October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 29 November 2020
Henty Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Sunday, 29 November 2020.

GOLF NSW: METROPOLITAN MAJOR PENNANTS SEMI FINALS: MEN: Div 1: St. Michael’s GC def New South Wales GC, Monash CC def Cronulla GC. Div 2: Twin Creeks GC def North Ryde GC, Penrith GC def Oatlands GC. Div 3: Cabramatta GC def Asquith GC, Cumberland CC def Springwood CC. Div 4: Woolooware GC def Randwick GC, Strathfield GC def Bardwell Valley GC. Div 5: Roseville GC def Macarthur Grange GC, Beverley Park GC def Kareela GC. WOMEN: Div 1: Concord GC def St. Michael’s GC, The Australian GC def Bonnie Doon GC. Div 2: Avondale GC def Lynwood CC, Moore Park GC def Pymble GC.

GOLF NSW: METROPOLITAN MAJOR PENNANTS RELEGATIONS: MEN: Div 1: Pymble GC def Pennant Hills GC, Moore Park GC def Bankstown GC. Div 2: Fox Hills GC def Manly GC, Cromer GC def Massey Park GC. Div 3: Eastlake GC def Royal Sydney GC, Bayview GC def Carnarvon GC. Div 4: Warringah GC def Chatswood GC, Palm Beach GC def Wallacia GC. WOMEN: Div 1: Stonecutters Ridge GC def Cronulla GC.

AVONDALE: Medley: Stableford: Team Multi: T Hong K Gan J Evans P Bennett 130. Men: White: A Driscol (29) 44. G Wilson 33. Women: T Hong (40) 47.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: W Clements (28) D Fisher (15) 48 cb. Mxd: L Ball (46) A Ball (7) 44. Men: Div 1: C Lee (14) 40. Div 2: W Clements (28) 42. Women: S Yang (18) 31.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: A Sukkar A Pengue 47. Men: A: Q Miao (12) 38. B: W Wong (14) 38. C: A Pengue (19) 42. Women: Q Lau (34) 40.

BAYVIEW: Men: Stableford: 2B: P Giles G Dean 46. Div 1: P Giles (14) 39. Div 2: K Higgins (18) 39. Women: L Smithers (4) 32. Medley: Stroke: G Fowler (7) 29.

BEXLEY: Medley: Par: 2B Agg: K Hartman (29) P Frillingos (14) 8 up. Div 1: G Pilarinos (15) 2 up. Div 2: A Perkins (26) 6 up. Scr: M Ribarovski (Marrickville) 6 down.

BONDI: Men: Stableford: 2B: F Schilter (19) V Dos Santos (14) 44. F Schilter (19) 39.

BONNIE DOON: Medley: Stableford 2B Agg: White: V Delvecchio S Graham 76. Scr: P Todd (0) 32 cb. A: N Burrell (11) 39. B: V Delvecchio (15) 42. C: P Bokeyar (24) 39.

BONVILLE: Medley: Stableford: I Williams (26) 39. A Bowles (2) 35. D Dosen (+6) 34. B Barton (8) 33 cb.

BOTANY: Men: Stableford: D Ahearne (10) 38.

BRIGHTON LAKES: Men: Stableford 2B: White: W Wardman G Smith 51. Medley: A: A Jennings (11) 35. A Scr: A Jennings (11) 25. B: L Chim (16) 39. B Scr: L Chim (16) 24. C: G Smith (28) 45. C Scr: G Smith (28) 17.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: M Kelly (29) 38. Mxd: Stroke: 27-hole Foursome C’ship: Scr: L McRae R Bruce 120. Hcp: M Henry (36) M Henry (5) 103.25.

CARNARVON: Men: Stableford Split Six: White: J Baik (26) P Lee (20) 76. Div 1: P Scott (7) 37. Div 2: J Baik (26) 40. Mxd: Split Six: E Park (17) V Park (25) 61. Women: Stableford:  2B: J Kim (11) C Kim (19) 57. C Kim (19) 34 cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: K Rah (7) S Kim Rah (13) 47. 2B Scr: M Fitzsimons A Gratland 39. Men: A: M Fitzsimons (5) 41. B: N Heanes (15) 34 cb. C: P Chapman (19) 37 cb. Women: S Kim rah (13) 42.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford White: A: K Haddrell (37) 38. Stableford: A: C Chandler (29) 35.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B: A Ball (20) T Williamson (12) 47 cb. A: T Williamson (12) 40. B: C Jackson (15) 39. C: V Lai (26) 37.

COROWA: Medley: Stableford: L Cox (15) 37. 2nd A. Harris (9) 37.

CROMER: Medley: Stableford: 2B: M Robberds (9) K Heather (35) 45. A Cole (29) 43. Irish Team: T Griffin (16) R Byrne (22) J Wang (20) R Williams (23) 88.

CRONULLA: Men: Stableford: J Hagenaar (20) 37 cb. Women: J Yankos (23) 38.

