February 28, 2024

Daily Club Golf 14 June 2021

NSW/ACT Club Results – Bondi Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Monday, 14 June 2021

NSW MONDAY

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Multi: White: . Medal: M Craig (21) G Harris (6) 92. A: A Hunter (4) 40. B: J Wye (16) 40. C: M Craig (21) 42.

ASQUITH: Medley: Stableford 2B: White: C Cross (30) B Seymour (23) 50. Men: Div 1: K Roscarel (15) 40. Div 2: A Morgan (21) 37. Div 3: D Moffat (32) 34. Women: C Cross (30) 36.

AVONDALE: Medley: Stableford 2B: White: A: M Lee R Hui 49. B: G Darwell K Cummings 46 cb. Men: A: G Parker (22) 40 cb. B: B Leach (3) 40 cb. Scr: B Leach 37. Women: A: P Patel (42) 38. B: H Parker (34) 36.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: Y Zhang 47. 2B Scr: A Mole C Wenham 40. Men: A: B Daly 39 cb. B: M Nagle 41. C: B Richmond 40. Women: M Adams 37. Medley: Hole in one: C Russell at 15th.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: T Gorringe (19) J Bartlett (15) 48. F Kennedy (10) 42.

BEVERLEY PARK: Men: Par: 2B: A: G Walsh (27) I Thompson (17) 9 up. Div 1: R Gozzo (36) 7 up. Mxd: 2B: B Foy (13) C Jones (14) 7 up. C Jones (14) 3 up.

BEXLEY: Medley: Stableford: A Brown (5) 38. Scr: M Pullen 26.

BLACKHEATH: Men: Stableford: B Simpson (11) 42. Women: S Draper (30) 40.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B Agg: A Williams (9) P Stivano (11) 78. A: A Williams (9) 40. B: M Fenton (12) 38 cb. C: S Thomas (22) 39 cb. Scr: D Spalding 36. Gold: T Trube (23) 40.

BONVILLE: Medley Stableford Winner: M Bell (23) 44, Runner up: P Maunder (5) 39 c/b.

BOTANY: Men: Stableford: J Hawken (26) 36.

BRIGHTON LAKES: Stroke: Ambrose: A Dadour (2) A Rathbone (2) 58.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: G Stafford (8) T Varley (16) 46. Div 2: H Ta (13) B Pham (17) 45 cb. 2B Scr: G Sinclair O Abdisho 34 cb. A: S Nelson (9) 38. B: T Varley (16) 43. C: M Stevens (28) 37. Stableford: G Maloney (31) 33. 

CARNARVON: Men: Par: 2B: T Grasso (15) G Saupin (20) 12 up. A: E Lee (12) 5 up. B: M Kim (15) 7 up. C: H Yoo (20) 3 up. Mxd: 2B: D Graham (32) G Loughnan (6) 10 up. Women: 2B: R Forrester (25) J Kim (30) 9 up. A: J Shim (8) 4 up. B: H Choi (22) 5 up. C: H Seo (27) 4 up.

CASTLE HILL: Medley: Par: 2B: J Hwang (12) K Rah (6) 11 up. Men: A: T Dibble (5) 3 up. B: J Hwang (12) 6 up. C: M Hudson (18) 2 up. Women: S Maeng (26) 1 down. Men: Gold: P Pellegrini (28) 5 down. Medley: 2B: R Cullen (26) F Howard (36) 9 up. Men: A: M Tesoriero (10) 2 up cb. B: C Ivey (12) 2 up cb. C: T Poole (26) 4 up. Women: L Cash (14) 2 down. Medley: Scr: P Idquival 1 up.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: R Dunn (19) 42. 9-hole: S Henderson (47) 20.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B: P Bolinowsky (13) S Lee (5) 47 cb. 2B Scr: J Zhang T Gu 37. P Steinhauer (10) 41. J Kim (19) 38. F Ji (23) 40.

CROMER: Medley: Stableford: Split Six: P Clubbe T Jarman 83. Scr: D Simpson 36. A: D Monaghan (13) 41. B: T Jarman (15) 38. C: M Naylor (25) 41. Hole in one: D Simpson at 18th.

