August 18, 2022

Daily Club Golf Results Saturday, 8 January 2022

Howlong Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Saturday, 8 January 2022.

ASQUITH: Men: Stroke: Medal Jan: A: R Fonti (10) 69 cb. A Scr: M Harvey 72. B: D Sharam (17) 65. B Scr: S Fraser 81. C: P Rogers (21) 69. C Scr: B Hur 91. Jnr: M Li (9) 69.

BALGOWLAH: Medley: Stroke: Medal Jan: A: C Falkland (6) 61. B: M Parsons (17) 60. C: K Heathcote (22) 62.

BARDWELL VALLEY: Women: Stroke: K Coldrey (13) 60. Men: Medal Jan: A: T Crowe (9) 58. B: P Gould (15) 59. C: R Redden (29) 61. A Scr: N Katholos 63. B Scr: D Dobber 74. C Scr: C Da silva 82.

BARNWELL PARK: Women: Stroke: Medal Jan: Div 1: E O’Connor (21) 63. Div 2: J Trowell (27) 67. Men: A: T Higgins (11) 57. B: P Rouillon (14) 54. C: D Nair (22) 61 cb.

BAYVIEW: Men: Stroke Medal Jan: Black: A: S Green (6) 68. B: J Jones (15) 66. C: N Fowler (20) 67. Scr: A Scr: S Green 74. B Scr: J Jones 81. C Scr: N Fowler 87. Women: Stroke: Medal Jan: Div 1: R Muller (17) 71. Div 2: N Cocks (28) 82. Div 3: K Aberdour (41) 95. Scr: Div 1 Scr: R Muller 88. Div 2 Scr: T Gillett 108. Div 3 Scr: K Aberdour 136. Stableford Gold: B Alfonso (21) 30.

BERMAGUI: Women: Stableford: F Hanks (32) 30. B Whiffen (27) 27. Men: Stroke Medal Jan: Black: J Taylor (5) 69. A: P Kelly (8) 67. B: J Anderson (17) 71. C: J Adam (32) 70.

BEVERLEY PARK: Mxd: Stroke: Div 1: B Sing (5) 67. A: P Higgins (5) 69 cb. B: H Halias (17) 68 cb. C: M Holt (27) 68. A Scr: M Axiak (3) 73. Div 2: J Smith (16) 80.

BEXLEY: Men: Stroke: Medal Jan: A: S Mitchell (7) 59. B: S Reddy (11) M Hill (15) 63 to playoff. C: R McDermott (20) D Graham (18) C Kalogrias (30) 63 to playoff. Scr: B Marciante 66 cb. Medal Nov: A: K Klem (7) 65.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: D Terry (22) 35 cb. 2B: C Macartney (7) S Brown (13) 46.

BONDI: Men: Par: L Furlong (5) 6 up.

BONVILLE: Men’s Stroke A Grade: T Gray (70) Nett B Grade: H Winchester (62) Nett C Grade: S Devlin (Lismore) (70) Nett C Grade Medal: B Bienfelt (74) Nett Overall R/Up: G Zacher (71) Nett Gross: A Louez (72) Gross NTP 17th C Johnston Ball Rundown to 74 Nett. Women’s Stroke DIV 1: N Titcume (70) Nett R/Up: G Bowles (72) Nett.

BRIGHTON LAKES: Stroke MM: Black: A: B Rouse (6) 65. A Scr: G Birt 74. B: S Ares (16) 66. B Scr: P Kalaizis 84. C: J Stewart (28) 67. C Scr: P Sattout 89.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: Div 1: B Murray (2) H Toresten (13) 46. Div 2: W Brooking (26) S Van Vemde (7) 47. Div 1 Scr: J Hewitt M Conrades 39. A: J Quintrell (9) 39 cb. B: P Tilley (10) 38. C: T Haining (16) 39. D: W Brooking (26) 44.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: L Newcombe (22) 31 cb. Men: A: J Van Der Weegen (11) 43. A Scr: M Bell 39. B: A Saville (19) 43. B Scr: R Thompson 24. 2B: J Van Der Weegen (11) P Bush (20) 50. 2B Scr: M Greene J Harvey 44.

CAMPBELLTOWN: Men: Stroke Medal Jan: Black: A: T Slack (8) 69. B: G Winnall (13) 69. Stroke: C: W Bestwick (27) 66. Stroke Black: A Scr: C Matthews 74. B Scr: N Viskovitch 88. C Scr: D King 93.

