August 18, 2022

Daily Club Golf Results Saturday, 15 January 2022

Penrith Golf Course

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 15 January 2022.

ANTILL PARK: Men: Stroke: Medal Jan: A: T Chell (11) 67. B: B Feeney (16) 69 cb. C: A Berry (21) 63. A Scr: P Hanley (6) 74 cb. B Scr: R Anning (13) 84 cb. C Scr: C Gibson (20) 88. Jnr: T Chell (11) 67. Women: J Higgins (17) 74.

ASQUITH: Men: Stableford: A: C Bourke (10) 41. B: J Rodriguez (16) 38. C: J Caswell (31) 42. 2B: R King (24) G Kirkby (15) 48. 4B Agg: M Zuk (23) S White (16) J Cassidy (27) E Horner (16) 106 cb. Scr: T Felton (0) 35.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford White: A: S Brown (6) 39. B: J Brown (19) 37. C: P Hatton (26) 37.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: 2B: K White (10) B Meyn (5) 47. A Scr: N Katholos S Sheldon 43. S Tannock (26) 38. B O’donnell (26) 41. A Scr: L Sanchez 35. Div 1: W Hijazi (14) 39. Div 2: S Ralph (13) 39. Div 3: S Madigan (10) 40.

BARHAM: Stableford: K Bartels (12) 37. A: G May (9) 40. B: C Thompson (14) 38. C: M Cook (24) 37.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: G Bannon (34) 45. Men: A: D Van Den Boogaard (11) 41. B: G Crosland (15) 41 cb. C: O Wittet (22) 43. Irish Team: S Robertson (14) 94. N Renneberg (18) 94. P Heaphy (8) 94. T Thomas (10) 94.

BAYVIEW: Men: Stableford Black: A: S Cole (10) 38. B: L Nasko (19) 44. C: A Stevens (31) 44. Scr: A Scr: P Clarke 31. Women: Stableford: Div 1: H Rickard (16) 37 cb. Div 2: B Arnott (25) 36. Stableford Gold: G Holmes (32) 22. Medley: Stableford: 2B Agg: L Nasko (19) J Coleman (32) 81.

BERMAGUI: Women: Stableford: L Ponsford (19) 36. P Groenewald (38) 34. Men: A: D Quinto (12) 39. B: P Maher (19) 41. C: M Glen (36) 36.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: K Ma (26) 39. A: G Pincham (10) 38. B: G Harris (19) 38. C: J Balasas (35) 38. A Scr: J Beatson (1) 33. Div 2: K Rae (3) I Sneddon (9) 71 cb.

BEXLEY: Men: Stroke: Ambrose: A Scr: J Dodds G Davis 55. B Scr: S Mitchell 58. C Scr: M Hill D Marriner 62. D Scr: T Cooke A Marvello 68. A: N Narendra (19) E Narayan (8) 55.25.

BLACKHEATH: Men: Stroke: Foursome: S Rabone (14) D Gawthorpe 64. A Scr: B Bones C Baker 78. Medley: Stableford: C Macartney (7) 39. Women: Stroke: Foursome: M Griffiths C Fitzgerald 76.5.

BONDI: Men: Stableford: A O’Farrell (10) 39.

BONVILLE: Medley: Stableford: Team: C Johnston (14) S Johnston (6) C Parkes (28) B Parker (2) 95.

BOWRAL: Women: Stableford: J Ogg (23) 25 cb. Men: D Burgess (11) 39 cb.

BRIGHTON LAKES: Par: A: E Smith (4) 4 up. A Scr: G Langby 2 down. B: A Turrell (15) 8 up. B Scr: J Claridge 6 down. C: G Farthing (27) 9 up. C Scr: P Wood 10 down. 2B: P Wood (22) R Benson (18) 13 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B Agg: White: Div 1: J Mediati (9) J Hewitt (4) 80. Div 2: G Seater (34) K Boggs (29) 78. Div 1 Scr: C Ing L Markovski 63. A: J Hewitt (4) 42. B: R Parkinson (10) 41. C: B Naidu (18) 39. D: G Seater (34) 42.

