September 27, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 13 February 2021
The Royal Sydney Golf Club aerial view

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Saturday, 13 February 2021.

ANTILL PARK: Men: Par White: A: K McGuire (3) 2 up. B: M Wolfe (17) 5 up. C: B Murphy (32) 3 up. Medley: K Shepherd (+2) T Davis (3) 2 up cb. B Norris (23) W Roberts (8) 8 up. Women: Par: L MacMillan (24) 1 down.

ASQUITH: Men: Stableford: A: J Suh (10) 39 cb. B: J Jeong (15) 37 cb. C: R Saunders (26) 39. 4B Agg: M Pestell (6) G Price (13) R Saunders (26) R Stevenson (7) 111. Scr: M Pestell (6) 31.

AVONDALE: Men: Stableford Black: A: E Bloom (10) 41. A Scr: A Fitzimmons 32. B: I Dean (18) 37. C: B Sears (19) 38.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: D Hanshaw (6) 39 cb.

BANKSTOWN: Men: Stableford: A: T McNeish 40. B: D Hutchinson 36. C: B Moseley 36. 4B: T McNeish C Vingenser 47. 4B Scr: C McMahon M Sandilands 41.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: B Spilsted (22) J Phillips (24) 42. R Costello (15) 33.

BARNWELL PARK: Medley: Stroke: Ambrose: A Deligianis (14) K Nikas (9) A Smith (17) S Laws (3) 45.625.

BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: G Whyte (4) 35. B: R Tuckett (16) 36. C: N Fowler (28) 32. Medley: Stableford: 2B Agg: G Whyte (4) P Blenkhorn (6) 69.

BERMAGUI: Women: Stableford: F Hanks (37) 35. Men: Stroke Medal Feb: Black: A Horrocks (29) 64. A: B Sealey (5) 66. B: B Matters (19) 71. C: R Gammage (24) 70.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: R Merrick (25) 42. A: R Lynch (8) 38. B: K Wilson (16) 36. C: J Gazzera (Wolston Park 24) 39. A Scr: S Warncken 31. 2B: A: R Gazzera (Bankstown 17) J Gazzera (Wolston Park 24) 45 cb.

BLACKHEATH: Women: Stableford: R Brown (28) 35. Medley: M Unsworth (13) 40 cb. 2B: M Unsworth (13) S Rabone (12) 49 cb.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A: T Keegan (11) 40. B: H Longman (14) 38. C: E Den Hollander (19) 40.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal of Medallists: G Zacher (8) 67. Medal Feb: A: G Zacher (8) 67. B: C Hardaker (17) 69. C: K Phillips (20) 71. A Scr: N Trezise (1) 76 cb. Women: Stableford: G Bowles (15) 36.

BOWRAL: Women: Stableford: L Solness (22) 27. Men: Par: J Nicholls (14) 5 up.

BRIGHTON LAKES: Stroke: A: G Rogers (9) 39. A Scr: M Reynolds 35. Stableford: 2B: B Herron (19) L Herron (4) 48.

CABRAMATTA: Medley: Par 2B: White: Div 1: A Baeza (6) 7 up. G Pomponio (13) 7 up. Div 2: D Hallard (17) 11 up. R Connell (9) 11 up. A Scr: A Marsh (1) sq. Z Marsh (8) sq. A: M Stojic (6) 2 up. B: B Hampton (14) 1 up. C: D Hallard (17) 7 up. D: C Crowe (26) 3 up.

CAMDEN: Women: Stableford: 4B: C Hunt (21) K Hunt (6) 36. Men: A: D Hoare (5) 40. A Scr: L Hudson 33. B: A Hargreaves (29) 38. B Scr: S Smart 19. 2B: J Newcombe (12) A Hargreaves (29) 46. 2B Scr: J Lewis D King 37 cb.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: B Ryan (1) 38. B: J Warwick (16) 37. C: N Rix (23) 36. 2B: P Aloisio S Oxford 43 cb.

CARNARVON: Men: Stroke: A: S Sahazad (7) 71 cb. B: G Choe (17) 69. C: A Jung (26) 73. 2B Stroke: J Shepherd (17) J Baik (17) 65. Veteran: Div 1: G Choe (17) 142. Div 1 Scr: N Sagdic 157. Men: President’s Trophy: Div 1: S Bolger (5) 141. Div 1 Scr: P Muscat 149.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Agg: S Mccahrey (5) D Hawkins 75. D Hawkins (17) 41.

CHATSWOOD: Men: Stableford: J Bremner (15) 39 cb. G Antonas (13) 39.