CARNARVON: Men: Stroke: A: J Kim (9) 69 cb. A Scr: P Ellsion 76. B: J Nam (15) 68 cb. B Scr: H Park 82. C: H Kim (26) 66. C Scr: I Roh 88.

CASTLE HILL: Men: Stroke Medal: Black: A: J Reynolds (5) 69. B: K McWhirter (13) 68. C: G Bailey (22) 69. A Scr: J Reynolds (5) 74. B Scr: K Mcwhirter (13) 81. C Scr: G Bailey (22) 91 cb. Veteran: C Muxworthy (31) 72. Men: PM: A: D Ford (9) 68. A Scr: M Carmichael (+3) 70. B: T Cruise (13) 70. B Scr: T Cruise (13) 83. C: B Emanuel (25) 72. C Scr: T IP (20) 93. Veteran Men: D Ford (9) 68.

CASTLECOVE: Women: Stroke: Medal Jan: J Cole (27) 70. Men: A: G Hartley (10) P Thomas (8) 60. B: B Trestrail (13) R Gapaillard (18) 62. C: R Lee (19) 63. A Scr: C Leadle (5) 67.

CHATSWOOD: Men: Stableford: A: U Ohman (8) 37 cb. B: M Braithwaite (17) 36 cb. C: A Kumar (24) 38.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: A: C Huggins (26) 41. Men: Stableford White: A: A Lowndes (7) 37. B: B Edwards (13) 39. C: S Burns (15) 41. D: D Miller (29) 37 cb.

CONCORD: Men: Stableford White: A: R Parry (6) 40. B: J Hespe (13) 41. C: P Malouf (23) 41. 2B Agg: R Matusko (14) T Wright (7) 78. 2B Scr: J Arsmtrong M Thomas 45.

COROWA: Women: Stableford: C Dean-Graham (28) 39. Men: A: T Weise (5) 40. B: R Monte (16) 38. C: A Arthur (25) 38.

CRONULLA: Men: Stroke Medal Jan: Black: A: S Truby (11) 64 cb. A Scr: C Tennant (3) 68. B: K Owen (15) 63. B Scr: K Owen (15) 78. C: W Coman (31) 66. C Scr: G Hogbin (21) 88.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: A Kambouris S Kambouris 47 cb. 2B Scr: P Hilton J Kiddle 39. Div 1: M Hay (5) 40. Div 2: S Wight (17) 41. Div 3: J Jeffree (22) 37. D Scr: T Hill 33. Hole in one: F Stevenson at 11th.

DUNHEVED: Men: Stroke: A: C Harris (10) 66. A Scr: C Fitzsimmons 68. B: C Ross (13) 67. C: C Whyms (23) 65. D: M Craigie (27) 67.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: S Robertson (+1) 39. A: M Zee (4) 42. B: J Critchley (15) 44. C: D Burke (22) 43.

ELANORA: Men: Stableford: Hcp: A: F Geddes (9) 41. B: A Herring (19) 39. C: G Magerey (24) 37. A: F Geddes (9) 41. B: A Herring (19) 39. C: G Magerey (24) 37.

EVERGLADES: Men: Stroke: Medal Jan: A: P Davies (10) 64 cb. B: T Shelton (15) 64. C: I Armstrong (23) 64. A Scr: G Turner (7) 73. B Scr: G Tearall (13) 79. C Scr: I Armstrong (23) 87.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Jan: Black: A: B Milton (8 Antill Pk) 67. A Scr: N Jadhav 72. B: S Roscarel (15) 63. B Scr: K Bridgement 79. C: D Somerfield (24) 69. C Scr: J Rudd 98. Women: Stroke: A Gollan (24) 81. Medley: Stableford: J McCanna (45) 35.

GLENMORE: Medley: Stroke: Medal Jan: A: M Talley (5) 69. B: G McSullea (17) 72. C: N Hunt (21) 76.

GORDON: Men: Stroke: Medal Jan: A: K Brinkworth (9) 67. B: W Robertson (15) 63. C: S Makin (22) 65.

GOSFORD: Men: Stableford Black: A Scr: M Connors (7) 34. A: M Connors (7) 41. B: D Molloy (18) 41 cb. C: G Lindhal (25) 42 cb.

