August 18, 2022

Daily Club Golf Results Wednesday, 5 January 2022

Belmont Golf Club at Sunrise

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Wednesday, 5 January 2022.

BALGOWLAH: Men: Stableford: A: A Beale (12) 42 cb. B: D Watson (17) 43. C: B McKean (25) 44.

BARHAM: Women: Stroke: Medal Jan: D Walker (36) 70.

BAYVIEW: Men: Stableford 2B: Black: A Perry B Stobbs 49. A: M Laracy (12) 39. B: G Rees (14) 41. C: N Samodol (28) 42.

BERMAGUI: Women: Stableford: Div 1: L Ashton (28) 37. K Collingham (26) 36. S Chamberlin (20) 36. Div 2: C Gorman (31) 37. J Millwood (40) 33. I Putaansuu (41) 33.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: B Amanovich (23) M Amanovich (14) 48. K Rae (4) 40. A: B Gauci (10) 39. B: K Blake (15) 39. C: P Hattersley (23) 38. Scr: S Warncken (1) 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: G Rudd (19) M Frawley (26) 46. 2B Scr: G Heffernan S Capuano 38 cb. A: J Martyn (4) 38 cb. B: J Frew (12) 38. C: C Kalogrias (31) 43.

BLACKHEATH: Men: Stableford: A Lawson (9) 35.

BONDI: Medley: Stableford: B Greenaway (6) 38. Veteran Men: D Callen (15) 35.

BONVILLE: Medley 2BBB 2BBB: P Adam. L Hendra 48 – $55 Voucher 2BBB R/Up: G Jones, M Benton 47 – $45 Voucher 2BBB 3rd: T Schoeffel, R Taffs 45 c/b – $35 Voucher 2BBB 4th: D Kennedy, G Sullivan 45 c/b – $25 Voucher 2BBB 5th: B Parker, T White 45 – $15 Voucher Individual: C O’Brien (7) 39 – $10 Voucher NTP 17th: G Bowles 3 Balls Ball rundown to 34.

CABRAMATTA: Men: Stableford 2B: White: D Ho (26) U Sisoutham (17) 52. Scr: B Luu M Conrades 38. A: P Rule (15) 38. B: D Ho (26) 44.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: K DeCean (24) 32 cb. A Scr: S Chapman 18. B: L Bond (28) 37. B Scr: L Bond 13. C: A Toto (37) 37. C Scr: C Versluis 8.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: 4B: M Cochrane (19) D McGregor (19) 47. 4B Scr: G Dalzell K Risk 37. A: P Wright (6) 40. B: R Brooks (16) 41. C: J Waltho (22) 40.

CARNARVON: Women: Stableford: Invit Team: S Hogan (45) J Kirby (16) V Galolo (22) J McBlane (14) 98. Div 1: J Kirby (16) 40 cb. Div 2: J Threlfo (25) 35 cb.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: M Dawkins (6) N Dawkins (25) 44 cb. A: T Wheeler (2) 35 cb. B: I Wilkie (17) 37. C: P Brown (23) 38. PM 2B: D Nelson (18) R Patten (25) 46 cb. A: D Rossi (6) 41. B: D Nelson (18) 39. C: B Grime (24) 36. 2B Scr: L Brooke J McaNaughton 41. Gold: J Vodanovich (35) 29.

CASTLECOVE: Women: Stableford: V Hobbs (30) 35.

CHATSWOOD: Men: Stableford: P Clubbe (15) 39.

CROMER: Medley: Stableford: 9-hole: A: P Cassin (9) 20 cb. B: J Dilmore (16) 23. C: C Michael (23) 22 cb.

CRONULLA: Women: Stableford Green: C Axford (22) 36 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: B Barnes (27) L Mendicino (36) 49. Scr: D Brekan (3) B Ellam (1) 42. Scr: C Burgon (1) 36. Div 1: T Robinson (15) 39. Div 2: G Hagel (20) 40. Div 3: N Sarlog (29) 39.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: A Kennedy (10) K James (13) 44. J Pagett (2) 39. Veteran: A: R Ayre (15) 33. B: J Wright (18) 34 cb. C: P Packer (24) 38.

EASTLAKE: Medley: Stableford: Div 1: J Markezic (9) 41. Div 2: J Brennan (33) 38.

ELANORA: Women: Stableford: V Boulton (7) 32.

EVERGLADES: Medley: Stableford: 2B Agg: P Gibbs (11) S Sundstrom (5) 74. A: I Cameron (8) 39 cb. B: G Davies (15) 39. C: P Mulholland (19) 38 cb. D: J Pilson (27) 37 cb. Scr: S Bennett (+1) 34.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Medal Jan: Black: Div 1: D Parto (13) 64. Div 2: R Host (19) 72. Stableford: P Enriquez (16) 39.

