September 24, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 20 October 2021
Grenfell Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 20 October 2021.

ASQUITH: Stableford: 2B: P Young P Keegan 48. 2B Scr: D Keith G Bower 38. Team: R Lloyd A Mooy C Moore J Spiggle 135. Men: A: C Fernando (10) 36 cb. B: R Tullia (15) 42. C: J Moore (21) 38 cb. D: R Edwards (32) 40.

AVALON: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: J Pike (24) 36.

BALGOWLAH: Mxd: Par: A: G Sturrock (13) 1 up. B: G Ryan (20) sq cb. C: I Dyj (30) 2 up.

BARHAM: Women: Stroke: Medal of Medallists: Div 1: G Gray (24) 74. Div 2: F McNaughton (27) 77.

BARNWELL PARK: Women: Par: K Momsen (32) 7 up.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: B Cunneen (22) K Lewis (12) 50 cb. 2B Scr: K Francis M Henley 42. A: A Brown (6) 37. B: C Saras (13) 40 cb. C: N Brotherton (33) 42.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: H Rynehart (12) W Clayton (16) 47. J O’Keeffe (9) 42.

BONDI: Men: Stableford: L Evans (10) 40.

BOWRAL: Men: Stableford: C Gibbons (11) 38.

BRIGHTON LAKES: Women: Par: J Medway (33) 4 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: R Buettner (4) C Zouroudis (17) 73. Div 2: C Bushby (18) G Tracey (15) 73. Scr: J Graham R McIvor 63. A: J Graham (4) 40 cb. B: W Moser (12) 40 cb. C: M Heaton (34) 35 cb.

CAMDEN: Women: Stableford: 2B Multi: A Wilson J Gill 49. Hcp: A: W Kozinski (14) 32. A Scr: W Kozinski 18. B: J Page (26) 32. B Scr: K Cahill 11. C: J Gill (33) 27. C Scr: W Hyndman 4.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: D Hodges (Lakeside 10) 39. B: R Clough (18) 36. C: J Waltho (25) 38.

CARNARVON: Women: Par: 2B: V Lee (19) K Park (35) 10 up cb. Div 1: K Kim (18) 2 up. Div 2: V Lee (19) 4 up. Div 3: J Han (31) 5 up.

COROWA: Women: Stableford: A: J Mills (17) 38 cb. B: M Glen (38) 35 cb.

CASTLECOVE: Women: Stableford: A Orrell (38) 40.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: A: M Kennedy (11) 36. B: G Gleeson (15) 40. C: K Metzke (21) 37.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: T Clouston (9) 37 cb. B: T Scandrett (25) 34. C: R Rettke (32) 40.

CONCORD: Men: Stableford: Team: J Younan (22) G Cox (21) J Wilson (33) D Dickinson (14) 95. A: L Srour (12) 44. B: D Dickinson (14) 44. C: I McKenzie (31) 42 cb.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: J Ponder M Wood 47. A: S Floyd (3) 41. B: M Wood (17) 46. C: M Stephen (25) 63. Scr: S Floyd 38.

CRONULLA: Women: Stroke Green: A: J Richardson (14) 69. A Scr: C Perkins 78. B: J Balsaras (22) 71. B Scr: J Balsaras 93. C: V Blizard (29) 70. C Scr: V Blizard 99. D: S Hansen (35) 68. D Scr: S Hansen 103.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Harrington M Simbolon 50. 2B Scr: P Takla T Williams 36. Div 1: J Van Waard (12) 40. Div 2: J Bermingham (20) 39. Div 3: J Howells (25) 36. Scr: J Kiddle 31.

DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: N Swainger (5) 39. B: C Liefting (17) 40. C: G Brant (26) 40.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: S Jones (13) M Aspland (15) 49. Div 1: S Jones (13) 43. Div 2: T Jones (27) 41. Scr: C Hamilton 42.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: S Johnson (4) 40. B: B Smith (16) 36 cb. C: M Rodger (23) 36 cb. Scr: A Vasilis (3) 33 cb.

EVERGLADES: Men: Par: A: S Binder (4) 2 up cb. B: F Serra (18) 4 up cb. C: G Barlow (20) 6 up. D: T Hartley (29) 4 up.