HAWKS NEST: Men: Stroke: Medal Jan: A: R Dickson (14) 70 cb. B: D Mitchell (20) 68. C: D Poole (24) 67.

HOWLONG: Women: Stableford: A: G Hoskin (7) 35. Men: A: T Schroeter (12) 41. B: A Neilson (17) 38.

JAMBEROO: Men: Stroke: Medal Jan: A: M Tedeschi (15) 64. B: B Fielding (21) 66. C: J Spears (37) 63. Women: K Dorahy (11) 74.

KAREELA: Men: Stroke: Medal Jan: A: T Mayne (7) 61. A Scr: C Holland (5) 68 cb. B: L Hutcheon (14) 63. B Scr: M Parker (13) 79. C: B Harrison (22) 64 cb. C Scr: D Wood (20) 84.

KOGARAH: Medley: Stroke: Medal Jan: A: T Vu (11) 62. A Scr: M Musgrave 70 cb. B: B Davis (15) 65 cb. C: D Auciello (20) 64.

LAKESIDE: Men: Stroke: A: D Kilgour (4) 73 cb. A Scr: L Arthur (+3) 71. B: S Newport (12) 71. B Scr: B Rees (12) 85 cb. C: S Breen (15) 68 cb. C Scr: G Liddle (15) 93 cb.

LANE COVE: Men: Stroke: A: D Duncan (12) 60. A Scr: P Doherty 69. B: A Moss (15) 63. B Scr: A Moss 78. C: D Martin (21) 61. C Scr: D Martin 82.

LEONAY: Mxd: Stroke Medal: White: A Scr: A Brennan 73. A: B Evans (12) 65. B Scr: C Phillips 81. B: C Phillips (13) 68. C Scr: D Carter 86. C: B Rodziewicz (21) 66. D Scr: G Mitchell 90. D: G Mitchell (24) 66.

LIVERPOOL: Men: Stroke: Medal Jan: A: R Moiler (11) 67. A Scr: G Nardo 71. B: J Fay (17) 67. B Scr: B Kable 84. C: T Clogher (26) 68. C Scr: M Salamone 89.

LONG REEF: Men: Stroke Black: A Scr: K Hooker (2) 68. A: R Kocass (7) 66. B: C Daddo (16) 69. C: M Richards (25) 69. Women: Stroke: A Starc (5) 73.

MANLY: Men: Stroke: A: R New (10) 65. B: V Madsen (15) 63. C: I Campbell (21) 68.

MARRICKVILLE: Medley: Stroke: Medal: Medal: M Ottaway (12) 57. Medal: D Johnson (13) 59. Medal: D Dolan (30) 55. Scr: C Nikolaou (1) 61. J Sukkar (16) 77. G Shipp (18) 80. Men: Foursome C’ship: S Oitmaa D Cremin bt T Shaw K Watson 1up.

MASSEY PARK: Women: Stableford: Div 1: L Morris (17) 39. Div 2 Scr: C Nelson-Smith (32) 27. Men: Stroke: Scr: A Scr: S Fitzpatrick (+1) 63. B Scr: M Hamilton (14) 80. C Scr: S Griffith (20) 87. Medal: A: R Craig (10) 62. B: S Tizzone (18) 63. C: R Millane (29) 65.

MONA VALE: Men: Stableford: A: B Coulthurst (7) 41 cb. B: A Cameron (19) 40. C: R Pickworth (25) 37 cb. 2B: R McDonald (12) D Hemsley (5) 48. Scr: B Edwards 37.

MONASH: Men: Stableford: A: G Howe (5) 42. B: P Fletcher (17) 44. C: R Marrett (20) 40. Mxd: 2B: Div 1: M Roubicek (11) A Pritchard-Davies (13) 48. Div 2: P Fletcher (17) B Standing (27) 50. 2B Scr: S Clarke (4) G Howe (5) 41. Stableford White: C Zhang (37) 36.

MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: M Bowd (1) 67. A: E Parker (2) 68. B: G Parker (17) 68. C: J Degregorio (35) 68. Women: Stableford: E Brown (30) 39.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: B Dunn (11) 39. B Kew (15) 38. B: P Cale (18) 46. D Wilson (23) 40. C: P Schmalz (26) 36. S Punshon (29) 34. A: J Wade (12) 39. P Elliott (14) 39. B: K Oberman (16) 41. K Wilson (22) 37. C: B Hedges (26) 36. T Smith (28) 33.

