September 25, 2021

Daily Club Golf 2 July 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 2 July 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Friday, 2 July 2021.

NSW FRIDAY

ASQUITH: Medley: Stableford White: A Harpur (14) 40.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: H Gourlay (6) 41.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: M Riley (4) 40.

BEXLEY: Medley: Stableford: A: P Keogh (10) 34. B: C Saras (12) 36. C: G Lee (17) 38. A Scr: A Brown 28.

BONNIE DOON: Medley: Stableford White: A Scr: H Salmon 40 Hcp: S Cunich (15) 42. Women: Stableford: M Johnstone (22) 40.

BONVILLE: Medley Stableford Winner: H Winchester (11) 41 – $55 Voucher 2nd: T Backhouse (6) 39 – $45 Voucher 3rd: R Hope (Gold Creek 10) 38 cb – $35 Voucher 4th: N Trezise (1) 38 cb – $25 Voucher Gross: N Trezise (37) – 2 Balls 2BBB Winners: C O’Brien (10), T O’Rourke (1) 46 – $10 Voucher each NTP 17th: P Owen – 3 Balls Ball comp to 35.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: Div 1: A Barnes (Dunheved 6) 39. Div 2: B Sukhaseume (18) 38.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: A: P Wright (8) 43. B: S Robinson (15) 42. C: E Bartley (30) 40.

CARNARVON: Medley: Stableford: 2B: P Kim (21) Y Kim (20) 45 cb. Men: K Manivong (17) 38. Women: U Bell (21) 38 cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B: Medal: M Freeman (29) K Holmes (18) 47 cb. 2B Scr: K Meurant M Fitzsimons 40 cb. Men: A: R Fletcher (0) 39. A Scr: R Fletcher 39. B: K Holmes (18) 40. B Scr: R Guthrie 24. C: T Poole (27) 38. C Scr: B Goh 16. Women: J Sayer (18) 41. Men: Gold: P Pellegrini (29) 25. Medley: Hole in one: R Guthrie at 4th.

CHATSWOOD: Mxd: Stableford: J Derham (24) 36.

CROMER: Medley: Stableford White: A: R Salvato (15) 42. B: T Murray (19) 40 cb. A Scr: J Ponder 37. Stableford: 2B: K Rajah (13) A Chriss (9) 49. 9-hole: T Berney (16) 18 cb.

CRONULLA: Women: Stableford Gold: A: I Carroll (15) 38. B: C Newman (25) 44. C: H Primmer (33) 43. D: S Zhang (42) 45. Scr: A Bull 34. Medley: Stableford: D Cooper (9) 40.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: P Takla E Saab 49 cb. S Deane (22) 44.

EVERGLADES: Snr Stableford: A: B Williams (11) 37. Men: B: J Malone (17) 44. C: S Hourn (22) 37 cb. D: D Seale (36) 40. A Scr: D Beer 34. Hole in one: G Linnett at 12th. Stableford: 2B Agg: J Malone (17) V Padagas (16) 86.

FOX HILLS: Medley: Stableford: L Ferreira (Lynwood 13) 38 cb.

GOSFORD: Medley: Stableford White: B Glass (12) 41 S Reeve (17) 39 cb E Rogers (7) 39 cb.

HURSTVILLE: Women: Stableford Gold: D Hannagan (19) 33. Men: White: Div 1: S Dyson (9) 38. Div 2: N Sheffield (23) 40.

KILLARA: Women: Stableford Green: A: J Slatyer (12) 38. B: A Lake (26) 38. C: A Lawless (31) 35 cb. D: A Crow (36) 35.

LANE COVE: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1/Medal: J Weine (21) 70. Div 1 Scr: J Weine 91. Div 2: K Moorehead (38) 75. Div 2 Scr: K Moorehead 113.

LYNWOOD: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: B Stevenson (18) 37.

MANLY: Women: Stableford Yellow: O Alagich (45) 16. Stableford: S Brown (17) 35. Stableford 9-hole: Yellow: L Pryor (37) 19 cb. Men: White: J Lutze (10) 38. Stableford: E Blake (3) 39.

MONASH: Men: Stableford: S Redfearn (6) 39. Women: S Robinson (21) 37.

MUIRFIELD: Medley: Stableford White: L Peters (12) 39.

NELSON BAY: Men: Stableford: A: J Papworth (10) 43. B: T Smith (23) 37. C: D Murray (26) 39.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: J Ro (23) 40. B: B Hamil (35) 35.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: H Smith (15) 46.

OATLANDS: Medley: Stableford Black: V Isaia (13) 44.

PENNANT HILLS: Mxd: Stableford: A: P Jackson (10) 41. B: P Barnes (21) 39.

PENRITH: Men: Stableford White: A: T Byron (7) 39. B: A Wiffen (Coolah 18) 41. C: L Campbell (27) 39 cb. Medley: Stableford: Hcp: J Fog (41) 38. Men: Stableford Scr: White: B Gadd 38.

PYMBLE: Mxd: Stableford: R Evans (21) 43.

