October 8, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 28 March 2021
Daily Club Golf Results - Royal Canberra Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Sunday, 28 March 2021.

GOLF CHALLENGE NSW OPEN: B Macpherson (-18) 266, E Smylie and J Thompson (-15) 269, M Sim and D Williamson (-14) 270, B Windred (-13) 271, J Zunic, M Miller, C John, B Kennedy, T Hart, A Choat, J Stirling, and N Barbieri (-12) 272.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: G Munro (34) B Kelso (20) 49 cb. Mxd: H Taguchi (14) L Hibbert (27) 43 cb. Men: Div 1: A Williams (12) 43. Div 2: R Mckenna (20) 43. Women: A Kim (48) 37.

AVONDALE: Men: Stableford White: E Doutreband (17) 39. Scr: T Beauchamp 32. Women: Stableford: A Pilat (31) 38. H Young Lee 29.

BARHAM: Men: Stableford: R Hicks (9) 39. Women: C Phillips (28) 37.

BANKSTOWN: Women: Stableford: M Aitken 37. Medley: 4B: M Liang Q Miao 49. 4B Scr: A Jung S Kim 39. Men: A: W Wong 42. B: M Liang 43. C: G Pickworth 38.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stroke: Ambrose: D Levy J Quill J Colligan C Cooper (8.875) 46.125.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: R Cox (27) C Cox (24) 47. Men: Div 1: K Higgins (16) 39. Div 2: L Weynton (26) 40. Women: T Harding (32) 36. Medley: Scr: J Dawson (0) 36.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: L Chin (13) A Nizic (21) 46 cb. A: D Snape (7) 38. B: M Amanovich (15) 38 cb. C: D Downey (22) 40 cb. Scr: M Tuite (3) 34. Mxd: 2B: P Holmes (21) L Taylor (20) 48. P Holmes (21) 34. A Banks (28) 37.

BEXLEY: Medley: Stableford: 4B: R McDermott (21) S Mitchell (7) A Dashwood (19) M McLeod (10) 115. Men: R Dence (14) 41. Women: V Tasker (18) 35. Medley: Scr: P Kalaizas 29.

BONDI: Men: Stableford: D Henderson (16) 42.

BONNIE DOON: Mxd: Stableford: 2B: E Simpson (22) X St John (25) 47. Medley: A: P Grattan-Smith (11) 40. B: T Costello (17) 42. C: E Washer (20) 39 cb. Scr: P O’Kane 41.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: B Smith (17) A Bouchier (13) 46. R Fisher (9) 38 cb. R O’Connor (24) 38. W Angus (10) 37 cb.

BREAKERS: Men: Stableford: 2B Multi: G Bainbridge (6) S Wilson (10) 60. P Vanwyngaarden (19) 36.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B Multi: L Vargas (33) L Billimoria (29) 118. A: P Azzopardi (11) 38. A Scr: A De Sousa 26. B: M Phungsamphan (18) 40. B Scr: J Campbell 25. C: J Russell (39) 47. C Scr: N Jurie 22.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B Agg: White: C Buanieo (20) S Nouanlasy (9) 72. 2B Scr: S Gal (4) S Nelson (7) 55. Mxd 2B Agg: A Pham (18) T Curic (6) 70. A: S Ellis (7) 38. B: J McGarr (17) 39. Women: E Burton (25) 37.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: N Narvais (10) 38.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: K Hwang (24) J Kim (21) 49 cb. Men: A: C Kwon (11) 42. B: S Weir (17) 42. C: Y Kim (22) 39. Women: Stableford: A Cho (11) 36. Mxd: Stroke Foursome: White: P Ellison L Kim 83. J Kwon (19) J Kim (12) 71.5.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Agg: E Thoo (5) J Ra (6) 78. Men: A: J Ra (6) 41. B: C Wall (16) 40. C: I Yoo (26) 43. Women: S Kim rah (13) 34 cb.

COROWA: Medley: Stableford: M Cunningham (15) 36 cb.

CROMER: Medley: Stableford: Split Six: B Birch N Salem 77. 4B: J Johnson K Johnson 44. A Scr: J Thomas 36. A: C Armstrong (13) 40 cb. B: N Salem (21) 44.

CRONULLA: Men: Par Black: D De Traubenberg (4) 6 up cb. Scr: D De Traubenberg 3 up. Women: Stableford: V Doratis (31) 37. Scr: D Rann 23. Mxd: Irish Team: B Manning (29) J Schell (26) J O’Brien (29) D Raisin (31) 86.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: Y Koh (23) S Lee (31) 50. Women: Y Koh (23) 43.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: S Wong (3) 37 cb. B: P Collins (13) 40. C: C Keane (16) 40. Scr: C Hicks (-4) 39. Split Six: P Hemsted (35) S Saunders (23) 50.