NEWCASTLE: Men: Stableford: A: J Plummer (11) 43. A Scr: D Terry 39. B: P Cahill (20) 43. C: B Cerny (23) 44.

NORTH RYDE: Men: Stroke: Medal Jan: A Scr: G Blundell (2) 70. A: R Righton (6) 65. B: L Goddard (14) 67. C: C Singh (21) 59.

NORTHBRIDGE: Men: Stroke: A: P Scurrie (6) 61. B: T Kennedy (17) 61. C: D Bruce-Smith (24) 65. A Scr: J Renshaw (2) 65. B Scr: M Lockley (14) 76. C Scr: J Firkin (20) 88. Women: J La Peyre (21) 58. Medley: Stableford Black: P Livingstone (30) 38.

NOWRA: Medley: Stableford: A: A Tonacia (Worrigee 11) 40. B: N Levi (17) 39. C: J Briggs (25) 40.

NSW: Stroke Medal Jan: White: C: C Lonsdale (20) 67. Stroke: Medal Dec: B: B Breen (14) 74. Scr: H Doig 68 cb. C Tatley (24) 80.

OATLANDS: Men: Stroke: Medal Jan: N Tregoning (19) 64. Medley: Stableford: A: K Milne (8) 67. B: B Mees (15) 66. C: N Tregoning (19) 64. D: M Tregoning (27) 65.

PALM BEACH: Women: Stableford: 2B Agg: N Kempson (16) V Jones (27) 60. Men: Stroke Medal Jan: Black: A: C Searl (11) 64. B: R Mielnik (18) 66. C: R Lutze (30) 61. A Scr: T Hunt (2) 67. B Scr: L Mitchell (13) 81. C Scr: D Pearce (20) 85.

PYMBLE: Men: Stableford: A: B Cross (2) 40. B: A Orr (13) 42. C: D Niven (23) 38 cb. Mxd: 2B: V Mclenaghan (17) 47. J Simon (18) 47. A Scr: C Ellis 41. B Cross 41.

RANDWICK: Men: Stroke: Medal Jan: A: B Toms (11) 54. A Scr: S Todd 59. B: D Tayloy (16) 52. B Scr: D Taylor 68. C: M Ramsden (20) 54. C Scr: M Ramsden 74. Jnr: J Mcmahon (22) 62 cb.

RICH RIVER: Men: Stableford West: Black: A: M Graham (8) 40. B: K Ashworth (17) 41 cb. C: B Wilson (33) 43. Women: Stableford: A: J Davey (31) 38.

RICHMOND: Medley: Stableford: A: G Piccoli (12) 40. A Scr: J Moss (-1) 38. B: A Johnson (15) 40. C: L Virzi (24) 41. Split Six: A Johnson (15) D Southgate (25) 74. A Scr: J Moss (-1) D Dennis (0) 42.

ROSEVILLE: Men: Stableford White: A Lowenstein (30) 37. Green: L Pincott (23) 41. Stroke: Medal Jan: A: D Bushell (13) 64. B: M Kaldor (18) 63. C: C Metzner (23) 69. Women: Stableford: E Lamming (18) 38. Men: Stroke: Scr: A Bayliss (3) 69.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stroke: Medal Jan: A: Y Oh (10) 68. A Scr: S Park 73. B: D Son (14) 69. B Scr: P Wright 87. C: T Smith (23) 69. C Scr: P Tkachuk 88. D: W Symons (30) 69. D Scr: D Balmer 97. Stableford: L Cicchini (31) 36.

SEFTON: Men: Stableford: A: D Quain (6) 37. B: J Glynn (13) 39.

SHOALHAVEN HEADS: Medley: Stableford: A: G Ballantine (2) 38. B: S Hunter (13) 40. C: D Kelly (38) 44. A Scr: A Jacobs (1) 34.

ST MICHAELS: Men: Stroke Medal Dec: White: C: L Nicolaou. Stableford Medal Jan: B: M Michalowsky (14) 63. C: K Norman (19) 65. Stroke: A: D Pitman (12) 66. Scr: J Pullen 76. Stableford: J Koppl (12) 41 cb. Stableford White: D Flaherty (27) 39. Gold: D Parr (28) 38 cb.

