September 18, 2021

Daily Club Golf 1 August 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 1 August 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Sunday, 1 August 2021.

NSW SUNDAY

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: Split Six: R Marshall (10) C Hine (34) 71. N Meylakh (21) 42. J James (47) 39. Scr: M Kim 29.

BEVERLEY PARK: Women: Stableford: J Mullane (44) 43. Men: P Doran (28) 41. Medley: A: A Bonura (13) 38. B: D Siely (18) 39 cb. C: N Pezzutti (40) 39. Scr: J Georgiou (2) 33.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: S Halloran (9) 38. A Scr: G Heffernan 32. B: C Loukopoulos (14) 43. B Scr: G Bombell 26. C: P Tsathas (33) 39. C Scr: D Sherry 23.

BONDI: Men: Stableford: 2B: J Beardmore (12) K Brown (7) 44. K Brown (7) 40 cb.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: G Kambouroglou (7) 40 cb. Scr: G Kambouroglou (0) 33.

BOWRAL: Medley: Stableford White: B Webster (16).

BRIGHTON LAKES: Stableford: A: A Dadour (10) 14. A Scr: A Derbas 33. B: J Driver (18) 42. B Scr: F Petit 27. C: A Suann (47) 42. C Scr: M Menouhos 16.

CAMPBELLTOWN: Medley Stableford A: T Slack (12) 42 B: N Bagot (15) 39 C: K Thomas (33) 37CB.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: Split Six: M Namkoong (24) K Namkoong (18) 66. Men: A: J Lee (5) 37 cb. B: M Fraser (19) 39 cb. C: P Meek (21) 35 cb. Women: G Kim (16) 39 cb. Medley: Split Six: L Song (13) M Timbs (10) 87. Men: PM: A: M Timbs (10) 41. B: L Song (13) 43. C: P Hudson (19) 35 cb. Women: S Hunt (29) 40 cb.

CHATSWOOD: Medley: Stableford: R Zhuang (20) 41.

CROMER: Medley: Stableford: A: J Hall (12) 21 cb. B: B Birch (20) 22. C: R Curry (28) 19. 9-hole: A: D Monaghan (13) 22. B: J Emmerton (19) 23. C: K Muller (31) 20 cb.

CRONULLA: Medley: Stableford: 9-hole 2B: S Weidenhofer (35) G Weidenhofer (23) 26. N Slack (19) M Whetters (9) 28. Men: 9-hole: C Balsaras (19) 23. P Nikitaras (22) 21 cb. Scr: D De Traubenberg 19. L Owens 18. Women: Stableford 9-hole: Green: M Chapman (42) 23. P Talbot (44) 21. Men: Hole in one: A Startford at 18th. N Slack at 18th.

CUMBERLAND: Men: Stableford: Div 1: K Hong (14) 42. Div 2: R Biviano (20) 38 cb. Scr: P Takla 35. Women: R Hannaford (27) 39.

DUNHEVED: Medley: Stableford: Div 1: B Ferguson (15) 41 cb. Scr: C Carruthers 39. Div 2: I Johnson (22) 42. Women: J Watson (11) 42. Medley: Hole in one: C Marks at 8th.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: R Freedberg (7) 37. B: M Shurlet (11) 40. C: J Wightwick (28) 41. Scr: C Hicks (0) 33.

EVERGLADES: Medley: Stableford: A: D Cracknell (11) 38 cb. B: J Fullwood (16) 41. C: A Mccabe (23) 39. D: S Bull (28) 41. Div 1: S Stuart (23) 38 cb.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: D Kim (11) 36 cb. B: L Saperas (14) 39. C: G Kennedy (33) 39. Hole in one: J Gaerlan at 15th.

GORDON: Mxd: Stableford: 2B: G Barnwell (42) J Galloway (35) 46. G Barnwell (42) 40.

HAWKS NEST: Men: Stableford: C Nicholson (24) 35. Women: R Mullins (27) 36 cb.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: B Dickson (33) 44.

KAREELA: Men: Stableford: A: M Cooper (12) 41. B: G Payn (17) 44. C: I Baianov (23) 40. Women: C Graham (22) 37 cb.

