August 13, 2022

Daily Club Golf Results Saturday, 28 May 2022

Toronto Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 28 May 2022.

ANTILL PARK: Men: Stableford 2B Agg: White: S Warren (16) P Davis (9) 71 cb. A: W Roberts (9) 39. A Scr: B Matthews (4) 33. B: S Young (14) 38 cb. B Scr: W Parkes (18) 21. C: P Cleaver (20) 38. C Scr: S Kinnear (19) 19. Women: Stableford: N Mallam (24) 42.

ASQUITH: Men: Stableford 2B: White: K Whittaker (5) D Moore (9) 47. 4B Agg: D Keith (2) I Malcolm (3) Z Johnson (5) T Felton (0) 116 cb. A: J Fisher (9) 43. B: S Yang (12) 40. C: C Guthrie (17) 36. Scr: T Felton 39. Hole in one: M Harvey at 9th.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: R Humphreys (7) 36. B: M Douglas (16) 41. C: J Ryan (23) 38.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford 2B Multi: White: C Noone (19) V Berry (34) 86. J Abrantes (24) 43. A Scr: T Shaw 33 cb.

BARNWELL PARK: Stableford: G Bannon (25) 41. Men: A: M Riley (5) 40. B: C Prietro (15) 42. C: B McCarten (33) 41. Stroke: Matchplay: A: R Viola bt X Deller 4-3. B: N Pillay bt A Blancato. C: T Dunne bt D Nair 2-1.

BAYVIEW: Men: Stroke: Medal Jun: A: J Gojnich (12) 66. B: J Castle (17) 64. C: D D’Souza (22) 70. Scr: A Scr: S Green 70 cb. B Scr: J Castle 81. C Scr: D D’Souza 92. Women: Medal Jun: Div 1: W Harrington (4) 68. Div 2: A Haynes (24) 71.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: C Arratia Lopez (26) A Flood (12) 48. A: K Isomoto (9) 41. B: S Long (12) 37. T Cooke (17) 37. Scr: S Capuano 33.

BLACKHEATH: Women: Stableford: S Gardner (23) 26. Men: J Wilson (23) 32 cb. 2B: S Tolhurst (9) K Munchow (11) 37.

BONDI: Men: Stableford: 2B: T McCarville (3) 38. T McCarville (3) G Walker (23) 38 cb.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: A Yeung (0) 39. A: A Yeung (0) 39. B: S Parsens (14) 39. C: B Elliott (19) 38.

BONVILLE: Medley: Stableford: N Birbas (14) 39. S Rahmati (21) 37. J Pountney (+5) 36 cb. T Schoeffel (5) 36. M Norberry (9) 35 cb. D Alderman (17) 35 cb. J Tennant (11) 35 cb.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 9-hole: A: M Will (10) 20. A Scr: G Williams (8) 15. B: P Sattout (19) 20. B Scr: J Campbell (13) 13. C: T De jersey (21) 23. C Scr: L Blake (23) 9. T De jersey (21) P Anand (9) 40.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: P Morrison (33) 34. Men: A: R Minns (+2) 38 cb. A Scr: M Bell 34. B: W Pierce (20) 36 cb. B Scr: A Smith 20. 2B: S Hungerford (9) M Lewis (17) 45 cb. 2B Scr: N Graham R Minns 43.

CASTLE HILL: Men: Stableford: A: C Hansen (8) 38. B: M Rudd (21) 38. C: M Kinns (13) 37. 2B: M Raggio (12) C Hansen (8) 45. A: S Mccahery (7) 41. B: L Song (13) 40. C: T Poole (27) 39. 2B: C Ford (36) P Mann (15) 48.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stroke: Ambrose: A: S Coulston (8) F Barton (6) 64.5.

CONCORD: Men: Stableford White: A: A Vaughan (9) 37 Cb. B: G Kotsakis (16) 42. C: J Biazzo (23) 37. Mxd: 2b: R Brown (20) B Wesiak (18) 47. 2b Scr: M Thomas P Langdon 38.

