September 20, 2021

Daily Club Golf 15 July 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 15 July 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Thursday, 15 July 2021.

NSW THURSDAY

ANTILL PARK: Medley: Stableford White: A: P Davis (8) 38. B: D Roams (18) 37. C: J Campbell (36) 43.

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: K Hemingway (18) 37 cb. Div 2: Y Kim (34) 39. 9-hole: J Scaife (34) 19.

BALGOWLAH: Women: Stableford: P Jones (44) 23.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: S Ha (33) 41.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: A: T Coroneo (0) 39. B: C Da Silva (18) 37. C: A Harb (19) 40. K Vickers (24) 36. Scr: H Crowe 38. Hole in one: G Fotofili at 18th.

BAYVIEW: Women: Stableford: Div 1: D Danielson (18) 35. Div 2: R Pitt (26) 45. Div 3: A Heltborg (37) 42.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: K Brown (13) 39. B: I Stazicker (17) 41. C: W Quinlan (36) 39 cb.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: A: J Domazetovski (11) 38 cb. B: R Wilson (19) 38 cb. C: N Peninton (22) 35. Women: A Arnold (+2) 37. G Horder (29) 34 cb.

BLACKHEATH: Women: Stableford: Y Do (27) 39.

BREAKERS: Women: Stableford: Div 1: B Dwyer (23) 33. Div 2: L Ball (32) 31. Div 3: D Connolly (34) 27.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: A: G Stubbs (5) 39 cb. B: M Moore (18) 44. C: Q Lau (33) 45. A Scr: A Derbas 35. B Scr: D Weigand 27. C Scr: M Voyle 17.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: R Herbert (26) 40. Women: A: K King (21) 31 cb. Veteran: White: S Mudaliar (14) 38. W Brown (17) 34 cb.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B: M Lewis (17) I Campbell (27) 49. 2B Scr: L Mc Laren G Paddock 39. A: N Hoskin (5) 40 cb. B: D Byrne (14) 37. C: T Hughes (27) 38. Scr: A Scr: L Mc Laren 35. B Scr: M Lewis 23. C Scr: J Blaker 17.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: J Faul (22) 40.

CARNARVON: Men: Stableford White: Div 1: K Gibb (3) 39. Div 2: B Smith (18) 36. Women: S Woo (Riverside Oaks 30) 41.

CASTLE HILL: Women: Stableford: 2B: R Han (30) M Namkoong (23) 46. 2B Scr: L Cash K Cruise 28. Div 1: L Cash (14) 38. Div 2: J Lien (30) 37. Div 3: J Song (35) 35.

CASTLECOVE: Medley: Stableford White: K Wallis (5) 38. Red: J King (33) 18.

CHATSWOOD: Women: Stableford: M Pittman (39) 41.

CROMER: Medley: Stableford: A: M Bunting (6) 40. B: P De Gail (17) 40. C: H Lyndon (33) 39.

CRONULLA: Men: Stableford: 9-hole 2B: K Owen (11) T Allen (22) 24. 9-hole: R Green (29) 21 cb. Medley: Scr: V Centeno 16. Men: 9-hole 2B: Black: J Tehan (15) M Finnegan (4) 25. 9-hole: J Tehan (15) 24. Scr: B Foley 17. Women: 9-hole: Green: S Wilson (16) 16 cb.

CUMBERLAND: Men: Stableford: H Ahn (9) 40. Women: B Smith (15) 36 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: W Speechley (11) 41. B: J Sesmilo (16) 47. C: J Jiang (25) 39. Scr: C Hicks (0) 41.

FOX HILLS: Medley: Par: A: B Gladdish (8) 1 up. B: P Lee (19) 4 up. C: M Burt (22) 5 up. Snr R Martin (25) 4 up.

GEORGES RIVER: Women: Stableford: M Campion (39) 33. A Gollan (24) 29. C Reeves (30) 28. S Frost (33) 27 cb. J Chuck (27) 27 cb. R Rorison (29) 27.

GLENMORE: Medley: Stableford: S Hunt (3) 39 cb.

GORDON: Men: Stableford: A: D Eldridge (9) 35 cb. B: J Clarke (15) 37. C: R Fuchs (25) 36. Women: D Mullan (40) 38.

GOSFORD: Medley: Stableford: Trophy: M Caruana (45) 42.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: D McNamara (8) 40. Div 2: F Zajakovski (23) 39.

KOGARAH: Women: Stableford: Div 1: S Croft (8) 37. Div 2: H Carter (29) 33. Medley: White: K Hatzianestis (11) 43. Scr: D Gallagher 38.

LANE COVE: Women: Stableford: S Johnson (37) 32.

LEONAY: Mxd: Stableford White: A: P Homan (6) 37. B: G Murphy (16) 40. C: D Kirk (22) 41.