CUMBERLAND: Stableford: 2B: J Peters (36) D Kolenko (22) 49. Men: Div 1: G Mcaulay (14) 40 cb. Div 2: J Peters (36) 45. Women: M Cochran (7) 37.

DUNEDOO: Open Stroke A-Grade Gross Winner – M Hale 75 A-Grade Nett Winner – J Stoddart 72 B-Grade Gross Winner – M Montgomery 89 B-Grade Nett Winner – J Scifleet 72 C-Grade Gross Winner – D Hogden 103 C-Grade Nett Winner – D Milsom 76 Junior Winner – H Hogden.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: D Fuad (18) J Metuangaro (4) 46. D Fuad (18) 41.

EASTLAKE: Stableford: A: M Zee (5) 39. B: P Gale (16) 37. C: A Tilbury (41) 40.

FINLEY: Men: Stableford: Div 1: J Crowley (15) 41 cb. Div 2: R Wilson (28) 37. Women: M Ayres (22) 36 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: J McChlery (33) 37.

HAWKS NEST: Medley: Stroke: American Foursome: I Leggatt S Leggatt 72.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: D Crossley (4) 38. B: C Alexander (16) 36. C: N Gray (37) 41.

KAREELA: Men: Stableford: J Gibson (7) 36. Women: C Graham (19) 29 cb. Men: Stroke: Matchplay: Beverley Park 5.5 bt Kareela 1.5.

KHANCOBAN: Combined Stableford Saturday 28th winner our newest member Vince Barwick 37, runner up Scott Prior on countback from Bluey35, ball winners Vince, Scott, Bluey and Shane. NTP 9th Jim 4 metres. Next week for everyone’s enjoyment versus par.

KIAMA: Medley Stableford : M Yates (35) 35.

KILLARA: Men: Stableford White: P Sheh (26) 41. Women: Green: P Stiles (24) 36.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: S Kim (14) J Eguchi (18) 42 cb. Men: V Dal Forno (13) 38. Scr: D Gannon 36. Women: D Polychrone (24) 33.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B: Y Zhang (16) R Jongs (23) 49. 2B Scr: S Reid S McGee 43. A: S Reid (3) 40. B: Y Zhang (16) 39. C: R Jongs (23) 39. Women: A Chu (+3) 30 cb.

LONG REEF: Stableford: N Chriss (14) T Mulcahy (18) 43. K Cook (27) J Pysar (22) 43. Women: M Symington (20) 33. Men: J Pysar (22) 37.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: A: S Morgan (10) 38. B: A Lewis (22) 38. Scr: D Scuglia (+3) 33.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B Multi: B Wunderlich (1) S Wunderlich (3) 68. S Bikarevic (13) 38 cb.

MANLY: Medley: Stableford: 2B: P Smyth (24) K Lowe (22) 49. Men: White: A: B Ward (11) 36. B: D Gill (17) 38. C: P Smyth (24) 42. Women: C Noritis (26) 38 cb. Men: 9-hole: White: F Martin (32) 18. Women: Yellow: M Martin (34) 13.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: M Collins (8) 40.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: S Page (12) 35 cb.

MONA VALE: Medley: Par: J Dyball (13) 1 down.

MONASH: Men: Stableford: 2B: H Young (19) I Murata (28) 46. 2B Scr: G Howe (6) A Pritchard-Davies (11) 31. Mxd: 2B: S Hwang (16) J Park. Men: S Kendler 38. M Burgess 36. W Garing 36. Stroke: Trophy: Monash 519. Elanora 489. Terrey Hills 440. Men: Stableford: G Tucker (15) 40. Women: S Hwang (16) 38.

MOORE PARK: Mxd: Stableford White: H Boys (9) 41. Stableford: 4B: J Grant (3) A Sroufe (14) 45. 4B Scr: O Huynh H Boys 35 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Terlich (1) C Khoo (16) 48. Mxd: J Yoo (27) J Yoo (35) 47. Men: J Yoo (27) 41. Women: C Noh (29) 39.

NELSON BAY: Men: Stroke: A: M Atkins (8) 69. P Sutton (11) 70. B: B Allman (14) 66. S Fogwill (15) 69. C: G Shorter (20) 70 cb. T Maher (17) 70. D: S Cockburn (21) 65. M Stockenhuber (24) 66.

NORTH RYDE: Medley: Stableford: 2B: S Greig (14) P Langwill (22) 52. Div 1: S Greig (14) 42. Div 2: G McMillan (16) 41 cb. Div 3: R Fazzolari (32) 38.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: C Smith (21) R Perkes (20) 46 cb. M Cole (21) 40.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: L Chen (13) J Ward (16) 47. Men: White: J Noh (22) 42 cb. Women: Yellow: A Kim (12) 36 cb.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: 2B Agg: P Peatman (19) B Illidge (32) 67 cb. Men: P Goodrick (12) 38 cb. Women: L Shaw (13) 38.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: J Kong (12) D Van Der Poorten (16) 44 cb. T Jelbart (26) 37.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: R Ormsby (14) G Phillips (15) 42. M Feehan (19) 35. Scr: C Grant 26. Women: C Mon (19) 32.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: M Field (33) S Tuiono (29) 42 cb. Div 1: F Sultana (13) 38. Div 2: M Field (33) 39.

