October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 19 October 2021
NSW & ACT golf results - Coonabarabran Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Tuesday, 19 October 2021.

ASQUITH: Women: Stableford: 2B: J Campbell (37) J Wells (38) 45. S Cho (30) K Kim (34) 44. Div 1: J Dowd (20) 40. Div 2: J Chun (34) 40.

AVALON: Men: Stableford: 2B Agg: P Aroney (10) J Nicol (21) 73.

AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: C Craig (18) 38 cb. Div 2: L Giblin (21) 39. Div 3: J Lawry (31) 38.

BALGOWLAH: Women: Stroke: Medal Oct: C Swann (34) 67. 9-hole: Stroke: E Headland (35) 32. Stableford: M O’Keefe (50) 19.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: Div 1: D Williams (9) 36. Div 2: P Ryan (18) 36. Div 3: J Friedman (24) 39.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (29) 42.

BEXLEY: Women: Stableford: E Reihana (26) 44.

BOWRAL: Women: Stroke: C Levy (19) 73.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford: 2B Multi: T Schulz W Brennan 90. White: A: G Stubbs (1) 38. B: S Ares (18) 41. C: T Schulz (21) 42.

CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: Div 1: G Marsden (22) 40. Div 2: L Lambros (33) 37. Div 3: P Pringle (36) 37.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: I Manton-Hall (8) N Burchall (13) 79. A: N Burchall (13) 41. B: C Beard (34) 41 cb.

CHATSWOOD: Women: Stableford: M Smith (25) 35 cb.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford: 4B: M Burton (25) B Nowell (28) 45.

CROMER: Medley: Stableford: A: R Graham (13) 37. B: J Lawson (32) 39.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: G Saint (27) G Bradshaw (15) 73. D Conley (20) 40. Scr: M Hargreaves 29. Veteran: Green: D Gunn (29) 43.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: R Oh L You 46. Div 1: H McNaught (22) 38. Div 2: B Kennedy (29) 38 cb. Div 3: C Cho (42) 34.

EASTLAKE: Medley: Stableford: D Brady (14) 42.

ELANORA: Mxd: Stableford: K Cappie-Wood (23) 36.

FORSTER: Women: Stableford: A: N Ryan (20) 40. B: K Stait (22) 43. C: F Truskett (34) 41.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: G Tardiani (17) K Robertson (21) 72 cb. 2B Agg Scr: A Smith (Glenmore) W Moon 52. A: G Cahill (9) 36 cb. B: P Sinclair (14) 42. C: J Nowland (21) 41.

GLENMORE: Veteran Medley: Stableford: C Northedge (25) 39.

GORDON: Women: Stableford: Div 1: S Charnock (30) 41. Div 2: M Day (34) 39.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: A Benton (15) 68. B: R Macrae (31) 72. C: S Barwick (38) 71.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: P Curren (14) 46. Div 2: W Williams (18) 40. Women: Gold: J Corcoran (33) 37 cb.

JAMBEROO: Women: Stableford White: R Boles (39) 36.

KAREELA: Women: Stableford: Trophy: N Maughan (16) 37 cb. A: J Franklin (24) 37. B: V Vortouni (30) 36 cb. C: G McGroder (36) 34 cb. Yellow: R Booker (29) 31.

KILLARA: Women: Stableford Green: Div 1: E Wells (21) 42. Div 2: S Conde (23) 43. Div 3: S Anderson (31) 43 cb. Div 4: C Gormley (41) 42. Scr: J Crichton 35.

LAKESIDE CAMDEN: Men: Stableford: 2B Agg: J Haran (22) D Kraus (15) 74. 2B Scr: R Hayward (2) L Arthur (-2) 66. A: P King (9) 38. B: K Gear (15) 39 cb. C: C Lakeman (23) 35 cb. Women: Div 1: T Wood (6) 35. Div 2: S Mohammed (40) 37.

LEONAY: Mxd: Stableford White: R Smith (13) 36.

LONG REEF: Men: Stableford: N Smith (28) 40. Women: A: K Smith (17) 38. B: L Harper (36) 38.

LYNWOOD: Medley: Par White: D Gibson (7) 4 up.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: J Gudmundsson (4) G Butler (20) 49. 2B Scr: P Stafford D Cremin 38 cb. Hcp: G Finley (6) 40 cb. Scr: D Jones 36.

MONA VALE: Medley: Stableford: M Cardinale (41) 43.