KILLARA: Men: Stableford White: A Abadee (20) 39. Women: Green: S Jedlin (20) 41.

KOGARAH: Medley: Stableford White: N Cody (23) 42. Scr: A Rachid 40. Hole in one: A Adam at 12th.

LANE COVE: Women: Stableford: L Mandalidis (11) 37.

LEONAY: Men: Stableford: A: S King (2) 38. B: S Comer (20) 38.

LONG REEF: Women: Stableford: A: K Sloane (17) 40. B: J Hensman (37) 39. Men: A: L Warrener (5) 37. B: M Edwards (13) 39. C: O Robinson (25) 40.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: Div 1: D Robertson (10) 39. Scr: D Scuglia (-2) 39. Div 2: A Mavin (35) 39.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: Y Fitton (5) 37 cb. Scr: L Sokolsky 30.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: Div 1: D Hughes (8) 38. Div 2: J Pendergast (16) 39 cb. Div 3: S Ashman (22) 39. Scr: S Fitzpatrick 34.

MUIRFIELD: Medley: Stableford White: A: J Deen (18) 42 cb. B: J Walsh (15) 42.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: H Atkins (24) 38. Div 2: N Armitage (38) 41. Men: A: L Woods (14) 40. B: G Cousins (18) 36. C: R Ball (24) 37.

NORTH RYDE: Mxd: Stableford: A: L Brown (2) 43. B: G Boyer (17) 40. C: I Cunliffe (21) 39. D: K Simmons (35) 40.

NORTH TURRAMURRA: Medley: Stableford: A Gomez (12) 38.

OATLANDS: Medley: Stableford: A Scr: C Kim 33. A: G Lomas (3) 39. B: R Lawson (17) 40. C: A Ku (41) 43.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: A: S Oitmaa (2) 43. B: C Gage (28) 44. Women: N Garnsey (43) 40.

PENRITH: Men: Stableford White: A: J Gadd (+3) 41 cb. B: B Wilson (17) 40. C: R Fletcher (23) 38. Scr: D Hughes 36.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: A Frain (7) 37. Div 2: S Sneddon (17) 38. Scr: M Williams 33. Women: Div 1: J Feetham (19) 36. Div 2: M Cahill (32) 40.

ROSEVILLE: Women: Stableford: E Campbell (35) 38. Men: A: J Dainton (12) 39 cb. B: B Entwistle (22) 41. Veteran: Green: R Lee (25) 34.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: J Raveneau (13) E Hartzell (23) 49. A: G Proctor (11) 40. B: M Harley (13) 40. C: E Hartzell (23) 43.

ST MICHAELS: Medley: Stableford: A: K Emery (3) 40 cb. B: M Fautley (15) 37. C: S Musgrove (21) 41. Scr: K Emery 37. Gold: B Gates (19) 31.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: R Day (13) C McAllister (10) 49. Div 2: P Jeffrey (13) D Smith (20) 47 cb. 2B Scr: T Ostler B Malouf 40. A: G Kaba (6) 39 cb. B: W Abian (15) 42. C: J Cadelina (26) 43. Women: S Morrissey (15) 38.

TALLWOODS: Men: Stableford White: A: A Smith (13) 42. K Jessiman (15) 39 cb. B: R Jones (18) 40. J New (19) 39. Women: Div 1: J Stephens (24) 39. J Bennett (13) 36. Div 2: M Melick (33) 37. J Lowe (36) 30.

TERREY HILLS: Men: Stableford: A: D Mackenzie (12) 38. B: K Skinner (15) 35 cb. C: R Dixon (20) 40.

THE COAST: Medley: Stableford White: A: P Kelly (3) 32. B: D Meyer (13) 38. C: S Bunwan (45) 57. Scr: K Isch (5) 35. Women: A McGregor (27) 32.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: A: T Tillbrook (12) 41 cb. B: A Duncan (13) 41. C: M Gregg (30) 41. Hole in one: M Scott at 8th.

TOUKLEY: Men: Stableford: Div 1: S Collins (15) 40. Div 2: F Fulham (22) 43. Women: J Handebo (41) 45.

