May 29, 2022

Daily Club Golf Results Saturday, 19 February 2022

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 19 February 2022.

ANTILL PARK: Women: Stableford: S Kennedy (5) 35. Men: Stableford White: A: S May (10) 41. B: S Pulbrook (14) 37 cb. C: D Williams (19) 41 cb. 2B: G Payne (17) 50 cb. G Hatton (24) 50

ASQUITH: Men: Stableford: A: C Brobbel (8) 40 cb. B: M Gallman (15) 41. C: G Dashwood (21) 41. A Scr: M Black (1) 39. 2B: B McGiffen (4) J Snell (18) 51. Team Agg: S Jenkins (14) G Dashwood (35) T Burchard (21) J O’Brien (26) 111.

AVALON: Women: Par: C Gardner (32) 2 down.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: J Bennett (13) 40 cb. B: L Foley (14) 41. C: J Ryan (25) 42.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: S Katsoulas (13) J Saad (11) 50. A Scr: P Fletcher P Lyons 37. H Darwish (15) 40. L Ritchie (19) 40. A Scr: S Kaiev 30.

BARHAM: Men: Stroke: Div 1: W Pitson (10) 71. Div 2: C Thompson (14) 72. Div 3: R McKenzie (19) 68.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: D Hanlon (13) 37. Men: A: P Bakker (7) 40. B: K Pereira (16) 40. C: J Garcia (21) 41. Hole in one: M Wilson at 9th. Stableford: Irish Team: R Aitkenhead (25) B Murray (25) C Berenger (17) J Sweeney (7) 122.

BAYVIEW: Men: Par Black: A: C Smith (8) 4 up. B: N Mills (16) 6 up. C: L Wilson (24) 9 up. Scr: A Scr: C Smith 3 down. Women: Par: Div 1: W Harrington (4) 2 up. Div 2: V Mcclelland (27) 2 up cb. Medley: 2B: L Wilson (24) A Wickett (28) 12 up.

BERMAGUI: Women: Stroke: Foursome C’ship: S Chamberlin K Collingham 190. S Wilder (29) C Rudneski (20) 156. Stableford: S Chamberlin (18) 36. Men: Par: A: N Flavell (13) 3 up. B: B Johnson (16) 9 up. C: G Cummins (22) 1 up cb.

BEVERLEY PARK: Mxd: Stableford: Div 1: S Warner (18) 42. A: S Golik (11) 41 cb. B: T Edwards (20) 41 cb. C: G Eade (24) 41. A Scr: J Ashcroft (1) 34. Div 2: J O’Connor (31) R O’Connor (22) 48.

BEXLEY: Men: Stroke: Matchplay: P Singh bt D Watt 6-4. P Aroney bt S Andreacchio 2-1. S Jones bt D Sykes 3-1. D Kalamaras bt R Martinez 2-1. Medley: Stableford: S Song (16) 34. 4B: G Dounias (32) C Kalogrias (23) M Kittos (21) S Kyriazopoulos (24) 135. Men: A: N McEwen (9) 40. B: A Green (15) 43. C: P Bambridge (22) 39. Scr: S Mitchell 37. Stroke: Matchplay: D Marriner (13) bt R Thomas (18) 5-3. S Reddy (10) bt S Hogg (11) 3-1. P Wu (7) bt K Klem (6) 2-1. C Freese (9) bt M Underhill (8) 4-3.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: K Pidgeon (14) 38.

BONDI: Men: Stableford: S Fuller (14) 42. 2B Agg: S Fuller (14) G Aldridge 81.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: N Prineas (0) 36. A: N Prineas (6) 42. B: B Lambrinos (15) 43. C: B McFadyen (19) 43.

BONVILLE: Medley: Stableford: B Daymond (8) 42. B Parker (2) 38. 2B: B Parker (2) A Berrada (15) 44 cb.

BOWRAL: Women: Par: M Horwitz (17) sq cb. Men: 2B Agg: S Kemp (12) A De Manincor (14) 7 up.

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: S Spenatti (11) 38. A Scr: I Elliot 35. B: L Ireland (13) 48. B Scr: M Williamson 27. C: D Hawkins (20) 41. C Scr: M Weller 22. Irish: D Clancy (15) L Ireland (13) S Smith (11) M Weller (21) 101.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: C Hilton (12) K Ferry (8) 45. Div 2: M Haining (23) N Haining (36) 50. Div 1 Scr: L Markovski C Ing 37. A: S Hilaney (9) 41. B: C Hilton (12) 40 cb. C: C Buanieo (19) 37. D: N Hainging (36) 40.

