August 16, 2022

Daily Club Golf Results Saturday, 30 July 2022

Norfolk Island Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 30 July 2022.

ASQUITH: Medley: Stableford: A: D Malcolm (10) 39. B: S Pennington (15) 39 cb. C: G Birt (21) 39 cb. 2B: V Smith (17) G Birt (21) 47. 3B Agg: V Smith (17) J Goddard (19) A Todd (16) G Birt (21) 110.

AVONDALE: Men: Stroke: A: C Lemon (7) 65. B: F Simper (15) 71. C: M Taylor (23) 67. A Scr: D O’Donovan (-1) 72.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: D Hanshaw (6) 37. B: S Tse (16) 37. C: D Bryne (25) 37.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: A: H Stefanowizs (10) 36. B: B Zadravec (14) 33. C: P Nash (21) 34. A Scr: N Katholos 34.

BARNWELL PARK: Stableford: S Wegener (28) 32.

BAYVIEW: Men: Stableford: A: C Smith (6) 39. B: B Dwyer (18) 39 cb. C: H Webster (32) 43. Scr: G Whyte 34. Women: Div 1: R Dockrill (13) 37 cb. Div 2: J Raine (22) 40. Medley: 2B Agg: M Coy (20) I Scott-McDonald (21) 76.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: R Drew (8) 42. B: P Maher (17) 37. C: G Wright (22) 37.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: L Wilson (12) 40. A: C Carson (5) 38. B: J Thomas (14) 37 cb. C: S Troutman (33) 39. A Scr: K Rae 34.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: M Savoldi (7) 37 cb. B: M Buck (13) 37. C: P Bambridge (22) 37 cb. Scr: B Russell 29. Men: Stroke: Matchplay: G De Pasquale M Matthews bt P Bates J Baca 2-1. B Hinley G Costello bt T Papadopoulos P Chiandotto 2up. L Delahoy A Mercuri bt K Varnavas J Karagiannakis 5-3. D Marriner D Moeke bt D Watt P McIntyre 2-1. G Snowden S Andreacchio bt C Saras N Pettit Young 5-4. R Thomas M O’farrell bt S Russo S Papadopoulos 2-1. S Dean S Jones bt G Davis A West 4-3.

BLACKHEATH: Women: Stableford: P Honeysett (34) 35. Men: Cup: K Scully (16) 37 cb.

BONDI: Men: Stableford: 2B: C O’Leary (8) 40. J Powell (9) M Taylor (19) 40.

BONNIE DOON: Stableford: A: J Wilcher (8) 41. A Scr: G Buchanan (36). B: T Corban (14) 41. C: L Burke (19) 40.

BONVILLE: Medley: Stableford: B Hoffman (11) 39. D Dwyer (23) 38. G Zacher (10) 37 cb. A McGuinness (16) 37. M Grahn (15) 36 cb. S Mccarthy (19) 36. 2B: A Berrada (17) G Zacher (16) 47.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: G Mitchell (9) 22. A Scr: G Langby 17. B: A Baird (17) 22. B Scr: J Slamkas 15. C: A Buttigieg (29) 20. C Scr: N Beattie 9. S Spennati (12) B Kadir (18) 24.

CAMDEN: Men: Stableford: A: D Jansen (3) 40. A Scr: R Minns 34. B: J Blaker (18) 41. B Scr: P Casey 27. C: W Campbell (20) 34. C Scr: P Bush 15. 2B: P Casey A Geary 50. 2B Scr: T Martin R Minns 40. Women: Hcp: L Newcombe (19) 33.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 4B: J Wilkie (21) J Hawthorne (20) 46 cb. 4B Scr: B Post (5) C Francis (9) 36.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: S Lee (19) R Shakoori (12) 46 cb. A: R Shakoori (12) 37 cb. B: G Kim (16) 38. C: W Nasato (26) 36.

CASTLE HILL: Men: Stableford White: A: P Clapham (5) 38. B: C Baylis (13) 38 cb. C: T Losco (23) 42. A: G Cooper (12) 41. B: J Lim (18) 39. C: M Lilinsky (29) 37.

CASTLECOVE: Men: Stableford: A: G Daniels (11) 35 cb. B: S Liliopoulos (21) 33. Women: J Cole (29) 32.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: S Vogel (+2) 37. Men: A: P Boulton (10) 39. B: D Woods (21) 40. C: B McMaster (28) 35.

CONCORD: Medley: Stroke: Foursome: S Goh (17) D Vas 69. C Carruthers A Brown 78. Medley: Par: M Nesci (9) 3 up.