GOLD CREEK: JNJG A.C.T. WEEK OF GOLF  at Gold Creek CC (par 72). Rd 2: BOYS: C’ship: J Guan (The Australian) 137 K Webber (Stonecutters Ridge) 144 A Eduard (Kew) 145.  16-17yrs: J Guan (The Australian) 137. Hcp: T Nesci (Concord 3) 143. 14-15yrs: D Snyman (Links Hope Island) 147. Hcp: K Mudadana (Cronulla 2) 147. 12-13yrs:  I Kim (Ryde Parramatta) 157. Hcp: C Peng (Avondale 3) 164. GIRLS: C’ship: E Scaysbrook (The Australian) 144 S Hammett (Emerald Lakes) 145 R Lee (Avondale) 147.  16-17yrs: C Perkins (The Australian) 149. Hcp: S Singh (Manly 8) 147. 14-15Years: E Scaysbrook (The Australian) 144. Hcp: S Hillman Varma (Concord 5) 146.  12-13yrs: G Kim (RACV Royal Pines) 157. Hcp: M Komulainen (Emerald Lakes 3) 151.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: B Watkins (18) 39. B: G Sheppard (32) 44.

JAMBEROO: Medley: Stableford White: J Wasson (27) 43.

KAREELA: Men: Stableford: A: A Wood (11) 37 cb. A Scr: J McLean (5) 33 cb. B: S Smith (18) 35. B Scr: D Mandler (13) 24. C: H Molla (25) 37. C Scr: L Smith (20) 15 cb.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: B Wren (19) I Norton (2) 46 cb. Scr: S Nesbitt R Bernard 39. A: K Yorston (12) 38. B: A Stringfellow (13) 39. C: B Wren (19) 42.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: T Stanford (17) G Hooper (5) 46. A: M Mok (11) 41. B: T Stanford (17) 41. C: W Stuart (22) 36 cb. Scr: D Gallagher 36. Veteran: T Stanford (17) 41.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: G Jack (16) D Leckie (13) 76. G Jack (16) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: A: M Dickson (9) 41. B: B Murray (17) 38. C: M Kenneally (35) 40. Scr: L Edgell 36.

LYNWOOD: Medley: Par 4B: White: K McComasky (24) 10 up. B Tuttlebee (17) 10 up. Div 1 Scr: J Stephen (7) 7 up. Div 1: P Crawford (3) 4 up. Div 2 Scr: T Kerverian 9 down. Div 2: B Tuttlebee 4 up. Women: C Formosa 1 up.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: C Boukouvalas (33) B Emery (10) 47. A: L Arthur (+1) 43. B: J Dimas (13) 40. C: D Butterick (26) 40.

MANLY: Men: Stableford White: 2B: T Collins (33) C Mcdougall (19) 47. A: J Finlay (13) 40. B: M Lang (16) 38. C: J Mater (21) 42.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: V Goundar (15) 38. Women: A Perry (33) 30.

MONA VALE: Men: Stableford Irish Team: Yellow: M Radford (6) D Lovett (17) D Hemsley (4) L Williamson (8) 97. N Weber (26) 48.

MONASH: Mxd: Par: Team: D Spiteri (6) A Pritchard-Davies (14) M Roubicek (11) J Sacco (14) 14 up. 2B Scr: J Smith (3) S Morgan (3) 7 up. Men: A: S Morgan (3) 7 up. B: G Newham (18) 3 up cb. C: R McNeill (22) 3 up cb. Mxd: White: I Burt (29) 2 up.

MOORE PARK: Men: Stroke Medal Jan: White: A: C Smedley (8) 64. B: D Golding (18) 67. C: L Hayden (30) 70. Veteran: M Lee (9) 67.

MOSS VALE: Medley: Stableford: A: D Edwards (4) 38 cb. B: R Maddox (16) 41 cb. C: J Keane (20) 38. D: A Collings (53) 41.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: G Eaton (11) 36. C Fallon (3) 35. B: T Syme (20) 39. C Haggett (17) 37. C: N George (28) 34. G Troon (32) 33. A: A Mundy (14) 37. T McGee (14) 36 cb. B: M Colley (21) 38 cb. A Fisher (21) 38. C: R Hingston (25) 38. P Lakeman (27) 37.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: A Yee (25) C Noor (20) 53. 2B Scr: T Crockart (Scr) A McKie (2) 39. A: R Wilson (9) 43. B: G Spark (18) 41. C: A Yee (25) 49.