COBRAM BAROOGA: Par A: R McDiarmid (17) 1 up. B: G Baldwin (22) 2 up. Women: L Reiss (32) 1 up.

COROWA: Stableford A: S Carrick (6) 40. B: J Swale (12) 38. C: S Smith (21) 36. Women: C Dean-Graham (37) 43.

CROMER: Stableford: A Hessell (6) 44. 2B: A Hessell W Brouggy 49.

CRONULLA: Men: Stableford 2B: Black: R Peck (23) J Peck (20) 49. A Scr: G Osborne M Osborne 38. Father/Son Trophy: R Peck (23) J Peck (20) 49. A: P Conlon (12) 39. B: B Davies (16) 38 cb. C: R Paxton (21) 37 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B Agg: J Ross V Sudarsan 74. Div 1: P Hilton (5) 39. Div 2: V Sudarsan (15) 42. Div 3: N Holliday (21) 41. D Scr: J Freeman 36.

DENILIQUIN: Medley Stableford A: A Smith (8) 37. B: G King (11) 38. C: A Jenkin (16) 35. D: G Brant (23) 40.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: Div 1: R Courts (13) D Williams (8) 44 cb. Div 1 Scr: J Robertson B Paluch 34. Div 1: R Courts (13) 41. Div 2: B Paluch (19) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: Div 1: M Sowter (17) 43. Div 2: J Petrakis (25) 38.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: D Hannes (15) 37 cb.

EVERGLADES: Medley: Stroke: American Foursome: D Cracknell (8) S Mayer (10) 64.25. Scr: B James (+1) G Beatty (3) 69.

FINLEY: Medley Stableford: Div 1: R Donkin (11) 36. Div 2: W Mansell (24) 37.

FORSTER: Men: Stableford: A: C Richards (16) 38.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: K Gounder (15) M Davies (5) 48. A: M Davies (5) 35. B: K Gounder (15) 40. C: A Iqbal (31) 36.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: 2B: Div 1: W Godbolt (14) M Firth (21) 44. Div 1: M Eschbank (16) 40.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: L Melrose (10) 42. Div 2: J Ross (24) 35. 2B: D Kinsella (14) S Kinsella (12) 64 cb.

HARRINGTON WATERS: Mxd: Stableford: 1st: P Hawley (20) 37. 2nd: C O’Toole (20) 36. 3rd: K Burrows (15) 35

HAWKS NEST: Men: Stableford: A: C Jackson (10) 38. B: W Telley (18) 37. Men: C: A Stevens (25) 35.

HOWLONG: Stableford Black A: S Ridley (16) 40 cb. B: T Jelbart (21) 39. A Scr: K Tuckett 34. Women: Yellow: R Wright (18) 39.

JAMBEROO: Men: Stableford White: C Kiayias (10) 40. Women: G Thompson (52) 35. Men: 2B Agg: C Kiayias (10) D Garcia (3) 74.

KIAMA: Medley Ambrose : A Lewis, P Lewis, P Agostini (5.5) 51.5, C Kenning, T Wilson, S Genford (5) 52, J Ritchie, P Davie, M Bourke (Howlong 5) 53, Scr: P Wilson, A McPhie, B Hutchison (2.83) 61. Hole in One: P Robinson 4th hole.

KILLARA: Men: Stroke: A: S Loomes (9) 71. B: J Payne (19) 70 cb. C: J Wynne (22) 74.

KOGARAH: Men: Stroke: Medal of Medallists: G Coure (21) 132. Medley: Trophy: S Dunlop (7) 135. A: J Colligan (9) 67. A Scr: D Gallagher 71. B: C Zeritis (16) 65. C: G Coure (21) 64.

LAKESIDE CAMDEN: Men’s 2BBB B Leicester (8), M Giovenco (3) 44. Men’s Stableford Overall Winner: M Giovenco (3) 37 cb.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: L Alexander (9) 44. A Scr: L Alexander 35. B: M Dunn (19) 36. B Scr: M Dunn 18.

LEURA: Medley Stableford A: H McCarthy (9) 36, C Jennings (12) 34 cb. B: P Baker (Wentworth Falls CC) (24) 36 cb, T Oakley (32) 36, Scratch: T Cook (6) 28 gross, 2BBB: T Oakley (32) and J Scullion-Stewart (9) 44.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: R Thompson-Laing (6) 40. B: H Park (17) 36. C: R Moiler (22) 42. 2B: T Papua (12) R Moiler (22) 48. 2B Scr: S Quagliata G Souksay.

