February 7, 2023

Daily Club Golf 18 May 2021

NSW & ACT golf results - Breakers Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Tuesday, 18 May 2021.

NSW TUESDAY

ASQUITH: Women: Stroke: Foursome: Div 1: S Yang T Chung (18.5) 72.5. Div 2: H Devitt G Harrison (34.5) 73.5. Div 3: R Hales R Howison (46.5) 76.5. Foursome C’ship: Div 1: K Hemingway J Merrick (12) 178. Div 2: M Park S Lee (23) 198. Div 3: S Carver M Shattles (38) 238.

AVALON: Men: Stableford: 2B: S Gaal (11) J Smith (17) 44.

BALGOWLAH: Women: Stableford: J Vargeson (37) 37.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: J O’Brien (32) 40.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: Div 1: E Soliola (15) 36. Div 2: R Motto (28) 33.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: B Jensen (31) 43.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: E Kelly (25) N Cope (33) 80. Men: Div 1: S Boyle (14) 37. Div 2: M Turansky (20) 43. Women: Div 1: J Reed (22) 38. Div 2: B Arnott (24) 45. Div 3: N Cope (33) 46. Medley: Scr: P Blenkhorn (5) 30.

BEXLEY: Women: Stableford: Div 1: R Smith (30) 37. Div 2: C John (28) 36.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: L Lealamisa (13) 39.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: P Rashleigh (22) 39.

CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: American Foursome: F Keane (17) H Smith (16) 71.6.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: K Kim (18) S Kim (18) 47 cb. A: J Kindred (7) 37 cb. B: J Karam (15) 36. C: P Cooper (27 Antill Park) 38.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: J Finlay (31) L Jones (16) 47. M Evers (9) 40.

CHATSWOOD: Women: Stableford: M Smith (32) 33.

CONCORD: Women: Stroke: Div 1: E Carroll (11) 71. Div 2: J Kuiters (23) 73. Div 3: H Barnes (31) 78. Scr: Div 1: E Carroll (11) 82. Div 2: S Yap (21) 95. Div 3: H Barnes (31) 109. Stableford: 9-hole: J Hadley (35) 23. Medley: I Hendry (14) 17.

CROMER: Medley: Stableford: K Rajah (11) 34.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: M Pettett (30) M Scott (12) 49. M Pettett (30) 42 cb. Scr: I Macauley 34. Veteran: Green: G Allum (19) 41.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: B Cocks (43) S Bannerman (31) 45. Div 1: S Song (20) 36. Div 2: S Bannerman (31) 39. Div 3: R Oh (34) 36.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: R Okesene (7) 37.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: G Clarke (30) H Neumann (27) 70. 2B Agg Scr: J Han M Harry 61. A: J Han (+4) 36. B: J Lee (17) 37. C: H Neumann (27) 38. Snr: P King (17) 36 cb.

GORDON: Women: Stroke: Div 1: S Sheehan (28) 66. Div 2: J Cuthill (43) 68.

GOSFORD: Women: Par: Div 1: R Krahe (19) 4 up. Div 2: Y Cumming (30) 1 down cb.

HAWKS NEST: Women: Stroke: A: C Foster (21) 69. B: K Griffiths (26) 73. C: J Patfield (40) 74.

HURSTVILLE: Mxd: Stableford 4B: White: E Corvino (6) D Reid (12) B Conwell (13) B Saba (14) 38. Men: Div 1: N Pantano (0) 37 cb. Div 2: R Hatfield (35) 36. Women: Gold: P Towns (20) 35.

KILLARA: Women: Stroke: Div 1: J Slatyer (13) 68. Div 2: B Purnell (24) 71. Div 3: P Stiles (30) 74. Div 4: E Meek (37) 77 cb.  Scr: J Crichton 79.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: T Starbuck (-2) 37. B: J Hurst (16) 38. C: E Gaughan (32) 43. Women: C Perry (19) 35.

LAKESIDE CAMDEN: Men’s Stableford A: A Lamberton (9) 37. B: G Nelson (12) 36 cb. C: B Starr (34) 34. Men’s 2BBB Scr: R Allison (3) B Millan (3) 58. Men’s 2BBB: G Nelson (12) J Buchanan (14) 72.

LONG REEF: Men: Stableford: K Andrich (8) 39. Women: Div 1: J Brown (15) 43. Div 2: S Phillips (34) 36.