COROWA: Women: Stableford: J Widdop (30) 36. Men: Stroke: A: D Wegener (3) 73. B: J Reid (10) 71. C: T Hicks (18) 72. D: L Whyte (23) 67.

CROMER: Medley: Stableford: 9-hole: N Phelps (1) 18 cb. A: W Bennett (5) 42. B: J Martin (27) 40.

CRONULLA: Medley: Stableford: 9-hole: A: N Sterjovski (10) 20 cb. B: P Jennings (19) 21 cb. C: R Hutt (27) 20. A Scr: M Osborne (-1) 17.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J Maclean P Shaw 51. 2B Scr: P Hilton J Crowther 41. Div 1: K Whitby (8) 40. Div 2: J Lee (16) 42. Div 3: P Shaw (34) 42. D Scr: J Russo 37.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: E Bangius (3) A Abit (15) 47. Div 1 Scr: J Fitzgerald B Byrne 43. Div 2: A Inglis (21) J Grayson (30) 44. Men: Div 1: J Fitzgerald (6) 45. Div 2: M Snowball (25) 39.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: S Campbell (+1) 40. A: B Parry (6) 39. B: L Olsson (17) 42. C: G Peimer (26) 38. A Scr: S Campbell (+1) 40. A: B Parry (6) 39. B: L Olsson (17) 42. C: G Peimer (26) 38. A Scr: S Campbell (+1) 40. A: B Parry (6) 39. B: L Olsson (17) 42. C: G Peimer (26) 38.

ELANORA: Men: Stroke Medal May: Black: A Scr: K Donohoe (4) 76. A: A Davidson (12) 69. B: R Bridger (17) 70. Stroke: C: J Hamer (30) 72 cb.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A Scr: T Walker (1) 35. A: T Ryan (10) 38 cb. B: S Hinton (18) 38. C: J McGrath (19) 37. D: C Skehan (25) 36. 2B: D O’Brien (24) K Davis (9) 45.

FOX HILLS: Men: Stableford: N Moana (10) 96. K Gounder (15) 96. P Robertson 68. D Prasad 68. M Harry (10) 38 cb. K Ackroyd (18) 43. J Cui (21) 43. M Saunders G Watts I Gomez.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: B Sinclair (9) 43. Div 2: M James (19) 40. Div 1 Scr: S Hunt 36.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: D Stevens (3) 39 cb. B: C Dench (20) 40. A Scr: D Stevens (3) 36.

GOULBURN: Men: Stableford: H McCormack (24) 40. M Phelps (11) 36.

HAWKS NEST: Men: Stableford: A: R Warren (17) 39. B: S Cann (23) 41.

HOWLONG: Men: Stableford: A: J Russell (13) 38. B: D Smith (15) 39. C: G Ganning (23) 38. Women: A: P Groenewald (27) 36.

KAREELA: Medley: Stableford: A: P McIlwraith (7) 24 cb. M Thompson (11) 24. B: R Di Bartolomeo (16) 28. C Meintjes (15) 25 cb. C: J Coote (37) 25. J Moon (29) 24.

KOGARAH: Medley: Stableford Trophy: White: J Foley (18) S Dunlop (3) 47. A Scr: A Khattar J Duignan 35. P Shields (15) 39 cb. A Scr: B Hayden 35 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: A Reid (21) 35. 2B: C Tan (23) D Martin (21) 40.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: P Homan (6) 77. A Scr: G Bennett 33. B: A Davis (14) 86. B Scr: A Davis 29. C: J Rowan (19) 92. C Scr: J Rowan 27. D: K Moffatt (31) 81. D Scr: P Deeth 16.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: C Wu 37. A: M Dickson (8) 42. B: R Mclaughlin (16) 38. C: M Rogan (22) 39. Women: J Atchison (14) 36.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: M Sandilands (3) 39. B: A Branks (14) 42. C: V Galluzzo (28) 35. H Hindmarch (35) 28.

