August 16, 2022

Daily Club Golf Results Saturday, 7 May 2022

Tathra Beach Country Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 7 May 2022.

ANTILL PARK: Men: Stroke: Medal May: A: J Greig (10) 71. B: K Smith (18) 68. C: K Schuhmeier (24) 66. A Scr: J Richards (0) 73. B Scr: I Phillips (14) 89 cb. C Scr: C Gibson (20) 94. Cup: J Richards (0) 73. K Shepherd (0) 74.

ASQUITH: Men: Stableford 2B Multi: Yellow: Y Kwon (13) S Lee (13) 77 cb. 4B Agg: Y Kwon (13) S Lee (13) S Cho (4) J Kim (10) 110 cb. A: J Jeong (11) 42. B: S Farr (12) 39. C: J Baker (17) 38. Scr: M Black 40.

AVONDALE: Men: Stroke: Medal May: A Scr: C McWilliams (1) 74 cb. A: Z Arain (8) 67. B: C Bangs (14) 67. C: A Selvarajah (31) 64.

BALGOWLAH: Stroke: Medal May: A: J Perry (12) 65. B: P Ross (19) 63. C: A Lang (22) 66.

BARDWELL VALLEY: Women: Stroke: Medal May: L Ritchie (19) 65. Men: A: P Lyons (12) 59. B: G Scheetz (18) 58. C: L Mcgrigor (20) 62. A: P Lyons (12) 59. A Scr: N Katholos 62. B: P Stafford (13) 58. B Scr: G Scheetz 76. C: L Mcgrigor (20) 62. C Scr: D Cordina 83.

BARHAM: Men: Stableford: Div 1: P Robinson (+1) 38. Div 2: G Layton (16) 37. Women: Div 1 Scr: J Bibby (29) 34.

BAYVIEW: Men: Stroke: Medal May: A: N Mills (10) 66. B: A Van Gogh (19) 66. C: J Bicknell (25) 70. Scr: A Scr: S Green 74. B Scr: D Gallagher 83. C Scr: K Jones 94. Women: Medal May: Div 1: S Poate (15) 73. Div 2: A O’Brien (34) 73.

BEXLEY: Medley: Stableford: Team Multi: S Russo (17) N Pizanias (17) H Pizanias (15) N Pepe (33) 108 cb. Men: A: P Wu (6) 37. B: L Delahoy (13) 35. C: M Koutouridis (29) 43. A Scr: W Matthews 31.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: K Pidgeon (14) 31.

BONDI: Men: Par: 2B: O Pedersen (9) 2 up. O Pedersen (9) L Furlong (4) 2 up.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: A Trueman-Farrell (0) 30. A: M Farrow (8) 35 cb. B: G Ujvary (14) 38 cb. C: J Mueller (23) 35 cb.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B: T Schoeffel J Tennant 46. R Hope R Williams 44 cb. T Backhouse T White 44 cb.

BOWRAL: Men: Stroke: Medal Apr: A: M Cleary (10) 70. B: D Weekes (14) 71 cb. C: E O’Sullivan (23) 77 cb.

BRIGHTON LAKES: Stroke MM: Black: A: R Frankham (7) 64. A Scr: D Burge 73. B: J Frasca (15) 63. B Scr: B Stinson 78. C: D Hawkins (20) 67. C Scr: D Odewahn 89.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal May: A: L Hogan (18) 77. A Scr: L Hogan 95. B: J Page (25) 80. B Scr: J Page 105. C: A Toto (37) 82. C Scr: A Wilson 116. Men: Stroke Black: A: S Bate (12) 69. B: C Bedford (19) 71. C: C Meehan (28) 68. A Scr: D Cummins 71. B Scr: P Holdsworth 87. C Scr: W Campbell 93.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Medal May: Black: A: P Brodala (11) 68. B: P Paddy (17) 70. Stroke: C: A Smith (35) 65. Stroke Black: A Scr: T Norris 72. B Scr: A Oh 87. C Scr: M Cochrane 95.

CARNARVON: Men: Stroke: 2B Stroke: K Baker (18) D Gargaro (18) 63. 2B Scr: J Kang B Donnellan 75. A: G Mclennan (12) 72. A Scr: D Lee 79. B: J Cominos (19) 71. B Scr: P Hassarati 86. C: A Fuller (20) 72. C Scr: R Fisicaro 94.

CASTLE HILL: Men: Stroke: Medal: A: R Hunter (11) 72. B: M Boon (16) 71. C: L Khoo (23) 70. Stroke Veteran Men: Black: B Mclean (18) 73. Medal May: A: T Wheeler (3) 69 cb. B: G Woods (18) 74. C: T Carney (27) 73. A Scr: M Thomson (+2) 70. B Scr: P Camilleri (13) 90. C Scr: A Colman (21) 98. Veteran Men: G Woods (18) 74. Stableford: T Poole (28) 30.