LIVERPOOL: Men: Stableford: A: B Pang (10) 41. B: J Ipschitz (14) 37. C: R Sunphantry (24) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: A: M Hankey (10) 37. B: T Wellard (16) 36. C: D Elsworth (26) 37. Women: A: V Murphy (22) 35. B: J Sandvoss (34) 37. C: M Venning (43) 33.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: A: A Parker (8) 39. B: A Burt (19) 40. C: G Sherriff (28) 40. Scr: S Sidhu 38.

MONA VALE: Women: Stableford: A: M Blagg (21) 36. B: R Hooper (25) 38. C: A Mackrill (38) 40.

MUIRFIELD: Women: Stableford: S Shin (16) 39. Men: A Tian (25) 37.

NELSON BAY: Women: Par: M Reimer (31) 3 up. Scr: T Jeggo (36) 5 up.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: J Thompson 35. Div 2: S Owens 36. Div 3: B Steyn 38.

NORTH RYDE: Mxd: Stableford: A: C Ward (14) 39. B: K MacDonald (28) 39. C: J Bergin (31) 37. D: M Anderson (37) 37.

NOWRA: Women: Stableford: Div 1: S England (20) 33. Div 2: L Trusler (30) 31 cb. Div 3: J Mitzimberg (49) 31.

OATLANDS: Medley: Stableford: A: J Fong (6) 39. B: J Park (13) 38 cb. C: L Dooley (26) 39.

PALM BEACH: Men: Stableford: A: S Wannell (11) 37 cb. B: R Wood (15) 38 cb. C: R Osborn (36) 40.

PENNANT HILLS: Women: Par: Div 1: S Wales (15) 2 up. Div 2: C Sprowles (32) 1 up. Scr: O Kerr 7 down.

PYMBLE: Mxd: Stableford: E Boyd (38) 27.

RANDWICK: Veteran: Stableford: 2B Agg: J Rooney (32) D Lee (10) 71. D Lee (10) 39.

RICHMOND: Women: Stableford: J Finn (20) 37.

ROSEVILLE: Men: Stableford Green: M Talman (23) 37. White: A: N Sawford (7) 42. B: T Fortin (17) 39. C: D Pople (27) 42.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: G Jones (15) A Larter (6) 50. 2B Scr: S Fisher (5) J Swanson (0) 38. A: P Furlonger (9) 42. B: G Jones (15) 44. C: K Ollier (22) 43. D: J Klipp (33) 40.

ST MICHAELS: Men: Stableford White: A: B Greenaway (Bondi 11) 39. B: R Conacher (13) 41. C: G Middleton (20) 38. Scr: M Hammond 38. B Clementson (PGA) 38. Gold: B Gates (20) 34.

TALLWOODS: Women: Stableford: Irish Team: M Richards K Edwards J Hicks J Sibbons 66. J Stephens L Norris K Gordon R Murray 66.

TERREY HILLS: Stableford: L Houghton (4) 38 cb.

THE COAST: Women: Stableford: L Worsley (29) 34.

THE RIDGE: Medley: Stableford: A: D Castle (9) 38. B: M McGrath (19) 38. C: P Brown (31) 36.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Morris (20) 39 cb. B: A Martin (28) 37 cb. C: L Li (39) 43.

WARRINGAH: Medley: Stableford: Div 1: V Sargeant (12) 22. Div 2: M Duthie (29) 22.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: N Hussain (39) 45. O Cullen (15) 38. J Beahan (17) 36. C Stockley (4) 71.

WORRIGEE VETERANS: Stableford Black: Div 1: A Steeden (12) 40. W Snelgrove (13) 36. L McMasters (11) 35. Div 2: L Beal (18) 37. I Cockburn (18) 35 cb. A Liebert (18) 35. Div 3: G Dwyer (22) 43. N Themsen (22) 39. P Smith (21) 34 cb.

VICTORIA THURSDAY

BAIRNSDALE: Men: Stableford: Hcp: A: J Hathaway (7) 37 cb. B: F Jackson (15) 39 cb. C: I Templeton (21) 40. D: B O’Connell (29) 39.

BARHAM: Men: Stableford White: Div 1: G Bartels (10) 37. Div 2: P Cochrane (26) 41.

BAY VIEWS: Men: Par White: L Gunn (20) 3 up.

BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: A: J Kneebone (17) 38 cb. B: M Richardson (18) 40.

BOX HILL: Stableford: Div 1: E Fitzwilliam (8) 37 cb. Div 2: J Lee (18) 36. Div 3: R Bradshaw (24) 38.

BRIGHTON: Men: Par White: P Fischer (22) 2 up. M Pearson (10) sq. Women: Stableford Gold: A: S Williams (20) 33 cb. B: L Surkitt (30) 35. 9-hole: M Shaw (24) 19.