EVERGLADES: Medley: Stableford: 2B: D O’Sullivan (22) G Purcell (33) 47. Men: Div 1: B Simpson (11) 39 cb. Div 2: R Fraser (22) 41. Women: J Moffat (17) 40.

FINLEY: Men: Stroke: Div 1: M Whelan (Berrigan 6) 69. Div 2: R Wilson (28) 77. Medal Mar: Scr: I Armer 73. I Armer (2) 71. Women: M Polkinghorne (18) 74. Brooch: M Polkinghorne (18) 74.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: J Wachowicz (12) 34. B: B Vile (14) 39. C: C Lagan (32) 35.

GORDON: Men: Stableford: C O’Rorke (10) 38. Women: L Partridge (15) 35.

GOSFORD: Medley: Stableford: 2B: White: G Aldcroft (10) J Raferty (22) 44 cb. Men: White: S Horgan (11) 38 cb. Women: A Diamond (20) 40. 

HAWKS NEST: Women: Stableford: M Paterson (22) 40. Men: D Overend (17) 42.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: K Tuckett (0) 37 cb. B: A Neilson (16) 42.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: B Hancock (26) 35.

KAREELA: Mxd: Stableford: 2B Agg: R Connon T Bush 55. Div 1: J Rowell (23) 32. A: B Mayger (24) 29.

KILLARA: Mxd: Stableford: X Dent (26) 46. A Gleecher (27) 35. Stroke: 4B: B McFadden (39) J McFadden (13) 62. 4B Scr: J Wooster J Crichton 71.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: B Tumata (8) M Tumata (26) 45. Men: I Soares (18) 41. Scr: J Wooley 35 cb. Women: Stableford: M Tumata (26) 36.

LAKESIDE: Stableford: 2B: M McKechnie (8) B Rainger (14) 43 cb. A: B Warby (1) 35 cb. B: G Mackney (12) 38. C: B Rainger (14) 38 cb.

LANE COVE: Women: Stroke: Medal Mar: Div 1/Medal: J Hannay (31) 60. Div 1 Scr: S Doughty 88. Div 2: J Brooks (48) 75. Div 2 Scr: S Johnson 114.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: M Lynch (15) V Bui (13) 49 cb. 2B Scr: J Kim H Kim 43 cb. A: H Choi (11) 41. B: M Lynch (15) 44. C: J Kim (21) 41.

LONG REEF: Medley: Stableford: 4B: M Zimmer S Skinner 47. Mxd: T Heber (12) 43. M Pook (4) 40.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: S Chopra (27) A Singh (19) 48. H Jones (16) 39.

MANLY: Mxd: Stableford: 2B: M Benfield (13) B Ward (12) 47 cb. Men: A: T Fullerton (10) 42. B: J Fitzgerald (18) 36. C: P Hosking (20) 40. Women: C Gibbons (10) 38.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: J Starr (5) 38. Scr: D Fletcher 31. Women: M Souden (24) 35. S Mooney (33) 27. J Wallas (13) 35 cb. Veteran: L Yang (26) 32.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: M Fraser (26) D Hutchinson (12) 48. Div 1: M Arnold (13) 40. Div 2: P Brolow (18) 40. Scr: J Crowther 41.

MONA VALE: Men: Stableford: G Neasmith (15) 43. Women: J Weston (34) 39.

MOORE PARK: Mxd: Stableford: 4B: A Guin (34) G Thattil (13) 49. 4B Scr: J O Hare J Allan 36. Men: White: P Moke (20) 43. Women: G Finke (17) 36 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: L Ramsey (10) J Brennan (17) 46. Mxd: M Deen (17) J Deen (29) 45. Men: R Goosen (22) 40. Women: J Hilditch (25) 36.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: T Treseder (15) D Treseder (22) 47. A: C Chang (7) 38. B: N Ballantine (17) 37. C: D Treseder (22) 41. D: N Shoebridge (32) 32. Mxd: 2B: C Chang (7) J Chang (18) 45. Women: M Kim (25) H Ryu (33) 39. Div 1: E Sung (17) 34. Div 2: M Beveridge (24) 32. Stroke: Medal Mar: Div 1: A Arathoon (23) 72. Div 2: B Nolan (24) 70. Scr: M Irons (9) 85.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: M Delatovic (9) M Scott (14) 74. R Woodward (26) 41.

NSW: Medley: Stableford: 2B: K Courtney (33) D Topper (7) 43. G Jowett (16) 43. White: T Uher (21) 39.  Red: K Courtney (33) 43. Scr: M Di Natale 37 cb. Women: E Kiawa (28) 37. Medley: Hole in one: K Lamb at 6th.

