February 26, 2024

Daily Club Golf 11 May 2021

NSW & ACT Club Results - Clover Leigh Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Tuesday, 11 May 2021.

NSW TUESDAY

ASQUITH: Women: Stroke: Foursome: Div 1: C Street (24) J Dowd (19) 70.5. Div 2: M Park (24) S Lee (24) 72. Div 3: M Jo (46) R Park (33) 80.5 cb.

AVALON: Men: Stableford: R Mitchell (25) 40.

AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: L Myles (17) 71. Div 2: C Mercer (22) 73. Div 3: G Katrak (32) 74. Scr: S Thompson (4) 77.

BALGOWLAH: Women: Stroke: K Macdonald (33) 69.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: 2B: J Mitchell (23) J Phillips 46. P Nash (37) 37.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Mcintosh (24) 40.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: K Payne (11) A Van Gogh (19) 47. Men: Div 1: R Holterhoff (12) 40. Div 2: R Murphy (18) 38. Women: Div 1: T Gillett (23) 27. Div 2: B Alfonso (27) 27. Div 3: N Cope (34) 40. Medley: Scr: G Whyte (2) 35.

BEXLEY: Women: Stroke: Foursome: N Walsh (25) R Smith (30) 69.5. Foursome C’ship: S McKay (16) L Moles (17) 169.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: S McIlvenny (19) 41.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: J Trivellato (9) 33.

CAMMERAY: Women: Stroke: A Collis (36) 70. Stableford: 9-hole: J Stone (43) 18.

CAMPBELLTOWN: Women: Par: L Lambros (33) sq.

CARNARVON: Men: Stableford: Team Multi: W Lee (10) R Lee (10) 78. A: P Giurissevich (12) 39 cb. B: B Arnold (13) 35 cb. C: M Brooks (21) 40.

CASTLECOVE: Men: Par Team: White: K Boyce (36) H Pond (16) S Ewing (20) A Pond (22) 13 up. A Pond (22) 4 up.

CHATSWOOD: Women: Stroke: S Charnock (32) 64.

CONCORD: Women: Stableford: American Foursome: J O’Halloran (5) E Carroll (7) 74.5. 9-hole: P Thomson (45) 18.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: P Gillon (25) C Balsaras (18) 70. N Houston (16) 40. Scr: R Simpson 36. Veteran: Green: J Symes (18) 43.

CUMBERLAND: Women: Stroke: Medal May: Div 1: W Kim (20) 72. Div 1 Scr: K Stuart (17) 91. Div 2: J Lee (29) 74. Div 2 Scr: C Finlay (32) 108. Stableford: F Dalrymple (45) 32.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: T Donohoe (16) 38.

FORSTER: Women: Stroke: A: B Walden (17) 65. A Scr: D Blanch (10) 76. B: V Miller (26) 63. B Scr: S Bostridge (22) 90. C: M Hibburt (36) 68. C Scr: A Roberts (35) 104 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: K Mullock (32) J Prendergast (36) 46. A: P Bradley (3) 36 cb. B: J Diaz (Wisemans) (18) 39. C: J Wallace (27) 37. Snr: G Poland (9) 36 cb.

GORDON: Women: Stableford: Div 1: M Bright (23) 29. Div 2: J Daly (31) 36.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: A Benton (16) 35. B: S Campton (31) 39. C: R Dorman (38) 39.

HURSTVILLE: Mxd: Stableford 2B Agg: White: J Ross (13) G Ribot De Bressac (15) 71 cb. Men: Div 1: E Corvino (6) 38. Div 2: D Tuckwood (15) 38 cb. Women: Gold: M Wall (34) 35 cb.

KAREELA: Women: Stroke: A: N Scerri (23) 65. A Scr: K Gillson 83. B: J Turnbull (25) 70. B Scr: J Rowell 97. Stableford: Y McIntyre (34) 37 cb.