CAMBERWELL: Men: Stableford: A: R Fatnowna (18) 34 cb. B: K Johns (24) 35.

CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: R Bennett (10) 4 up.

CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: 2B: Par White: F Hamilton (33) M Demarte (39) 10 up.

CASTLEMAINE: Medley: Stableford: G Lang (2) 34.

CENTENARY PARK: Men: Par: A Diggle (5) sq. Women: R Weaver (27) 1 down cb. Stableford: 9-hole: D Fisher (34) 14.

CHALAMBAR ARARAT: Stableford Black: C Young (5) 36.

CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Rowville: M Strickland (29) 38. Mxd: Irish Team: Endeavour Hills: G Vrandecic A Edwards K Hurst J Huysmans 106.

CLIFTON SPRINGS: Men: Stableford: J Stahl (13) 41. K Gemmell (14) 39 cb. K Johns (21) 39.

COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: S Burns (15) 39. B: B Tate (21) 38. Women: C Chandler (21) 28.

COHUNA: Men: Stableford: D Magick (26) 39.

COMMONWEALTH: Men: Par: A: A Ward (12) 6 up. B: M Salter (13) 2 up. C: K Breen (35) 5 up.

CRANBOURNE: Men: Stableford White: M Beaconsfield (20) 39. Women: Stableford: Team: V Templeton (16) J Whytcross (32) J Browning (27) M Dean (16) 80.

CURLEWIS: Stableford: 4B: S Crisp K Mytyk 46. 9-hole: H Chappell (31) 16.

DEEP CREEK: Women: Stableford: N Crebbin (39) 26.

DEVILBEND: Mxd: Par: K Stuart (27) 3 down.

EASTWOOD: Men: Par: A: M Dageforde (9) 1 down. B: A Paul (19) 2 up. C: R Tolsher (24) 1 down. Women: D Nagel (18) 5 down.

FLINDERS: Men: Stroke: Medal Jul: A/Medal: A Morley (6) 66. B: T Brock (18) 71 cb. C: N Cleland (21) 68. Par: A: J Montgomery (18) 2 up. Women: Stroke: Medal Jul: A: B Piekacz (24) 73.

GARDINERS RUN: Stableford: P Ridgwell (5) 37.

GARFIELD: Men: Stableford White: A: T Male (9) 36. B: T McLaughlin (17) 38. C: P Lazarus (30) 31.

GISBORNE: Medley: Stableford: A: P Treloar (6) 38. B: R Allen (17) 34. C: R Flett (18) 32.

GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: M Rogan (17) 63. B: R Kumar (21) 71.

GREEN ACRES: Women: Stableford: A: A Whinney (19) 36 cb. B: M Farrell (31) 33 cb. C: J Millard (34) 33 cb. 9-hole: B Mackenzie (22) 15. G Walker (38) 15. Medley: W Parkes (15) 41. 9-hole: S Meers (33) 18.

HEIDELBERG: Mxd: Stableford White: A: N Box (8) 40. B: B Reid (11) 37. C: S Drury (20) 37.

HORSHAM: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: E Robertson J Williams 38.

HOWLONG: Medley: Stableford White: J Arthur (8) 36.

HUNTINGDALE: Men: Stableford: M Davidson (31) 41. Women: Medal: F Werdier (27) 34 cb.

IVANHOE: Stroke Medal Jul: Black: Medal: L Cameron (27) 74.

JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford Yellow: K O’Shea (8) 35.

KERANG: Mxd: Stableford: K Williams (20) 36.

KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Foursome C’ship: A: C Cazly J Corke 87. B: D Waller S Hogg 98. Par: S Balson (39) 4 up.

KOORINGAL: Medley: Stableford: A: W Jankiewicz (10) 41. B: N Commisso (16) 37. C: B Jaosz (22) 40. D: G Maniscalco (29) 33 cb.

LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: I Thomson (12) 39.

LONSDALE LINKS: Women: Par: 9-hole: A: M Hayden (20) 5 up. B: G Pike (54) 3 up cb.

MAFFRA: Women: Stableford: A: D Mulcahy (20) 36. B: S Horsford (33) 34.

MALVERNDALE: Women: Stableford: A: E McLaren (25) 31. B: G White (29) 24. C: P Daubeny (39) 25.

MANSFIELD: Men: Stableford Gentsome: White: T Murakakami P Gooding S Daykin T West 131.

MEDWAY: Men: Stableford: Medal Jul: A: A Pitty (-2) 40. B/Medal: A Balloch (14) 41. C: A Swansson (22) 37.

MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: D Dadic (14) 30.

MENTONE: Women: Stableford: A: J Roberts (24) 36. B: A Maglio (35) 32. C: V Pincombe (41) 33. 9-hole: A Gordon (30) 18. Veteran Women: H Stewart (26) 38. J Chandler (42) 33. M Nicoll (38) 29. 9-hole: M Montgomerie (44) 16.