COBRAM BAROOGA: Men: Par: A: B Edwards (11) 1 up cb. B: A Teagle (18) 4 up. C: G Hocking (37) 3 up. Women: A: D Ryan (20) 2 down cb.

CONCORD: Medley: Stroke: A: A Pai (13) 68. A Scr: N Watts 77. B: S Goh (16) 69. B Scr: S Goh 85. C: R Vallelonga (24) 65. C Scr: R Vallelonga 89.

COROWA: Women: Stroke: Medal: Medal: H Briggs (13) 70. Men: A Scr: T Vonarx (0) 74. A: B Baring (6) 70. B Scr: R Webster (14) 83. B: R Webster (14) 69. C Scr: M Goodall (24) 90. C: M Goodall (24) 66.

CROMER: Medley: Stableford: A: D Peters (12) 40. B: K Johnson (15) 40 cb. C: S Benson (21) 38 cb. Scr: B Gill (-3) 40. 2B: D Peters (12) G Collyer (5) 47.

CRONULLA: Medley: Stableford Black: A: G Todd (13) 42. B: W Maver (15) 42. C: D Browne (33) 45 cb.

EASTLAKE: Men: Stroke Black: A: C Williams (9) 71. B: D Shoults (20) 69. C: J Kyriazis (24) 68. A Scr: D Crawford (3) 77. B Scr: L Olsson (17) 87. C Scr: J Hantes (24) 95.

ELANORA: Men: Stroke Medal May: Black: A Scr: N Mundy (2) 74. A: B Rees (15) 69. B: M Booker (19) 70. Stroke: C: S Daymond (27) 69.

EVERGLADES: Men: Stroke: A Scr: L Young (5) 69. A: L Young (5) 64. B Scr: C McKenzie (16) 82. B: C McKenzie (16) 66. C Scr: M Lewin (20) 88. C: M Lewin (20) 68.

FINLEY: Women: Stroke: J Delmenico (24) 74. Brooch: J Delmenico (24) 74. Men: Div 1: S Corcoran (16) 72. Div 2: R Healey (26) 73 cb. Medal May: A Scr: C McNamara 82. A: S Corcoran (16) 72.

FOX HILLS: Men: Stroke: Medal: A: R Pratap (9) 63. A Scr: Z George 74. B: G Watts (18) 66. B Scr: M Lane 81. C: R Beadle (27) 63. C Scr: D Douwes 87.

GLENMORE: Medley: Stroke: Medal May: A: J Findlayson (11) 70. B: M Richardson (18) 69. C: D Willmington (25) 69.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: J Fyfe-Smith (3) 37. B: S Woodley (20) 33 cb. A Scr: D Bosley (0) 36.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal May: C Hobbs (14) 77.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: D Matheson (15) 38. B: C Maher (28) 35. Men: Stroke: A: D Coxall (9) 69. B: L Muir (17) 72. Men: C: E Fletcher (28) 68.

HOWLONG: Men: Stroke: A: C Orr (13) 68. B: C Isaac (15) 69. C: S McCulloch (23) 64. Women: D Tyrell-Miller (17) 71.

KAREELA: Men: Stableford: A: P McIlwraith (8) 38 cb. A Scr: C Holland (4) 27 cb. B: B Sparre (19) 39. B Scr: F Graham (13) 22 cb. C: L Angove (27) 34. C Scr: J O’Brien (21) 16.

KOGARAH: Men: Stroke: Medal May: A: D Axford (4) 65. A Scr: D Gallagher 71. B: T Stanford (17) 66. C: G Course (19) 68 cb. Matchplay: J Vouris (18) P Swan (13) bt A Longman (10) C O’Neill (16) 19th.

LANE COVE: Men: Stableford: K McGarry (20) 34. 2B Agg: K McGarry (20) A Hall (18) 56. Hole in one: A Reid at 4th.

LEONAY: Mxd: Stroke: Medal: A Scr: A Brennan 73. A: P Mcfarlane (11) 64. B Scr: S Hardy 80. B: S Hardy (16) 64. C Scr: P Blazek 85. C: P Blazek (18) 67. D Scr: P Key 90. D: P Key (23) 67.

LIVERPOOL: Men: Stableford: P Ashton (9) 40. G Zoabi (14) 43. J Mittiga (26) 36. 2B: E Alberici (14) G Zoabi (14) 53. 2B Scr: B Davi D Shepherd 45.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: C Wu 36. A: S Mulvena (12) 41. B: B Ferguson (14) 39. C: J Sloman (28) 40. Women: A Starc (5) 35. Mxd: 4B: S Mulvena (12) 48. C Roberge (16) 48. Men: Hole in one: H Maynes at 13th.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: P Pavlov (6) 39 cb. Scr: D Jones (3) 31.