KILLARA: Women: Stroke: Div 1: L Huang (17) 71. Div 2: E Wells (23) 73 cb. Div 3: C Waldron (33) 71. Div 4: E Meek (37) 72. Scr: J Crichton 80. Stableford White: P Murdoch (17) 37.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: T Starbuck (-1) 40. B: G Kubica (14) 38. C: J Mollet (27) 38. Women: S Smith (23) 36.

LAKESIDE CAMDEN: Medley 2BBB Agg: B Reid (27) R Intyre (26) 74. Medley 2BBB Scr: P McGrath (10) P Lockyer (4) 56. Medley Stableford A: B Millan (4) 38. B: F Aliendi (13) 38 cb. C: R Mc Intyre (26) 39.

LONG REEF: Men: Stableford: P Anderson (19) 40. Women: Div 1: W Thomas (22) 37. Div 2: J Cheng (28) 43.

MANLY: Women: Par: A: G Larcombe (10) 2 up. B: P Pogson (23) 1 up. C: D Stewart (36) 1 up.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: R Patane Jnr (34) R Patane (15) 75 cb. 2B Agg Scr: J Torpey C Nikoloau 64 cb. Hcp: T Harrison (13) 40 cb. Scr: D Cremin 38. Women: Stroke: M O’Shannessy (27) 60. Scr: J Wallas 75. Veteran: L Yang (25) 64. Women: Medal: Div 1: J Wallas (13) 62. Div 2: M O’Shannessy (27) 60.

MONA VALE: Medley: Stableford: H Anderson (22) 39.

MONASH: Women: Stroke: A: C Zhang (17) 70. B: P Lim (24) 70 cb. C: C Beckhaus (36) 76.

MUIRFIELD: Medley: Par: 4B: G Ford (17) D Kent (19) 8 up. J Baikie (43) 2 up cb.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: S Anderson (19) 34. R Shaw (17) 32. Div 2: R Kelly (31) 38. E Pfennigwerth (31) 37. Div 3: S Hogan (32) 35. P Norman (37) 33.

NEWCASTLE: Women: Par: Div 1: J Clarke sq. Div 2: A Bryant 2 up. Div 3: K Duffield 1 up cb.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: M Irons (10) 36. B: T Kim (26) 38. C: J Ogilvie (32) 37. D: M Nash (37) 35.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: 2B: P Crellin D Brown 48. P Crellin (27) 39.

NOWRA: Veteran: Stableford: Medal May: A: G Wearne (16) 35. B: R Klein (24) 36. C: R Brown (33) 33. Women: Medal: L Hatchman (27) 32.

PALM BEACH: Women: Stroke: Foursome C’ship: R Mortimer (38) J Paul (34) 56. Scr: M Gee N Kempson 97.

PYMBLE: Mxd: Stableford: A Holmes A Court (18) 41. Hole in one: L Harper at 11th.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: G Busuttil (17) M Clarke (26) 74. A: J Heron (2) 37. B: B Lee (13) 40. C: C Pustetto (18) 39. Scr: R Fernandes 34.

RICHMOND: Veteran Medley: Stableford: 2B: P Ritchie (21) P Freeman (36) 43. Veteran Men: A: C Sharpe (15) 37. B: C Watling (23) 34 cb. C: M McNamara (26) 34. Veteran Women: L Manczak (25) 36 cb.

ROSEVILLE: Women: Par: P Campbell (27) 4 up. Div 1: T Tresidder (13) sq cb. Div 2: J Weihan (32) 1 up. Div 3: R Masman (37) 6 up.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: C Mitchell (13) A Villar (27) 39.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: C Kershaw (17) 36. Women: Div 1: J Wall (2) 38. Div 2: L Lee (25) 37. Div 3: H Suh (31) 37. Div 4: J Dunkin (40) 33.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: C Hammond (14) P Garrick (12) 75. A: T Smith (6) 37 cb. B: H Cope (18) 39 cb. C: G Kable (19) 41. D: G Taylor (26) 39.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Auton (19) W Foster (16) 74. A: G Smith (10) 39. B: J Auton (19) 42. C: J Connolly (23) 36 cb. Scr: D Bowron (8) 29 cb.

