Div 1: L Gyzen (6) 79. Div 2: J Smith (34) 76.

MANGROVE MOUNTAIN: Stroke: Medal Nov: Div 1: T Foreman (11) 68. Div 2 Scr: J Arrowsmith (19) 73.

MANLY: Mxd: Stableford White: A: C Smith (8) 41. B: D Brewer (18) 41. C: S Craigie (29) 42. Men: Stroke: 36-hole: B Herring (2) 155. 72-hole: J Roche (+2) 305.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Medal Nov: A: O Bramley (9) 59 cb. Scr: A Scr: C Nikolaou 63. Medal Nov: B: S Katsoulas (13) 56. Men: Scr: B Scr: D Johnson 71. Medley: Medal Nov: C: P Sultana (25) 59. Scr: C Scr: B Oconnell 60. Jnr: C’ship: T Skinner bt B Tartak 3-2.

MASSEY PARK: Women: Stableford: M Oman (13) 36. Split Six: U Wood (11) M Oman (13) M Davies (16) F Buckle (18) 78. Men: Stroke: A: G Sly (12) 67. B: M Camilleri (14) 61. C: B Hogg (21) 62.

MONA VALE: Men: Stroke Black: A: T Souter (13) 70. B: R Hain (17) 69. C: K Grant (23) 66. A Scr: J Dundas 75. Stableford: M Storey (14) 38.

MONASH: Men: Stableford: A: S Morgan (6) 41. B: J Gibson (15) 41. C: J Downey (21) 40. Mxd: Stableford White: S Robinson (22) 39. Stableford: 2B: Div 1: G Sechi (18) J Mascarenhas (14) 48. Div 2: R Lorge (26) A Israel (30) 47. 2B Scr: S Morgan J De Rooy 40.

MOSS VALE: Men: Stroke: C’ship: A: B Dodds 297. B: T Mattick 341. C: P Wright W Angel 396 to playoff.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: S Fisk (26) C Woods (8) 48. A: T Muir (5) 39 cb. B: G Gray (19) 38 cb. C: S Fisk (26) 43.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: D Fazzolari (3) 40. B: A Nickson (16) 37. C: V Rudzitis (21) 41. D: A Winter (30) 34. 2B: B Starr (16) R Ah Hee (30) 45. 2B Scr: N Barbieri (+6) F Campbell (32) 42.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: Trophy: A: D O’Sullivan (18) 42. A: B Bond (12) 38. A Scr: T Wilson 32. B: D Hunt (17) 41. C: D Bottomley (23) 39 cb. Women: M Lorenceau (33) 34. Medley: 2B: D Bottomley (23) D Phelan (12) 47.

NOWRA: Medley: Stableford: A: G Wrightson (12) 38. B: L Andon (Vincentia ) (17) 40. C: I Hart (23) 40.

NSW: Men: Stroke: Medal Jul: A: F McLeish (12) 71. B: R Tasker (17) 74. Stroke White: C: S Papadimitriou (25) 66. Stroke: Scr: Z Mullins 72. Stableford Gold: E Ellis (22) 34. Women: Stroke: M Salkinder (33) 80. Men: Medal Nov: A: G Headland (9) 71. Shield: Z Mullins 141. Salver: J Lipman 146.

PALM BEACH: Women: Stroke: Gold Medal: H Simmonds (27) 191. Medal Nov: L Hutchinson (22) 69. Men: Stableford: A: M Hill (12) 35. B: G Warner (19) 36. C: C Ryan (22) 38.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: T Fairbarin (12) 41. A Scr: D Bailey 34. B: B Jordan (15) 39. C: J Keenan (22) 41. Men: Trophy: M Rowan (22) 41 cb. J Keenan (27) 34. Veteran: G Bourke (7) R Howarth (12) B Corderoy (31) P Cook (25) 49. Men: 4B: B Jordan (15) M Reid (22) M Reid (24) C Mansfield (20) 54. Medley: Hole in one: T Fairbairn at 4th.

RANDWICK: Men: Stableford: Irish Team: R Begely (23) M Pastor (24) K Mcgovern (14) R Webster (16) 91. A: A Pearce (10) 37. B: G Busutill (15) 41. C: T Murray (19) 36. Scr: R Fernandes 28.

RICH RIVER: Men: Stroke West: Black: A: S Burns (9) 67. B: J Norwood (11) 66. C: J Mcminn (17) 65. D: G Cheong (22) 64.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: C Gordon (9) 39. B: M Sluiter (14) 40. C: A McMurray (31) 42. 2B: J Woodworth (25) A McMurray (31) 49.