CAMDEN: Women: Stableford: A: M Ross (19) 34. B: K De Cean (25) 37. C: J James (32) 36. Split Six: P Dilucchio (22) B Johnston (19) 60. Men: A: W Bell (9) 43. A Scr: M Ferreira 32 cb. B: M Wright (15) 41 cb. B Scr: B Hanagan 26. C: P Cascarino (24) 41. C Scr: S Kumaran 17 cb. Split Six: P Cascarino (24) R Stomber (8) 68.

CARNARVON: Men: Stroke: Foursome: S Curtis (14.5) G Mclennan 70.5. A Scr: J Lind P Ellison 76. Stableford: 2B: S Brooks (11) M Mathews (12) 49. A: M Mathews (12) 44. B: J O’connor (14) 41. C: J Hickey (31) 45.

CASTLE HILL: Men: Stableford White: A: P Matolic (11) 41. B: D Griffiths (14) 40. C: A Toro (22) 43. A: L Song (12) 42. B: S Barbara (14) 43. C: K Clarke (21) 39 cb.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B: White: H Forsythe (14) D Temby (36) 50. A: L Frankish (11) 39. B: P McCarthy (18) 41. C: A Lobb (21) 43. Women: Stableford: G McFarlane (30) 37 cb.

CONCORD: Men: Stableford Black: A: J Armstrong (-3) 40. B: R Browning (20) 38 cb. C: A Radford (29) 40. 2B: D Fletcher (29) R Browning (20) 49 cb. 2B Scr: J Armstrong R Hassarati 43.

COROWA: Women: Stableford: R Black (21) 39. Men: A: H Aston (8) 38. B: R Wills (16) 42. C: G Carter (26) 44.

CROMER: Medley: Stableford: A: K Wang (11) 41. B: M Nicholson (14) 41. C: L Daly (24) 44. Scr: A Hessell (2) 36. 2B Multi: K Wang (11) P Matthews (13) 86.

CRONULLA: Medley: Stableford Irish Team: Black: A: M Francis (13) D Rehmie (16) M Brenton (6) N Peke (9) 127. Stableford: A: B Small (11) 41. B: J Myers (14) 38. C: R Sundercombe (24) 42.

CUMBERLAND: Men: Stroke: A: M Wright (8) -6. B: D Bowen (15) -7. C: H Park (21) -11.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Multi: Div 1: J Fitzgerald (10) L Raams (18) 74. Div 2: D Rowsell (29) D Fuller (20) 75. 2B: Div 1 Scr: D Williams C Williams 37. Men: Div 1: S Mclean (12) 44. Div 2: M Silleri (23) 40.

ELANORA: Men: Stroke C’ship qlfrs: Black: A: M Allchurch (8) 67. B: W Geddes (15) 69. C: L Adler (19) 70 cb. Stroke: D: J Fox (31) 65.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: J Bowron (9) 43. B: G Ryan (18) 46. C: G Godfrey (20) 40. D: D Jenkins (25) 38. 2B: G Ryan (18) J Quinn (16) 52.

FINLEY: Men: Stroke: Medal Feb: Div 1 Scr: D John (5) 80. Div 1: B Wilson (16) 68. Div 2: P Cu (22) 75. Medley: S Pyle (14) 90. Men: D Scr: D John (5) 80. Div 1: B Wilson (16) 68. Women: S Pyle (14) 90. S Pyle (14) 76. Men: Div 1 Scr: D John (5) 80. Div 1: B Wilson (16) 68. Div 2: P Cu (22) 75. Women: S Pyle (14) 90. S Pyle (14) 76.

FOX HILLS: Men: Stableford: B: V Sikwila (14) 41 cb. A: P Robertson (6) 47. B: A Borg (16) 38. C: T Kim (36) 39. 2B: D Donovan (25) A Nichols (17) 47. A Scr: M Davies J Mitchell 36.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B: D Sookee (19) T Markovski (11) 47. A: A Johnston (6) 35 cb. B: J Fuentes (14) 42. C: P Paoli (27) 34.

GIBRALTAR: Medley: Stableford: 2B: Div 1: S Godbolt (16) P Wilson (23) 46 cb. Div 1: W Godbolt (16) 39.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: S Zingle (1) 38. Div 2: M Lowe (16) 37. Div 1 Scr: S Hunr 32.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A: R Cheal (12) 42. B: K Potter (15) 41 cb. C: J Rogers (19) 39 cb. A Scr: C Matterson (7) 31 cb.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Feb: A: G Moroney (17) 68. B: K Stamatellis (28) 73. Men: Stableford White: W Green (41) 46. M Frawley (19) 45. J Cao (6) 43 cb. K Fitzsimmons (15) 43. D Falk (-5) 41.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: S Kovacs (21) 37 cb. B: D Clemens (31) 42. Men: A: D Allen (14) 39. B: G Foster (16) 38. C: C Lock (29) 42.