ST GEORGES BASIN: Mxd: Stableford: A: A Puffett (10) 38. B: I McMillan (17) 35. C: E Collison (20) 35.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Multi: White: C Nelson (4) D Farrugia (4) 82. Scr: W Joe N Anning 80. A: J Larkins (9) 42 cb. B: K McElduff (12) 30 cb. C: J Starr (25) 39 cb. Women: 2B: B Webster (34) F Taylor (46) 46 cb. A: S Morrisey (14) 39. B: Y Bell (26) 36. C: F Taylor (46) 43.

STRATHFIELD: Medley: Stableford White: M Collie (5) 43. Women: A: H Park (20) 38. B: S Son (37) 33. Stroke: Singles KO f: A Lee bt S Chung 3-2.

TALLWOODS: Stableford Veteran Men: White: A: J Pearson (10) 39. D Puxty (12) 37. B: C Gouws (27) 39. M Mac Gillivray (32) 37 cb. Veteran Women: Green: J Puxty (14) 36. J Stephens (19) 34.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: I O’Toole (12) 35. B: R Millen (18) 37. C: R Kim (21) 37.

THE AUSTRALIAN: Snr Stroke: Trophy: Scr: J Fearnley (Dunheved) 73. Hcp: S Farr-Jones (8) 68.

THE COAST: Medley: Stableford 2B: White: B Perry (13) D Oliver (16) 46. Div 1: A Powys (10) 39 cb. Div 2: L Stacey (22) 38.  Scr: J Kofod 34. Veteran: G McLeod (36) 39.

THE LAKES: Men: Stableford: A Lee (19) 42. Women: Div 1: R Ellis-Doff (11) 38. Div 2: S Orgill (25) 40. 9-hole: H Bathgate (45) 18 cb.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: L Hatcher (7) N Bertus (16 Gen Y) 75. Men: A: B Wood (1) 39. B: B Dwarshuis (14) 38 cb. C: G Clarke (28) 38 cb. Women: A Allcock (15) 35. Scr: T Vella 32.

TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1/Medal: Y Boardman (4) 74. Div 1: Y Boardman (4) 74. Div 2: A Davis (33) 74. Div 3: S Shepherd (40) 71.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: C Wright (11) 32. B: L Bookless (28) 33. C: L Debnam (32) 38.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: G Blair (7) P Tarbotton (9) 45. K Hatter (11) 40 cb.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: M White (11) 38. Div 2: R Gidley (33) 44. Div 3: H Rodwell (37) 32.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Gorrie (15) 37 cb.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal May: C: A Lumley (38) 76. Stableford: D Taylor (22) 38.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 2B Multi: M White (25) M O’Dwyer (28) 63. Hole in one: L Nowak at 10th.

WYONG: Men: Stableford: S Beckett (20) 41. Women: D Kemp (28) 34 cb.

VICTORIA TUESDAY

ALEXANDRA: Men: Stableford: I Shearn (30) 29.

AUSTRALASIAN: Stroke: W Edwards (9) 62.

BAY VIEWS: Men: Stableford 9-hole: White: R Spiby (16) 20.

BERWICK MONTUNA: Men: Stableford White: A: R Piening (11) 41. B: D Stark (19) 39.

BLACK BULL: Stableford: I Thompson (16) 33. M Lawless (15) 40.

BOX HILL: Men: Par 4B: White: K Parker (8) D Davenport (13) 6 up cb.  C Simondson (9) 3 up.

CENTENARY PARK: Women: Stableford: Gentsome: K Lorkin (13) J Cheers (41) J Servante (45) S Mitchelhill (37) 85. 9-hole: D Fisher (35) 23.

CERBERUS: Women: Stableford: P Mulholland (38) 42.

