August 16, 2022

Daily Club Golf Results Tuesday, 2 August 2022

Young Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Tuesday, 2 August July 2022.

SUPER SNR PENNANT: DIV 9: Hawks Nest 4 drew Kew 4.

AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: A Gillis (15) 38. Div 2: B Ross (29) 36. Div 3: P Vautin (31) 33. President’s Trophy: A Gillis (15) 38.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: Div 1: H James (11) 34. Div 2: B Sprake (14) 37. Div 3: R Russell (29) 35 cb.

BEXLEY: Women: Stroke: Medal Aug: S Song (18) 69 cb.

CARNARVON: Men: Stableford: Split Six: J Choi (10) Y We (17) 63. A: Y Kwon (11) 36. B: Y We (17) 36. C: Y Kim (20) 35. Hole in one: Y Kwon at 3rd.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: J Maxwell (18) J Wright (12) 44 cb. P Clark (7) 39.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford: A: S Webster (11) 37. B: T Wouters (21) 37. C: P Hassall (26) 36.

CONCORD: Women: Stableford: Div 1: S Sok (10) 38. Div 2: B McDonald (22) 33. Div 3: C Hart (30) 36. 9-hole: D Burns (45) 21. Medley: T Mockler (33) 18.

CROMER: Medley: Stableford: 9-hole: D Lock (20) 20.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: G Aston (7) B Manousis (21) 70. G Aston (7) 39. Scr: G Aston 32 cb. Hole in one: G Bradshaw at 18th. Snr 9-hole Stableford: Green: P Hickel (21) 39.

CUMBERLAND: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: J Jung (25) 73. Div 1 Scr: S Son 90. Div 2: J Kim (27) 76. Div 2 Scr: R Hannaford 104. Stableford: Div 3: M Oh (40) 36.

EASTLAKE: Mxd: Stroke: VW Scramble: T Williams (10) C Aquilina (10) M Treston (12) M Studdert (14) 53.25.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: S Saifullah (8) 36. B: G Dunn (14) 39. C: A Viscayno (27) 37.

GOSFORD: Women: Stroke: A: S Waugh (18) 74 cb. B: S Anderson (23) 71. C: K Williams (33) 79. A Scr: H Potter (8) 82. B Scr: S Anderson (23) 94. C Scr: K Williams (33) 112.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal Aug: A: J Buttrey (18) 69 cb. B: J Benson (28) 69. C: J Moore (38) 67.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: B Seaton (15) 38. B: J Donohoe (18) 37. C: N Metcalfe (23) 41.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: K John (7) 39 cb. Div 2: B Middleton (21) 49. Women: Gold: N North (34) 34.

KAREELA: Women: Stableford: Div 1: K Gillson (15) 37. Div 2: D Smith (30) 39. Div 3: L Lyons (38) 39.

LONG REEF: Men: Stableford: S Cunningham (10) 38. Women: Div 1: A Gattas (20) 39. Div 2: L George (30) 35. 9-hole: L Patrick (43) 19.

MANLY: Women: Stroke: A: N Hosking (18) 75. B: T Jones (25) 74. C: M Duesbury (33) 91 cb. Stableford: J Hill (40) 37. 9-hole: Gold: G Hennessy (32) 19 cb.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: C Lidbury (17) 38. Scr: J Chong (5) 32. Women: A O’Shea (30) 34. Scr: D Wilson (20) 18.

MONA VALE: Medley: Stableford: J Milch (22) 38.

MONASH: Women: Stableford: 2B: K Mayoh (15) S Manning (21) 46. A: V Stals (13) 36 cb. B: G Lambourne (31) 42. C: C Talyor (37) 35 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: C Hammond (12) 34.

MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: T Wilson (25) 40.

NELSON BAY: Women: Stableford: A: J Newsham (23) 34. R Butler (17) 33. B: J McClymont (25) 40. C Wright (32) 36. C: N Hocking (35) 37. E Flanagan (33) 36.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: A Kim (21) 34. B: B Nolan (24) 34. C: C Hughes (31) 33. D: A Yim (45) 36.