COROWA: Women: Par: J Lawler (32) 2 up. Men: A: B Mayor (8) 3 up. B: M Wyers (19) 4 up. C: P Whyte (20) 3 up.

CROMER: Medley: Stableford: 9-hole: A: M Bunting (4) 19. B: M Jessup (20) 22 cb. C: J Sheerin (27) 24.

CRONULLA: Medley: Stroke Black: A: D Bennett (9) 65. B: A Smith (16) 65. C: D Gehrig (27) 69. A Scr: G Rodgers 68. B Scr: A Smith 81. C Scr: G Long 91. Stableford Green: G Smith (16) 36 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B Agg: A Duff J Ross 75. 2B Agg Scr: J Crowther A Welsh 66. Div 1: E Keith (6) 40. Div 2: S Park (16) 39. Div 3: A Duff (33) 42. D Scr: T HIll 34.

DUNHEVED: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: P O’reilly (10) J White (9) 75. Div 1 Scr: C Harris D Mcmillan 65. Div 2: B Barrakett (23) W Blacklock (19) 77. Div 1: G Brooks (13) 40 cb. Div 2: B Barrakett (23) 43.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: T Fisher (3) 40. B: S Potter (17) 39. C: D Drake (25) 40. A Scr: S Robertson (5) 32.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: D Watson (15) 40. B: P Wedgewood (22) 40. C: J Hamer (27) 40.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: P Martin (9) 43. B: T Barringer (14) 44. C: M Lewin (20) 41. D: A Yanz (26) 42. 2B Multi: L Bradstreet 89. P Martin 89.

FINLEY: Men: Stroke White: R Wilson (29) 75 cb. Women: Stroke: H Wastle (17) 72.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: M Saunders (10) 73. B: F Pasapera (15) 80. C: D Clarke (22) 79.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: D Hooper (14) 43. Div 2: K Fyfe (23) 38. Div 1 Scr: B Weir 33.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: P Davis (9) 38. B: B Wilson (15) 38. C: D Rogers (21) 35. A Scr: B Binns (1) 35.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal Jul: A: S Kovacs (23) 71. B: H Wilton (30) 73.

HOWLONG: Men: Stableford: 9-hole: G Davey (24) 25. A: D Simmons (14) 39. B: B Greer (15) 37. C: B Day (21) 38. Women: A: H Foster (15) 37.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Multi: J Gooch J Bradley 92. A: W Knight (5) 40. A Scr: J Woolley (6) 32. B: C Farrugia (17) 38 cb. B Scr: T Evans (14) 24. C: Z Beck (21) 38 cb. C Scr: S Crane (23) 16 cb.

KOGARAH: Medley: Stroke: Ambrose: B Hayden J Vouris (4) 48. A Scr: B Nagi G Harnwell 50.

LEONAY: Mxd: Stroke White: A: T Muller (26) 63. 3B: A: J Lyons (23) H Renny (25) O O’keeffe (16) P Alewood (21) 190. A Scr: S Ballard S Wells D Richards D Limbach 221.

LONG REEF: Women: Stableford: J Cheng (27) 38. Men: A Scr: C Wu 35. A: R Smith (6) 38. B: J Crowley (16) 38. C: Y Yoshino (22) 37. Mxd: Team: L Partridge S Summerhayes G Easterby G Crowley 124.

MANLY: Mxd: Stroke Gold: A: R Gobee (4) 67. B: W Hall (10) 67. C: L Nelson (21) 64.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: J Cozma (18) 41. P Stafford (11) 40. J Dunn (4) 38. Scr: D Cremin (1) 37.

MASSEY PARK: Women: Stableford: M Holly (10) 39. Men: Div 1: S Fitzpatrick (0) 41. Div 2: G Russell (20) 42.

MONA VALE: Men: Stableford: A: J Lean (11) 43. B: J Gargate (20) 41 cb. C: I Miller (23) 42. A Scr: C McShannon (0) 41.

MOORE PARK: Men: Stroke: Medal Jul: A: K Kim (3) 68. B: S Oh (16) 65. C: C Kim (27) 67. Scr: A Scr: J Grant (4) 75 cb. B Scr: M Dries (14) 83. C Scr: E Madonis (19) 89. Women: Medal Jul: A: L Quilliam (3) 71. B: K Janik (22) 69. Scr: P Cheang (17) 90.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: P Kilby (32) C Hughes (19) 42. A: S Parker (11) 37. B: B Connell (13) 34. C: M Ornatowski (21) 35.