OATLANDS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Ward (13) P Sasse (26) 77. 4B: H Mckenna (16) D Sttafford (12) 46 cb. Men: White: J Ward (13) 41. Veteran Medley: Yellow: A Kim (12) 40.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B: N Troost (19) G Bourke (7) 50. Men: T Webb (28) 43. Women: A Hui (28) 41.

PYMBLE: Medley: Stableford: 4B: B Gray (27) C Leaver (19) 48 cb. Mxd: D Harper (34) 42.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: M Hewitt (13) 41. Div 2: M Connolly (24) 48. Scr: S Taylor 32. Women: Stroke: Medal Mar: Div 1: Y Mon (18) 62. Div 2: D Stevens (31) 65.

ROSEVILLE: Mxd: Stroke: Ambrose: S Campbell (10) T Campbell (10) 58.

ROSNAY: Men: Stableford: Div 1: L PLedger (7) 37 cb. Div 2: J Roach (19) 33.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford Championship: White: W Chambers (26) 40. Men: Stroke Matchplay: LARN CUP: Royal Sydney 6 bt The Australian 2. Playoff: NSW GC 5.5 bt The Lakes 2.5.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: Ambrose: J Camroux (22) B Wheelhouse (24) P Camroux (20) L Camroux (17) 56.625. Stroke: J Kim (19) C Bo (3) F Yang (14) K Kang (6) 64.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: J Coomber (9) C Coomber (17) 46. 2B Scr: C Prowse (9) C Wittenberg (0) 39. A: C Thompson (10) 38. B: G Craig (15) 39. C: J Cowan (20) 40.

ST. MICHAEL’S: Women: Stableford: Div 1: S Wright (19) 34. Div 2: L Power (24) 31.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: W Martin (10) A Middlemass (24) 49. Div 2: K Sta Barbara (10) A Sta Barbara (14) 48. A Scr: R Attwood J Chesham 43. A: W Martin (10) 43. B: M Holman (12) 40. C: L Robinson (22) 39. . Women: S Morrissey (34) cb. Men: Stroke: Foursome C’ship: A: C Anderson (10) P Kerrigan (10) 67. B: J Templeton (11) S Templeton (16) 67.5. C: A Singh (18) R Powell (20) 72. A Scr: J Carpenter A Lombardo 75 cb. B Scr: M De Brito R Gallard 83. C Scr: C Field D Smith 92. Stableford: D Robert Stableford (12) 39.

TERREY HILLS: Stableford: A: V Stals (12) 39. B: J Ford (14) 39. C: M Hinrichsen (20) 33.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: K Osgood (21) 34.

THE COAST: Medley: Stableford: White: B: M Serhan (17) 41. Scr: C Matthews 35. 2B: P Anasta (12) F Powell (28) 50.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: A Burgess (10) J Tomlinson (6) 45. A Scr: H Glenday T Berrett 39. Women: Div 1: L Clemow (21) 37. Div 2: D Chan (32) 31. Medley: 4B: A: S Piliotis (20) M Piliotis (20) 45. Scr: Y Aizawa M Aizawa 30. B Hammond (32) 39.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: D Stewart (7) 20. B: M Battam (22) 22 cb. C: D Wolfe (31) 21.

TOCUMWAL: Women: Par: G Tyers (15) sq. Men: Stableford: 4B: E Basei (20) S McRae (12) 47. Medley: Stableford Gold: K Morey (17) 34.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: R Kim (6) 43. A Scr: R Alonso (0) 35 cb. B: R Kim (16) 37 cb. B Scr: T Douwes (15) 23 cb. C: E Chen (31) 39. C Scr: J Kang (20) 18. Women: Green: J Kang (13) 39.

WAKEHURST: Men: Stableford: A Ludvik (24) 39. Women: E Govan (26) 37. Medley: Team: K Le compte (30)  A Dodd (19)  M Dodd (27)  N Bethwaite (27) 89.

WALLACIA: Men: Stableford White: G Kells (17) 38.

WARRINGAH: Medley: Stableford 9-hole: White: T Baker (29) 19. C Wu (+2) 38.

WINGHAM: Medley Stableford 1st Josh Tang 41 Points 2nd Scott Faulkner 37 Points C/B 3rd Richard Clark 37 Points.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: 2B Agg: A: R Kendall (36) M Loomes (15) 68.  A Hart (scr) 38.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: 2B: M Miller (29) R Robinson (20) 48. White: Div 1: N Odze (10) 40. Div 2: B Cass (15) 38. Div 3: M Miller (29) 41. Women:  S Britton (22) 33. Medley: 9-hole: V Chong (25) 16. I Feder (29) 19.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: J Almond (22) 38. Women: B Hammond (12) 37. Jnr: R Lancaste (7) 38. Medley: 2B Agg: M Millar G Perfrement 73.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: J White (26) 35. M Grinter (14) 39.