October 7, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 19 November 2020
Trangie Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Thursday, 19 November 2020.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B: White: L Mccormack (21) G Kennedy (25) 48 cb. 2B Scr: B Willingham P Bradley 38 cb. A: B Wye (12) 38. B: J Radojevic (16) 42. C: L McCormack (21) 40.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: S Jung (18) 41. Div 2: K Kim (54) 47. 9-hole: C Goudie (44) 20.

BANKSTOWN: Women: Stableford: 2B Multi: J Heys (25) L Manning (25) 84. J Heys (25) 41. Men: D Reeves (11) 36.

BARDWELL VALLEY: Men: Stableford: 2B: W McMillan (34) R Griffith (27) 48. J Katsoulis (17) 40. Women: 2B: J Dixon (49) K Ferguson (32) 50. L Ritchie (18) 39.

BARNWELL PARK VETERANS: Men: Stableford: 2B: T Warner (28) G Glover (33) 52 cb.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: W Lalao (10) 37. B: G Cummins (19) 37. C: P Daykin (30) 38.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: L Selems (9) M Peebles (32) 51. Men: A: C Prasad (10) 42. B: G McKinley (18) 41. C: M Peebles (32) 42. Women: J Sherlock (19) 41 cb.

BLACKHEATH: Women: Stableford: A McAlister (29) 38 cb.

BOWRAL: Women: Stableford: C Hill (18) 41.

BREAKERS: Women: Stableford: Div 1: D Ind (21) 39. Div 2: W Rogers (30) 45. Div 3: L Ball (43) 44.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford 2B Agg: White: K Plaisted P O’Brien 88. A: D Hawkins (3) 39. B: K Plaisted (18) 42. C: I MacNaught (21) 40. A Scr: D Hawkins 36. B Scr: K Plaisted 25. C Scr: W Timmins 20. 

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: M Pham (24) 37 cb. Veteran: Div 1: P Smith (20) 40. Div 2: C Farrell (29) 38 cb. Women: A Pham (21) 33. President’s Trophy: H Glenday (26) 40. Captain’s Trophy: M Dunn (15) 38. Grandmothers Trophy: K King (20) 39.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B: S Doran (26) N Nagan (14) 50. 2B Scr: D Cummins J Bradbury 38 cb. A: H Al Salemi (7) 40. A Scr: G Matheson 36. B: N Nagan (14) 42. B Scr: J Bradbury 28. C: D Duffield (28) 42 cb. C Scr: G Wackett 21 cb. Hole in one: G Eamens at 3rd.

CAMPBELLTOWN: Veteran Medley: Stroke: Ambrose: P Garrad L Garrad (11.5) 63.5. A Schofield S Schofield (17) 65.

CARNARVON: Medley: Stableford 2B: White: C Ashworth (14) B Waterworth (18) 50. Men: A Min (19) 40. Women: A Kim (23) 42.

CASTLE HILL: Women: Par: 2B: Y Kim (14) K Yang (34) 10 up. 2B Scr: K Romer B Kil 37.

CHATSWOOD: Women: Stableford: Div 1: C Boorman (16) 37 cb. Div 2: S Atkinson (32) 39. Div 3: V Booth (34) 36.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: P Boulton (6) 40. B: P Wisniewski (18) 37 cb. C: D Matthews (22) 40. Women: M Wallace (18) 36.

CROMER: Stableford: S Adams (10) 33. V Younger (28) 37. D Newton (32) 37. Women: Hole in one: J Layton at 15th.

CRONULLA: Men: Stableford Black: A: K Ewington (7) 37. B: B Flegg (19) 40 cb. C: G Paton (28) 43. Scr: R Simpson (+2) 33 cb.

DENILIQUIN: Women: Stroke: A: M Rothwell (18) 70. B: P Chandler (36) 66.

EASTLAKE: Medley: Stableford White: A: I Barr (2) 41. B: R Jackson (16) 38. C: M Fleming (42) 44. A Scr: S Robertson (-3) 36. Women: Stableford: M Fleming (42) 44.

ELANORA: Men: Stableford: D Watson (18) 38 cb.