MONASH: Women: Stableford: 2B: L Gray (30) S Duchesne (39) 49. A: A May (16) 40. B: T Katz (27) 40. C: S Duchesne (39) 42.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: S Ryu (33) J Lee (16) 44 cb. Men: C Sung (15) 37. Women: M Byun (34) 36 cb.

MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: W Such 39.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: J Thompson 39. Div 2: S Owens 43. Div 3: H Eggins 38 cb.

NORTH RYDE: Women: Stroke: C’ship: A: S Chim (19) 67. B: S Yoo (27) 71. C: T Kim (34) 69. D: J Stewart (38) 69. Scr: M Woodley 79.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: A Gowthorp S Towers 48 cb. Medley Black: D Coleman 39. Men: T Wilson (5) 37. T Ley (14) 43. D Harwood (23) 38. Women: P Beckton (9) 35.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B Multi: L Graham (34) K Finlay (34) 77. 9-hole: B Menzies (28) 21.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford White: P Graham (36) 39.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: W Turnball (25) J Davies (10) 42. A: G Hutchings (9) 36. B: M Price (14) 37. C: T Durante (20) 36. Scr: R Branighan (6) 29.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: S Baltussen (24) 43. Div 2: J Stratton (29) 46. Div 3: S Collins (34) 40. 9-hole: A Screen (32) 20. Green: A Saunders (37) 18.

ROYAL SYDNEY: Women: Par: Championship: Div 1: A Haege (16) 2 up. Div 2: S Bell (29) 5 up cb. Div 3: M Ross (36) 2 down. Centenary: Div 2: J Merrillees (25) 2 down. Div 3: R Nicholls (44) 5 up.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: L Vlaeminck (43) H Christie (43) 47. Men: M Kim (15) 39. Women: A: Y Lei (12) 37. B: L Bortfield (29) 37. C: J Lonergan (37) 35. D: L Vlaeminck (43) 41. Scr: Stroke: J Wall 79.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Par: 2B: Div 1: K Webber (0) N Ferrer (4) 9 up. Div 2: G Abel (14) R Day (12) 8 up. Scr: T Salayog A Cho 4 down. Par White: A: K Webber (0) 2 up. B: T Malzard (15) 2 up cb. C: B Soulsby (19) 1 up.

TALLWOODS: Stroke: Veteran Women: Green: Div 1: M Miller (18) 71 cb. K Edwards (9) 71. Div 2: M Wright (23) 74. R Ezzy (24) 76. Mxd: 9-hole Ambrose: Yellow: T Kemp (7) S Kemp (47) 30. A Smith (7) P Smith (42) 32.75.

TERREY HILLS: Stableford: D McEvoy (27) 42.

THE COAST: Veteran: Stableford: A White (5) 42.

THE LAKES: Men: Stableford: H Penfold (19) 41. Women: Div 1: M Donnan (22) 35. Div 2: N Davidson (24) 37. 9-hole: C Chareton-Schmidt (40) 18. J Yap (43) 12.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: T Eather (8) R Fletcher (17) 47. Men: A: R Henderson (10) 41 cb. B: D Pitkin (14) 38 cb. C: J Tuero (28) 41. Women: D McGregor (33) 39. Scr: J Donnelly 33.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: A Beveridge (16) 36. B: A Bailey (27) 38. C: B Clarke (32) 36. Gold: M McMahon (11) 35.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: P Randy (19) 45. Div 2: L Drew (28) 40. Div 3: L Heggie (39) 39.

WAKEHURST: Women: Stroke: Salver: Div 1: D Nunn 84. Div 2: K Christensen 91. Hcp: A Avis (27) 69. Stableford: D Davis-Rice (35) 33.

WALLACIA: Men: Stableford 2B Multi: White: B Gibbons (6) D Plunkett (11) 77. P Cahill (12) 42.

WARRINGAH: Women: Stableford: 3B: A Richardson (39) J Dolman (41) A Stewart (44) 116. 9-hole: L Rose (41) 26.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: G Shanahan (22) 35. B: J Eardley (34) 36.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: M White (25) 42. Div 2: M O’Dwyer (32) 39. Div 3: S Lester (36) 40 cb.

WYONG: Men: Stableford: L Marchini (20) 44. Women: L Calleja (26) 36.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: G Cooper (10) 36 cb. B: T Rice (17) 41. C: N Prior (26) 37. Murray: A: J Hillis (12) 38 cb. B: E Kerr (22) 43. C: L Brazil (23) 37.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Par: 9-hole: Blue: W Sellars (13) 4 up. Red: B Rapkins (10) 2 up.