February 29, 2024

Daily Club Golf 25 May 2021

NSW/ACT Club Results – Paterson Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Tuesday, 25 May 2021.

NSW TUESDAY

ASQUITH: Women: Stroke: Medal May: Div 1: J Gallman (20) 68. Div 2: K Wang (28) 69. Div 3: M Drever (33) 74. Div 1 Scr: J Kim (16) 87 cb. Div 2 Scr: J Williams (23) 96 cb. Div 3 Scr: M Drever (33) 107. Stableford: M Jo (46) 33.

AVALON: Men: Stableford: Team: I Newson (21) K Small (27) C Vieni (26) 69.

AVONDALE: Women: Stableford Gold: Div 1: T Kenney (8) 41. Div 2: P Ferguson (23) 35. Div 3: A Thompson (31) 38.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: B Mirza (8) 41.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: T Riches (12) 39. B: P Ryan (20) 34 cb. Hole in one: R Rickets at 9th.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: P Waring (26) 41 cb.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: D Naylor (23) C Lee (19) 47. Men: Div 1: R Holterhoff (12) 37. Div 2: C Lee (19) 38. Women: Div 1: L Watson (19) 29. Div 2: A Hinton (21) 38. Div 3: L McConachie (43) 40. Medley: Scr: B Gross (1) 30.

BEXLEY: Women: Stroke: W Baker (40) 65.

BONNIE DOON: Women: Stableford: 4B: S Jackson (15) I Inoue (16) 44 cb.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: D James 36.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: G Bunce (18) 40.

CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Medal: Div 1: H Smith (19) 72. Div 2: C Foster (29) 72. Div 3: S Schofield (42) 77.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: Y Yoon (21) Y Lee (18) 76 cb. A: S Israel (10) 38. B: Y Lee (17) 40. C: T Krapeshlis (23) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Multi: White: C Leadle (8) I Moon (15) 67. K Wallis (6) 37 cb.

CHATSWOOD: Women: Stableford: M Smith (32) 37.

CONCORD: Medley: Stableford: J Zhang (6) 35. 9-hole: P Nix (21) 20. Women: Par: Div 1: C Harkin (11) 1 up. Div 2: J McCrae (23) 1 up. Div 3: A Phillips (30) sq. 9-hole: R Drysdale (30) sq.

CROMER: Stableford: J Ponder 38.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: R Nicol (8) M Scott (12) 74. O Liessmann (13) 40 cb. Scr: J Cripps 37. Veteran: 4B: Green: C Beatton (21) P Quayle (24) 45.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: E Park M Nam 48 cb. Div 1: E Park (21) 39. Div 2: L You (30) 36. Div 3: M Nam (35) 40. Hole in one: J Jung at 13th.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: J Darcy (26) 42.

FORSTER: Women: Stableford: Irish Team: V Bullard S Hammond D Wilson J Ridgway 87.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Multi: M Thompson (17) A Locke (21) 65. 2B Scr: P Bradley P Minko 47. A: P Minko (5) 34. B: R Pender (19) 37. C: K Sargent (20) 39. Snr: H Manikas (23) 38.

GORDON: Women: Stroke: Ambrose: L Barratt B Churche (10.25) 68.75.

GOSFORD: Stableford: Div 1: A Cross (20) 35. Div 2: D Cox (29) 38. Div 3: M McGann (35) 36.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: M Crews (15) 37. Div 2: R Thompson (20) 39. Women: Gold: L Slattery (30) 36.

KAREELA: Women: Stroke: A: Y Rochford (15) 64. A Scr: C Ashton 86. B: P Phillips (31) 71 cb. B Scr: D Field 97. Stableford: C: L Matthews (34) 31.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford: 2B Multi: G Jarvis B Troy 72. A: S Tipple (11) 39. B: G Kay (18) 38 cb. C: B Troy (33) 38. Women: K Anderson (13) 37.

LAKESIDE CAMDEN: Women’s Stableford Div 1: L Strano (22) 38 Div 2: R Mohammed (17) 35. Medley 2BBB Stableford: R Allison (3) K Thessman (6) 38. Medley 2BBB: E Jimeno (12) A Felipe (15) 79.