HOWLONG: Men: Stableford 9-hole: White: A: M Hynes (28) 22 cb. Women: Stableford: A: J Marshall (25) 19 cb. A: W Day (15) 37. B Outen (17) 36. A Arnot (18) 35. Men: A: W Hannan (11) 42. C Isaac (12) 39. I Charles (3) 38. B: S Martin (16) 37. B Pearce (17) 35. C Talbot (19) 35. C: P Connelly (21) 36. G Williams (22) 35. J Addicott. A Scr: Z Grubisa.

JAMBEROO: Men: Stroke White: R Chilby (15) 61. Women: R Gregson (29) 71.

KAREELA: Men: Stableford: A: T Moran (12) 40. A Scr: C Holland (5) 31. B: M Moore (15) 39. B Scr: G Payn (14) 25 cb. C: H Glazier (35) 39. C Scr: L James (20) 17 cb.

KILLARA: Men: Stableford White: A: B McNamara (2) 42. B: T Tobin (17) 39. C: L Stuart (31) 47. Women: Green: B Robertson (11) 36.

KOGARAH: Medley: Par 2B: White: R Nagle (23) 9 up. P Ashton (19) cb. A Scr: G Harnwell M Musgrave 5 up.

LAKESIDE: Women: Stableford: 2B: C Jones (22) L Strano (24) 64. Div 1: T Wood (8) 35. Div 2: M Gear (24) 32. Men: 2B Agg: B Challis (8) R Warby (11) 68. 2B Scr: L Symons (4) C Neville (3) 57. A: C Neville (3) 38. B: D Allen (11) 37. C: B Godfrey (21) 36.

LANE COVE: Mxd: Stableford: 2B Agg: W Cheung (27) F Hurford (36) 74. B Seaman (23) 39.

LEONAY: Mxd: Stroke: Cup: A Scr: Z Lange 70. A: A Mcardle (17) 63.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: M Choi (11) 41. B: P Ashton (14) 40. C: L Woh (22) 41. 2B: G Fox (22) M Waud (17) 51. 2B Scr: J Nguyen D Lao 42.

LONG REEF: Men: Stableford: A Scr: J Knox 36. A: M Starc (9) 42. B: B Knight (16) 40. C: H Maynes (22) 44. Women: J Hagan (20) 36. Mxd: 2B Agg: A Varasdi (11) 79. H Maynes (22) 79.

LYNWOOD: Stableford: Div 1: C Burgon (0) 39. Div 2: G Yeates (16) 39. Div 3: K Thurgood (28) 44. Div 1 Scr: T Farrar 36. Div 2 Scr: W Maike 22. Div 3 Scr: M Maricic 22. J Smith (10) 33. D Northwood (18) 37. A: T Doonan 50. P Doshi-Dowsett 50. A Scr: C Burgon 42. G Sheppard 42.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stableford Gentsome: Yellow: L James (3) 40. S White (16) 38. L Faamanatu (22) 43.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: D Brooker (2) 42. B: C Hagipantelis (14) 37. C: B Howard (28) 43.

MANGROVE MOUNTAIN: Par: 2B: M Bowman (17) L Vanderkley (15) 9 up. M Bowman (17) 6 up.

MANLY: Men: Stableford: A: C Wright (13) 41. B: R Batstone (14) 40. C: N Roberts (22) 42.

MARRICKVILLE: Medley: Stableford: 4B: D Slater (15) J Lee (17) 47. 4B Scr: T Shaw (0) D Cremin (+1) 39. M Solomon (14) 41. Scr: D Jones (2) 34.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: A Brownlee (20) 42. Div 2: B Ashton (25) 38. Men: Div 1: I White (8) 41. Div 2: D Curran (17) 37. Div 3: K Darke (23) 39. Scr: C Smith 36. 2B: J Benson (15) M Holloway (28) 49.

MONA VALE: Men: Stableford: A: P Jones (5) 39 cb. B: G Chalmers (16) 40. C: D Zworestine (28) 44. A Scr: A Radford 37.