TWIN CREEKS: Men: Stableford Gold: A: J Tolomeo (1) 42. A Scr: M Pearce (-5) 38. B: N Cahill (14) 39 cb. B Scr: A Bennett (13) 21 cb. C: A Bourne (20) 39. C Scr: J Franich (19) 16. Women: Green: D Byrne (0) 35.

WAKEHURST: Men: Stableford: A: B Spinks (12) 36 cb. B: Y Kim (16) 42. C: D Boyd (31) 44. Women: P Ockenden (23) 43 cb.

WARRINGAH: Medley: Stableford: 9-hole: M Creighton (30) 19 cb.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 9-hole: White: Div 1: G Moddel (9) 17 cb. Div 2: R Pollak (19) 22. Div 3: R Tremlett (25) 22. Women: Stableford: V Chong (26) 19 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: P Winquist (8) 40 cb. Women: E Buckley (37) 41 cb. Jnr: E Vo (27) 39.

WYONG: Men: Stableford: A: T Pfeffer (6) 39 cb. B: D Wallace (14) 40 cb. C: N Farrugia (26) 45. Women: L Sebbens (49) 44.

VICTORIA SUNDAY

APOLLO BAY: Men: Stroke: A/Medal: D Wagstaff (10) 64. B: W Rink (23) 69.

AUSTRALASIAN: Medley: Stroke: Medal: F Scaturchio (15) 82.

BLACK BULL: Men: Par: E Scott (7) 4 up. Women: C Lackenby (17) 5 down cb.

BOX HILL: Men: Stableford White: Div 1: N Hawkins (8) 39 cb. Div 2: M Zeng (18) 36 cb. Div 3: C Olsen (25) 36 cb. Women: J Yun (15) 37.

CERBERUS: Men: Stroke: A: D Hilet (7) 69. B: A Diamond (15) 75. C: G Smith (22) 76. M Thornell (19) 72.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Rowville: P Borman (18) 38. Endeavour Hills: D Nixayathirath (13) 37.

COBRAM BAROOGA: Medley: Par: A Teagle (14) 3 down cb.

COHUNA: Men: Stableford: P Toogood (29) 37. Women: A Kinderry (37) 36.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: J Campbell (14) 41. B: D Walker (21) 38. Women: A Alston (13) 38.

CRANBOURNE: Mxd: Stableford: A: C Green (12) 36 cb. B: F Khan (15) 41. C: D Piemonte (30) 38.

DEEP CREEK: Stableford: H Elyasie (5) 39.

DEVILBEND: Men: Stableford White: S Clavin (25) 38 cb. M Holley (5) 38. Women: M Wade (35) 32.

EASTERN: Stableford: South: J Hill (13) 40. North: P Richards (11) 38. East: R Hulse (22) 39.

EASTWOOD: Men: Stableford White: A: J Cass (12) 37. B: A Paull (17) 41. C: C Taggart (27) 37. Women: L Fleming (21) 32.

EILDON: Mxd: Stroke: Medal Jul: A/Medal: K Coller (13) 72. B: G Walters (17) 74.

ELSTERNWICK PARK at Brighton: Men: Stroke: Medal: T Douge (7) 69.

GARDINERS RUN: Stableford: A: P Thompson (2) 39. B: M Haag (12) 42. C: P Morgan (17) 39 cb.

GISBORNE: Mxd: Par White: J Lock (2) 4 up.

GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: R Te Whare (3) 37. B: B Campbell (15) 36. C: A Elzanaty (19) 36.

GREEN ACRES: Medley: Stableford White: A: G Harris (5) 38 cb. B: I Philips (22) 36 cb. C: E Taylor (31) 35.

GROWLING FROG: Medley: Stableford: D Delia (9) 38. S Dagys (30) 38. N Thomas (15) 36. L Carrig (20) 36.

HEIDELBERG: Mxd: Stableford: A: M Lowrie (4) 38. B: E Flynn (13) 36 cb. C: E Trivett (22) 36 cb.

HUNTINGDALE: Men: Stableford: D Frazer (17) 45 cb. Women: I Ouyang (30) 38.