CAMDEN: Women: Stroke: Medal Jan: A: M Ross (20) 73. A Scr: K Hunt 84. B: J Page (26) 75. B Scr: P Dilucchio 101. C: J James (32) 82. C Scr: P Morrison 114 cb. Men: Stroke Black: A: D Hoare (4) 68 cb. A Scr: L Hudson 75. B: P Casey (16) 68. B Scr: W Harris 82. C: D Johnston (23) 69. C Scr: N Rego 91.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: Z Kadir (4) 39. B: P Aloisio (17) 40 cb. C: P Dillon (23) 38. 2B Multi: R Hawes (18) K Dillon (18) 81. 2B Scr: P Higgins C Lawson 53.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B: J Russo (10) M Yuksel (16) 49. 2B Scr: P Muscat J Russo 38. A: M Senchenko (12) 39 cb. B: E Warner (16) 41. C: J Jin (30) 39.

CASTLE HILL: Men: Stableford 2B: White: S Dyson (12) 47. D Ferris (17) 47. A: J Allen (9) 40. B: D Ferris (17) 37. C: G Mcmanus (32) 39. PM 2B: C Behrens (21) 47 cb. T Cruise (10) 47 cb. PM: A: T Cruise (10) 42. B: D Nelson (15) 41. C: P Connell (28) 37 cb. 2B Scr: M Thomson (+3) 42. D Nelson (15) 42.

CASTLECOVE: Men: Stableford White: A: R Walker (9) 41. B: N Onslow (13) 44. C: T Hall (23) 40. 2B Agg: N Onslow (13) T Hall (23) 84. Women: Stableford: A Smith (26) 33.

CHATSWOOD: Men: Stableford: A: B Hatherell (8) 38 cb. B: J Staples (13) 39. C: L Zenari (20) 38 cb.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: J Curran (20) 75 cb. B: N Boulton (31) 73 cb. Men: Stroke White: A: B Edwards (11) 67. B: R Miller (14) 69. C: G Day (22) 70 cb.

COROWA: Women: Stroke: Medal: A Scr: M Tobin (9) 97. A: W Caramarco (31) 70. Men: Medal Jan: A Scr: P Glidden (0) 72. A/Medal: W Hornsey (8) 67. B Scr: B Cuthbert (13) 84. B: B Cuthbert (13) 71. C Scr: D Agnew (20) 89. C: D Agnew (20) 69.

CROMER: Medley: Stableford: A: G Evans (12) 40 cb. B: M Fraser (21) 42. C: G Clark (29) 41. Scr: N Phelps (2) 37. Irish: B Fraser (16) P Arber (36) R Polglase (19) D Gray (22) 88.

CRONULLA: Men: Stableford 2B Agg: Black: A: W Meredith (23) D Conley (20) 84. A Scr: B Thompson (4) M Thompson (6) 58. Medley: Stableford: A: S Tindall (10) 39. B: D Conley (20) 43. C: B Morton (24) 42.

DENILIQUIN: Medley: Stableford: A: G Willoughby (5) 40. B: M Thomas (13) 41. C: G Maddison (19) 45. D: S Aitken (26) 41.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B Agg: Div 1: K Harden (17) J Sullivan (10) 75. Div 1 Scr: O Coletto D Byrne 61. Div 2: T O’neill (10) J Furey (27) 69. Men: Div 1: L Moore (10) 43. Div 2: K Harden (17) 42.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: S Robertson (-1) 39. A: S Campbell (1) 39 cb. B: J Melville (15) 42. C: M Georgiades (25) 41.

ELANORA: Mxd: Stableford: Hcp: A: K Munro (13) 40. B: L Cooper (18) 41. C: S Rice (25) 40.

EVERGLADES: Medley: Stableford 2B: Black: A: J Bowron (6) 40. A: J Bowron (6) 40. B: D Cullen (16) 38. C: B Gorter (19) 40. D: V Paratore (30) 42 cb.

FOX HILLS: Men: Stroke: A: G Sami (11) 68. A Scr: L Shahmatov 71. B: R James (14) 64. B Scr: J Swinburne 82. C: J Bagatella (20) 64. C Scr: K Ackroyd 86. Div 2: S Gavin (19) 69. Div 3: J Bagatella (20) 64.

GEORGES RIVER: Medley: Stableford: 2B: W Kelly (7) A Johnson (5) 46. A: A Johnson (5) 39 cb. B: A Neumann (16) 38. C: K Reynolds (24) 34.