LEURA: Women’s Stableford Winner: E Scullion-Stewart (35) 27.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Multi: B Grech (10) S Husband (13) 77. 2B Scr: G West J Gleeson 42. Hcp: T Sweeney (18) 39. Scr: K Kerrigan 29. Women: Stroke: Ambrose: G Shaw G Burr (11.25) 56.75.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: A VanDyk (18) T Duffy (29) 42. A VanDyk (18) 37.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: F Giudes (16) 35. B Frost (19) 34. Div 2: T Brendish (29) 36. G McCaw (30) 33. Div 3: S Skinner (39) 39. B Suska (36) 33.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: J Blenkey 31 cb. Div 2: T Johansen 38. Div 3: L Clark 37.

NORTH RYDE: Women: Stableford: 2B: A: J Merrick (25) V Cunliffe (18) 44. B: T Perkins (31) J Smithson (34) 46. C: R Kimber (40) C James (45) 45. A: C Ward (15) 38. B: J Merrick (25) 40. C: J Smithson (34) 37. D: M Leong (40) 36.

NOWRA: Veteran: Stableford: 2B: T Hosler (14) M Kable (14) 45. Women: L Hatton (30) L Trusler (30) 45.

PALM BEACH: Women: Par: Div 1: C Cannon (31) 5 up. Div 2: K Finlay (33) 6 up cb. 9-hole: B McGowan (32) 5 up.

PYMBLE: Mxd: Stableford: L Hammond (18) 41.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: G Phillips (12) P Creighton (23) 73. A: T Roscoe (10) 37. B: J Ballenden (16) 37. C: P Creighton (23) 37. Scr: M Todd 35.

ROSEVILLE: Women: Stableford: 2B: Div 1: D McAleer (11) T Tresidder (13) 43. Div 2: K Taylor (26) S Zekulich (29) 44. 9-hole: E Lamming (19) 20. Green: P Lee (43) 16.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B Agg: Yellow: C Mitchell (13) H Morrice (24) 65.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: S Bath (18) 37 cb. Div 2: S Bell (29) 35. Centenary: Div 1: L Roberts (24) 33. Div 2: J Morris (34) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Foursome: Div 1: J Jung A Kim (17.5) . Div 1 Scr: C Fairclough E Hong . Div 2: R Hassall M King (29) 80. Div 2 Scr: Y Ran Kim E Lee 104. Div 3: M Jones J Radburn (43.5) 74.5. Div 3 Scr: G Lie M Ohta-Parry 117. Foursome C’ship: Div 1: C Fairclough E Hong (15) 154. Div 1 Scr: Y Lei J Wall 173. Div 2: H Suh C Choi (29) 156.5. Div 2 Scr: A Dane N Perederienko 210. Div 3: M Jones J Radburn (43.5) 180. Div 3 Scr: M Ohta-Pary G Liu 246.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: B Harrison (17) . A Barnett (20) 70 cb. A: G Shepherd (10) 37 cb. B: R Kirk (13) 38. C: A Barnett (20) 39. D: J Dooley (25) 40.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B: White: B Richards (14) V Galea (29) 44 cb. A: C Arundell (3) 41. B: G Lewis (17) 39. C: V Galea (29) 37. Scr: C Arundell (3) 38.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: D Flanagan (6) 40. B: R Bullivant (16) 39. C: L Sweeney (29) 44. Women: Div 1: J Bussell (21) 35. Div 2: G Taylor (36) 26.

ST MICHAELS: Women: Stableford: A: J McDade (22) 40. B: J Murchie (25) 32 cb. C: H McHugh (28) 32.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: V Pitre (14) U Gounder (21) 49. Div 1 Scr: K Webber (-1) A Payne (1) 40. A: G Hann (8) 38. B: C Field (12) 38. C: C KIm (22) 42. 

STRATHFIELD: Medley: Stableford: C Psomas (23) 40. Women: Div 1: H Jang (15) 36. Div 2: M Lim (53) 33.