STRATHFIELD: Men: Stroke: Medal Jan: R Poynting (18) 63. A: S Wrigley (5) 67. B: B Hough (12) 66. C: R Poynting (18) 63. D: J Keene (26) 67. Scr: R Kim 72. Veteran Men: J Veness (20) 70.

TALLWOODS: Men: Stroke: A: M Farrow (6) 68. F Teodoruk (10) 70. B: T Kemp (14) 71. J New (21) 73. C: N McCoy (25) 68. F Sharpe (25) 74. Women: J Stephens (22) 73. J Jessiman (33) 76.

TERREY HILLS: Medley: Stroke Medal Jan: Black: A: M Manassen (3) 70. B: I O’toole (15) 69. C: R Frostick (22) 73. Medal Nov: White: A: C Woo (13) 76. Medal Dec: Black: A/Medal: G Giga.

THE AUSTRALIAN: Men: Stroke: Silver Medal: A: M Giles (2) 65. B: B Cribb (17) 67. C: T Laing (20) 66. A Scr: M Giles 67.

THE COAST: Women: Stableford: J Ryan (11) 37. Men: Stableford White: A: T Perks (12) 42. B: N Rahal (16) 41. C: S Ross (24) 42. A Scr: M Buckingham 40. 4B Agg: T Douglan (22) S Ross (24) 77.

THE LAKES: Medley: Stroke: T Finney (10) 66. Scr: S Beck 74.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: C Schultz (42) 30. A: T Ridley (11) 42. B: T Stubbs (13) 41. C: N Watson (23) 41 cb. 2B Multi: T Andrianakis (Bankstown 18) G Haroullis (Bankstown 30) 88.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: M O’Brien (11) 40. B: B James (15) 37. C: R Loversidge (33) 38. Women: A: D Huy (21) 37. B: S Bull (26) 42. Medley: Stableford Gold: N Beard (4) 39.

TOUKLEY: Men: Stroke: A: N Miller (5) 68. A Scr: B Willett 71. B: P Wade (18) 69. B Scr: W Holden 84. C: G Adams (24) 67. C Scr: R Kennedy 90. Women: Stableford: K McKinnon (10) 35. Men: Hole in one: W Horbacz 6th hole.

TWIN CREEKS: Men: Par Gold: A: R Del Carman (7) 7 up. A Scr: W Loveridge 39 up. B: K Kim (15) 7 up. B Scr: S Hong 22 up cb. C: D Yoon (21) sq. C Scr: M Stephenson 16 up. Women: Green: C Burns (24) 7 up.

WAKEHURST: Men: Stableford White: A: J Zietsman (11) 38. B: M Cunningham (15) 41. C: J Walker (26) 38.

WALLACIA: Men: Stableford: A: A Neville (12) 41. B: C Mychreest (13) 39. C: J Smith (19) 32.

WARRINGAH: Men: Stroke: Medal Jan: A: C Wu (-2) 66. B: M McCrann (17) 65. C: G Bell (20) 68 cb. D: D Prince (26) 68. Scr: C Wu (-2) -6.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: A: J Simpson (11) 40. J Whitmore (9) 36. B: G Pidgeon (19) 41. A Phimmachanh (13) 36. C: N Bournes (23) 37. J Goodlock (24) 32. A Mason-clarke 56. C Moss.

WOOLLAHRA: Men: Stroke: Medal Jan: A: A Laumberg (9) 68 cb. B: D Kolthek (18) 63. C: J Nathan (25) 60. Scr: B Poulter 72. Hole in one: J Murray at 13th.

WOOLOOWARE: Men: Stroke Medal Jan: Black: A: T Smith (6) 65. A Scr: D Hull 72 cb. B: S Jahshan (15) 65. B Scr: S Smith 81. C: M Ross (20) 64. C Scr: M Samios 88.

WYONG: Men: Stableford: A: P Marcellino (7) 41. B: C O’Rourke (16) 39. C: G Porter (22) 41. A Scr: B Glachan 35. 2B: G Porter (22) P Eves (20) 48.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A: K Davis (9) 41. B: K Bridgeman (28) 38. Men: Stableford Lake: White: A: M McInerney (11) 43. B: J Hanrahan (16) 45.
Murray: A: A Freeman (10) 40. B: K Shalders (20) 39.