ROSEVILLE: Mxd: Stableford: 2B: B Henry (16) D Leahy (13) 48. Men: White: A: B Henry (16) 41. B: M Blake (33) 40. Women: J Stobo (16) 35. Veteran: Green: D Hum (19) 30.

ROSNAY: Men: Stableford: Div 1: I Hoy (4) 35. Div 2: A Shiner (16) 36.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford Championship: White: J Wakim (20) 41.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Y Sekine (28) B Sekine (40) 48. D Clifford (23) B Wheelhouse (25) 44. Men: Scr: S Diachkoff 31. Nett: J Bass (10) 38. Women: S Oh (36) 38.

SHELLY BEACH: Mxd: Stroke: Ambrose: Div 1: D Allomes (4) T Anderson (22) L Allomes (46) J Allomes (5) 54.37. Div 2: D Lappas (13) C Lewis (11) B Howe (14) B Hack (7) 55.37. Div 3: C Stolz (5) T McSweeny (18) S McDonald (22) S McSweeny (14) 55.62.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: G Stephenson (5) 40. B: M Lang (18) 41. C: R Neville (28) 37.

ST. MICHAEL’S: Medley: Stableford: 2B Agg: I McDade (18) B Waller (20) 70. W McKern (8) 39. J Lee (18). 37. B Waller (20) 37. Red: C Davis (29) 35. Scr: J Scruse 32.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: C Dale (17) S Howe (27) 45 cb. Div 2: I Sook Kim (24) D Gon Kim (19) 45. A: C Gallen (4) 40. B: D Gon Kim (19) 41.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: S Ibbotson (10) P Meyer (6) 76. Men: G Psaltis (28) 39. Women: J Lee (42) 34.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: W Aldham (7) 38. G Cronin (Concord 13) 37 cb. B: N McCoy (26) 39. A Chapman (24) 37 cb. Women: J Stephens (23) 41. M Wright (26) 37.

TERREY HILLS: Stableford: I O’Toole (13) 38 cb.

THE AUSTRALIAN: Women: Stroke: C’ship: S Hall bt B Mapanao 4-3. A res: V Jellis bt L Townsend 5-4. Bronze 1: S Aldridge bt K Osgood 6-4. Bronze 2: S Pines bt W Brender 20th. Men: C’ship: T Heaton bt J Todd 5-3. A res: G Patterson bt B Frewin 5-4. B: N James bt J Frechtling 20th. C: H Finger bt W Reilly 2-1. Matchplay: G Everett bt B Guth 2-1.

THE COAST: Men: Stableford 2B Agg: White: G Grainger (6) P Baigent (20) 68. Medley: T Garlick (27) N Garlick (10) 64. A: M Alas (11) 39. Women: A White (21) 27.  Scr: C Weber 31.

THE LAKES: Medley: Stableford: J Cohen (5) 40. Scr: K Trenorden 30. 9-hole: R Edson (27) 17.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: L Grant (2) 20. B: J Harris (Beverley Park 13) 22. C: J Lou (24) 21.

TOCUMWAL: Medley: Stroke: Ambrose: C Van Ziest (10) S Gledhill (11) 61.75.

TWIN CREEKS: Medley: Par: 2B: D Berry (18) G Walker (8) 8 up. 2B Scr: R Alonso R Bharara 36 up. Men: A: G Walker (8) 2 up. A Scr: R Alonso 31 up. B: A Turrell (14) 1 up. B Scr: B Kim 21 up. C: P Anderson (21) 4 down. C Scr: O Quach 11 up. Women: M Iwatani (12) 3 up.

WAKEHURST: Men: Stableford: A Marco (15) 37. Women: D Wongsoong (23) 32.

WALLACIA: Men: Stableford White: B Haynes (13) 35.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: M McCrann (17) 45.  9-hole: J Maher (30) 18.

WINDSOR: Medley: Stableford: Cup:  Div 1: S McGee D Williams 67. A: Y Mudiman (14) 39 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: 2B: Div 1: C Robinson (15) R Castley (15) 48. A: C Clarke (5) 37. B: J Hughan (13) 38 cb. C: S Camseloise (29) 40.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: J Sheffield (20) P Garvan (5) 47. Div 1: S Penman (11) 38. Div 2: T Carr (18) 38 cb. Div 3: E Attard (21) 38 cb. Women: G Squire (17) 34. Medley: 9-hole: White: S Denenberg (27) 15.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: A: G Page (3) 38 cb. B: K Watts (13) 39. C: T Loomes (19) 37. Women: K Bridgeman (31) 38 cb.