FORSTER: Medley: Stableford: B Brown (32) 40. A Cross (22) 39. J Martin (37) 39.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Agg: D Worthington (17) M Hendry (16) 81. 2B Agg Scr: G Maguire D Flannery 54. A: P Dawson (12) 39. B: D Worthington (17) 42. C: A Bakes (28) 41.

GEORGES RIVER: Women: Stableford: 2B Multi: A: M Mei N Homann 93. B: N Homann C Reeves 83. Stroke: Matchplay: Div 1: V Hughes bt J Chuck . Div 2: S Frost bt D McDonagh .

GOSFORD: Women: Stableford: A: J Walker (26) 40. B: L Matterson (29) 42.

HARRINGTON WATERS: Women: Stableford: A: E Knepp (29) 38. B: A Smith (41) 36. Captain’s Trophy: J Botham (35) 40. President’s Trophy: S Easter (35) 39.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: W Reitenbach (12) 39. B: P Smith (19) 39. C: D Lowe (34) 45.

HURSTVILLE: Medley: Stroke White: Div 1: T Morris (16) 68. Div 2: K Harries (2-) 61.

KOGARAH: Men: Stableford White: A Honeysett (3) 42. Women: 3B: D Chung (36) J Shade (22) R Loveridge (21) 47 cb.

LANE COVE: Women: Stableford: P McLeod (30) 38.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: M Neil (13) E Summers (8) 46. Scr: E Summers (8) S Anderson (10) 36. A: G Bissett (13) 41. B: G Thompson (20) 41. C: R Ludgate (26) 37.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B Agg: White: T Youn (10) M Won (16) 80. 2B Scr: B Davies (0) D Craker (3) 64. Men: White: A: T Youn (10) 42. B: R Furfaro (13) 39. C: R Wu (24) 42.

LONG REEF: Women: Stableford: A: L Malcolm (18) 40. B: K Whitford (27) 38. C: S Phillips (36) 43.

MANLY: Men: Stableford White: D Kennedy (29) 45. Women: F Nix (31) 37. 9-hole: Yellow: H Barker (20) 17.

MARRICKVILLE: Stableford: Veteran Men: Div 1: S Husband (16) 42. Div 2: J Hartland (24) 43 cb.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: R Rodrigues (18) 47 cb. A: P Foote (11) 42. B: B Wheeler (17) 42. C: D Webster (21) 40 cb. Scr: S Fitzpatrick 40.

MONA VALE: Women: Stableford: 4B Agg: D Scott-Fell (29) D Samodol (30) 77. K Baldwin (25) 41.

MONASH: Mxd: Stableford: D Williams (28) 40.

MOORE PARK: Men: Stableford White: B Engel (16) 37 cb. Women: G Finke (15) 37 cb. Veteran: Gold: L Rapeport (24) 37.

NELSON BAY: Men: Stableford: B Shepard (19) 38. P Campbell (17) 35. Women: Div 1: K Allen (23) 37 cb. M Reisch (17) 37. Div 2: J Ferrier (44) 38. L Doust (40) 36. Veteran: 9-hole: L Chambers 20 cb. R Souter 20 cb.

NEWCASTLE: Stableford: Div 1: J Thompson 38. Div 2: S Owens 39. Div 3: L Jones 42.

NORTH RYDE: Women: Stableford: Div 1: M Beveridge (29) 27 cb. Div 2: P Beatty (35) 37 cb.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: K Shepherd G Campbell 48. 2B Scr: D Stickland G Francis 36. Men: White: N Lim (23) 41. A: P Whitman (8) 37. B: M Lockley (18) 37. C: G Skulander (23) 39. Hole in one: P Hudson at 5th. Women: Green: O Psomadelis (26) 38.

NSW: Medley: Stableford: G Fingleson (Howlong 32) 40. Women: Div 1: A Brightling (23) 41. Div 2: J Kennedy (25) 35 cb. Div 3: K Ryan (36) 37.

OATLANDS: Women: Stableford: A: P Skelton (12) 38. B: K Lim (30) 42. C: J O’Flaherty (39) 41.