CRONULLA: Men: Stableford: S Hong (23) 39. Scr: J Zunic 39. Women: Green: R Russell (32) 38. Scr: M Ticehurst 25.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: P Takla (4) 37 cb. Div 2: P Martins (17) 36 cb. Div 3: B Choi (28) 41. Scr: B Schutz 30. Women: G Jung (26) 35. Mxd: Stroke: Foursome: Div 1: M Lee I Lee (14) 72. Div 1 Scr: A Park E Pyun 96. Div 2: D Colussi S Colussi (26.5) 75.5. Div 2 Scr: C Choi M Choi 99. Foursome C’ship: Div 1 Scr: M Lee I Lee 176. Div 1: J Kim W Kim (17) 153. Div 2 Scr: C Choi M Choi 197. Div 2: J McGeorge A Robinson (26) 152.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: M Prasad (27) A Goundan (12) 48 cb. Scr: J Miller 38. D Hurney (13) 41.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: B Larssen (6) 42. B: J Sesmilo (18) 44. C: I Barnes (36) 44. Scr: D Morgan (-3) 37.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: A Bennett (29) M Bennett (14) 48 cb. Men: White: M Bennett (14) 43. Women: V Fitzgerald (40) 38. 

EVERGLADES: Mxd: Stableford 2B: Pink: Black: S Teasdale (43) S Grahame (41) 48. A: P Diamond (10) 36. B: T Reid (18) 37. C: J Murphy (19) 35. D: R Winspear (25) 37. Women: Div 1: M Rickit (18) 37. Div 2: S Grahame (41) 43.

FOX HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: F Pasapera (16) A Relph (10) 71. A: G Ryan (10) 42. B: M Skinner (Avondale 19) 38. C: K Currie (Brighton Lakes 20) 36 cb.

GORDON: Medley: Stableford: J Wallace (28) 42.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: Z Duffy (6) 39. B: D Jordan (25) 40.

JAMBEROO: Medley: Stableford White: P Hughes (21) 36.

JNJG MACARTHUR JNR MASTERS: Final rd: At Campbelltown: Boys (par 70): 16-17yrs: J Guan (The Australian) 135. Hcp: L Naumovski (NSW GC 6) 140. 14-15yrs: M Fischer (Bonnie Doon) 141. Hcp: D Mascarenhas (Monash 5) 139. Girls (par 71): 16-17yrs: G Lee (Glenmore) 151. Hcp: L Kremmer (NSW GC 6) 151. 14-15yrs: A Jang (Toukley) 145. Hcp: S Clarke (St Michaels 5) 147. At Camden: Boys (par 71): 12-13yrs: T Farrar (Lynwood) 143. Hcp: A Kokcek (Bingara Gorge 11) 133. 11yrs/u: H Preece (The Vintage) 162. Hcp: C Climie (Kareela 14) 135. Girls (par 74): 12-13yrs: R Yao (Avondale) 155. Hcp: P Singh (Campbelltown 45) 140. 11yrs/u: C Kim (Lynwood) 170. Hcp: A Hui (Pennant Hills 24) 152.

KAREELA: Mxd: Stableford: L Waring (17) 38.

KILLARA: Medley: Stableford 2B: White: S Jobson (19) N Malik (14) 45. Mxd: S Park (16) T Kim (8) 48. Men: J Blumberg (20) 41. Women: Green: K Hutchinson (16) 40.

KOGARAH: Men: Stableford White: C Tregonning (8) 39 cb. Scr: J Heron 38. Women: M Tumata (26) 34.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: L Graham (6) 40. B: J Toohey (18) 40. C: L Johnson (36) 47.

LEONAY: Mxd: Stroke: Ambrose: L Mitchell J Hope B Bennett A Davis (7.38) 50.62. P Kitley J Sutcliffe J Sutcliffe P Savage (9.63) 52.37. Scr: L Mitchell J Hope B Bennett A Davis 58 cb.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B: White: M Grahn (14) A Habib (23) 51. 2B Scr: D Shepherd (-1) B Davies (0) 39. A: V Chieng (3) 39. B: M Grahn (14) 45. C: M Lee (27) 37 cb. Women: M Gang (41) 40.