TALLWOODS: Women: Stableford Green: F Lane (42) 34 cb. H Roslaiec (35) 34.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Worley (24) M Lee (30) 87. Div 1: R King (13) 43. Div 2: B Green (23) 41 cb. A Scr: T Jay 34. Veteran: F Thorncroft (19) 41 cb.

THE LAKES: Men: Stableford: A: J Coxon (18) 42. Women: Div 1: J Taylor (13) 39 cb. Div 2: L Lawrence (36) 36 cb. 9-hole: S Lancaster (45) 18.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: L Boa (7) P Thomas (15) 43. Men: A: C Willis (3) 38. B: L Fiatarone (20) 38. C: J Teuma (24) 36. Women: A Allcock (15) 32. Scr: R Shuttleworth (North Ryde  3) 32 cb.

TOUKLEY: Par: Div 1: M Rowley (24) 3 up. Div 2: L Still (31) 6 up. Div 3: R Cook (43) 2 up.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: B Armstrong (11) 39. B: B Saxby (15) 40. C: M Brearley (29) 45.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S Coleman (2) S Blundell (7) 44 cb. N Hoppe (13) 40 cb.

WARRINGAH: Women: Stroke: Medal May: Div 1: A McMillan (26) 70 cb. Div 2: G Gillies (33) 73. Div 3: N Hare (40) 78. Stableford: M Perger (40) 28. P Marg (40) 28. 9-hole: S Littler (40) 15.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Williams (28) 35.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: P McMahon (25) 37. K Gargan (36) 34.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 2B: V Hewitt (26) L Matthews (15) 48.

VICTORIA TUESDAY

ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: L Warner (11) 35.

AUSTRALASIAN: Stableford: R Kelly (10) 37.

BAIRNSDALE: Medley: Stableford: D Sing (12) 40.

BARWON HEADS: Women: Stableford: A: C Swinton (21) 37. B: H Williams (31) 36. Trophy: Div 1: C Swinton (21) 37. Div 2: H WIlliams (31) 36.

BAY VIEWS: Men: Stableford White: B Anderson (22) 21.

BERWICK MONTUNA: Men: Stableford White: A: P Cropley (14) 40. B: N Langhorn (23) 34.

BLACK BULL: Women: Par: E Wyhoon (37) 2 down.

BOX HILL: Men: Stableford White: A: E De Alwis (11) 37. B: N Sheane – Smith (20) 37. C: S Chiu (29) 38.

CENTENARY PARK: Women: Stableford: 4B: M Sherlock (31) M Brophy (43) 42 cb. 9-hole: L Roberts (39) 16.

CERBERUS: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: C Ridout (37) K Lacey (37) 35.

CHELTENHAM: Men: Stableford: M Fry (8) 35 cb.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Rowville: A Foster (20) 36 cb. Stroke: Ambrose: Endeavour Hills: L Folino R Karan R Dumonic R Chandar 57.375.

CLIFTON SPRINGS: Men: Stableford: P Fahy (22) 36. N McGuiness (27) 35. R Anderson (19) 34.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: J Wiseman (13) 32 cb. B: G Baldwin (20) 36. C: E Zolnierczyk (28) 32 cb.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: M Filipovic (16) 36. B: B Connor (33) 35.

COROWA: Medley: Stableford: P Stathis (25) 39.

CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Stableford: F Maher (29) 37.

CRANBOURNE: Men: Stableford White: A Thillaisundaram (18) 33. S Thwaites (16) 36.

CURLEWIS: Par: B Alsop (28) 1 up.

DORSET: Stableford: Men: A: P Swain (4) 34. B: B Oates (15) 35. C: G Hunt (18) 35 cb. Women: 4B: D Berry (18) S Fitt (27) 43. Mxd: 9-hole: M Adams (32) 19.

DROUIN: Women: Stableford: 4B Agg: V Crow (29) K Grieve (32) 79. 4B: V Crow (29) K Grieve (32) 46. 

EASTERN: Women: Stableford North: Yellow: A: S Vogt (15) 29. B: G Doueal (24) 29. C: K Comport (31) 35.

