September 25, 2022

NSW & ACT Golf Results

– 16 November 2020
Tumbarumba Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney for Monday, 16 November 2020.

ANTILL PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: B Willingham (4) N Wood (5) 72. 2B Agg Scr: B Willingham T Willingham 59. White: A: B Willingham (4) 36 cb. B: S Downing (14) 37 cb. C: G Jackson (25) 37 cb.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: K Williams (39) K Butler (12) 51. A: M Willis (13) 43 cb. B: E Malone (21) 43. C: M Winspear (28) 42. Red: P Spencer (52) 32.

AVONDALE: Men: Stableford: 2B: T Khoo (17) A Wylie (24) 52. T Fletcher (15) 43 cb. Scr: J Cleary 34.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: M Keeble G Munsie 50. A: H Colburn 43. B: E Guthrie 42. C: B Richmond 39.

BARNWELL PARK: Medley: Stroke: Ambrose: B Jensen (26) J Sweeney (8) J McIntosh (23) P Heaphy (12) L Oosthuizen (0) 42.375.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B: S Mangioni (30) D Gallop (22) 50. A Barrat (15) 43 cb. Scr: T Chapman 34.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: M Hogg (6) 42. B: J Sandilands (17) 40. C: C Hughes (18) 45. Women: L Wilkie (16) 40.

CROMER: Women: Stableford: 2B Agg: J Connolly (34) V Oatley (26) 76. Medley: M Brock (4) 38. Women: A: C Ireland (21) 39. B: E Booker (28) 40 cb. Veteran: Yellow: M Boland (20) 41.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: B Lord (31) W Williams (29) 49. C Lee (17) 40. Women: E Lee (20) 38 cb.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: S Counter (28) J Kimber (Lynwood 17) 48. Div 1: A McMullan (14) 39 cb. Div 2: S Counter (28) 42. Scr: C Dengate 39.

GOSFORD: Medley: Stableford White: D Lang (25) 40.

JAMBEROO: Veteran: Stableford White: A: B Neilson (14) 44. R Hewson (19) 41. P Middlebrook (21) 40. M Smith (17) 39. B: R Reeve (28) 44. N Cox (24) 42. D Ellem (31) 40. A Miners (32) 39.

KILLARA: Men: Stableford: P Knight (21) 42. White: P Neilson (11) 38. Women: Green: J Hodgson (45) 36.

LEONAY: Men: Stableford 2B: White: A Marlin (17) J Kennedy (7) 47. Scr: A Marlin J Kennedy 35. A: A Marlin (17) 39. B: R Musk (24) 42. Women: Stableford: G Burns (25) 36.

LISMORE: Men’s 4BBB Stableford 4BBB W: J Carro l(24), T Cox (10) 48; R/U: M Flowers (29), A Rhodes (2) 48 Singles Div 1: P McDade (8) 41; Div 2: N Van Hof (16) 42; T Crandell (23) 42.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B Agg: R Schaefer (16) P Lenard (14) 76. A: D Coots (10) 41. B: R Allen (18) 42. C: S Lee (26) 40.

LONG REEF: Men: Stableford: A: M Long (9) 39. B: K Munce (16) 39. C: C Willmott (19) 44. Scr: J Knox. Women: R Lyon (28) 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: S Moore (10) 37 cb.

MONA VALE: Medley: Stableford: L Spray (18) 41.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Forrest (2) R Austin (20) 47 cb. R Haken (31) 45. 2B: N Tajudeen (32) Y Tajudeen (34) 50. Mxd: L Laing (29) S Laing (10) 45. Y Tajudeen (34) 44. Men: S Laing (10) 37. Women: S Uher (16) 42.

NELSON BAY: Veteran: 9-hole Stroke: Div 1: J Horgan 32.5. P Campbell 35.5. Div 2: W Harris 32.5. W Fox 33.

NORTH RYDE: Veteran: Stableford: 2B: B Holden (21) Y Iwanec (34) 48. A: P Findlay (16) 41. B: K Morgan (22) 37. C: D Gannon (30) 37 cb.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 4B: W Margetts (13) G Smith (15) 47. W Margetts (13) 38.

OATLANDS: Men: Stableford: T McMurtry (7) 42. Women: A: J Goudge (21) 35. B: G Donnelly (31) 43. C: C Blonk (35) 35.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 3B: W Limberger (19) T Pankhurst (27) B Corderoy (34) 89. T Pankhurst (27) 41. Women: J Cheadle (41) 42.

PENRITH: Stableford Veteran Men: Gold: M Gallagher (19) 44.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B Agg: N Fraser B Dean A Nutting S Nutting 151. Men: B Dean (6) 44.

RIVERWOOD: Men: Stableford: 2B: K Hayward (23) B Jones (30) 42. J Sullivan (15) 35 cb.

ROSEVILLE: Men: Stableford 2B: White: R Korman A Marshall 49. A: W Grob (14) 39. B: T Satill (30) 40. Snr Green: D Mortimer (18) 37 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: Ambrose: K Wearmouth (32) J Kerr (36) 58.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: J Vassallo (18) 44. Women: Div 1: E De Vries (12) 41. Div 2: R Evatt (27) 37.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford: R Davoren (25) 32 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: B Wong (22) A West (9) 53. White: A: T Yi (11) 40. B: J Oh (18) 38 cb. C: B Wong (22) 50.

TALLWOODS: Stableford Veteran Men: White: A: J Cutler (7) 40. L Burke (13) 38. B: T Mackle (19) 40. W Byrnes (15) 39. C: N McCoy (27) 38. C Beauchamp (25) 36 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: S Lavermicocca (20) 39.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: Div 1: N Pines (13) 33 cb. Div 2: D Hurley (26) 36. Div 3: L Cordaiy (36) 37. Scr: N Pines 21. Stroke: C’ship: H McNeill bt A Bull 5-4. B Mapanao bt A Chu 2 up. C Perkins bt S Perkins 1up. S Hall bt A Rathbone 19th. A res: V Jellis bt N McIntosh 1 up. S Lee bt T Mino 19th. L Townsend bt F Nethery 8-6. J Carrigan bt J Sedgwick 2 up. Bronze: K Osgood bt K Thorn 20th. C Schlipalius bt A Witteman 2-1. B Skibsted bt M Jacobson 3-2. S Aldridge bt E Kinoshita 7-5. Bronze 2: W Brender bt T Whalley 5-4. S Pines bt S Ellis 1 up. A Levine bt R Sperling 1 up.

THE RIDGE: Stableford: A: S Castles (8) 41. B: S Daly (18) 37 cb. C: W Ayers (23) 39 cb. Veteran: L Little (21) 40.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Kim (18) H Suh (22) 50 cb. Men: A: G Koos (9) 42. B: C Boertje (17) 42. C: R Srivastava (35) 46. Women: J Park (21) 39.

WALLACIA: Men: Stableford White: P Rositano (17) 38. I Gibson (18) 37. J Kuzmanovic (13) 36 cb.

WOOLOOWARE: Stableford: Veteran Men: A: N Robertson (20) 40. B: M Madden (24) 40. C: N Sidney (29) 36.