September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 13 October 2021
Coolah Sporting Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 13 October 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: R Schreiber L Fogden 48. 2B Scr: T Felton (-2) I Malcolm (3). 4B Agg: M Black M Daniels R Druce S Bruce 140. A: I Malcolm (3) 38 cb. B: B Boyd (16) 38. C: A Perring (20) 39. D: L Fogden (35) 34 cb.

BALGOWLAH: Men: Stableford: 9-hole: B Raynsford (11) 21.

BERMAGUI: Women: Stableford Yellow: Div 1: P Jones (15) 40. S Chamberlin (14) 38. Div 2: B Whiffen (19) 38. T Howarth (26) 36. Div 3: E Cripps (28) 38. V Schilling (28) 38.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: N Brotherton (31) M O’Neil (17) 46. 2B Scr: M Henley J Dodds 38. A: A Flood (10) 39. B: M O’Farrell (13) 37. C: J Abbott (22) 36.

BONDI: Medley: Stableford: M Rosen (35) 42.

BOWRAL: Men: Stableford: P Barnes (12) 40.

BRIGHTON LAKES: Women: Stroke: D Lowndes (27) 75.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: Z Marsh (8) W Moser (11) 39 cb. Div 2: I Cramp (25) J Cramp (27) 44 cb. Scr: S Sullivan G Casey 33. A: C Collins (11) 35. B: S Stillitano (17) 37. C: G Wilding (21) 37.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Oct: A: M Thorn (17) 80. A Scr: W Kozinski 97. B: P Gleeson (24) 83. B Scr: P Gleeson 107. C: M De Jong (41) 83. C Scr: W Hyndman 122.

CAMPBELLTOWN: Medley Stableford A – G Atkins (12) 35cb B – G Wade (19) 41 C – P Titherington (21) 35 2BBB Gross – G Parkins, G Wade 30 2BBB – P Maloney, A Stott 43cb.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: J Lee (23) A Jung (33) 44. Div 1: G Lee (16) 36 cb. Div 2: M Choi (21) 35. Div 3: A Jung (33) 37 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: R Anderson (23) G Heads (11) 69. Women: A: K Kwak (10) 37. B: S Rolley (16) 37. C: R Anderson (23) 42. Men: PM 2B Agg: S McCahery (4) A McNaughton (10) 68. A: D Bloom (11) 37 cb. B: C Billyard (14) 35. C: M Taig (24) 32. 2B Agg Scr: S McCahery A McNaughton 55.

CHATSWOOD: Men: Stableford: G Karamanian (5) 37.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: Ambrose: D Ryan R Messner K Fisher (13.83) 66.17.

COROWA: Women: Stableford: R Black (23) 39 cb.

CROMER: Medley: Stableford: A: P Diggins (12) 41. B: G Kyle (25) 38.

CRONULLA: Women: Stableford Green: A: I Carroll (17) 39. B: R Russell (27) 39. C: R Ashley (31) 35. D: K Irwin (42) 39. Scr: I Carroll 24 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: B Williams N Pandya 49. Div 1: M Calleja (15) 36. Div 2: B Koroskoski (23) 34. Div 3: B Williams (26) 42. Scr: M Hay 28.

DUNHEVED: Medley: Stableford: Div 1: W Myles (16) 36. Div 2: R Felsch (23) 38. Scr: J Fearnley 33.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: G Campbell (5) 39. B: G Lang (13) 34. C: J Mootoo (23) 35. Scr: I Barr (-1) 32.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: J Bowron (6) 40. B: G Evans (17) 40. C: D Seale (28) 38.

FINLEY: Men: Stableford White: J Braybon (21) 38. Women: M Ayres (21) 44.

FORSTER: Stableford: N Bonnici (10) 40 cb.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: Div 1: A Neumann (18) 38 cb. Div 2: R McWilliams (21) 42.

GIBRALTAR: Men: Stableford: Div 1: D Chandler (9) 33 cb.

HORIZONS: Men: Stableford: V Massaioli (10) 41. Women: D Herford (30) 41.

HOWLONG: Women: Stroke Medal Oct: Yellow: A: F Hunt (22) 71 cb. B: K Godina (31) 68. Stableford 9-hole: L Williams (49) 17.

JAMBEROO: Men: Stroke White: L Fredericks (19) 68.

KAREELA: Men: Stableford: A: M Jones (12) 38. A Scr: K Mudadana (+2) 35. B: L Gardner (21) 38. B Scr: J Keats (16) 21. C: L Broach (33) 36 cb. C Scr: F Khouri (25) 12.

KILLARA: Men: Stableford White: A: T McKay (11) 38. B: A Fay (14) 38. C: B Long (24) 41.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: M Te Hira (8) B Whitford (14) 44. A: W Marsh (4) 37. B: M Tait (16) 35 cb. C: A Reading (30) 34 cb. Scr: D Gallagher 34. Veteran: W Marsh (4) 37.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Multi: D Martin (21) S McDonald (24) 60. M Smith (24) 36 cb.