LONG REEF: Men: Stableford: A Varasdi (12) 38.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 4B: A: G McCracken (9) 37. W Trefoni (12) 36. A Scr: T Farrar (0) 36. Div 1: C Formosa (23) 29. G McCracken (9) 46. A McCracken (18) 46.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: R Connors (4) 41. B: B Leslie (13) 39. C: G Hill (25) 39. 2B: A Stone (6) G Stubbs (4) 76.

MANLY: Men: Stableford White: A: F Grebenshikoff (13) 39. B: W Hall (17) 37. C: B Fulcher (20) 40. Women: Stableford: S Brown (14) 33.

MARRICKVILLE: Men: Stroke: Ambrose: D Fink (22) C Dyson (8) C Pye (18) T Sweeney (17) 49.875. J Chong J Starr J Starr S Smithson 56 cb.

MASSEY PARK: Men: Stableford: Div 1: A Sufferini (15) 39. Div 2: P Jennings (27) 42. 2B Multi: D Bishop (16) P Jennings (27) 84. Women: D Jennings (25) 32.

MONA VALE: Men: Stableford: L Kilpatrick (22) 36. 2B: J Kinsey (15) J Bennett (9) 43.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: J Tuigamala (11) 37. B: K McGilvary (14) 37. C: K Andrich (19) 34. Stableford: Scr: K Kim 32. Women: J Kerr (17) 33.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: M O’connell (12) 39. B: R Day (17) 38. C: K Elder (23) 33. Women: S Shallis (19) 36.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: VW Scramble: D Chapman (5) D Porter (7) N Elvery-Porter (14) P Hollins (14) 54. Medal Feb: A: R Park (8) 69 cb. A Scr: J Leggo 70. B: K Lee (19) 71 cb. B Scr: D Waugh 84. C: N Tajudeen (31) 70. C Scr: C Summers 95.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: A Daubaras (6) 38. B: P RIGBY (20) 37. C: N Cousins (29) 37. A: C Brunt (13) 38. B: G Shorten (16) 37. C: R Conner (25) 40.

NEWCASTLE: Men: Par: A: A Selmes 4 up. A Scr: B Hillard (1) 3 up. B: A Russell 1 up cb. Women: C O’Brien 2 up.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: S Caccamo (16) 36. B: D Oppedisano (21) 36. 2B Agg: A Sghabe (3) R Bury (12) 72.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: Trophy: B May (19) 38. A: G Evison (11) 36. B: W Birt (19) 35. C: B Batchelor (27) 28. Women: P Beckton (9) 30.

NOWRA: Medley: Stableford: A: T Johnston (13) 38. B: J Contain (Worrigee 16) 35 cb. C: C Hatton (22) 36 cb. 2B: J Rosskelly (4) S Rice (5) 45.

NSW: Men: Stroke: Medal Feb: A: B Bennett (6) A Harrisberg (7) A Grzetic (6) J Mallinson (11) A Powell (10) G Hall (6) 73 to playoff. B: N Chynoweth (17) C Miller (16) C Katz (15) R Wallace (15) 75 to playoff. Stroke White: C: N Armitage (18) 73. Stroke: Scr: Z Mullins 73. Gold Medal: A Harrisberg (7) 73. Cup: B: G Jansz (16) 78. Medal Jan: A: A Powell (11) 72.

OATLANDS: Men: Stableford: A: C O’Reilly (10) 67. B: T Chok (14) 63. C: L Woldenberg (20) 71. D: J Lee (27) 69 cb. A Scr: R Easterbrook 70.

PALM BEACH: Men: Stableford: Trophy: S Wannell (13) M Connors (20) 41.

PENNANT HILLS: Men: Stableford White: A Scr: G Burke 26. A: J Antonenas (10) 34 cb. B: A Mills (14) 32. C: J Martin (25) 28.

PENRITH: Men: Par Hcp: White: A: P Jeffrey (12) 1 up. Par: B: B Lennon (17) 1 up. C: C Kousparis (24) 2 up.

RANDWICK: Men: Stableford: M Mcnamee (9) 35.

RICH RIVER: Stableford East: White: A: A Nolan (6) 39. B: D Kulbars (12) 39. C: B Vincent (19) 40.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: D O’Donovan (2) C Horne (21) 45. Women: J Sindel (25) 34. Veteran: Stableford Green: N Thomson (24) 28. Men: Stableford: A: K Faulkner (5) 38. B: S Patel (17) 38. C: I Mountford (22) 37.