MURRAY DOWNS: Women: Par: A: R Caccianiga (44) 3 up.

NELSON BAY: Men: Stableford: Gymea Lily: A: M Atkins (10) 39. C MacKenzie (10) 36. B: T Perrin (23) 40. C Brunt (17) 38 cb. C: J Geoghegan (32) 37. R Worthington (32) 36 cb. Brushbox: A: P Donoso (9) 38. R Fitzgerald (5) 37 cb. B: A Drake (18) 37. D Herbert (21) 34 cb. C: N Cousins (30) 36. P Osborne (25) 33.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: R Hastings (11) 38 cb. A Scr: A Bosworth 36. B: S Tritten (15) 41. C: S Box (28) 40.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Medal Aug: A Scr: J Fennell (1) 68. A: J Cheeseman (9) 66. B: B Furness (14) 62. C: M Seo (22) 70.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: M Gardiner (8) 42. A Scr: M Gardiner 34 cb. B: P Murphy (16) 39 cb. C: O Arnold (35) 46. Women: S Hawker (15) 37. Medley: 2B: G Lambert (8) D Stickland (7) 49 cb.

NOWRA: Medley: Stableford: A: J Rosskelly (5) 37. B: C Darley (20) 37. C: K Quinten (25) 36. 2B: D Mulvihill (12) M Kable (16) 44.

NSW: Men: Stableford: S Pierce (13) 41. Stableford Gold: O Berman (24) 31. Women: Stableford: S Goldschmidt (33) 38. Men: Scr: P Frankland 33. Salver: C Whittingham (5) C Coleman (15) 46 cb.

PALM BEACH: Women: Stableford: G Pearce (25) 39. Men: I Sablatnig (17) 43. Team: C Hughesdon (16) A Moore (17) M Kadwell (17) I Sablatnig (17) 91.

PENNANT HILLS: Medley: Stroke: A: R Lam (12) 68 cb. A Scr: H Murray 38. B: S Pesavento (13) 71. C: A Jones (27) 72 cb. Stableford: L Lloyd (29) 35. Snr Stroke: Cup: M Cahalane bt D Thorn 5-3.

PENRITH: Men: Stableford Hcp: White: A: N Johnston (10) 39. B: G Johnson (15) 38 cb. C: T Zadrevec (24) 32 cb. Scr: B Gadd 38.

PYMBLE: Men: Stableford: A: P Waddington (5) 41. B: R Lombard (16) 38. C: A Ward (27) 36. Women: L Dickinson (11) 35. Mxd: 2B: K Oakey (5) J Conran (-4) 46.

RANDWICK: Men: Stableford: A: M Poche (11) 39. B: K Mcgovern (15) 40. C: R Mckiernan (18) 37. Scr: M Williams 36. 2B: R Begley (24) K Mcgovern (15) 48.

RICH RIVER: Men: Stroke East: White: A: C Jennings (8) 70 cb. B: G Ronalds (14) 69. C: S Milgate (18) 68. Women: Stroke: D Hogben (43) 70.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: R Pelaez (6) 40. J Hill (4) 37. A Scr: J Beardsmore (0) 37. B: M Davies (15) 41. G Northey (13) 37. C: G Cameron (21) 36 cb. T Kelly (21) 36. 2B Agg: P Burr (34) M Davies (15) 78. R Beardsmore (22) J Beardsmore (0) 37.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: M Cowley (18) 33. Women: Stableford: S McAllister (9) 34. Men: Stableford White: A: S Hilderbrand (11) 39. B: J Jenkins (18) 40. C: J Geldens (27) 39. Medley: Stableford: 2B: K Faulkner (3) J Geldens (27) 47. Men: Scr: L Cheung (4) 32.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: A: B O’Çonnell (13) 44. B: I Gill (15) 44. C: J Lee (20) 38. D: J Nam (36) 37. A Scr: S Park 33. 2B: Div 1: A Jones (14) B Mckissock (8) 49. Div 2: P Sermanni (20) I Gill (15) 52. Men: Hole in one: A Jones at 2nd.