ROSEVILLE: Men: Stableford White: G Chard (36) 39. Stroke Green: C Porter (30) 71. Stroke: A: S Campbell (9) 65. B: K Williams (15) 64. C: R Lee (21) 65. Women: Stableford: P McVean (26) 37. Men: Stroke: Scr: L Li (2) 70.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: S Spackman (12) 39. A Scr: M Green 34. B: P Brooks (18) 42. C: J Brendling (23) 39. D: B Edwards (32) 43. 2B: Div 1: G Jones (9) M Dolan (17) 44. Div 2: R Hale (20) P Brooks (18) 49.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Quain (5) 36. B: T Joachim (19) 37.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: M Crowe (12) 37. B: R Millers (17) 38. C: S Williams (24) 38. Women: Div 1: M Bensley (25) 36. Div 2: Z Ifield (37) 38. Medley: 2B: M Bensley (25) Z Ifield (37) 47. Men: R Hey A Betts 46.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B Agg: C Ratcliff (16) J Cheadle (18) 74. A: J Eagle (9) 39. B: K Dawson (17) 39. C: N Flood (26) 38. A Scr: J Brady (5) 32.

STRATHFIELD: Stableford: 2B: C Delaney (4) 50. P Weaver (12) 50. 2B Scr: C Delaney (4) 42. P Weaver (12) 42. Scr: C Delaney (4) 38. A: C Delaney (4) 42. B: J Min (18) 42. C: T Blayney (22) 44. Hole in one: J Fanning at 13th.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: A Overliet (12) 71 cb. L Thomas (7) 71. B: D Bullock (21) 73 cb. S Browne (15) 73. C: G Alexander (32) 71. C Arellano (31) 74. Women: Div 1: J Stephens (22) 75. J Sibbons (25) 78 cb. Div 2: B Lane (35) 78. M Wright (27) 80 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stroke: A: P Simons (7) 70. A Scr: P Simons 77. B: M Lee (17) 70. C: S Kim (20) 71.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Trophy: B Coombs (23) 66. J Williams (9) 139. A: J Frechtling (12) 70 cb. B: C Cheung (15) 68 cb. C: B Coombs (23) 66. A Scr: G Wall 70.

THE COAST: Women: Stroke: J Quigg (35) 74. Stableford: L Foley (28) 37. Stroke: C’ship: A: N Heinrich (10) 283. B: G McFadyen (25) 294. C: J Quigg (35) 340.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: A: S Schulz (5) 43. B: S Morando (20) 38 cb. C: M Harris (23) 38 cb. 9-hole: G Maiolo (23) 21.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: M Elsworthy (13) I Steel (19) 47 cb. 4B Scr: R Hogan (+2) P Joseph (+3) 41. A: G Pearce (10) 39 cb. B: S Weeden (16) 39. C: B Jamieson (21) 40. Women: A Prince (19) 33.

TWIN CREEKS: Men: Stroke Black: A: B Hodges (5) 70. A Scr: D Ali (1) 32 cb. B: K Franich (16) 74 cb. B Scr: T Green (14) 21. C: K Matsuura (22) 69. C Scr: G Warry (23) 18. Women: J Kim (20) 75.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: G Ross (7) 36 cb. A Scr: S Holland 34. B: D Adamson (16) 35. B Scr: K Daley 23. C: R Ferraris (20) 34. C Scr: R Ferraris 18. Women: R Charnell (13) 36. Medley: 2B: K Holtzhausen (16) G Ross (7) 44. A Scr: S Holland B Fitzsimmons 36.

WALLACIA: Men: Stroke: A: D Klein (10) 70. A Scr: C Holmes 71. B: G Vigne (13) 71. B Scr: P Cromer 86. C: S Gateley (25) 69. C Scr: K Murray 94. Women: Stableford: R Murdoch (34) 34.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: C Overhall (7) A Taylor (12) 48. A: P Gillham (11) 40. B: S Garrick (16) 40. C: A Mavin (31) 39.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Medal Nov: A: P Garvan (7) 67. B: G Hinksman (16) 68. C: M Miller (30) 66 cb. Scr: B Poulter 72.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: A: S Bonney (11) 66. A Scr: C Jamieson 71. B: P Squires (17) 67. J Pappas 82. C: A Lohman (20) 68. C Scr: M Higgins 90.

WYONG: Men: Stableford: 2B Multi: W Micallef (10) S McCann (21) 69. A: G Greenland (12) 37 cb. B: S Meyn (16) 36. C: J Williamson (29) 39. A Scr: K Ferguson 34.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Murray: A: C Boers (11) 37 cb. B: D O’Halloran (17) 34 cb.