NORTH TURRAMURRA: Men: Stableford: 2B: R Atherton (28) M Wheeler (13) 51. R Atherton (28) 45.

NOWRA: Men: Stableford: A: T O’Shea (17) 37 cb. B: L Worboys (25) 42.

NSW: Medley: Stableford: 2B: R Bonner (23) P White (26) 47. B Cutler (6) 38 cb. White: J Gering (17) 35. Scr: B Cutler 32.

OATLANDS: Medley: Stableford: 2B: G Laws (21) D Pickering (10) 48. A: C O’Reilly (8) 38. B: P Camden (13) 40. C: G Preston (22) 39. Scr: C Kim 37.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: L Roper (24) J Davies (3) 50. Div 1: S Herden (1) 42. Div 1 Scr: S Herden 41. Div 2: G Shields (23) 39 cb.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: A Leitch (23) E Green (17) 45. 2B Scr: J Gadd J Gadd 41. Hcp: A: M Borsato (11) 39. B: D Mccarthy (19) 36. C: J Denoord (27) 34 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: D Niven (24) A Morris (24) 49. Scr: R Brown T Clayton 41. C Zarafetas (13) 43.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: M Pollastrini (19) P Kent (36) 50. A: J Horne (8) 38. B: C Russell (17) 38 cb. C: P Kent (36) 42. Scr: C Ellings (0) 36 cb.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B Agg: Div 1: A Jones (8) B Laing (13) 77. Div 2: G Wenborn (24) H Barkarson (14) 73. A: A Bloomfield (10) 40 cb. B: F Collins (17) 18. C: P Sermanni (21) 40. D: G Wenborn (24) 39. Scr: H Doig 37.

TALLWOODS: Men: Stableford: A: M Farrow (4) 36. T Kemp (11) 35 cb. B: R Giffin (23) 37. T Bodycote (20) 36.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: A Lockie (9) 40. B: D Hearn (17) 42. C: K Dunnett (20) 39. N Jelaca (13) 40.

THE COAST: Stableford: 4B Agg: A Gulden (16) T Doyle (24) 80 cb. Medley: A: A Lloyd (13) 37. B: M Reddy (36) 47. Scr: J Son (5) 29.

THE LAKES: Men: Stableford: 4B: H Jiang (19) D Williams (11) 44. H Jiang (19) 38. 4B: G Irving (18) S Black (12) 44. G Irving (18) 36.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: A Connery (12) 20. B: D McCrohon (18) 20 cb. C: T Nolevski (23) 18. L Fiatarone (16) 20.

TOCUMWAL: Men: Par: Div 1: S Carr (8) 3 up cb. Div 2: J Sacco (21) 4 up. Div 3: J Bunnett (25) 3 up. Women: J Haniver (31) 3 down. Men: Gold: G Jones (30) 2 down.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: A Vaughan M Grace 48 cb. Div 1: P De Boer (9) 39 cb. Div 2: D Grimes (18) 41. Div 3: A Vaughan (19) 40. Div 4: M Rootes (27) 36.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford 2B: Gold: A Lack (10) L Kelly 46. 2B Scr: M DeVries (-2) P Borg 41. A: A Lack (10) 44. A Scr: M DeVries (-2) 39. B: M Spinks (16) 42. B Scr: P Murphy (14) 23 cb. C: K Kim (26) 39. C Scr: D Hill (19) 17.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: G Bligh (20) M Pocknee (29) 49. Scr: R Schmidmaier S Jung 34. A: J Boardman (10) 39. A Scr: K Akyurek 32. B: W Zhang (18) 42. B Scr: D Walker 27. C: M Shelton (20) 42. C Scr: M Shelton 23.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B Agg: White: T Pack (9) A Velk (26) 81. A: W Smith (5) 38 cb. B: P Marotta (16) 38 cb. C: J Myers (25) 41 cb. D: A Velk (26) 49. 9-hole: D Gorter (15) 20.

WINDSOR: Medley: Stableford: 2B: A: M Serhan (12) 36. B: O Bosco (18) 36. C: M Colbrand (23) 37. V Raymond J Moks 45.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: 4B Agg: A O’Connor (9) R Lombo (21) 78. A: G Carter (9) 40. B: D Phillips (20) 36. Scr: D Strong 35.

WYONG: Men: Stableford: 2B: G Richardson (23) E Rodgers (21) 44 cb. A: B DeCandilo (11) 38. B: R Hayes (16) 37 cb. C: N Oven (32) 38.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Lake: A Rossi-Mel (22) 38. Women: Murray: A: M Old (22) 37. B: O Ng (32) 42.