FINLEY: Men: Stableford White: W Judd (25) 40. Women: Stroke: Brooch: D Pyke (23) 70 cb.

FOX HILLS: Women: Stroke: Ambrose: M Quirk S McGinley (14.5) 68.5.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Agg: W Kelly (9) R Eriksson (9) 78. Div 1: W Kelly (9) 42. Div 2: R Crowfoot (29) 37.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: H Dennis (12) 34.

GORDON: Men: Stableford: O Ranken (15) 43.

GOULBURN: Women: Stroke: C’ship: Div 1: A Ridley (9) 338. Div 2: S Bui (22) 391. Div 3: H Crisp (31) 438.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: S Foster (21) E Gottwaltz (13) 45. Men: A: A Gleeson (9) 39. B: J Hart (19) 38 cb. Women: S McDonald (27) 39.

HORIZONS: Men: Stableford: C Larson (22) 39 cb. Women: S Jolliffe (30) 35 cb.

HOWLONG: Women: Par Yellow: A: G Howard (19) 2 up cb. B: N Carmosin (26) 2 up cb. C: C Fairweather (36) 4 up. Stableford 9-hole: J Donovan (35) 20 cb.

JAMBEROO: Men: Stableford White: J Neilson (14) 39.

KAREELA: Men: Stableford: A: W Walkerden (15) 43. A Scr: K Mudadana (+2) 37. B: D Braine (22) 38. B Scr: P Cook (17) 22. C: I Roffey (34) 38. C Scr: L Dewhurst (23) 16.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: J Heron (3) B Whitford (15) 45. A: J Heron (3) 39. B: M Dwyer (15) 39. C: W Christie (19) 39. Scr: D Gannon 36. Veteran: W Christie (19) 39.

LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stableford Black: A: L Teh (5) 38. B: C Philpott (15) 42. C: K Tzimokas (23) 39. W: J Lovett (23) 37.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: D Pritchhard (17) T Happell (4) 68. M Smith (24) 35 cb.

LEONAY: Women: Stableford White: A: M Mccormick (28) 70. B: D Leydecker (35) 69.

LEURA: Medley Stableford J Lewis (21) 41, GS Webb (5) 36.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: S LIM (37) 39.

LONG REEF: Men: Par: 2B: R Christensen (16) S Irwin 13 up. A: C Mott (12) 5 up. B: R Christensen (16) 7 up. C: K Stanton (33) 5 up.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: T Pane (32) 45.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: R McPhail (6) S Edwards (3) 44 cb. P Thomson (20) 39.

MANLY: Men: Stableford: 2B: P Tesseyman (12) I Spittal (11) 48. A: I Graham (10) 41. B: A Dodd (15) 41. C: G Mailman (29) 40. Scr: C Connolly 36 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: I Law (14) 41. Div 2: J Li (19) 42. Women: Div 1: P Glover (23) 36. Div 2: J Taylor (33) 36.

MONA VALE: Men: Stableford 2B Agg: White: M Harris R McDonald 80. Scr: N Abba O Hugill 62. M Harris (6) 40.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: M Cotie (12) R Garland (21) 47. Div 2: G Newham (17) T Kamsler (21) 48. 2B Scr: A Bedford J De Rooy 36. A: I Katz (11) 40. B: J Gibbs (14) 43. C: P Steele (21) 39. White: I Burt (32) 38.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: A Wise (10) 36. B: B Gnesin (18) 38. C: D Baldwin (24) 42. Veteran: D Cawse (22) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Pavey (11) M Peacock (12) 44 cb. A: I Bamford (8) 40. B: D Lees (19) 41. C: P VanRoss (29) 39.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: R Barrow (20) 43.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: P Luff (28) N Fisher (32) 47. 2B Scr: C Little (5) R Shuttleworth (5) 35. A: G Loone (9) 39. B: S Smith (17) 40. C: T Bolton (25) 41. D: J Stanley (33) 41.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: G Fuller (28) D Kinene (24) 46. C Currie (9) 39.

NOWRA: Men: Stableford: J Santana (25) 45.