SHELLEY BEACH: JUNIOR MASTERS:  Rd 1: C’ship: Boys Par 71: 71: H Whitelock (Royal Canberra). 73: B Herring (Manly) M Fischer (Bonnie Doon). Girls Par 75: 74: A Jang (Toukley) 76: A Grimish (Shelly Beach). 78: M Sullings (Federal). Boys: 16-17yrs: B Herring (Manly) 73. Hcp: C Rigby (Shelly Beach 4) 71 . 14-15yrs: H Whitelock (Royal Canberra) 71. Hcp: C Fennell (Shelly Beach 14) 66. 12-13yrs: J Hong (Macquarie Links) 78. Hcp: R Page (Manly 13) 68. 11yrs/u: J Eason (Bingara Gorge) 79. Hcp: J Felice (Cromer 11) 68. Girls: 16-17yrs: M Sullings (Federal) 78. Hcp: M Sullings (Federal scr) 78. 14-15yrs: A Jang (Toukley) 74. Hcp: A Grimish (Shelly Beach 5) 71. 12-13yrs: S Ang (Bonnie Doon) 81. Hcp: J Deen (Castle Hill 15) 72. 11yrs/u: S Chau (Gold Creek) 85. Hcp: H Kim (Lynwood 31) 71.  

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Par: 2B: N Hunt (25) S O’keefe (11) 11 up. A: G Ballantine (1) 3 up. B: E Stauber (18) 3 up. C: M Troy (21) 5 up. A Scr: M Johnston (+2) 3 up.

ST MICHAELS: Medley: Stableford White: A: N Mullins (10) 38 cb. B: M Bateman (18) 44. C: L Nicolaou (26) 41. 2B: R Chapman (15) 49. M Bateman (18) 49.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: C Beauchamp W Duckett 47. G Schumertl K Eacon 46.

TERREY HILLS: Stableford: A: I Cantwell (11) 37 cb. B: P Grech (14) 38. C: R Feyder (22) 34. A Scr: M Gibson 32.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: Captain’s Trophy: A Dominelli (11) 39. A: A Dominelli (11) 39. B: B Brownjohn (18) 38. C: T Daniels (30) 38 cb. A Scr: J Boediman 37.

THE COAST: Stableford: 2B: M Millican (14) D Turnbull (24) 48. A: G Kennedy (5) 38. B: P Dunn (17) 39. C: D Turnbull (24) 38. A Scr: G Kennedy (5) 33. Women: Stroke: A Porter (27) 72. Div 1/Medal: G McFadyen (24) 76. Div 2/Medal: A Porter (27) 72. Div 3: E Deenick (40) 86.

THE LAKES: Medley: Stableford: A: M Dries (2) 39. A Scr: A Coull 35. B: R Birrell (12) 41. C: J Kavanagh (24) 38. 9-hole: K Lasky (10) 20.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: S Zoppi (10) 38 cb. B: F Morby (20) 39. C: C Marsden (29) 37. 2B Multi: D Weetman (40) F Morby (20) 74.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: J Johnston (23) S Stokes (22) 44 cb. 4B Scr: R Oliver N Miller 36. A: P Rootsey Tura Beach (12) 36. B: M Weekes (17) 35 cb. C: M Lonergan (23) 39. Women: R Jamieson (28) 35.

TWIN CREEKS: Men: Stroke Black: A: J Shin (7) 66. B: D Chen (17) 65. C: P Anderson (26) 73 cb. A Scr: J Tolomeo 75. B Scr: D Murphy 87. C Scr: J Zhang 94. Women: Stroke: Div 1: S Yoo (22) 71.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Murray (15) A Mercer (7) 46. Scr: B Mason D Adamson 38. Women: J Reid (15) 33. Men: A: J Sullivan (8) 39. A Scr: B Mason 33. B: D Karp (17) 38. B Scr: A Montgomerie 24. C: W Brown (29) 38. C Scr: B Daley 15.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: D Visser (3) C De Krester (15) 45 cb. 2B Scr: J Pagett S Lear 41. A: G Vigne (6) 39. B: C De Krester (15) 40. C: G Neave (21) 38. Women: Stableford: C Hoppe (39) 32.

WARRINGAH: Men: Stroke: Medal Apr: A: C Macmillan (6) 70 cb. B: C Cannon (17) 69. C: M Wilson (24) 66. D: R Teofilo (30) 69. Scr: C Macmillan (6) 76.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: G Pepper (8) 35. Div 2: D Beuganey (17) 38. Div 3: R Tremlett (27) 35. Stableford: 2B: D Beattie (6) D Piatta (16) 41. Stableford 9-hole: White: A Rosenthal (29) 19.

WOOLOOWARE: Men: Stroke: 4B: D Gleeson (14) N Colys (8) 55. 4B Scr: J Hallinan B Rugless 62.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: D Gregson (16) 36. B: S Cooper (27) 36. Lake: A: R Dick (15) 36 cb. B: P Latham (22) 40. Women: Murray: A: D Payne (19) 36. B: C Spinks (36) 36 cb.