EASTWOOD: Women: Stableford: A: S Storm (16) 34. B: J Luck (29) 34. Yellow: J Bateman (25) 33 cb.

FAIRWAY at The Heritage: Men: Stableford: A: G Kotaridis (10) 38. B: G Henderson (21) 37. C: N Chan (25) 37.

FLINDERS: Men: Stableford: A: J Peachey (17) 33 cb. B: B Bilham (24) 36. Women: S Miller (19) 32.

GISBORNE: Mxd: Stableford White: A: L Glover (23) 39.

GLEN WAVERLEY: Men: Par: A: M Rogan (16) 1 up. B: T W atson (36) 3 up.

GREEN ACRES: Women: Stableford: 4B: J Millard T Pearson 44 cb.

HEIDELBERG: Men: Stableford White: P Ellis (23) 30. Women: Stroke: Foursome: J Pavy J Geng 71.5. Foursome C’ship: G Haberman (9) E Sinclair (9) 170.

HILLTOP TATURA: Stableford: I Le Lievre (20) 40.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: M Nicholson (13) 38. B: K Rampling (18) 40 cb. C: L Ball (24) 40.

HUNTINGDALE: Women: Stableford: A: H Gubbels (4) 33. B: F Werdier (29) 43. C: E Montgomery (32) 43.

IVANHOE: Men: Stableford: A Jones (16) 39.

JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: A: M Adams (20) 71. B: J Hester (25) 71.

KEYSBOROUGH: Women: Stableford: A: M Leeds (19) 37. B: G Manners (23) 36. C: V Varnik (35) 35 cb. Trophy: E Visser bt H McMahon 4-3.

KINGS PARK: Stableford: D Rintoule (28) 36.

KOORINGAL: Women: Stableford: A: V Bartlett (20) 35. B: J Torr (26) 34. C: S Robson (38) 32. 9-hole: A Scott (24) 16.

KYABRAM PARKLAND: Women: Stableford: A: C Kelly (19) 37. B: D Atkinson (24) 35. C: J Todd (29) 38.

KYABRAM VALLEY VIEW: Men: Stableford: L Hall (24) 39.

KYNETON: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: M Scoble (23) 37. R Macrae (25) 37.

LANCEFIELD: Stableford: C Daniel (24) 35.

MANSFIELD: Men: Par: A Holt (13) sq. Women: Stroke: 9-hole: Div 1: S Parsons (20) 38. Div 2: R Bridgewater (43) 39.

MARYBOROUGH: Men: Stableford: A: M Palmer (13) 33. B: G Hutchinson (21) 33. Matchplay: A Turner D Brunton bt P Smits M Rosini 19th.

MEDWAY: Women: Stableford: A: D Stewart (18) 32 cb. B: T Brophy (27) 39 cb. C: J Lyell (34) 35. Veteran Women: A: C Clarke (44) 15.

MELTON VALLEY: Women: Stableford: V Chard (23) 34.

MOORABBIN: Women: Stableford Gold: L Tyler (27) 35. 9-hole: White: D Scash (24) 16.

MORNINGTON: Stableford: B Dahm (27) 33.

MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: C Czyzewsk (20) 34.

MT MARTHA: Women: Par Trophy: Green: W Doyle (38) sq.

NORTHERN: Mxd: Stableford: 9-hole: A: J Conlan (38) 19.

OAKLEIGH: Veteran: Stableford: 9-hole C’ship: A: T Seneviratne (8) 16. A Jakovincic 16 cb. J Kelly 16 cb. B: G O’Donnell (11) 21. M Mann (18) 19. Trophy: G. O’Donnell 21.

OLINDA at Cardinia Beaconhills: Men: Stableford: S Pryde (10) 34.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: T Shemmell (12) 35. B: S Wong (26) 34. Women: A: B Kellett (18) 32. B: E Worland (33) 32.

PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: A: S Robertson (21) 37. B: L Anthony (24) 35. C: M Funder (32) 37.

PORTSEA: Men: Stableford White: A: G Cooper (7) 36.

RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: R Brodie (17) 28.

RANFURLIE: Men: Stableford Yellow: A: D Kinghorn (20) 35.