KOORINGAL: Medley: Stableford: A: J Ross (9) 39. B: P Findlay (13) 38 cb. C: M Butler (19) 39. D: H Saliba (24) 39.

LAKESIDE at Albert Park: Mxd: Stroke American Foursome: Black: A Chamberiain (15) R Brewer (13) J Mathias (16) B Riordan (21) 55.875.

LATROBE: Men: Stableford White: A: P Biddington (12) 40. B: M Canty (14) 45. Holes in one: W Chong 9th D Bell 11th. Women: Stableford: E Hoang (12) 34.

MEDWAY: Men: Par: A: G Kinniburgh (16) 5 up. B: C Arvanitakis (21) 3 up. Women: M Morgan (24) 2 up.

METROPOLITAN: Stableford: Medal: P Gorman (9) 39.

MORNINGTON: Men: Stableford: R Stevens (24) 38. Women: J Tickell (9) 36.

NEWRY: Men: Stableford: Plate: A Murnane (8) 36. M Robinson (9) 33. G Smith (15) 33. B Morgan (17) 30 cb.

NORTHERN: Men: Stableford: A: J Creasey (6) 39. B: T Symons (16) 37. C: S Arena (36) 40. Women: S Munro (22) 36.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: R Kelly (10) 41. B: M Hoar (26) 43. Women: A Ditchfield (13) 39.

PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: A: D Coburn (3) 39 cb. B: M Bromley (17) 38. C: P McGinnity (32) 38. Women: T Robinson (8) 37. Men: Stableford Peninsula South: White: A: A Hall (14) 40 cb. B: T Kleeberg (23) 51. C: A Hall (26) 36. Women: A: L Hartley (9) 34. B: C Bengough (29) 37.

RIVERSDALE: Stroke: R Chen (18) 69. Stableford: J Yardi (23) 36.

ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: K Gascoigne (10) 41. B: R Ford (16) 38. C: C Callaway (17) 43. Women: L Wills (30) 35.

ROSSDALE: Stableford: L Chow (19) 32. L Batt (23) 41.

ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: D Shimmin (1) 40 cb. West: H Hasker (29) 39. Women: Stableford: A Talako (26) 40.

SANDHURST: Men: Stableford: North: A: H Soekirno (10) 38. B: K Khor (18) 42. C: M Fisher (29) 41. Women: J Brooks (6) 38. Medley: Champions: A Johnston (34) 40.

SETTLERS RUN: Men: Par Gold: A: T Roscoe (12) 3 up. B: C Hay (13) 3 up. C: R Seddon (36) 4 up. Women: M Cuddihy (4) 3 down cb.

SHEPPARTON: Medley: Stableford: R Smith (8) 40. 9-hole: K Shannon (40) 16.

SORRENTO: Men: Stableford: P Soumilas (23) 38. Women: T Marget (14) 35.

SOUTH PINES: Mxd: Stableford: D Dick (29) 38. V Kilmartin (28) 34.

SOUTHERN: Mxd: Stableford: Medal: G Bawden (28) 40. Men: A: P Bengough (9) 39. B: A Lumanovski (12) 36. C: R Scanlon (21) 34. Women: G Bawden (28) 40.

STRATHALLAN: Men: Stableford: A: D Timms (13) 31. B: D Clark (19) 31. C: T Pratt (22) 30.

THE NATIONAL: Mxd: Stableford: Long Island: C Hespe (14) 42.

THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford White: A: M Pruys (4) 37 cb. B: D Glencross (21) 43.

TORQUAY: Men: Stableford: A: S Jessen (9) 36. B: H Veitch (26) 36. Women: W Lawson (11) 31.

VICTORIA: Stableford: 4B: S Cameron (19) G Ramsay (30) 48. Men: D Gilby (12) 40. Women: L Callow (13) 39. Hole in one: J Warden at 14th.

WOODLANDS: Men: Par White: A: J Wei (5) 2 up. B: B Pole (16) 2 up. C: J Atherton (26) 7 up. Women: J Criswick (11) 3 up.

YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: Team: Lake: J Wilson S Wilson B Kruger J Kruger 83.

YERING MEADOWS: Men: Par: B Morgan (23) 1 up. Women: B Morgan (26) 1 up.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email