NORTHBRIDGE: Stableford: 2B Multi: G Hazen B Josika 77. A: B Josika 41. B: M Bowman 36. C: M Kotzmanek 38.

PENNANT HILLS: Mxd: Stableford: H McDonald (37) 40.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: W Hamilton (24) P Smith (13) 72. A: W Gardiner (7) 38. B: P Smith (13) 42. C: T Wood (18) 39. Scr: R Fernandes 35.

RICH RIVER: Men: Stroke West: White: A: D Whytcross (8) 70 cb. B: I Young (16) 68. C: K D Martin (21) 68.

ROSEVILLE: Women: Stroke: Div 1: B Grant (17) 63. Div 2: D Bartlett (30) 64. Div 3: J Davis (35) 71. Stableford: 9-hole: J Alderson (35) 21. Green: L Quilter (45) 20.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: M Yoon (8) 30. Women: Div 1: J Kwon (21) 42. Div 2: I Hunt (26) 37. Div 3: S Lee (36) 36. Div 4: Y Sun Seo (45) 31.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: C Hammond (15) T O’Brien (18) 47. A: J McKendrick (9) 36 cb. B: T O’Brien (18) 41. C: L Kang (23) 40. D: I Hodge (34) 37.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: Div 1: M Coffey (3) 34. Div 2: R Barnes (24) 36.

STONECUTTERS RIDGE: Women: Stableford: 2B: A Korte M Copolla 44. A: A Korte (11) 36 cb. B: D Rush (31) 36. C: R Avery (35) 32 cb.

TALLWOODS: Women: Stroke Veteran Women: Green: M Miller (21) 75. J Stephens (19) 70. Medley: Stableford 9-hole: Yellow: D Thompson (15) 14. M Summergreene (6) 13.

THE COAST: Medley: Stableford: K Crosland (31) S Dodds (11) 44. A: G Kennedy (5) 38. B: T Moutzouris (14) 37. Scr: G Kennedy (5) 33. Veteran: I Cullen (16) 34.

THE LAKES: Women: Stroke: Medal Aug: Div 1: K Kang (15) 70. Div 1 Scr: J Bowen (4) 85. Div 2: N Harwood (27) 75. Div 2 Scr: N Harwood (27) 102. Men: Stableford: B Wales (24) 37.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: B Wood (4) 42. B: L Herold (19) 39 cb. C: S Frederiksen (23) 40. Scr: M Vormister 34. Women: D McGregor (31) 32.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: C Hart (20) 34. B: J O’Brien (26) 35. Gold: M McLeay (34) 36.

TOUKLEY: Women: Stableford: Div 1: B Wardle (22) 41. Div 2: A Aitken (32) 40. Div 3: N McCann (36) 42.

WAKEHURST: Women: Stroke: Foursome: A: C Wright R Charnell (13) 72. B: L Mather N Scardino (27) 78. C: T Taylor K Daley (37) 76. Stableford: C Baker (24) 32.

WARRINGAH: Women: Stableford: 12-hole: Div 1: T O’Farrell (30) 24. Div 2: J Curry (41) 24. 9-hole: B Stevenson (30) 20.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Kelley (20) 39. J Addison (21) 34.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal Aug: A: P McMahon (26) 75. B: W Tomlin (29) 76. C: V McIntosh (38) 75. Stableford: S Zerby (42) 29.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Irish Team: M Frazer (15) L Varney (27) L Shaw (18) 80.

WYONG: Men: Stableford White: B Simpson (14) 37. Women: J Tiedeman (33) 36.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Murray: A: B Fiddes (13) 69. B: S Cooper (27) 69. Lake: A: L Quinlivian (6) 68. B: H Craig (16) 70 cb. C: T Mockett (28) 71.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stroke: 9-hole: Blue: P Tudor (14) 26. Red: R Watson (13) 36.