GIBRALTAR: Medley: Stroke: Medal Jan: A: S Shute (10) 69. A Scr: W Knapp 70. B: C Delahunty (15) 65. B Scr: K Barry 83. C: J Goodfellow (28) 73. C Scr: T Campbell 94.

GLENMORE: Medley: Stroke: Ambrose: P Juhasz A Bowden (10.75) 62.5 cb.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A Scr: M Mclaren (5) 32 cb. A: M Churcher (4) 42. B: J Jackson (13) 42. C: D Hardaker (36) 46.

GOULBURN: Women: Stableford: G Prigg (36) 39.

HAWKS NEST: Men: Stableford: A: I Leggatt (9) 41. B: T Van Heerden (17) 43. C: R Davis (28) 37.

HOWLONG: Women: Stableford: 9-hole: A: S Wearne (39) 21. Men: Stableford Black: A: B Kerr (23) 24 cb. Stroke Medal Jan: A/Medal: T Kirkwood (9) 62. B: S Jennings (15) 67. C: T Tenison (27) 62. A Scr: A Krause (8) 74. Women: Yellow: A/Medal: C O’Keefe (15) 72.

HURSTVILLE: Women: Stableford White: V Hoare (21) 37. Men: A: A Pantano (7) 41. B: R Martin (12) 41. C: M Thomas (14) 38. Mxd: 2B: M Kumjew (5) V Hoare (21) 45 cb.

JAMBEROO: Men: Stableford White: D Hamilton (6) 40. Women: Stableford: L Finch (51) 38.

KAREELA: Men: Stableford: 2B Agg: P Gardner F Khouri 72. A: B Hurst (9) 36. A Scr: K Mudadana (+1) 36. B: L Hutcheon (13) 38. B Scr: J Shanahan (14) 21. C: T Payn (21) 39 cb. C Scr: L Smith (21) 18.

KOGARAH: Medley: Stableford Split Six: White: K Matsuo (5) P Short (20) P Mahon (22) A Rice (36) 86. A: T Corr (4) 39. A Scr: S Ali 35. B: R Jerome (18) 39. C: T Hyhan (19) 42.

LAKESIDE: Women: Stableford: D Forrest (11) 38. Men: 2B Agg: L Pitman (17) D Gascoine (11) 68. A: S Huffadine (1) 38. B: S Leicester (10) 38. C: B Kanniappen (14) 39.

LANE COVE: Mxd: Stableford: Team: B Staley (17) M Simonsent (13) 30 cb. P Siapos (21) B Staley (17) 37.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: K Connolly (16) P Appleby (22) 45. A Scr: O Brennan A Brennan 36. A: A Brennan (1) 37. B: J Markham (14) 37. C: D Carter (19) 34. D: H Renny (23) 34.

LIVERPOOL: Men: Stroke: A: S Vasiliadis (12) 67 cb. B: E Kim (18) 66. C: H Kwon (23) 62. A Scr: G Nardo (1) 72 cb. B Scr: F Cerone (15) 83 cb. C Scr: M Morrison (20) 87.

LONG REEF: Men: Hole in one: R Bockman at 13th. Stableford: A: M Savage (11) 41. B: B Jones (20) 41. C: J Dowse (23) 41. A Scr: M Pook 35. Women: K Shanks (12) 44. Men: Hole in one: M Pitt at 13th. Mxd: Stableford: 4B: G Easterby (14) 48. S Summerhayes (26) 48.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B: A: S Punj (11) 39. A Scr: M Norbis (6) 39. B: D Cauchi (13) 39. B Scr: K Samy (12) 25. C: J Park (24) 41. C Scr: M Kim (18) 23. Div 1: L Gyzen (5) 36. Div 2: F Mildren (37) 39. A McCracken (19) 51. G McCracken (9) 51.

MACARTHUR GRANGE: Men: Stroke C’ship: Black: R Zamora (12) 69. W English (14) 66. N Ashton-Hay (21) 72.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford Black: A: M Brown (11) 42. B: P Feltis (18) 42. C: M Jacobsen (21) 44. 2B: M Jacobsen (21) P Jackson (17) 51.

MANLY: Men: Par White: A: M Barnes (13) 6 up. B: R Walters (17) 4 up. C: B Tuckerman (23) 8 up. 2B: G Irons (11) D Kelly (34) 13 up.