MANGROVE MOUNTAIN: Stableford: 2B: S ADLARD (8) M POOLE (30) 47. S ADLARD (8) 39.

MANLY: Men: Stableford White: A: R GUEST (7) 40 cb. B: W HALL (17) 41. C: B ROGAN (21) 41 cb. Mxd: 2B: P GREEN (8) J SMITH (23) 49.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: Hcp: L Badham (14) 44. P Secomb (13) 43. N Buxton (14) 42. Scr: D Jones (3) 34.

MASSEY PARK: Men: Stableford: 2B: P Seaton (18) J Ross (8) 46. Scr: N Hayes 38. Div 1: C Lepre (9) 39. Div 2: K Weymark (19) 41.

MONASH: Men: Stableford: A: P Hickman (8) 41. B: E Guz (14) 34. C: M Mcmanus (24) 33.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Butt (24) M Culican (11) 42. A: B Gumley (10) 34. B: G Eades (13) 38. C: C Butt (24) 37.

MURRAY DOWNS: Women: Par: A: S Wilkins (17) 3 up. B: J Bath (30) 4 up.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: N Edwards (12) 39. S Law (14) 38. B: P Fagan (17) 37. N Stanfield (16) 36. C: J Geoghegan (32) 34. H Payne (25) 33. A: L Lawson (5) 38 cb. D Owens (14) 38. B: J Harvey (23) 42. N Russell (17) 41. C: P Sinclair (25) 37. B Foley (29) 33. Women: Brushbox: B Frost (17) 35. R Rocher (19) 32. S Dunn (20) 31 cb. Men: Stroke: E Billett + Moore 47 cb. G Luke + Sinclair 47. L Lawson + Harvey 46.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: I Morrissey 38. A Scr: D Terry 38. B: N Patel 39. C: J Wilson 39. Women: J MacDonald 34. Medley: 2B: A Knight 47. C Walker 47.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: S Larvin (11) 41. B: E Yi (18) 39. C: R Salvador (22) 41. 2B: M Seo (21) P Kim (18) 46. 2B Scr: M Spackman (1) J Xavier (12) 38.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: Trophy: J Cayzer (19) 42 cb. A: B Krygsman (9) 41. A Scr: T Wilson 34. B: J Widdowson (14) 42. C: H Grenfell (20) 39. Women: L Mills (32) 37. Medley: 2B: H Grenfell (20) J Cayzer (19) 49.

NOWRA: Men: Stableford: A: C St John (12) 38. B: M Abernethy (16) 38. C: G Jennings (25) 42. Women: L Robson (34) 46.

OATLANDS: Men: Stableford: Cup: V Isaia (12) 43. Medley: A: V Isaia (12) 43. B: M Henning (18) 41 cb. C: M Kim (26) 39. D: T Walkerden (33) 36. A Scr: B Hooper 36.

PALM BEACH: Women: Stableford: Team: C Dennett 94. M Shennen 94. J Watts 94. M Gee 94. Men: N Samodol (23) 96. R Player (23) 96. I Newson (23) 96. M Coates (19) 96.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: J Chaina (11) 40. A Scr: H Murray 40. B: H Chapman (23) 40. 2B: A: A Stannard (1) S Antonini (32) 49.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 12-hole: A Ward (28) 26 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: M Wilkinson (16) G Tankoski (12) 46. A: D Gooh (7) 39. B: M Wilkinson (16) 39. C: J Zucchiatti (18) 39. Scr: M Williams 38.