MIRBOO NORTH: Men: Stableford: A: P Woodall (11) 37 cb. B: S Nair (31) 36.

MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: A: P Lawn (4) 40. B: G Rowney (19) 38. C: A Aguila (31) 38.

MURRAY DOWNS: Men: Stableford Black: G McNees (13) 41. W Such (24) 36. G Violi (32) 34.

MYRTLEFORD: Women: Stableford: Composite: K Newton (26) 34.

NEWRY: Veteran Medley: Stableford: R Whitelaw (21) 34. Div 1: R Toma (18) 38. Div 2: J Dezaayer (26) 39.

NORTHERN: Mxd: Stableford: L Leif (7) 38. Women: Foursome: A: B Leydon C Potter (20) 34. B: L Kirkham L Spain (26) 37. 9-hole Foursome: K Murtagh M Mcfarlane 19.

NUMURKAH: Men: Stableford: S Piggott (10) 40.

OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: D Duncan (7) 28. A Jakovincic (4) 30. J Kelly 30 cb. R Seach 30 cb. B: D Stow (10) 28. M Parkes (10) 31.

OLD BOYS SOCIAL: Par: A: B White (19) 3 down. B: J Hudgson (22) 4 down.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: I Scandrett (29) 39. Women: A: B Kellet (19) 37. B: L Bogie (26) 33.

PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: A: C Mackay (9) 41. B: J Clift (21) 40. Women: P Henderson (36) 34. Stroke: A: D Donald (25) 71. B: J Braden (28) 72. Hole in one: L Slorach at 14th. Men: Stableford Peninsula South: White: A: A Dowdle (15) 39. B: R Clohesy (23) 40. Women: T Branton (25) 37. Stroke: A: G Moore (91) 67. B: A Doherty (36) 71.

PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: N Panagiotidis (8) 38. B: B Gillin (12) 40. C: A Bainbridge (20) 36 cb. D: D Jones (21) 37. Women: C Butler (34) 30.

PORTLAND: Men: Stableford: W Stephens (11) 40.

PORTSEA: Stableford: A: W Meehan (5) 42. B: D Spencer (18) 36.

RINGWOOD: Women: Stroke: A: A Lee (15) 80. B: T Tong (27) 75. 9-hole: R Hay (32) 48.

RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: P Damyon (4) 39 cb. B: E Lewicki (18) 37 cb. C: E Baird (36) 40.

ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: South: A: H Palmer (18) 31. B: D Mitchell (23) 37.

ROYAL MELBOURNE: Men: Par East: Yellow: A Newbold (5) 2 up cb. West: A Demetriou (9) 3 up cb.

SANDHURST: Medley: Stableford: North: A: A Fox (12) 35. B: J Lai (16) 37. Women: 9-hole: G Bradley (40) 19. Men: Medal Jul: Champions: A: G O’Donoghue (6) 40. B: D Richards (14) 41. C: L Lai (21) 35.

SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: G Houston (18) 34.

SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: G Mulvogue (11) 40. B: T Upham (15) 36. C: P Howard (29) 32 cb. Women: Green: L Vague (23) 32.

SOUTH PINES: Women: Stableford: 2B: C Neate (31) M Milne (22) 41.

SOUTHERN: Stableford: A: A Du (11) 40. B: F Zhao (17) 42. C: X Ross (23) 39.

SPRING PARK: Men: Par: M Bishop (16) 3 down.

SPRING VALLEY: Women: Stableford: Trophy: A: M Littman (21) 35. B: G Garnham (35) 36.

STRATHALLAN: Women: Stableford: P White (32) 27.

THE DUNES: Women: Stableford: The Dunes: S Kalma (36) 37. The Cups: V McDonald (26) 27. 9-hole: L Williams (31) 19.

THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: A: S Shen (8) 31. B: H Ericson (18) 32. C: M Hunt (35) 29.

VICTORIA: Men: Par: 4B: J Smyth (28) A Read (20) 10 up. J Byrne (18) 4 up.

WATSONIA RSL: Stableford: B Gibbs (14) 32.

WONTHAGGI: Men: Stableford White: M Burke (15) 37. 9-hole: N Burne (13) 16.

WOODLANDS: Men: Par White: A: W Green (9) 2 up. B: D Walsh (16) 4 up. C: K Broadbent (25) 4 up. Women: C Satchell (31) 2 down.

YARRA YARRA: Men: Stableford White: D Blake (19) 43.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Par: Lake: A: C Bell (6) 1 up cb. B: D Ampfea (17) 1 down cb. Murray: A: I Croft (18) 2 up. B: R Glare (21) 3 up.

YERING MEADOWS: Mxd: Stableford: Valley: D Liu (24) 40

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email