MANLY: Women: Stableford: 2B: (Golf NSW Bowl Winners) R Cook (24) K Staunton (33) 47. 9-hole: K Kelly (42) 19 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: K Kerrigan (6) H Ree (22) 76. 2B Agg Scr: D Fitzpatrick J Dunn 60. Hcp: A Romeika (13) 40 cb. Scr: D Cremin 36. Women: J Granger (24) 39. Veteran Women: D Thompson (35) 38.

MONA VALE: Medley: Stableford: A Royale (20) 39.

MUIRFIELD: Women: Stroke: Canadian Foursome: A Westwood (17) P Zarra (15) 76. Medley: Stableford: J Empson (7) 38.

NELSON BAY: Women: Stableford: Foursome: Brushbox: Div 1: P Kennedy B Macduff 70. B Frost R Rocher 74.5. D Johnson P Bowden 74.5. Div 2: M Reimer P Reimer 71. J Frost M Conway 72. R Buchannan P Harrold 72.5.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: J MacDonald 34. Div 2: J Gibson 35. Div 3: J Bosworth 36.

NORTH RYDE: Women: Stroke: Medal May: A: M Irons (9) 68. B: J Edmiston (29) 70. C: J Ogilvie (31) 68. D: A Chase (42) 73. Scr: M Irons (9) 77.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B: P Marks G Wood 48. R Ambrogio (5) 37 cb. Black: D Roberts (21) 42.

NOWRA: Veteran: Stableford: 2B: I Hart (24) B Studdert (33) 41 cb. Mxd: R Klein (24) E Ryan (36) 43.

PALM BEACH: Women: Stroke: Foursome: Div 1: E Moore (31) J Watts (32) 64.5. Div 1 Scr: N Kempson M Gee 89. Foursome C’ship: Div 1 Scr: M Gee N Kempson 186. Div 2 Scr: C Dennett J Middleton 203. Div 1: E Moore (31) J Watts (32) 131.5. Div 2: R Mortimer (38) J Paul (34) 130.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: G Holloway (15) 37.

PYMBLE: Mxd: Stableford: A Beaumont (20) 39.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: G Busuttil (17) 46. M Clarke (26) . A: G Wilson (12) 41. B: R Brown (14) 35. C: L Sharpley (19) 38. Scr: P Cox 34.

ROSEVILLE: Women: Stableford: A Shiga (18) 40. Div 2: K Dowling (25) 37. Div 3: P Kendall (37) 36. 9-hole: J Freeman (39) 16. Green: J Harrison (45) 20.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B Multi: Yellow: A Doak (16) B Boyd (21) 75.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: J Kehoe (23) 37. Div 2: S Holt (34) 40. Centenary: Div 2: T Donnelley (26) 38. Div 3: G Windeyer (30) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Foursome: Div 1: S Park (11.5) H Im Choi 80.5. Div 1 Scr: J Wall Y Lei 85. Div 2: H Suh (29) C Choi 70. Div 2 Scr: A Dane N Peredrienko 98. Div 3: J Bush (40.5) L Wines 85.5. Div 3 Scr: J Lee S Oh 120.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: J Broderick (33) G Craig (14) 46 cb. A: G Crate (4) 35 cb. B: R Hunt (15) 39. C: O Stadelmann (20) 38 cb. D: J Dooley (26) 39 cb.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B: White: K Griese (25) W Gubbins (15) 46. A: N Richardson (10) 36. B: D Cullinane (15) 37. C: S Evers (21) 42. Scr: S Ballard 33.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: M Coffey (1) 35. B: T Haughee (19) 44. C: N Williams (21) 37. Women: Yellow: Div 1: J Noden (18) 31. Div 2: R Whiddon (34) 32.

ST. MICHAEL’S: Women: Stroke: Div 1: M Golding (17) 73. Div 1 Scr: P Pitsawong (10) 87. Div 2: H Mooney (32) 72. Div 2 Scr: A Tan (25) 100. Div 3: B Payne (30) 68. Div 3 Scr: B Payne (30) 98.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White:  M Horton (3) L Szkirpan (8) 48. Scr: J Ponder (-1) P Calderara (13) 45. A: M Horton (3) 41. B: A Wilson (14) 44. C: G Foster (24) 35 cb.  Women: 2B: S Choi (25) G Gueco (29) 45. A: G Do (8) 38. B: J Loader (24) 35 cb. C: J Leechburg Auwers (51) 34.

STRATHFIELD: Men: Stroke Snr: White: A: C Collie (8) 68. B: C Stephandellis (10) 69. C: Y Kim (17) 66. Scr: J Fearnley 71 cb.