RICH RIVER: Men: Stroke West: White: A: M Lizza (4) 67. B: M Sutton (13) 67. C: N Haw (16) 70. Women: Stroke: A: B Smith (21) 73.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: H Taylor (9) 44. A Scr: D Miller (-1) 40. B: D Hogan (19) 42. C: T Phillips (29) 48. 2B: P Gordan (8) K Maxwell (11) 49.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: A Russell (22) 37. Women: Stableford: S Fortin (11) 36. Men: Stableford White: A: B Angus (5) 38. B: J Hepner (16) 39. C: A Iles (26) 37. Medley: Stableford: Scr: C Sharp (+3) 37. 2B: S Campbell (6) C Ridley (7) 45.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: M Hawes (12) 38. B: A Smith (16) 38. C: J Dobrohotoff (33) 44. Women: D Hoschke (11) 40. Medley: T Anderson 46. D Hoschke (11) 46. Men: D McNicholl D Abela 51. Hole in one: M Marjoribanks at 9th.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B: T Byrnes (7) M Lara (22) 51. A: P Gilbanks (10) 40. B: C Burges (15) 41. C: C Daniel (22) 39. A Scr: N Rees (2) 35.

STONECUTTERS RIDGE: Men: Stroke Matchplay: White: B Scr: P Jeffrey bt K Cheeseman 3-2. C Scr: D Foster bt R Simmons 3-2. Medley: Par A: S Hartman (6) 4 up. B: G Biggs (13) 3 up. C: G Blackman (18) 2 up. 2B: Div 1: M De Brito (10) P Doyle (6) 10 up. Div 2: T Stalgis-Bilinski (21) B Brown (26) 9 up. A Scr: A Mackay D Mackay 5 up.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: B Munro J Zim 25. J Sands M Gaffey 23.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: A: P Chesher (9) 40. B: R Johnson (14) 43. C: P Mahony (22) 44. A Scr: A Revai 35.

THE COAST: Medley: Par: A: S Kiely (14) 3 up. B: H Glasson (28) 2 up. A Scr: O Young (1) 34 up. Women: Stableford: 4B: J Ryan K Blyth 47.

THE LAKES: Medley: Stableford: G Brown (21) 41 cb. Scr: A Scr: A Coull 37. 9-hole: M Fleming (11) 19.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: J Burgess (9) 40. B: G Sinclair (15) 42 cb. C: M Gardner (24) 40. 2B Multi: T Brogan (16) R Gardiner (14) 84.

TOUKLEY: Men: Stableford: Team: A Fordham (18) S King (14) A Ferguson (16) T Fordham (14) 93. A: J Denniss (0) 39 cb. B: A Fordham (18) 40. C: S Morony (19) 38 cb. Women: C Walters (22) 35.

TWIN CREEKS: Medley: Stroke Medal May: Black: A: B Martin-Henry (8) 64. A Scr: M Pearce (-2) 69. B: K Loh (17) 69. B Scr: A Stutchbury (14) 86 cb. C: M Lyons (21) 65. C Scr: N Madaan (19) 89. Green: R Butler (13) 68.

WAKEHURST: Medley: Stableford: Team: W Brown (34) J Seddin (30) D Hodgson (31) J Maruca (28) 91. Men: A: R De Beer (11) 40. B: K Prestwidge (13) 39. C: J Seddin (30) 42.

WALLACIA: Men: Stableford White: A: C Vidigal (2) 36 cb. B: R Lewis (16) 38. C: T Zammit (21) 35.

WARRINGAH: Men: Stableford White: A: G Deegen (10) 38. B: C Moore (14) 40. C: K Howlett (18) 37 cb. D: C Oatley (24) 37. S Henderson (26) K Price (19) 46.

WENTWORTH FALLS: Men: Stroke: Medal May: A: D Waugh (8) 64. B: M Hamwood (13) 70. C: J Yedalian (21) 66. Women: T Elderfield (23) 77.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: K Nathan (11) 39. Div 2: N Sullivan (16) 37. Div 3: T Kinsella (21) 36. 2B: P Vedder (15) T Crowe (13) 47.

WYONG: Men: Stableford: A: A Gyler (5) 39. B: R Shaw (13) 39. C: S Grundy (20) 42. A Scr: A Gyler 34.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: P Oldfield (12) 41. B: S McDonald (26) 39. Murray: A: G Schinc k (12) 37. B: P Heather (20) 38. Women: Lake: A: K Geary (27) 40. B: C Lowrie (34) 35.