LONG REEF: Men: Stableford: B Murray (20) 42. Women: K Smith (16) 37.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: Y Yap (17) K Miles (19) 46. Scr: R Pedersen 36. Div 1: N Sullivan (9) 39. Div 2: T Mayfield (15) 40.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: P Lavelle (10) J Murphy (12) 46. J Chen (35) 37. Scr: M Kim 30.

MANLY: Medley: Stableford: 2B: R Nathans (27) P Dash (21) 49. Men: A: C Davis (10) 39. B: J Laing (19) 38. C: J Fitzgerald (20) 39. Women: B Pattinson (17) 36 cb. Men: 9-hole: F Martin (32) 18. Women: N Milne (45) 16.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: L Restrepo (8) 36. Scr: N Nikolaou 31.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: E Kent (11) C Baukes (15) 44. Div 1: S Brooks (12) 39. Div 2: D Webster (19) 35.

MONASH: Medley: Stableford White: A: P Yang (22) 40 cb. Div 1: S Robinson (20) 37. A Pritchard-Davies (12) 39 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: T Grew (29) P Chu (28) 50. T Grew (29) 48.

NELSON BAY: Women: Stableford: P Andrews (33) 33. G McCaw (29) 32. Men: A: S Conrades (14) 31. B: G Shorter (17) 36. C: M Johnston (26) 30.

NORTH RYDE: Medley: Stableford: 2B: G Jones (16) F Brus (23) 48. J Yoo (11) 37.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: Team Multi: C Newton (20) P Livingstone (36) T Livingstone (13) L Robson (31) 132. L Robson (31) 43.

NSW: Medley: Stableford: 2B: I Scougall (20) C Scougall (15) 47. W Boys (8) 38. White: M McAlister (22) 37. Red: AL Comerford (26) 39. Men: Scr: C Baird 34.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: D Jepson (9) 37. B: T Chok (14) 41. C: R Beaini (20) 36.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: C Twomey (36) G Lee (27) 51. Men: C Twomey (36) 43. Women: A Eldridge (12) 42.

PENRITH: Medley: Stableford: M McBride (7) 40. A: B Betros (5) 38 cb. B: A Darling (13) 38. C: T Coyle (22) 39. Scr: D Neill (0) 36 cb. V Hall (11) 34.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: P Kennedy (30) M Kennedy (7) 49. S Macri (14) 40.

RANDWICK: Medley: Stableford: 2B: M Williams (+1) C Forward (6) 46. Men: C Forward (6) 40. Women: K Muirhead (31) 37 cb.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: K Roughley (14) G Roughley (14) 49. A: S Errey (7) 45. B: K Roughley (14) 40. C: J Hobday (23) 42.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: M Halstead (27) I Hume (27) 51. M Halstead (27) 42. Veteran: Green: A Marshall (27) 39.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford Championship: White: S Boland (4) 38 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: Div 1: K Ko (13) K Kang (9) 44. Div 2: T Gale (14) D Simpson (19) 49. Mxd: E Hong (8) L Li (15) 44 cb. Men: S O’Malley (12) 40. Women: C Zhang (37) 41. Scr: T Popov 32.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: B Spurway (5) P Zepernick (9) 46. Men: A: B Spurway (5) 38. B: S Foskett (17) 36. C: H Tanner (19) 39. Women: Div 1: S Galton (16) 37. Div 2: I Collis (29) 42.

ST MICHAELS: Medley: Stableford: 2B Agg: M Bateman (16) M Brown (15) 77 cb. C Ingleton (15) 43. Red: H Williams (19) 41. Visitor: M Brown (15) 40. Scr: D Kolar 37. Gold: B North (19) 34 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Rolls (18) A Macinnes (7) 47. A: J Bahng (11) 38. B: S Mcdougall (16) 41. C: A Pimperton (24) 41.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: B Shields (12) N Patchett (22) 45. M Fisher (15) D Clarke (14) 43. Men: D Clarke (14) 40. D Dunworth (26) 37. Women: M Melick (33) 32. J Stephens (20) 31. Medley: Stroke: Ambrose: J Bodycote T Bodycote P Quinlivan B Wood 55.25. D Dunworth J Land M Bennett J Bennett 55.875.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: G Nelson (11) 37. B: D Adamson (16) 38. C: H Bong (25) 37.