PALM BEACH: Men: Stableford: L Maunder (18) 42. Women: 9-hole: S Richards (29) 24.

PENNANT HILLS: Women: Stroke: Ambrose: S Parker (33) R Scott (19) R Hosking (24) R Binns (32) 58.5. Stableford: C Fraser (24) 36.

RANDWICK: Veteran: Stroke: Div 1: J Santos (16) 58. Div 2: J De Andrade (25) 55.

RICHMOND: Women: Stableford: A: C Lozier (15) 41.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: J Brasher (13) 41. B: D Cerrone (16) 43. C: K Hodson (22) 42.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B Multi: R Mayo (22) B Sennitt (26) 86. White: A: C Archibald (9) 40. B: S McEwan (19) 37. C: T Peterson (36) 49. Veteran: Green: I Collins (20) 38.

ROYAL SYDNEY: Women: Par: Championship: C Crowley (21) 1 up cb. Centenary: T Donnelley (30) 5 up.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: S Bull (29) R Thomas (33) 47. R Thomas (33) 44.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 4B: S Devine (24) J Dooley (28) 51. A: J Hudson (11) 42. B: K Firmstone (16) 41. C: B Allen (20) 39. D: J Dooley (28) 43.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford: 2B: S Kobryn (19) S Ballard (2) 46. Div 1: T Hobson (10) 40. Div 2: W Gubbins (17) 40. Scr: M Smith 34.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: P Wood (6) 39. B: B Angus (18) 38. C: I Watson (27) 43.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford: 2B: I Oshry (11) T Harris (24) 46. 2B Scr: H Wang H Crowe 43. Challenge: A Koch (7) 41. Scr: D Beck (PGA) 43. H Crowe 41. White: A: A Brown (11) 41. B: C Jackson (12) 38. C: W Bruce (22) 39. Visitor: T Pennington (7 Newcastle) 38. 2B: Gold: D Milne (23) J McEntee (30) 43. J McEntee (30) 34 cb.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 4B: White: G Tahimic (22) D Martinez (10) 47 cb. 4B Scr: M Thompson (Muirfield) P McGuffie 36 cb. A: D William (0) 41. B: P Fryer (16) 39. C: B Forshaw (20) 40.

TALLWOODS: Women: Stableford: K Townsing (37) 40. J Puxty (14) 36 cb. Men: Hole in one: White: S Williams at 6th.

TERREY HILLS: Medley: Stableford Gold: K Icklow (23) 34.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Multi: R Henderson (8) G Shirley (22) 90. Men: A: B Dragisic (9) 39. B: G Page (14) 41. C: G Shirley (22) 42. Scr: R Christie 33. Women: A Allcock (14) 36.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Park (20) 37. B: M Franklin (25) 38. C: M Chung (38) 40.

WALLACIA: Men: Stableford 2B Agg: White: P Williams (13) W Moser (6) 75. 2B Agg Scr: D Calrow J Calrow 60. A: D Calrow (4) 38. B: H Proctor (16) 37. C: G Lehn (23) 40. Veteran: K Hatter (14) 38 cb. Super Veteran: P Williams (13) 40 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford: A Richardson (39) 39. 9-hole: White: J Phillis (7) 23.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B: R Pym (27) R Mason (8) 39 cb. Men: M Denny (23) 40 cb. Women: M Cawthorne (12) 38.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford White: N Power (16) 40. M Loomes (10) 39 cb. M Aubusson (17) 39 cb. C Cafferky (20) 39. A Hankinson (16) 37 cb.

WOOLLAHRA: Women: Par: A: V Smith (26) 2 up. B: V McIntosh (43) 1 up.

WORRIGEE VETERANS: Stableford: Div 1: C Pender (10) 41. K Smith (12) 39. Div 2: B Dwyer (15) 37. G Dwyer (20) 36. Div 3: G Sinclair (23) 36. R Bradley (22) 35.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: A: S Campion (3) 38. B: P Johnson (17) 39. C: J Miller (30) 40. Lake: B Mahlstedt (14) 40. B: R Dick (15) 36. C: D Reid (25) 37.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: S Rempel Red (8) 23. G House Blue (8) 21.