TALLWOODS: Stroke Veteran Women: Green: B Jones (16) 77. J Sibbons (20) 80. Medley: Stableford Yellow: H Kizilios (45) 22. J Bodycote (41) 21.

TERREY HILLS: Stableford: R Haydon (18) 36 cb.

THE COAST: Medley: Stableford White: 2B: T Smith (21) B Swan (26) 47. Div 1: J Hogan (15) 38. Div 2: M Grundy (38) 40.  Scr: G Thomas 36.  Veteran: I Hamilton (23) 39.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: M Doyle (26) G McTaggart (23) 48. Men: A: T Eather (6) 38. B: G Stewart (15) 43. C: M Doyle (26) 40. Women: S Dean (29) 32. Scr: C Willis 31.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: S Denton (26) 37. Div 2: K Denniss (27) 40. Div 3: D O’Meara (36) 40.

TUNCURRY: Men: Par: A: J O’Keefe (10) 3 up cb. A Scr: G Ellis (2) 2 down. B: T McDermott (23) 2 up. B Scr: J Ravell (19) 12 down.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: D Nunn (9) 37. B: C Jervis (23) 35. C: L Stump (33) 36. D: B Tyrrell (44) 38.

WARRINGAH: Women: Stableford: Team: C Richmond (23) R Barr (32) 46. Div 1: C Richmond (23) 34. Div 2: M Moise (33) 35. Div 3: L Browne (38) 32 cb.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: F Tregier (16) 38.

WOOLOOWARE: Women: Stroke: Medal May: A: L Goodwin (25) 72 cb. B: L Varney (27) 73. C: A Robertson (40) 73. A Scr: D Rann (10) 82. B Scr: G Earl (26) 100. C Scr: L Alexander (33) 110. Salver: L Goodwin (25) 72 cb. D Rann (10) 72. Cup: A Arnold (+ 1) 75. C Perkins (scr) 79.

VICTORIA TUESDAY

ALEXANDRA: Men: Stableford: R Watson (28) 39.

AUSTRALASIAN: Stableford: A Dubery (30) 37.

BAIRNSDALE: Medley: Stableford: K Long (12) 39. Z Clark (25) 38. R Oakley (18) 37 cb.

BARWON HEADS: Women: Stroke: Medal May: M Knevitt (22) 73 cb. Div 1 Scr: J McDonald 84. Stableford: 9-hole: A Howarth (51) 18.

BAY VIEWS: Men: Stableford 9-hole: White: R Toan (17) 14 cb.

BENALLA: Women: Stroke: A: R Watkins (24) 74. B: C Day (29) 73 cb.

BERWICK MONTUNA: Men: Par White: A: T Varghese (17) 1 up. B: C Stock (23) sq.

BLACK BULL: Stableford: I Thompson (18) 39.

BOX HILL: Men: Stableford White: A: B Evans (11) 42. B: C Rowland (21) 42. C: P Mumme (27) 39.

CENTENARY PARK: Women: Stableford: A: J Ellery (21) 37. B: V McClutchie (27) 32. C: B James (38) 34. 9-hole: D Webb (48) 16.

CERBERUS: Women: Stableford: K Lacey (37) 29 cb.

CHELTENHAM: Men: Stableford: P Sloan (24) 39.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Endeavour Hills: A: P White (15) 38. B: P Machuca (17) 38. Rowville: L Frost (16) 38.

CLIFTON SPRINGS: Men: Stroke: D Moore (29) 69. A: R Law (11) 70. B: T Passlow (17) 70 cb. C: D Argent (18) 70. D: D Leach (23) 72.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: B Oldham (13) 40. B: R Parsons (24) 37. C: K Bishop (35) 37 cb.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: M Pallett (12) 45. B: D Brindley (35) 41.

CRANBOURNE: Mxd: Stableford White: Z Better (26) 39.

DEVILBEND: Stableford: 4B: W Whitson (20) H Roberts (41) 47.

DORSET: Men: Stableford: A: D Larter (8) 1 cb. B: A Lau (15) -1. C: J Rostrum (17) 0. Women: Yellow: J Pilley (33) 32. Mxd: 9-hole: R Thorpe (33) 17 cb.

DROUIN: Women: Stableford: 4B: M Ford (22) M Gidley (36) 39.

EASTWOOD: Mxd: Stableford: C Wheatley (33) 38. Women: Par: A: L McCleery (15) 1 down cb. B: K Stephens (28) 1 down. Yellow: K McDonald (24) 4 down. Stroke: Matchplay: A: J Versteegen (8) bt C Cameron (12) 1up. B: L Walker (22) bt L Fleming (21) 2-1. C: M Henderson (28) bt I Duggan (33) 1up.