THE COAST: Medley: Stableford: 2B Agg: U Dold (37) J Hogan (14) 72. White: Scr: M Danne 35. A: T De Kievit (11) 40 cb. B: P Stanbrook (13) 40. C: F Whitney (39) 37.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: P Goble (26) S Goble (29) 49. K Tzabazis (13) 43. Hole in one: M Nancarrow at 15th.

THE RIDGE: Stableford: A: E Psarras (11) 38. B: J Hoppa (16) 40. C: M Worden (29) 41. Veteran: R Yeomans (34) 40.

TOUKLEY: Medley: Stroke: Ambrose: A Lucas A Lucas Snr A Lucas F Lucas (7.25) 53.75.

WAKEHURST: Medley: Stableford: Team Agg: A Seeto (9) J Li (16) S Chow (13) C Seeto (15) 123. Men: A: J Sanho (12) 41. B: S Chow (13) 37. C: E Allan (32) 40. Women: W Wong (25) 39.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S Coleman (2) B Haynes (12) 46. 2B Scr: J Pagett P Cheshire 39. A: B Haynes (12) 37. B: J Austin (18) 38. C: B Treak (20) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford 2B: White: R Susans (12) M Clare-Nazer (16) 45. I Bentham (20) 39. 9-hole: A Francois (32) 21.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: A Biggs (14) 41 cb.

VICTORIA MONDAY

BRIGHT: Veteran: Stableford: A: R Ousley (7) 35. B: R Borschmann (20) 34.

CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: L Prendergast (6) 38. B: L O’Brien (31) 42 cb.

CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: A: C Bassett (5) 37 cb. J Hourigan (21) 37.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: J Hrdina (16) 36 cb.

COHUNA: Stableford: 4B: M Winship B Winship 46. R Wilson (15) 35 cb.

GISBORNE: Medley: Stableford White: A: C White (0) 39. B: C Gartlan (19) 41.

HOWLONG: Medley: Stableford Split Six: Black: J Scott M Rhook 68. A Arnot S James 66.

JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: G Ryan (9) 40. B: S Walpole (12) 38. C: G Pool (23) 38.

KYABRAM PARKLAND: Men: Stableford: A: J McKenzie (8) 38. B: B Prendergast (15) 38 cb. C: P Parsons (20) 41. Women: A: H Sleeth (18) 37. B: H Caldwell (24) 34 cb. C: E Cunningham (30) 37.

KYABRAM VALLEY VIEW: Men: Stableford: D Gallivan (13) 41. Women: T Wade (16) 31.

LONSDALE LINKS: Mxd: Stableford: A: M Louey (10) 41. B: B De Fegley (17) 42 cb.

MORWELL: Medley: Stableford White: A: T Trail (6) 39. B: E Flynn (17) 38.

MYRTLEFORD: Mxd: Stableford: D Matthews (12) 32 cb.

PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A Glen (22) 38. Women: C Cunningham (24) 34.

SHEPPARTON: Medley: Stableford: G D’arma (13) 41.

THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: A: T Heath (5) 39. B: B Evans (16) 41.

TORQUAY: Men: Stableford: A: W Olney (9) 38. B: A Wells (20) 37. Women: A Staig (23) 36.

WARRAGUL: Mxd: Stableford: A: P Fennell (13) 37. B: W Farnham (20) 35.

YARRAM: Men: Stableford: 4B: A: G Robinson (21) S Henning (21) 46. B: J Richardson (12) M Purgar (29) 44 cb. Women: G Knowles (35) F McLennan (33) 40.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stroke: Ambrose: Lake: A: K Jensen (9) L Jensen (27) 62. B: B Droop (+2) P Tresize (45) 61.25.

Our Partners