CHELTENHAM: Men: Stableford: G Sargent (13) 36.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Endeavour Hills: J O’Brien (23) 36. Rowville: J Fotiniotis (16) 39 cb.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: S Nicholls (18) 39 cb. B: T Castles (29) 43.

CRANBOURNE: Medley: Stableford White: M Dean (17) 37.

DEVILBEND: Women: Par: A: E Devonport (17) 1 up. L Dale (16) 2 down cb. B: H Billson (25) 1 down. G Addicoat (25) 2 down cb.

DORSET: Men: Stableford: A: P Yon (9) 36. B: P Sier (14) 39. C: R Knowles (21) 36. Mxd: 9-hole: I Dines (26) 17. Hole in one: J Paull at 9th.

FLINDERS: Stableford: Men: A: G Robertson (5) 36. B: J Young (22) 37. Women: J Harding (30) 32. 

GARDINERS RUN: Women: Stableford: A: J Woolf (17) 35. B: K Schilling (42) 36.

GREEN ACRES: Women: Stroke: Foursome: M Pratt J Fisher (8) 77 cb.

HEYWOOD: Women: Par: 4B: J Foster (22) D McLeod (15) 4 up.

HILLTOP TATURA: Stableford: R Whitfield (23) 36.

HORSHAM: Women: Par: Div 1: J Obst (20) sq. Div 2: K Smith (24) 1 up. Div 3: M Smith (33) 2 up.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: S Roc (7) 40. B: K Smith (20) 39.

HUNTINGDALE: Women: Stableford: A: K Henningsen (9) 39. B: A Lee (20) 36 cb. C: L Powell (33) 38. 9-hole: J Kennair (44) 17.

IVANHOE: Men: Stableford: L Lagerewskij (6) 33.

JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke Yellow: A: D Murphy (6) 72. B: J Hester (26) 74.

KEW: Medley: Stableford: K Salmon (25) 34.

KEYSBOROUGH: Women: Stableford: A: S Rosser (19) 35. B: E Visser (29) 36. C: H McMahon (43) 34.

KOORINGAL: Women: Stableford: A: H Harley (10) 38. B: J Torr (25) 31 cb. 9-hole: L Foote (31) 15.

KYABRAM PARKLAND: Women: Stroke: A: K Bell (14) 71. B: B Duke (25) 80. C: F Fankhauser (35) 87.

KYABRAM VALLEY VIEW: Men: Stableford: R Dixon (23) 36.

KYNETON: Women: Stroke: A: L Scott (24) 69. B: J Gibbs (26) 72. Trophy: L Scott (24) 142.

LANCEFIELD: Stableford: P McGill (9) 33 cb.

LONSDALE LINKS: Women: Stroke: Foursome: L Toleman D Crigan (11) 71.

MANSFIELD: Men: Stroke Ambrose: Gold: Div 1: D Octipuss Horwood (8) 57. Women: Stableford: 9-hole: Div 1: R Baker (20) 20. Div 2: R Bridgewater (14) 14.

MARYBOROUGH: Men: Stableford: A: C Thomson (+2) 35. B: G Raworth (14) 38. C: D Leddin (20) 33.

MEDWAY: Women: Stableford: J Mumford (30) 35.

MOORABBIN: Women: Stroke 9-hole: White: M Seedsman (19) 37. Scr: M Seedsman 56.

MT MARTHA: Women: Stableford: Foursome: A Arnaud J Ereaut (35) 34. Doris Chambers Foursome: R Wood J Woollard (30) 30. 9-hole: J Hose (35) 13.

MYRTLEFORD: Women: Stableford: K Newton (23) 28 cb. S Piazza (15) 28. 9-hole: M Curtis (18) 17.

OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Medal: A: T Duggan (7) 29. M Patterson (8) 29 to playoff. B/Medal: D Reiger (11) 32. B: D Buckley (14) 33.