FLINDERS: Men: Stableford: A: C Hosking (9) 37 cb. R Niven (18) 36 cb. Women: S Miller (18) 32.

GARDINERS RUN: Women: Stableford Gentsome: White: A: L Den Elzen (28) A Mayer (17) M Twisk (14) C Bates (19) 102.

GISBORNE: Mxd: Stableford White: A: V Papp (11) 33. B: L Cooney (25) 44.

GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: 4B: C Mercuri (9) M Opdam (17) 43.

GREEN ACRES: Women: Stableford: A: P Graf (18) 35. B: I Lipton (31) 34. C: T Asker (37) 39.

HEIDELBERG: Mxd: Stableford White: D Byrne (13) 38 cb. Women: Stroke: Foursome: J Pavy (27) J Geng (18) 72.5.

HEPBURN SPRINGS: Stableford: L Hedwards (11) 38.

HIDDEN VALLEY: Women: Stableford: P Hunter (43) 32.

HILLTOP TATURA: Stroke: J Ibbotson (14) 72.

HORSHAM: Women: Stableford: Div 1: J Crabtree (15) 37. Div 2: J Gross (29) 36. Div 3: L Gladigau (37) 38.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: J Mason (13) 38. B: P Morton (17) 39. C: D Horton (29) 41.

HUNTINGDALE: Men: Stableford: D Lin (12) 46. Women: 4B: M Craigie (10) M Nathan (19) 44. S Turek (44) 38.

IVANHOE: Men: Stableford: U Pathy (21) 35.

JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford Yellow: A: J O”Brien (15) 37. B: L Gent (28) 32.

KINGS PARK: Par: P Byrne (21) 3 down.

KOORINGAL: Men: Stableford: R Casey (15) 33. Women: A: M Finey (21) 41. B: C Bailey (26) 33. C: S Machin (35) 37. 9-hole: M Short (39) 16.

KYABRAM PARKLAND: Women: Stroke: A: H Sleeth (18) 53. B: P Spokes (27) 58. C: D Bruhn (28) 57. C’ship: A: H Gunstone (12) 211. B: D Atkinson (24) 245. C: J Pearce (29) 263.

KYABRAM VALLEY VIEW: Stableford: J McHale (8) 37.

LANCEFIELD: Stableford: J Byron (11) 37.

MANSFIELD: Men: Stableford: G Morris (13) 39. Women: 9-hole: R Bridgewater (41) 19.

MARYBOROUGH: Men: Par: 4B: B Douglas (17) D Rowe (21) 7 up.

MEDWAY: Women: Stableford: A: J Gillingham (18) 36. B: J Mumford (30) 36. C: J Rossitto (36) 35. 9-hole: J Teale (30) 18.

MELTON VALLEY: Women: Stroke: Medal: G Foss (37) 75.

METROPOLITAN: Women: Stableford: Team: S Clark Z Brookes C Morrison A Rothe 93.

MORNINGTON: Women: Stableford: A: J Tickell (7) 34. B: L White-Docker (36) 37.

MT DERRIMUT: Mxd: Par: A: H Steigler (18) 3 up. B: M Masendycz (23) 2 up cb.

MT MARTHA: Women: Stroke: J Heron (40) 70. President’s Trophy: J Woollard (38) 151. 9-hole: J Warnecke (19) 39.

MYRTLEFORD: Women: Stroke: K Newton (23) 97/74. Stableford: 9-hole: B Newton (24) 13.

NORTHERN: Mxd: Stableford White: A: S Marino (18) 37. Stableford: 9-hole: A: M McFarlane (35) 14.

OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: V Tsiros (6) 27. J Kelly (7) 31. F Gatt cb. B: B Rankin (10) 29. K Oates (11) 31.

OLINDA at Cardinia Beaconhills: Mxd: Stableford: P Boyce (34) 34.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: W Capp (17) 43. B: P Marshall (24) 42. Women: A: M Treling (24) 35. B: G Arnold (26) 39.

PENINSULA KINGSWOOD: Women: Par: Peninsula North: A: D Donald (25) 2 up. B: C Ha (33) 1 up cb.

PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: B Gibbs (11) 38 cb. B: L Shepherd (16) 38. C: C Davey (22) 37 cb. D: C Warren (25) 36.

PORTLAND: Medley: Stableford: A: R Taylor (7) 37. B: A Brough (15) 41. C: J Attrill (22) 40.

RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: M Hooke (9) 38.

RACV HEALESVILLE: Stroke: B Gordon (19) 64.

RANFURLIE: Men: Par Yellow: A: M Keyaerts (10) 3 up. B: D Forrester (20) 3 up.

RICH RIVER: Men: Par 4B: East: White: A McKinlay J Headberry 10 up.

RIVERSDALE: Men: Stableford: S Martin (12) 43.

ROSANNA: Medley: Stableford: A: R Illingworth (15) 41. B: R Bai (19) 44. C: Q Liu (28) 42.

ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: South: A: V Elders (9) 2 down cb. B: S Meyer (23) 1 down cb. C: J Price (32) 2 up.

ROSSDALE: Men: Stableford: 4B: G Caspersz K Hwang 47.

ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: S Gorton (16) 43.

ROYAL PARK: Women: Stroke: M Harvey (32) 65. 9-hole: A Moylan (30) 33.

SAFETY BEACH: Women: Stroke: Foursome: D Law (27) V Morrison (36) 73.5. 9-hole Foursome: G Barber (44) E Hamilton (45) 35.5.

SALE: Women: Stableford: Div 1: H Gerrand (20) 33. J Cashman (18) 32. Div 2: H Claffey (40) 31. H Angel (30) 30. 9-hole: R Latham (48) 15.

SANDHURST: Medley: Stableford: Champions: K Soliven (2) 39. Women: North: A: M Sumithran (13) 36. B: L Dawson (24) 36. C: F Hunter (34) 41.

SCOTCHMANS CREEK: Men: Stroke White: A: J Lopez (18) 69. B: R Hopkins (23) 68. Snr Stableford: I Goltz (15) 22.

SETTLERS RUN: Mxd: Stableford White: A: T Smith (36) 36 cb. B: P Williamson (12) 40. C: P Romanin (28) 40.

SHEPPARTON: Men: Stroke White: A: S Harding (13) 66. B: C Hainsworth (26) 69.

SORRENTO: Women: Stroke: Medal May: S McLean (31) 68.

SOUTH PINES: Men: Stableford: Div 1: M Alford (11) 37. Div 2: L Rowe (29) 34. Women: J Wyllie (Tambo Valley 6) 34.

SOUTHERN: Stableford: A: T Wakasa (19) 38. B: C Grenda (29) 39. 9-hole: J Allen (41) 19. Stroke: Trophy: S Wright bt J Hughes 4-3.

SPRING PARK: Men: Stableford: E Caulfield (20) 34.

THE DUNES: Mxd: Stableford The Dunes: White: M Starc (9) 34.

THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: G Owens (27) 42.

TOCUMWAL: Women: Stroke: A: S Pappas (14) 74. B: M McLennan (21) 75. C: D Baldwin (31) 70. Stableford Gold: M Anderson (14) 41.

TRARALGON: Men: Stableford White: A: S Kurowski (12) 40. B: J Fenech (19) 40. C: R O’Bryan (25) 41.

TRENTHAM: Stableford: G Ford (11) 40.

WANGARATTA: Women: Stableford: L Adams (26) 39. R Gormly (20) 38. 9-hole: K Smith (33) 20.

WARRAGUL: Men: Stableford: A: J Giles (12) 40. B: R Boyce (20) 39. C: G Ratcliffe (24) 41.

WARRNAMBOOL: Veteran: Stableford: Challenge: N Read (21) 41. B Fitzgibbon (32) 40. A Armitstead (14) 38.

WATTLE PARK WOMEN: Stroke: J Opie (15) 69. 54-hole C’ship: M Moore (10) 245. Stableford: 9-hole: D Mathews (22) 15 cb.

WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: B Earl (11) 38. B: K Wollbrandt (25) 38.

WODONGA: Women: Stableford: G Strang (21) 37.

WOODEND: Men: Stableford White: M Rintala (17) 35.

YARRA YARRA: Men: Stableford: White: J Hachem (20) 42.

YARRAM: Men: Stableford White: M Goulden (18) 34. Women: D Beer (28) 33.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Lake: A: J Hillas (12) 2 up. B: P Smith (17) 3 up cb. Scr: R Fearn (11) 1 up. Murray: A: L Scerri (5) 2 up. B: G Bayley (21) 2 up. C: R Norton (36) 3 up. Hole in one: L Potter at 8th.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: P Taylor (8) 23. Red: P Gregory (11) 20.

YERING MEADOWS: Women: Stableford: A: K Jennings (17) 37. B: P Barton (35) 31.