August 16, 2022

Daily Club Golf Results Saturday, 14 May 2022

Aerial view ofBarnwell Park Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 14 May 2022.

ASQUITH: Men: Stableford 2B: White: R Saunders (10) A Cassin (8) 49. A: R Saunders (10) 43. B: V Smith (13) 39. C: H Wilson (21) 35. Scr: M Harvey 38.

BALGOWLAH: Stableford: A: D Bowyer 37. B: B Perry 37. C: M Eagan 40.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B Agg: S Sheldon (5) N Katholos (+1) 78. D Cordina (20) 41. C Noone (20) 41. A Scr: G Lee 34.

BARNWELL PARK: Men: Stroke: A: F Jimenez (8) 59 cb. B: G Evans (17) 59. C: G Pettenon (21) 66 cb. A Scr: J Lind (-1) 59. B Scr: P Katonivualiku (15) 75. C Scr: R Hellmers (23) 89.

BERMAGUI: Men: Stableford: A: N Rutherford (7) 35 cb. B: B Matters (20) 30. C: G Lingard (25) 33.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A: P Keegan (4) 40. B: R Christie (12) 44. C: M Holt (26) 42.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: A Vasovic (25) A Clifford (22) 82. Scr: J Dodds 35. A: N Hassapis (8) 41. B: J Lee (14) 39. C: S Kyriazopoulos (20) 39. Hole in one: G Longbottom (6th).

BLACKHEATH: Medley: Stableford: 9-hole: M Hillier (12) 20 cb.

BONDI: Men: Stableford: 2B Agg: G Walker (24) 38. J Admiraal (24) E McCall (14) 38 cb.

BONNIE DOON: Medley: Stroke Black: A Scr: P O’kane (0) 42. A: P O”Kane (-1) 66. B: B Hughes (12) 66 cb. C: H Skacel (21) 68 cb. Stableford White: A Scr: A Schwartz (0) 24. H Scott (19) 37. D: M Aspros (33) 20.

BONVILLE: Men: Stroke: Medal May: A: A Watson (9) 68. B: G Martin (11) 71. C: Z O’Brien (25) 73. A Scr: A Louez (0) 75. Women: H Priest (30) 84.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 9-hole: A: N Pitchford (11) 23. A Scr: S Wells 17. B: D Kaiki (13) 20. B Scr: W Patman 13. C: T Tarmo (29) 25. C Scr: N Clarke 11. 2B: R Benson (18) H Van Der Hoven (18) 27.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: R Hodge (11) 41. B: C McCorey (13) 39. C: S Kim (20) 42. 4B: N Bagot (9) C Main (25) 49.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: M Turnbull (15) A Cooper (10) 66. A: S Bevan (1) 38. B: C Hansen (8) 37. C: L Judd (19) 40. 2B: M Freeman (18) B Leafe (4) 64. A: S Mccahery (7) 38. B: B Komoroski (16) 42. C: J Lim (21) 31.

CONCORD: Mxd: Stableford White: A: G O’toole (8) 40 cb. B: S Scott (18) 38 cb. C: F Giannuzzi (26) 37. 2b: G O’toole (8) A Goldrick (20) 46. 2b Scr: N Watts S Spence 39.

COROWA: Men: Stableford: A: L Clark (12) 40. B: R Bradford (16) 38. Women: M Tobin (7) 35.

CRONULLA: Men: Hole in one: K Owen at 7th. Par: A: M Gillard (12) 3 up. B: S Amy (17) 4 up. C: E Zimmerman (25) 2 up cb.

DUNHEVED: Men: Stroke: Bowl: J Fitzgerald (10) L Fitzgerald (14) 136. President’s Trophy: C Fitzsimmons D Neill 149. Div 1: D Adhar (17) 66. Div 1 Scr: C Fitzsimmons 74. Div 2: L Hinton (36) 73. Women: Stableford: Y Song (39) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: D Ferguson (4) 34 cb. A: O Hooper (10) 40. B: D McDonnell (18) 39 cb. C: K Mcdonagh (34) 35.

EVERGLADES: Men: Stroke: A Scr: S Hoyland (2) 69. A: B Radford (9) 65 cb. B Scr: T Walsh (13) 78. B: T Belotti (16) 64 cb. C Scr: J O’Grady (19) 85. C: C New (21) 64.

FINLEY: Men: Stroke: Div 1: B O’Connell (16) 72. Div 2: D Cordell (19) 74. Women: A Harding (24) 78.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: K Booth (6) 39. B: L Holmes (18) 42. C: K Santhasoropan (33) 45. Split Six: G Stephens (14) K Booth (6) 75. A Scr: G Sinclair G Maguire 55.

GLENMORE: Medley: Stableford: 4B: Div 1: K McClung (20) M Winter (5) 49. Div 1 Scr: A Robb S Hunt 42.

HAWKS NEST: Women: Stroke: Medal May: A: D Matheson (15) 68. B: R Bernardin (35) 71. Men: Stableford: A: G Davies (8) 39 cb. B: J McDonald (21) 36. C: K McInerney (24) 39.