OLINDA at Cardinia Beaconhills: Men: Stableford: S Pryde (10) 35.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: J Field (14) 39. B: P Housiaux (18) 40. Women: A: A Clausen (18) 36. B: B Lewis (43) 37.

PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: A: L Winslett (17) 34 cb. B: R Daniels (28) 38. C: P Richards (44) 37.

PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: A Blackett (12) 35. B: J White (14) 40. C: R Smith (18) 35 cb. D: I Farren (24) 38.

PORTLAND: Men: Stableford: A: P Kennedy (10) 37. B: B Murphy (15) 38.

PORTSEA: Men: Par: 4B: G Evans (24) P Watkins (18) 8 up.

RICH RIVER: Men: Par West: White: A: D Kelly (5) 3 up. B: M Smith (17) 2 up. C: R Lewis (21) 1 up.

RIVERSDALE: Men: Stableford: G Young (25) 41.

ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: E Kutcher (21) 35. B: J Reardon (30) 37.

ROSSDALE: Men: Stableford: Irish Team: B Wilks (18) P Scott (17) B Doyle (30) B Beard (16) 103.

ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: Foursome C’ship: East: A: J Carden A Hetherington 79. B: J Sandner J Derham 103. C: P Fitzroy R Warnock 107.

SAFETY BEACH: Women: Stroke: Medal May: B: L Gregory (31) 73. C: M Cousins (38) 70. 9-hole: A Hunter (43) 34.

SANDHURST: Women: Stroke: Medal: Champions: A: V Naidoo (12) 75. B: F Bucci (29) 66. C: L Van Der Ross (34) 70. Medley: Stableford: North: C Boehm (12) 40.

SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: A: G Houston (17) 36. B: P Fowler (21) 36. Snr 9-hole: I Goltz (14) 16.

SETTLERS RUN: Mxd: Stableford White: E Robb (24) 39 cb.

SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: J Mortimer (11) 38 cb. B: G Martin (24) 40.

SORRENTO: Women: Stableford: N Tolsher (35) 39. Grandmothers Trophy: C Skinner (8) 36.

SOUTHERN: Stableford: A: S Sturrock (20) 41. B: J Evans (26) 36.

SPRING PARK: Mxd: Stableford: B Thomas (12) 34.

SPRING VALLEY: Men: Par: M Foulds (3) 2 up. Women: I Bellaart (25) 5 up.

THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: M Baird (18) 35.

THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J Woods (18) 42.

TOCUMWAL: Women: Stroke: Medal May: A/Medal: K Conrad (18) 73. B: R Conrick (19) 74. C: E Mcginn (35) 76. Medal: Gold: C Ramsay (23) 36.

VICTORIA: Women: Stroke: A: M Lane (22) 67. B: M Cole (27) 71 cb. C: J Hay (34) 76. Stableford: A Read (29) 37. 9-hole: L Clothier (18) 20 cb.

WARRAGUL: Men: Stableford White: A: J Miles (11) 37. B: M Gargan (13) 38. C: B Coelho (27) 35.

WARRNAMBOOL: Stableford: Veteran Men: B Burns (9) 36. H Finn (19) 36. R Mitchell (10) 35.

WATTLE PARK WOMEN: Stroke: M Moore (10) 81.

WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: B Loft (13) 39. B: M Wadsworth (25) 42.

WODONGA: Women: Par: D Bainbridge (23) 1 down.

WOODEND: Men: Stableford White: K Glassenbury (24) 42.

YARRA YARRA: Men: Stableford: White: K Feltscheer (15) 44.

YARRAM: Men: Stableford White: M Peel (3) 35.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: M Hanns (10) 39. B: J Roxburgh (11) 39 cb. F Manson (19) 39. Women: Murray: A: G Ambrose (22) 37. B: P Burton (33) 44.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Par: 9-hole: Blue: J Old (10) 5 up. Red: P Latham (9) 1 up.

YERING MEADOWS: Women: Stroke: Foursome: P Spencer (23) J Thompson (17) 75.

Our Partners