LEONAY: Women: Stroke C’ship: White: A: D Young (27) 70. B: D Winter (39) 78.

LEURA: Medley Stroke Singles handicap: S Jago (19) 72, T Stanton (5) 74.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: P Mahoney (10) 37. B: N Wong (13) 38. C: A Hong (27) 40.

MANLY: Men: Stableford: 2B: P Tesseyman (12) I Spittal (11) 45 cb. A: K Kirk (9) 38 cb. B: C McGuigan (16) 36. C: J Cambridge (21) 39. Scr: M Shugg 30.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: A Parker (8) 36 cb. Div 2: N Ding (23) 40.

MONA VALE: Men: Par: 2B: A Heinrichs (10) S Cameron (1) 8 up. P Quin (29) 4 up. Scr: S Cameron 2 up.

MOORE PARK: Men: Par White: A: F Cusack (12) 1 up. B: P Hickson (15) 2 up. C: D Starr (35) sq. Veteran: P Goddard (13) 1 down.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: M Thirgood (19) T Damouni (19) 45 cb. A: G Watkinson (11) 40. B: C Norris (15) 36. C: R Head (27) 38.

MURRAY DOWNS: Women: Stroke: Medal of Medallists: Div 1: L Merrett (22) 70. Div 2: J Lynas (27) 68. Div 3: L Beasy (39) 66.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: J Cheeseman (9) T Burt (11) 45. Scr: C Little (5) R Shuttleworth (5) 33. A: R Shuttleworth (5) 36. B: G Davis (18) 36. C: C Noor (20) 34. D: A Nair (30) 36.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: J Separovich (18) D Mahoney (9) 44. L Liew (26) 40.

NOWRA: Men: Stableford: A: C Grimditch (17) 40 cb. B: M Bruce (19) 43.

NSW: Men: Stableford: 2B: M Tong (13) V Miranda (21) 44. M Tong (13) 36. Scr: Z Mullins 29. White: A Wilson (28) 24.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: M Carlin (12) M Toal (12) 45. A: M Carlin (12) 41. B: D Fairweather (15) 40. C: L Parker (20) 36. Scr: J Wimalaratne 32. Hole in one: P Lamperts at 18th.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: J Hughes (20) E O’Reilly (12) 45 cb. Div 1: S Bailey (8) 40 cb. Div 2: M Reid (24) 33 cb. Scr: A Richards 39.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Copps (8) E Schubach (17) 68. 2B Scr: J Beech D Day 59. A: R Hoff (10) 36. B: G Ward (13) 31. C: L Hannon (20) 33.

RANDWICK: Women: Stableford: D Castles (20) 34.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B Multi: D Bertenshaw (4) M Sluiter (12) 51. J Sainsbury (18) 33 cb.

RICH RIVER: Women: Stroke: Medal Oct: East: A: G Bennett (17) 68. B: M Boek (27) 69. C: J Cook (36) 68.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: Championship: A: A Cornell (3) 38. B: P Kerry (15) 39. C: J Wood (26) 38. Scr: A Cornell (3) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: F Coulson (14) B Kusto (9) 74. Div 2: H Burns (17) I Gill (21) 72. A: M Kang (10) 39. B: P Watson (15) 38. C: J Kim (20) 41. D: P Sawjani (24) 36. Scr: S Diachkoff 30.

TERREY HILLS: Stableford: C Harris (8) 38.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 4B: White: H Finger (21) S Roth (24) 40. 4B Scr: R Balcomb C Laundy 32.

THE LAKES: Medley: Stableford: R Birrell (13) 36. PM: T Freeburn (6) 38.

TOCUMWAL: Men: Stableford Gold: G Jones (32) 37. Stableford: A: P Jones (12) 39. B: B Shaw (16) 38. C: I Cameron (22) 40. D: D Kucks (31) 37.

TOUKLEY: Men: Stableford: Div 1: A Hodgson (15) 38. Div 2: J Phillips (26) 40.

TWIN CREEKS: Men: Stableford 2B: Gold: A McDougall (24) A Mahon 44. 2B Scr: M Pearce (+4) R Pearce 42. Medley: A: M Warne (9) 38. B: S Shearer (18) 33. C: K Foo (27) 36.

WAKEHURST: Men: Stableford White: A: M McNamara (12) 36. B: T Yeomans (15) 38. C: D Marquard (27) 34.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: R Worner (23) E Glendinning (11) 73. A: N Hobbs (5) 38. B: A Blackmore (33) 37. 9-hole: H Delaney (19) 15.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: C Jamieson (3) 39. B: R Spicer (19) 41. C: W Rayner (24) 42. Scr: J Rogan 34. Hole in one: B Martin at 4th.

WYONG: Men: Stableford: 2B: T Mellon (9) M Martin (12) 43. Div 1: M Holland (12) 37 cb. Div 2: N McDougall (18) 35.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stroke: Medal Oct: Lake: Div 1: P Lynch (31) 72. Div 2: K Skase (38) 72. Murray: Div 1: K Overington (16) 66. Div 2: N Moore (23) 72.