RICH RIVER: Men: Stroke West: White: A: T Flinn (9) 72. B: P Colliver (14) 67. C: J Moore (26) 70.

RIVERSDALE: Men: Stableford: G Donaldson (35) 38 cb.

ROSANNA: Medley: Stableford: A: P Money (7) 37 cb. B: B Budge (17) 37. C: P Slocombe (28) 38. Hole in one: I Robinson, G Waddingham at 15th.

ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: W McKeown (20) 38. B: K Canning (29) 37. C: S Croft (34) 38.

ROSSDALE: Stableford: A Pinirou (19) 39.

ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: P Darling (39) 37.

ROYAL PARK: Women: Stroke: N Graham (33) 70. 9-hole: A Moylan (30) 39.

SAFETY BEACH: Women: Stroke: Foursome: R Hubble (39) S O’Connor (33) 71. Foursome C’ship: B Bright (19) L Fredricson (22) 202. 9-hole Foursome: A Hunter (45) J Ireland (45) 40. 9-hole C’ship: E Hamilton (45) G Barber (45) 121.

SALE: Women: Stroke: Medal May: Div 1/Medal: H Gerrand (20) 70. P Schaper (19) 78. Div 2: H Harrap (36) 73 cb. M Jones (35) 73. 54-hole C’ship: Div 1 Scr: P Schaper (19) 290. Div 1: P Schaper (19) 233. Div 2 Scr: H Wood (25) 312. Div 2: H Wood (25) 237. Div 3 Scr: B Cahill (30) 324. Div 3: B Cahill (30) 235. Stableford: H Angel (31) 33. Plate: P Schaper (19) 233.

SANCTUARY LAKES: Women: Stableford: E Belcher (38) 32.

SANDHURST: Medley: Stableford: North: B Flintoff (9) 34. Women: Doris Chambers Foursome: Champions: D Paton (35) J Templeton (36) 41.

SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: A: R Chong (16) 33. B: M Trembath (23) 39. Snr 9-hole: J Blackie (18) 19.

SETTLERS RUN: Mxd: Par White: S Dawson (14) 3 up.

SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: V Chan (7) 39. B: B Chilcott (31) 37 cb.

SORRENTO: Women: Stableford: A Burne (11) 36.

SOUTHERN: Stableford: J Lee (29) 36 cb. L Atchison (21) 35 cb.

SPRING PARK: Men: Stroke: Ambrose: B Caulfield (20) M O’Neill (18) V Lunder (12) 56.

SPRING VALLEY: Men: Stableford: R Kok (30) 37 cb. Women: L Heading (29) 40.

TOCUMWAL: Women: Stableford: Team: S Williams (20) J Hills (16) R Conrick (19) J Sheedy (27) 119. Gold: J Campbell (14) 40.

TORQUAY: Women: Stableford: A: C Rudd (21) 34. B: F Davies (27) 30 cb. C: L Beltrame (35) 28. Resort: V Davis (42) 28. 9-hole: C Mayne (23) 17.

TRARALGON: Mxd: Stableford: A: D Bray (12) 41 cb. B: J Pryde (16) 41. C: P Hildebrand (21) 40.

WATTLE PARK WOMEN: Stableford: A: D Bertram (17) 39. Grandmothers Trophy: S Greco (27) 35.

WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: K Hynes (13) 40. B: D Durski (31) 37.

WODONGA: Women: Stableford: D Smith (17) 39.

WOODEND: Men: Stableford White: W Patterson (16) 38.

YARRAM: Women: Par: S Denovan (21) 2 down. Men: Stableford White: P Biggs (20) 32 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: J Hillis (11) 34. B: B Cocks (26) 38. Lake: A: J Hughes (8) 33 cb. B: K Farrell (16) 35. C: R Fearn (22) 32 cb.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS:  Par: 9-hole: Blue: M Harwood (18) 4 up. Red: Fiddes (6) 2 up.

YERING MEADOWS: Women: Stableford: A: K Jennings (10) 31. B: T Vawser (17) 31. C: D Rowe (39) 35.

Our Partners