ROSEVILLE: Women: Stableford: 9-hole: L Ashman (30) 21. Div 1: M Bailey (13) 37. Div 2: E Scahill (31) 38. Div 3: B Phillips (43) 38.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: Div 1: T Green (3) G Norman (17) 45 cb. Div 2: S Vail (+1) C Myung (21) 46. Women: C Yim (16) J Wall (2) 45. 9-hole: L Furlong (15) 22. Men: S Vail (+1) 41. PM: M Jones (21) 40. Women: S Oh (34) 38. Scr: T Green 31.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: A: D Bennett (17) 44. Women: Div 1: T Lynton (26) 42.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: G Tarlinton (25)  M Stedman (13) 47. A: P Lee (7) 37. B: H Sofiios (20) 40. C: G Lee (27) 44. Veteran: M Stedman (13) 38. Men: Scr: H Kim (0) 33. Women: Y Kim (+3) 36.

THE COAST: Medley: Stableford White: A: J Wachman (5) 38. B: M Farag (17) 41. C: H Chalich (21) 41. Div 1 Scr: M Buckingham 37.

THE LAKES: Women: Stableford: M Fleming (11) 39. Medley: M Dane (0) 40.

TUNCURRY: Women: Stableford: A: H Golden (15) 38 cb. B: D Redman (30) 38 cb. C: S Houghton (34) 41.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: A Dove (16) 42.

VICTORIA FRIDAY

 COMMONWEALTH: Men: Stableford: A Moller (23) 40. Women: S Addison (16) 34 cb.

CRANBOURNE: Mxd: Stableford White: T Tirumalareddy (32) 42.

DEEP CREEK: Stableford: H Elyasie (5) 32 cb.

DORSET: Snr Stroke Hcp: White: A: P Yon (9) 67. B/Medal: Y Fleming (14) 67. C: A Scorgie (19) 70 cb. Stableford A: M Adams (31) 18.

GARDINERS RUN: Snr Stableford: A: M Robertson (13) 43. B: A McEwan (17) 34. A: M Robertson (13) 43. B: A McEwan (17) 34.

GREEN ACRES: Medley: Stableford: J Dutton (9) 39 cb. Hole in one: S Yip Stableford: 9-hole: X MENSINK (26) 19.

GROWLING FROG: Medley: Stableford: E Risteski (8) 36 S Manteit (15) 34 E Smith (15) 34.

HEIDELBERG: Mxd: Stableford White: A: A Tasevski (6) 37. B: K Quinn (11) 39. C: P Buttifant (27) 38.

HOWLONG: Medley: Stableford: T Jelbart (19) 38.

HUNTINGDALE: Medley: Stableford: C Paine (34) 40.

IVANHOE: Men: Stableford: B Lade (25) 38.

KEW: Medley: Par: F Lin (7) 6 up.

KEYSBOROUGH: Women: Par: L Shannon (11) 2 up. Men: Par White: J Rundle (18) 4 up cb.

KOORINGAL: Medley: Stableford: A: B Smith (4) 38. B: C DeRose (29) 35 cb. Hole in one: B Smith at 13th.

LATROBE: Stableford: A: R Park (9) 36. B: R Mothersole (26) 37.

METROPOLITAN: Women: Stableford: S Clark (9) R Philip (27) 39.

MOE: Men: Stableford: A: G Wilson (9) 38. B: L Weir (14) 38. C: B Savige (19) 38.

MORTLAKE: Veteran: Stroke 9-hole: White: G Whitehead (15) 37.

NORTHERN: Stableford: Z Meehan-Laurins (20) 38 cb.

PATTERSON RIVER: Medley: Stableford: A: M Cole (13) 41. B: B Lamrock (22) 40.

RACV CAPE SCHANCK: Stableford: P Florence (18) 39.

ROSANNA: Stableford: A: J Laurens (10) 39. B: M Jones (21) 38 cb. C: K Grist (31) 35.

ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stableford North: White: A: J Lovett (12) 42. B: J Farrelly (22) 40.

SANDHURST: Medley: Stableford: Champions: M Elliott (10) 33. North: K Khoun (1) 44.

SCOTCHMANS CREEK: Men: Par White: A Kupcis (17) 1 up.

SOUTHERN: Stableford: J Steele (13) 38 cb.

SPRING VALLEY: Men: Stableford: L Abbey (15) 44. Women: T Lin (27) 38.

THE DUNES: Men: Stableford: 9-hole: The Cups: Div 1: P Kelly (15) 17. Div 2: B Cass (29) 20. The Dunes: D Isaac (11) 37.

THE NATIONAL: Mxd: Stableford: Long Island: P Clifford (15) 36 cb.

TORQUAY: Men: Stableford: A: T Lee (14) 37 cb. B: D Rae (18) 40. Women: J Yates (32) 33. Men: Visitor: B Sceney (GSM GC 18) 30 cb.

TRAFALGAR: Stableford: A: R Anderson (13) 39. B: S Titford (21) 39.

TRARALGON: Mxd: Stableford: E Lansdown (27) 42.

VICTORIA: Men: Stableford: A Majstorovic (+3) 36 cb. Women: N Gole (3) 36.

YERING MEADOWS: Stableford: J Bettes (23) 41.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email