MONASH: Men: Stableford: A: A Mitchell (11) 42 cb. B: S Mott (13) 42. C: M Karpin (29) 38. Mxd: 2B: Div 1: S Mott (20) B McNamara (13) 48. Div 2: M Pinkus (23) R Knight (15) 46. Stableford White: C Pui (24) 34. Stableford: 2B Scr: J Bennett (10) J Cusworth (1) 40.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Multi: C Butt (13) C Butt (26) 89. A: S Evans (10) 43. B: P Lautre (15) 45. C: J Kim (23) 43 cb.

MURRAY DOWNS: Women: Stableford: A: J Tucker (24) 40. B: A Webb (26) 36. Men: Stableford Black: A: A Peterson (11) 42. B: B Hinton (13) 39. C: J Downing (21) 39.

NELSON BAY: Women: Stableford: Brushbox: Div 1: L Drake (20) 36. R Rocher (19) 29. J McClymont (22) 27 cb. Men: A: R Fitzgerald (6) 41. A Drake (15) 38 cb. B: M Day (16) 37. G Shorter (17) 36 cb. C: M Fisher (33) 39. P Sinclair (26) 36. A: G Luke (11) 41. C MacKenzie (8) 40. B: D Herbert (21) 39 cb. R Palmer (18) 39 cb. C: S Ryan (26) 38. W Reisch (30) 35 cb.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: T Allen (12) 40. A Scr: B Hillard 36. B: T Freeman (20) 40. C: B Spackman (23) 38 cb.

NORTH RYDE: Men: Stableford: A: P Lewis (10) 42. B: A Choi (18) 43. C: N Douglas (22) 43. 2B: G West (20) D Parsons (36) 50.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: P Stephens (9) 42. B: P Lewis (15) 38. C: B Batchelor (29) 36. A Scr: D Lewis (1) 35. Women: L Brenock (15) 39. Medley: Stableford Black: T Lewis (19) 39 cb. Stableford: 2B: L Mills S Mills 48.

NOWRA: Medley: Stableford: Div 1: S Westaway (12) 43. Div 2: S Berry (16) 44. Div 3: R Reynolds (21) 38 cb.

NSW: Men: Stableford: G Clifford (21) 45. Scr: S Costa 38. Stableford White: S Whelan (20) 37 cb. Gold: K Nossiter (23) 34. Women: Stableford: N Dress (17) 34.

OATLANDS: Men: Stableford: Captain’s Trophy: C Skelton (16) 41 cb. Medley: A: J Jones (6) 41. B: C Skelton (16) 41. C: R Hekeik (23) 39. D: P Adams (29) 39. A Scr: N Wareham 38 cb.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B Agg: D Van Ooi (31) J Paul (25) 71. Men: D Connelly (20) 77. T De Vault (7) D Connelly (20) 47.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: A: G Bourke (6) 39. A Scr: D Pondekas 37. B: J Keenan (18) 39. C: T Brennan (26) 43.

PYMBLE: Men: Stableford: A: B Johnson (8) 41 cb. B: P O’donnell (7) 39. C: D Hughes (21) 43. Women: S Kimberley (19) 36 cb. Mxd: 2B: M Figg (20) D Hughes (21) 47 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: J Ballenden (16) I Jones (17) 49. A: G Hutchings (10) 40. B: I Jones (17) 42. C: Z King (22) 37. Scr: S Taylor 31.

RICH RIVER: Men: Par West: Black: B Harland (22) 11 up. G Crossman 11 up. Women: Par: J Kelly 5 up. D Stewart 5 up.

RICHMOND: Men: Stroke C’ship: Black: A: T McMillen (2) 66. B: B Coutts (15) 64. C: A O’Conner (27) 64.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: T Clifford (29) 39. Women: Stableford: S Quan (45) 38. Men: Stableford White: A: G Cooper (11) 39. B: D Tester (14) 40. C: K Longland (22) 38. Medley: Stableford: 2B: L Quilter (22) M Kaldor (15) 48.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stroke: A: S Park (2) 66. A Scr: H Kim 74. B: W Rowland (15) 65. B Scr: M Dolan 83. C: D Maurici (23) 65. C Scr: B Bae 91. D: G Green (35) 68. D Scr: M Tonkin 98. Stableford: S Clifton (11) 38.

SEFTON: Men: Stroke: P Bacon (10) 57.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: A Biles (12) 40. B: J Allum (13) 45. C: R Sharrat (26) 42. Women: C Garner (23) 35 cb. Men: 2B: R Sharratt D Sheridan 50. Medley: M Mabey D Mabey 48.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: B Ginsberg (9) 43. B: P Seidel (13) 42. C: M Knespal (19) 39 cb. Scr: S Morrison 36. Gold: T Brandtman (21) 40 cb. Women: Stableford: M O’Loughlin (17 Concord GC) 32. Men: Stableford 2B: White: J Byrnes (20) P Seidel (13) 50. Stableford: 2B Scr: M Nicholas A Micallef 38 cb. Stableford 2B: Gold: D Parr (26) T Yarrow (13) 48.