MARRICKVILLE: Par: 2B Agg: P Stafford (9) T Shaw (1) 2 up. 2B Agg Scr: J Gudmundsson (1) A Willding (9) 7 down. I Lafoa’i (17) 3 up. Scr: C Nikolaou (1) 1 up.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: M Davies (17) 35. Div 2: K Higgins (23) 33. Men: Div 1: A Sufferini (10) 41. Div 2: K Cameron (16) 41. Div 3: H Van reyk (33) 40. 2B: H Van Reyk (33) K Cameron (16) 51. Scr: L Natale 38.

MONA VALE: Men: Par 2B: Black: A Wilikinson A Bombara 15 up. A Scr: A Radford A Hugill 7 up.

MONASH: Medley: Stroke: Medal Jan: A/Medal: J Bennett (11) 67. B: E Guz (13) 70 cb. C/Medal: A Barnhill (20) 68. A Scr: G Haynes (3) 74. Stableford White: C Pui (26) 36.

MOSS VALE: Men: Stroke: Medal Jan: A: J Aughton (7) B Dodds (1) 68 to playoff. A Scr: B Dodds 69. B: M Wortz (17) 64. B Scr: M Wortz 81. C: J Thomas (24) 75. C Scr: A Kich 97. Women: T Smith (6) 73.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: G Gunstone (19) J Gunstone (31) 79. A: R Park (8) 40. B: T Ratcliff (16) 43. C: J Gunstone (31) 41.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: G Frazer 40. B: L Barwick 39. C: P Duncan 36 cb. Women: L Minehan 37. Men: 2B: C Janetzki 48. R Matthews 48.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: A: S Chan (6) 40 cb. B: P Hayes (20) 38. C: J Prior (18) 41 cb. A Scr: J Renshaw (2) 36. Women: M Lyons (25) 40. Medley: Stableford Black: G Hughes (13) 36. Stableford: 2B Multi: T Ryan (4) J Prior (18) 81.

NOWRA: Medley: Stroke: MM: A: P Russell (6) 66. A Scr: G Bainbrigge 70. B: C Stubbs (15) 63. B Scr: C Stubbs 78. C: M Balzer (25) 68. C Scr: J Briggs 92.

NSW: Men: Stroke: K Ryan (15) 65. Stableford White: L Neumann (17) 43. Gold: O Berman (22) 34. Women: Stableford: S Goldschmidt (30) 37.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: T Bragg (9) 46. B: K Lim (16) 44. C: A Papa (21) 42. D: J Rafferty (28) 41. A Scr: R Nakaad (3) 38.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B: T Hunt (2) B Bradley 46 cb. D Hill (18) 38 cb. Women: J Watts (30) 38.

PENNANT HILLS: Men: Stroke: A: D Caletti (7) 67. B: T Golsby-Smith (15) 71. C: B Tavner (27) 66. Stableford White: P Devalia (19) 39.

PENRITH: Men: Stableford Split Six: White: J Fog (2) M Carter (23) B Collins (17) J Sharkey (19) 90. Scr: J Mccoy M Mcbride C Coulter C Lawler 77. Hcp: A: D Patterson (7) 40 cb. B: D Crowley (15) 38. C: K Jenkins (23) 40.

PYMBLE: Women: Stroke: J Mason (32) 82. Men: Medal: A: J Mcguiness (10) 67. B: B Mccully (16) 66. C: D Lamming (19) 69. A Scr: R Brown 73.

RICHMOND: Medley: Stableford Black: A: D Nichols (12) 42. B: G Wigg (17) 37. C: B Hodskinson (23) 38. 2B: Div 1: V Baldry (5) B Burrell (11) 46. Div 2: M Shearer (22) B Wangmann (28) 48.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: L Quilter (19) 36. Women: Stableford: N Campbell (16) 41. Men: Stableford White: A: P Carey (7) 39. B: A Nettleton (18) 40. C: J Jenkins (21) 38. Medley: Stableford: 2B: B Entwistle (14) P Hennessey (16) 47.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: A: A Midleton (7) 41. A Scr: H Doig 38. B: N Choi (14) 41. C: T Simshauser (21) 42. D: A Wu (33) 36. 2B: Div 1: J Oh (17) N Choi (14) 46. Div 2: P Camroux (19) R Jones (21) 47.