ROSNAY: Men: Stableford: 2B: E Hines (15) P Major (16) 45. Div 1: J Skinner (9) 37. Div 2: J Nicita (16) 35.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford 4B: Championship: White: S Skibstead (19) P King (21) 48. Women: Stableford: F Ratcliffe (29) S Packham (30) 44.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: J Song (6) 39. B: S Whitehead (14) 40. C: M Smyth (19) 37. D: W Wilkinson (31) 35. A Scr: H Tae Kim 33. 2B: Div 1: S Whitehead (14) A Hogg (9) 44. Div 2: P Wells (21) K Burton (17) 43.

SEFTON: Men: Stroke: Matchplay: M Khoury (6) 7-5. S Melham (8) 3-2. D Kassis (8) 3-1. K Brake (11) 7-6. W Hampton (8) 8-7. J Watts (9) 5-4. B Gilzean (8) 7-5. D Maytom (7) 7-5. Stableford: T Glynn (10) 33.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: A: J Sansom (34) 42.

SPRINGWOOD: Men: Stableford: A: I Boo (9) 35. B: C Eldridge (14) 34. C: B Moore (22) 41. A Scr: T Egan 29. Medley: 2B: B Moore (22) 45. R Molony (13) 45.

ST. MICHAEL’S: Men: Stroke: A: M Webb (11) 71. A Scr: S Gibson 79. Stableford White: A: M Kingston (9) 37 cb. B: D Gladstone (15) 42. Gold: D Parr (28) 31. Scr: White: J Serhan 33. 2B: G O’Hearn (7) G Basford (14) 46 cb. 2B Scr: M Kingston M Ryan 34 cb.

STRATHFIELD: Stableford: 2B: J Keene (28) D Bellingham (20) 40. J Keene (28) 37.

TALLWOODS: Men: Par: M Farrow (5) 2 up cb. C Organ (13) 2 up.

TERREY HILLS: Stableford: Cup: T Lee (35) 40.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: B McMillan (8) 38. B: C Ruff (13) 36. C: S Chipkin (19) 38. A Scr: S Jagot 35.

THE COAST: Women: Stroke: Foursome: N Heinrich (11) C Fifield (17) 77.

THE RIDGE: Medley: Stroke: A: S Pearce (12) 71 cb. A Scr: A Powell 78 cb. B: J Barry (13) 65. B Scr: P Locke 83. C: R Ferris (32) 67 cb. C Scr: G Charlesworth 91. Men: C’ship: A Scr: D Randall 151. A: J Keane (8) 140. B Scr: R Mcrae 163. B: J Rayment (20) 135. C Scr: P Locke 169. C: T Nolevski (33) 132. Women: A Scr: A Allcock 182. K Oberg (31) 158. Jnr: A Scr: W Kain 154. Medley: Hole in one: J Ritchie at 8th.

TOCUMWAL: Women: Stableford: 4B: B Clarke (24) L Quick (24) 43. Men: N Murphy (18)  G Martin (18) 46.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: M Youm (8) 41. A Scr: M DeVries (-1) 73. B: M Spinks (17) 42. B Scr: P Kastelan (14) 88. C: A Stutchbury (24) 42. C Scr: A Ebzery (20) 97. Women: Green: S Han (8) 37.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: S Percival (14) 39. B: C Cardwell (21) 30. Mxd: 2B: A Viney (21) S Percival (14) 46. Women: D Sylvan (21) 24.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: M Toohey (19) S Duchnicz (14) 41 cb. 2B Scr: R Lee C Holmes 40. A: A Neville (10) 36. B: T Sharpe (14) 32 cb. C: T Buckler (23) 31 cb.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: S Gray (8) 39. B: P Catteau (25) 40. Scr: S Gray (8) 31. 2B: G Campbell (16) P Catteau (25) 50.

WENTWORTH FALLS: Men: Stableford: A: C Stockley (5) 37. A Scr: B Djura (0) 32. B: A Carr (14) 37. C: A Monks (20) 40. Women: S West (23) 26 cb.

WINGHAM: Medley Stableford 1st: M Rees (6) 42. 2nd: B Sky (42). 3rd: J Urquhart (36).

WOOLLAHRA: Men: Stableford: D Deverich (6) 38.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: Foursome C’ship: M Rugless (3) K Rugless (4) 70.5. A Scr: C Jamieson (1) J Rogan (1) 76.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: J Kirchen (15) 42. Men: Stableford Lake: White: A: K Watts (12) 39. B: M Griggs (20) 43.