September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 23 April 2021
Tree in bloom at Bellingen Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Friday, 23 April 2021.

ASQUITH: Men: Stableford White: Div 1: A Sell (7) 35. Div 2: R Radley (22) 38.

AVONDALE: Women: Stableford: S Booth (21) 42.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: S Han 40.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: J Stallard (30) 42.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: P La Vite (8) 39. B: S Maurice (11) 39. C: S Broadley (17) 40. Scr: J Carter (Marrickville) 27 cb. Hole in one: P La Vite at 3rd. Veteran: Stableford: Div 1: P La Vite (8) 39. Div 2: S Broadley (17) 40. Div 3: C Hadjidakas (33) 39.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: M Buchanan (9) 39. Scr: S Twaddell (0) 37. Women: Stableford: S Malouf (18) 37.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: B Clements (4) 37.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: G Loughnan (6) D Graham (34) 47. Men: J Shin (14) 41. Women: J Chang (27) 35.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: B Hoyle (7) 39 cb. A Scr: M Thomson 36. B: K Dawes (14) 39. B Scr: K Dawes 25. C: H Liu (20) 35. C Scr: C Xu 16. Women: L Lin (Monash 8) 33. Men: Gold: P Pellegrini (29) 32.

CHATSWOOD: Mxd: Stableford: A Francois (33) 42.

CONCORD: Women: Stableford: A: S Treseder (15) 39. B: L Morey (24) 34. C: T Collins (31) 33. 9-hole: R Drysdale (26) 17.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: D McDonald (29) G Hanna (17) 49. A Ainsworth (5) 41. 9-hole: H Hendry (30) 21.

CRONULLA: Women: Par Gold: Div 1: S Wilson (17) 3 up. Div 2: M Ball (21) 1 up. Div 3: K Attwells (33) 1 up. Div 4: R Russell (35) 3 up cb. Scr: S Wilson (17) 10 down cb. Medley: Stableford: B Wilson (20) 37.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: E Chambers (24) O Samson (10) 44. Div 1: S Chapman (9) 40. Div 2: G Hennessy (23) 34. Scr: M Urqart-Eastwood (3) 33.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: R Oskesene (7) 37.

ELANORA: Women: Stableford: Mother/Daughter Trophy: N Walker (35) A Chambers (23) 39.

EVERGLADES: Men: Stableford: Irish Team: A Melnik (15) G Lord (17) G Maltby (20) J Marsh (23) 94. Scr: B James (+1) 35. A: D Phillips (5) 37. B: G Lord (17) 37 cb. C: T White (24) 36. D: D Simpson (28) 36 cb.

FORSTER: Men: Stableford White: T Roche (17) 44.

FOX HILLS: Medley: Stableford: J Pawliw (Windsor 19) 34.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: P Naude (9) 40. B: S Reeve (17) 36 cb. C: M Mcgowan (22) 41.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: B Livingstone (11) 37 cb. Men: D Macgregor (23) 21 cb. Women: 9-hole: J Donovan (36) 20 cb.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: A Hayward (12) 38. Div 2: R Milne (23) 38. Women: P Towns (20) 37.

KILLARA: Women: Stableford Irish Team: Green: F Balfour (23) N Fay (26) A Fenwick (35) W Magill (23) 93.

LAKESIDE CAMDEN: Medley 2BBB Agnew, Graham (8) J Wright (20) 75. Medley: B Millan (2) J Keevers (3) 63. Medley Stableford A: R Aquino (7) 42pts B: B Bautista (16) 39pts C: J Wright (20) 43.

MANLY: Men: Stableford White: P Saunders (19) 38. Women: L Wrench (24) 38. 9-hole: Yellow: P Langby (26) 19.

MONASH: Men: Stableford: H Chow (31) 40. Women: T Chen (28) 36 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: W Xu (15) 37.

NSW: Medley: Stableford: A Dihm (8) 38.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: E Eim (14) 40. B: N Turner (19) 40 cb. J Hawach (8) 41.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: M Herman De Groot (10) 32. Men: I Barker (23) 42.

PENRITH: Men: Stableford White: A: W Brown (12) 38 cb. B: A Bourne (19) 40. C: D Mccarthy (20) 44. Scr: R Sutherland 32.

PYMBLE: Mxd: Stableford: J Percival (27) 45.

RICHMOND: Medley: Stableford 2B: Black: Div 1: C Callahan (16) N Callahan (15) 46. Div 2: T Thompson (22) S Fairhurst (26) 48. A: R Pelaez (7) 36 cb. B: B Holland (18) 38. C: J Lopez (24) 41.

ROSEVILLE: Women: Stableford: Div 1: D Mcaleer (10) 38. Div 2: R Patel (26) 38. Div 3: J Duffy (37) 36. 9-hole: C Crocker (33) 20.

ROSNAY: Medley: Stableford 2B: White: W Duncan (16) W Walsh (19) 48. 2B Scr: I Hoy J Russell 38. Div 1: J Wright (13) 37. Div 2: R Salvador (23) 38.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: 3B: Championship: D Hill (23) N Inglis (30) L Kernaghan (36) 51 cb. Veteran: J Davidson (22) 41. Women: 3B: Centenary: C Crouch (29) M Bligh (45) S Dunn (31) 50 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Veteran: Stableford: PM: A Moschioni (19) 41.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: R Degans (33) 39. Women: B Ostini (Gosford 27) 36.

STRATHFIELD: Stableford: 2B: M Chang (31) H Kim (15) 54. Medley: A: N Lee (11) 37. B: K Windon (18) 38. C: M Chang (31) 46. Men: Scr: J Kang (3) 31. Women: Stableford: Y Kim (+2) 34. Veteran: K Bone (14) 37.

TERREY HILLS: Stableford: A: S Xia (12) 35. B: M O’Toole (13) 39. C: S Liuzzo (20) 38.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: J Mott (15) 33 cb.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: Div 1: R Carbonaro (17) N Clay (16) 78. A: J Cook (9) 41. B: C Parsons (17) 40 cb. C: P McKeon (27) 39 cb. Scr: A Ogane 38.

THE LAKES: Women: Stableford: N Harwood (28) 38. Medley: J Dalley (9) 41.

THE RIDGE: Stableford: A: D Lyons (Links Shell Cove 9) 37. B: R Sale (17) 38. C: C Galwey (25) 38.

TUNCURRY: Women: Stableford: Div 1: T Bartlett (16) 41. Div 2: J Simpson (23) 37 cb. Div 3: T Angus (36) 41.