SEFTON: Men: Stroke: Ambrose: S Melham (5.5) J Glynn 48.5.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: 2B: J Allen (15) Z LoHman (29) 53. A: W Merchant (11) 41. B: I COCKBURN (19) 42. C: B Ryan (26) 37. A Scr: I Asbury (0) 36.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: G Shneier (4) 39. B: P Murphy (15) 40 cb. C: S Kilcran (29) 40. Scr: R Angus 31 cb. M Davis (PGA) 42. Gold: T Brandtman (22) 36. 2B: White: R Milunsky (13) A Gnesin (17) 49. 2B Scr: G Shneier D Shneier 39. 2B: Gold: D Parr (26) G Russell (24) 39.

STRATHFIELD: Men: Stroke: A: P Lee (6) 65. B: S Probets (12) 66. C: B Stacy (16) 65. D: N Sahai (23) 62.

TALLWOODS: Medley: Stableford: 4B: R Jones F Boskovic 46. G Schumertl G Alexander 46.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: H Park (9) 37 cb. A Scr: D Manassen 32. B: G Moles (14) 40. C: J Park (26) 39. Hole in one: G Kalil at 15th.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford White: D Cooper (11) 39 cb. K Brough (16) 43. P Hasko (22) 43.

THE COAST: Women: Stableford: N Heinrich (8) 38. Men: Stroke: Foursome C’ship: A: C Smith (6) N Simkins (8) 152. B: P Dillon (14) M Dillon (13) 78. C: S McDermott (20) P Connop (20) 87. Medley: Stableford: A: R Simpson (15) 39. A Scr: B Fifield (7) 31.

THE LAKES: Medley: Stableford: 9-hole: R Mitchell (38) 15 cb. Men: Stroke: A: A Marifioti (8) 69. A Scr: C Hartas 75. Medley: Stableford: A: P Kelland (16) 44. A Scr: O Zerbst 33.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: R Leader (2) 43. B: T Chung (13) 44. C: L Cass (25) 39 cb. 9-hole: J Wallis (23) 21. 2B Multi: D Randall (4) M Towell (13) 88.

TOCUMWAL: Women: Par Gold: C Ramsay (18) 7 down. Par: A: H Crilly (17) 3 up. B: H Aston (25) 2 up. Men: A: P Taylor (3) 4 up. B: P Topalovic (15) 2 up. C: B Royal (27) 2 up.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Agg: B Willett (+2) J Bennett (6) 76. 2B Agg Scr: J Bennett B Willett 72. A: P Robertson (6) 42. B: D Shortland (14) 39 cb. C: H Croswell (27) 39. Women: R Jamieson (28) 32.

WAKEHURST: Men: Stroke: A: N Kwanten (12) -3. A Scr: M Canty (7) 76. B: R Ewing (14) -5. B Scr: R Ewing (14) 81. C: Y Yoon (21) -2. C Scr: Y Yoon (21) 91. Women: H Garvey (14) 73.

WALLACIA: Men: Stroke: Medal Jan: A: D Visser (7) D Klein (9) 68 to playoff. A Scr: P Cheshire 73. B: S McBrien (16) 69. B Scr: P Merrick 84. C: N O’Neill (21) 72. C Scr: T Malicki 93. Medal of Medallists: C: T Malicki (20) 73. Women: Stableford: J Berg (11) 32.

WARRINGAH: Men: Stroke: Medal Sep: A: T Chesters (8) 69 cb. B: C Readman (14) 66. C: C Brighton (18) 70 cb. D: K Stanley (27) 66. Hole in one: J Phillis at 12th. Stroke: Scr: S Springall (2) 73 cb. Trophy: C Readman (14) 66 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Shield: J Nathan (Edgecliff Shield) (23) 126. S Zets (Edgecliff Shield) (26) 131. Div 1: P Garvan (6) 64. Div 2: I Mackinlay (21) 66 cb. Div 3: J Rooz (25) 66 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: T Golding (9) 39 cb. B: C Eckberg (15) 40 cb. C: B Keats (25) 40. Scr: J Hallinan 37.

WYONG: Men: Stableford: A: R Connell (6) 42. B: D Johns (18) 39. C: J McKenzie (23) 39. A Scr: R Connell 36. Split Six: M McRitchie (13) J Belgre (6) 42.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Lake: J Stapleton (-1) 67. Stableford: B: B Fiddes (13) 42. C: A Kealy (20) 41. Women: Murray: A: W Hennessy (17) 38 cb. B: R Sandow (32) 36 cb.