MASSEY PARK: Women: Stableford: M Holly (9) 32. Men: 2B: M Kennedy (20) S Ashman (17) 43. Scr: S Fitzpatrick 32. Div 1: M Fletcher (12) 37. Div 2: S Ashman (17) 33.

MONA VALE: Men: Stableford: A: J Kinsey (14) 38. B: J Stewart (16) 39. C: B Glasgow (25) 30 cb. A Scr: A Hugill (+1) 35.

MONASH: Medley: Stableford: Div 1: J Mascarenhas (8) 39. Div 2: S Rosen (19) 41. Div 3: E Watt (22) 40 cb. Stableford White: N Chosid (28) 29. Stableford: 2B: Div 1: G Hooker (14) A Wood (9) 46. Div 2: M Krillich (5) G Sheehan (23) 46. Men: 2B Scr: R McClelland (5) S Patel (-1) 40.

MUIRFIELD: Medley: Stroke: A: M Patton (7) 91. A Scr: J Leggo 94. B: R Scott (19) 87. B Scr: M Yarham 103. C: P Kim (28) 86. C Scr: J Hahn 110.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: 4B: A: J McIndoe (20) M Moore (20) 44. Men: A: G Blencowe (20) J Travaglia (20) 47.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: P Metham (14) 37. B Woolfe (11) 37. B: R Harris (20) 38. C Alderson (21) 37. C: M Faragher (36) 40. L Williams (28) 40. Stroke: Gymea Lily: A: A Daubaras (12) 69. P Beatty (15) 72. B: B Pobje (18) 69. S Ferguson (17) 71. C: J Keane (26) 70. Y Suska (27) 72.

NEWCASTLE: Men: Stroke: A: M Gilson (3) 65. A Scr: D Terry 70. B: E Meredith (15) 70. C: M Colless (20) 73.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: S Larvin (11) 37. B: R Pettifer (16) 40. C: T Morris (27) 35. 2B: P Kladal (21) R Lu (32) 46. 2B Scr: M Bragg (7) D Blyth (8) 35.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: A: R Mastroianni (12) 39. A: R Mastroianni (12) 39. B: A Rahme (18) 41. Women: A: K Ren (14) 35. A: K Ren (14) 35.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford White: A: W Alder (7) 41. A Scr: B Benson (1) 34. B: I Bain (16) 38. C: P Crellin (22) 42. Women: Green: B Lewis (18) 32 cb. Medley: 2B: Black: B Spero (6) H Shin (35) 48.

NOWRA: Medley: Stableford: A: A Smith (13) 33. B: M Ganderton (Ex Services 15) 35. C: L Worboys (25) 33.

NSW: Men: Stroke: Medal May: A: J Trinder (2) 69. B: T Plunkett (19) 72. Stroke White: C: M Horton (24) R Pattinson (23) S Papadimitriou (18) 73 to playoff. Stroke: Scr: J Trinder 71. Medal Apr: A: A Harrisberg (8) 73. Stableford Gold: E Ellis (17) 29. Women: Stroke: C Tatley (23) 77.

PALM BEACH: Women: Stroke: P Nolan (33) 66. A Scr: N Kempson (18) 87. Men: Medal May: A: P Aroney (11) 64. A Scr: K Clough (3) 74. B: G Farrell (15) 61. B Scr: R Quin (15) 77. C: R Lutz (31) 67. C Scr: M Kadwell (20) 87.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: Foursome: S Coffey M Oakley 67.5.

PYMBLE: Men: Stableford: A: L Allen (3) 40. B: P Kennedy (15) 37. C: D Daymond (19) 37. Medley: 2B: C Boltman (23) 45. D Balcomb (4) 45. Women: L Dickinson (10) 32. Men: Trophy: D Hughes (23) 78. M Robertson (2) 65.

RANDWICK: Men: Stroke: Foursome C’ship: A Scr: C Mcmahon A Pustetto 63. B Scr: A Stanley R Bates 73. C Scr: G Campbell P Reid 82. Foursome: B Weatherstone (9.5) G Royston 58.5.