NSW: Medley: Stableford: 2B: K Osgood (18) T Simos (30) 48 cb. Men: W Lee (18) 41 cb. Scr: Z Mullins 37. White: R Domabyl (19) 38. Gold: B Coulson (26) 35. Women: L Buckley (15) 27.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: W Reece S Reece 47. A: W Reece (3) 41. B: J Gabriel (17) 39. C: L Wehbe (22) 40. A Scr: G Lomas 33.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: P Kidd (34) D Newman (32) 47 cb. A: G Selig (6) 44. B: B Elsley (13) 40. C: D Newman (32) 40. Scr: A Richards 41.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: D Eldridge (Gordon 8) W Eldridge (Avondale 16) 48. 2B Scr: J Gadd B Gadd 42. A: S Williams (Springwood 12) 39. B: A Palermo (14) 36 cb. C: M Alexander (20) 39.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: L Xu (38) M Kuo (7) 47 cb. P Donnelley (24) 42.

RANDWICK: Women: Stroke: Div 1: N Cave-Olfers (12) 60. Div 2: H Catelotti (22) 60. Div 3: P Litten (28) 58. Div 4: S Cotton (35) 63. Medal: Div 1: N Cave-Olfers (12) 60. Div 2: C Wacher (27) 64. Div 3: P Litten (28) 58. Div 4: S Cotton (35) 63.

RICHMOND: Men: Stableford: A: D Adam (5) 42. B: W Legget (16) 37. C: P Dawson (24) 39. Scr: A Wilson (3) 36.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Multi: Div 1: D Son (16) L Park (12) 78. Div 2: R Dunkin (29) E Zappia (28) 74. A: N Kennedy (12) 43. B: P Wines (14) 21. C: J Attanasio (21) 44. D: J Yoon (30) 41. Scr: M Green 38.

STRATHFIELD: Men: Stableford 2B: White: J Wall (14) C Fallon (37) 48. Team: C White (22) J Silvestro (23) P Byron (34) T Phelan (32) 53. White: A: S Kontominas (10) 38. B: D Rail (19) 37. C: S Laurence (22) 39.

TALLWOODS: Men: Stroke Ambrose: White: B Shields (8) D Frith (6) 64.5, B Richards (17) I Miller (5) 64.5.

TERREY HILLS: Stableford: A: C Harris (8) 43. B: R Tam (15) 39. C: J Ellis (22) 41.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 2B Multi: White: C Funnell (5) G Cohen (24) 89. Scr: T Williams B Sweeten 53.

THE COAST: Medley: Stableford White: A: M Buckingham (-3) 37. B: S Coates (15) 41. Scr: M Buckingham .

THE LAKES: Medley: Stableford: S Mumby (12) 42. Scr: A Pemberton 33. PM: B Forsyth (9) 42. Scr: P Lonard 36. Hole in one: C Legge-Wilkinson at 15th.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: M Hammond (12) 19. B: N Leon (15) 18 cb. C: G Russell (34) 16.

TOCUMWAL: Men: Stroke: A: B McCallum (11) 71. B: M Chapman (13) 72. C: G Gartner (19) 69. D: J Innes (27) 73. Gold: G Jones (32) 80.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: P Gould (27) D York (18) 49. 4B Scr: R Oliver K Phillips 37. A: T Preston (12) 41. B: E Papesch (17) 41. C: D Sparks (20) 41. D: P Gould (27) 43.

WAKEHURST: Men: Stableford White: A: M McNamara (11) 41. A Scr: B Burge 34. B: P Martin (19) 40. B Scr: G Steele 25. C: B Hopwood . C Scr: R Ferraris 20.

WALLACIA: Women: Stableford: V Witton (30) 39.

WARRINGAH: Men: Stableford White: A: G Burman (17) 49. B: D Meakins (26) 51. C: M Genna (26) 51. 9-hole: A Velk (27) 20.

WINDSOR: Medley: Stableford: 4B: G Condon (37) J Hacche (43) 49. A: S Hall (7) 38 cb. B: F Khouri (16) 44. C: F Ferguson (24) 39 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: B Huckstepp (14) 42. B: L Macpherson (18) 41. C: P Hayes (27) 39. Scr: D De Traubenberg 38.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: T Eden (17) B Willott (16) 79. A: G Anderson (9) 38 cb. B: T Eden (17) 42. C: S Davies (22) 44. Scr: A Hunter 34.