HOWLONG: Men: Stableford: 4B: A: M Reid S Reid 49. Medley: A: R Van Klaveran (16) 38 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: D McCarthy (8) A Adam (4) 44 cb. A: S Dunlop (4) 38 cb. A Scr: D Axford 35. B: T Pearsall (14) 38. C: F Wong (19) 34.

LANE COVE: Men: Stableford: W Heim (19) 37. 2B: S Tan (20) X Guo (19) 40 cb.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: I Barnes (7) 40. A Scr: A Brennan 35. B: J Dominish (23) 34. B Scr: B Elderton 17.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: R Bockman 34. A: S Parsons (13) 39. B: J Malin (19) 39. C: M Harris (21) 40. Women: J Cheng (29) 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Par Black: A: G Roden (8) 5 up. B: S Goodwin (17) 7 up. C: D Pudman (25) 5 up.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford: A: G Sidorow (8) 39. B: P Raudino (18) 39. C: J Degregorio (27`) 43. Women: A: L Bishop (16) 41. B: J Mason (38) 38.

NELSON BAY: Men: Stableford: Div 1: P Gibson 122. L Lawson 122. Div 2: M Barden 126. P Kent 126. Div 1: T Maher 110. S Maher 110. Div 2: G Nunan 111. M Gambrill 111. A: S Conrades (13) 37. T Hammond (14) 34. B: D Stocks (17) 39. R Mclean (17) 38. C: H Payne (26) 37. S Punshon (31) 35.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: R Fenton 40. A Scr: J McBeath 38. B: E Meredith 42. C: J Carter 41 cb. Women: S Moore 36.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: TrophY: M Teply (8) 41 cb. A: B Krygsman (10) 40 cb. B: G Tilsley (17) 40. C: B Bell (22) 41. A Scr: P Skurrie (3) 34. Women: B Lewis (18) 35. Medley: 2B: B Bell (22) P Dhingra (32) 48.

NSW: Men: Stableford: A Rachid (0) 40 cb. Scr: A Rachid 40. Stableford White: B Studdon (22) 31. Women: Stableford: S Goldschmidt (34) 29.

RANDWICK: Men: Stroke: Foursome C’ship: C Mcmahon A Pustetto 125. Stableford: 2B: D Lomas (12) S Mcdonald (27) 47. A: M Mcnamee (8) 39. B: B Mackey (15) 42. C: S Mcdonald (27) 41. Scr: R Fernandes 34.

RICH RIVER: Men: Stroke Medal: West: Black: A: D Carey (10) 66 cb. B: S Locke (12) 67. C: A Barker (19) 68 cb. Women: Stroke: A: M Whately (21) 66.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B: B Lawson (18) P Griffin (7) 47. A: M Davies (9) 38. B: G Cracknell (13) 39. C: V Askew (21) 36. A Scr: C Maddinson (+1) 38.

THE AUSTRALIAN: Men: Par: Trophy: R Greenwood (11) 1 down cb. A Scr: M Giles 2 up.

THE COAST: Medley: Stableford: M Sheedy (7) M Bennett (5) 59. A: L Burgess (12) 40. B: D Truong (17) 41. A Scr: P Hogg (4) 32. Women: Stroke: M Hogan (18) 76. Medal: Div 1: J Rose (21) 79 cb. Div 2: L Foley (26) 88. Div 3: E Deenick (41) 95. President’s Trophy: J Rose (23) 156.

THE LAKES: Stableford: 4B: P Phung (30) K Teo (15) 49. 4B Scr: J Ganderton C Webber 39 cb. A Linden (23) 44. PM: K Kang (13) A Young (8) 47. 4B Scr: C Haines J Ribarovski 42. S Ribarovski (8) 40. 9-hole: J Davis (25) 18. T Happell (10) 18.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: L Taylor (9) 41. B: M Harris (22) 40 cb. C: J Ossington (24) 36. 2B Multi: S Brown (15) A Harris (15) 73.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: R Watmore (4) 42. Div 2: B Morgan (17) 39. Div 3: H Garlick (23). Women: K McKenna (18) 33. Mxd: Stableford Gold: J Conrad (23) 29.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: G Whitford (11) S McKiernan (28) 77. A: W Holden (8) 38. B: S King (15) 37 cb. C: S McKiernan (28) 41. Women: C Walters (21) 31.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: P Borg (4) 40. A Scr: M Pearce (-2) 38. B: S Shearer (18) 39. B Scr: K Kim (14) 22 cb. C: D Williamson (19) 37. C Scr: J Franich (19) 18. Women: Green: J Kim (17) 36.

WALLACIA: Men: Stableford White: A: C Blakeley (1) 41. B: E Scicluna (19) 36. C: G Koteff (21) 32.

WARRINGAH: Men: Stableford White: A: J Felice (13) 39 cb. B: L Plumridge (18) 42. C: J McCann (24) 37. 2B Multi: M Sorensen (21) J McCann (24) 72.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: P Wong (15) 39.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: L Christie (20) 38. Men: Stroke: C’ship: Murray: A: T Bryan (9) 71. B: B Bonwick (12) 74 cb. Stableford: R Adkins (16) 41 cb. Lake: J Borg (28) 37 cb.