RICH RIVER: Men: Stableford Cup: East: Black: A: I Raglus (11) 39. B: J Azzopardi (16) 40 cb. C: B Dixon (31) 39 cb. Women: Stableford: A: D Haw (16) 35.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: C Rielly (12) 39. B: G Cassells (13) 38. C: D Hogan (21) 41. Scr: R Davies (-1) 33. 2B: Div 1: D Hogan (21) M Nixon (11) 48. Div 1 Scr: G Font (9) C Ellings (0) 36. Div 2: T Gambell (9) B Burns (33) 45. Div 2 Scr: M Moise (13) P Williams (28) 24.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: 2B: M Zekulich (15) S Zekulich (24) 45. Women: N Campbell (16) 39. Men: Stableford White: A: S Campbell (6) 38. B: D Gibson (15) 38. C: A Lowenstein (29) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: Scr: N Govers 33. A: A Hogg (7) 39. B: B O’Connell (14) 39. C: L Barker (21) 40. D: A Young (24) 33. 2B: Div 1: N Govers (3) S Clifton (11) 46. Div 2: D Maurici (21) D Palmer (22) 50. Hole in one: L Zhang at 4th.

SEFTON: Men: Stroke: Medal May: A/Medal: M Khoury (6) 64. B: J Livingstone (16) 60.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stroke: A: D Troy (11) 69. B: E Boardman (15) 71. C: P Herrick (26) 72. A Scr: G Bainbrigge (2) 75.

ST MICHAELS: Men: Stroke White: A/Medal: L Maskin (9) 70. B/Medal: M Harmer (13) 73. C: J Finnane (24) 68. Stableford: M Light (23) 36. Gold: G Russell (25) 34. Stroke Scr: White: G Anderson 75.

TALLWOODS: Women: Stroke: M Byrnes (25) 79. K Edwards (11) 81. Men: S Browne (15) 71. D Frith (12) 73 cb.

TERREY HILLS: Stableford: A: J Lee (10) 40 cb. B: J Russo (16) 38 cb. C: A Jury (23) 41. A Scr: A Jauncey 31. 2B: R Westphal (24) J Mellowes (16) 48.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: A: B Harrison (12) 69. B: E Bekiaris (18) 68. C: H Dyball (26) 70. M Giles 70.

THE COAST: Men: Stroke: A: C Smith (6) 65. B: T Doyle (18) 68. C: S Thornton (30) 67. A Scr: C Smith (6) 71. B Scr: M Kent (15) 85. C Scr: M Cummins (20) 92. Women: Medal: A: J Rose (23) 77. B: H Gregory (29) 89.

THE LAKES: Stroke: Medal May: A: J Kofod (10) 69 cb. B: K Teo (16) 69 cb. C: M Farley (26) 69. L Hammond (19) 77. Stableford: 9-hole: M Fleming (11) 19.

TOCUMWAL: Men: Stableford: Div 1: P Bolt (5) 33 cb. Div 2: D Williams (16) 36. Div 3: I McFarlane (24) 33. Women: Div 1: L French (14) 39. Div 2: F Miller (26) 34. Mxd: Stableford Gold: J Conrad (23) 34.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: O Bull (23) M Weekes (19) 50. 4B Scr: B White B Willett 40. A: B Doyle (12) 39. B: J Klus (17) 43. C: W Beverley (19) 40 cb. Women: C Walters (22) 37.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Black: A: P Im (11) 39. A Scr: M Pearce (-2) 36. B: J Sweeten (17) 41. B Scr: M Galdes (18) 22 cb. C: D Berry (21) 36. C Scr: D Williamson (19) 17 cb. Women: Green: S Yoo (19) 36.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: D Inglis (7) R McCarthy (14) 45. A Scr: J Edward (3) A Treacey (+2) 38. Men: A: R Edney (11) 39. A Scr: A Treacey (+2) 34. B: A Hill (16) 38. B Scr: A Hill (16) 24. C: C Cardwell (20) 40. C Scr: C Cardwell (20) 21. Women: R Chuter (29) 30.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: A Neville (9) T Validakis (26) 49. 2B Scr: C Holmes G Langton 43. A: J Donoso (11) 39. B: S Duchnicz (13) 41. C: V Gallen (21) 37.

WARRINGAH: Men: Stableford Green: A: W Raynel (9) 40. B: M Alexander (16) 38. C: C Zanella (21) 37 cb. D: M Wilson (23) 40. Trophy: M Wilson (23) 40 cb. Scr: J Toro (3) 32. 2B: M Wilson (23) C Readman (13) 45 cb.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B Agg: B Atkinson (6) 39. B Atkinson (6) B Rosser (8) 71.

WOOLLAHRA: Men: Stableford White: Div 1: P Bacci (12) 37. Div 2: M Bray (15) 31. Div 3: W Arkins (23) 36. 2B: T Kinsella (20) D Kolthek (14) 42 cb. Hole in one: K Wissler at 9th.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: J Parker (11) 40 cb. B: S Golding (17) 40. C: J Economos (24) 39. Scr: A Gosby 33. Cup: M Kemp (14) 39.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Foursome C’ship: Murray: A: D Laversa (5) J Martin (+2) 106.5. B: T Bryan (4) M O’Bryan (19) 107. Women: M Hockley (32) J Kruger (7) 106.5.