STONECUTTERS RIDGE: Women: Stableford: Div 1: A Maikap (8) 36. Men: Stroke: Cup: J Martin (25) 62. J Taylor (17) 64. J Su (12) 66. B Scr: P Calderara 82. C Scr: R Simmons 87 cb.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: C Fallon (35) G Becus (10) 48. 2B Scr: J Fanning J Floridia 39. Div 1: T Wilson (11) 40. Div 2: P Sortwell (17) 42. P Pearce (22) 41.

TALLWOODS: Men: Par: F Boskovic (11) sq. M Gaffey (29) 1 down. Women: R Murray (18) 1 down. J Bennett (14) 2 down.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Trophy: T Cooper (18) 67. A: R Maddison (12) 68. B: T Cooper (18) 67. C: I Singh (25) 68. A Scr: D Gillard 73 cb.

THE COAST: Men: Stableford White: A: S Henriques (12) 41. B: P Dillon (13) 41. C: M Robinson (22) 39. A Scr: A Ogane (2) 33. Women: Stableford: H Gregory (32) 44.

THE LAKES: Stroke: O Heys (8) 68 cb. Scr: J Cripps 68. Stableford: 9-hole: K Lasky (13) 15.

THE RIDGE: Stableford: A: A Gordon (5) 40. B: D Kavanagh (19) 42. C: G Karagiannis (28) 43. 9-hole: L Holt (49) 21.

TOCUMWAL: Mxd: Stableford Gold: D Dungan (15) 32. Women: Stableford: Div 1: D Huy (20) 37. Div 2: S Bull (25) 40. Men: Div 1: G Thomas (3) 38. Div 2: S Molnar (17) 37 cb. Div 3: E Brown (22) 35.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: C Wayland (7) D Russell (26) 49. 4B Scr: B Willett N Miller 38. A: R Nield (9) 42. B: P Wade (15) 40. C: D Russell (26) 41. Women: K McKinnon (11) 35.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford: 2B: D Chen (16) P Ng (18) 47. 2B Scr: J Glasheen J Glasheen 39. Men: Stableford Black: A: G Johnston (9) 41 cb. A Scr: M DeVries 35. B: P Murphy (16) 39. B Scr: K Kim 23. C: D Yoon (22) 39 cb. C Scr: A Bell 20 cb. Women: Green: S Yoo (19) 36.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B Agg: B Morris (10) A Cooper (9) 79. A Scr: B Morris A Cooper 61. Men: A: J Martin (10) 41. A Scr: A Cooper 33. B: Y Park (18) 44. B Scr: Y Park 26. C: L Moore (26) 41. C Scr: J Thomson 18. Women: H Garvey (15) 41.

WALLACIA: Men: Par 2B: White: K Walker (3) J Austin (17) 10 up cb. 2B Scr: J Pagett S Lear 2 up cb. A: G Langton (6) 2 up. B: J Austin (17) 7 up. C: T Zammit (22) sq cb.

WARRINGAH: Men: Stableford: A: S Kim (11) 39. B: M Alexander (17) 38 cb. C: Z Toole (20(Cromer)) 41. D: A Clark (24) 37. Scr: S Springall (1) 32. Medley: Irish Team: S Springall (1) F Foord (28) J Soiland (27) J Phillis (6) 89.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: S Smith (20) 38.

WOOLLAHRA: Men: Stableford: Div 1: A Edwards (14) 38 cb. Div 2: D Piatta (18) 40. Div 3: J Blondin (22) 37 cb. Cock o’ Walk: L Cohen (23) 76. T Crowe (15) 74.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: Trophy: L Manahan (17) 42. A: R Bowden (9) 40 cb. C: P Avery (20) 36. Scr: D De Traubenberg 34.

WYONG: Men: Stableford: A: S Rex (10) 41 cb. B: T Ryan (17) 39 cb. C: S Darrah (29) 41. A Scr: C Coorie 35.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: J Korb (12) 39. B: A Kealy (18) 38. Lake: A: C Boers (11) 44. B: S O’Sullivan (16) 40. Women: Murray: A: J Kirchen (15) 39. B: C Edwards (29) 36 cb. C: L Thomson (36) 36.

SHARE