September 19, 2021

Daily Club Golf 1 July 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 1 July 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, and metropolitan Sydney for Thursday, 1 July 2021.

ANTILL PARK: Medley: Stableford White: A: I Hobson (10) 39. B: R Helene (18) 40. C: G McCabe (21) 38. Jnr: 2B Agg: W Bergman (9) P Hanley (4) 73.

ASQUITH: Women: Stableford: A: A Nam (24) 36. B: F Liu (31) 38. C: K Kim (40) 37. 9-hole: J Scaife (33) 19. AVONDALE: Par White: A: A Walker (12) 2 up. B: K Smith (18) 2 up. C: A Foulkes (22) sq. Scr: W Bayliss (+2) 3 up. 12-hole: J Bentivoglio (25) 1 up.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: 9-hole: M Loveridge (33) 22 cb.

BANKSTOWN: Women: Stroke: Div 1: L Manning (26) 73. Div 1 Scr: C Platt (23) 96. Div 2: B Williams (38) 71 cb. Div 2 Scr: M Barrett (27) 100. Medley: Stableford: N Knox (25) 40 cb.

BARDWELL VALLEY: Women: Stableford: R Pollock (24) 36.

BERMAGUI: Men: Stableford White: A: N Rutherford (7) 38 cb. B: J Jessop (20) 37 cb. C: J Adam (27) 37 cb.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: 2B: K Shapiro (16) L Noach (26) 47. Men: A: S Palonis (1) 40. B: K Shapiro (16) 37. C: K Grbevski (24) 37. Women: H Lucey (45) 34 cb.

BLACKHEATH: Women: Stableford: D Pease (25) 43.

BOWRAL: Women: Stableford: J Ogg (27) 36.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B: M Phungsamphan (17) K Yottha (9) 49. A: K Yottha (9) 41. A Scr: R Willis 35. B: C Poletti (19) 40. B Scr: M Williamson 25. C: R Osmotherly (21) 41. C Scr: P Wood 17.

CABRAMATTA: Veteran: Stableford White: Div 1: A Onasegun (19) 39. L Samuels (25) 38. Medley: A: H Tran (15) 42. M Johnston (30) 37.

CAMDEN: Men: Stableford: 2B Agg: H Al Salemi (6) G Matheson (3) 76. 2B Agg Scr: G Matheson H Al Salemi 64. Black: A: G Matheson (3) 38 cb. B: C Pateman (16) 40. C: V Mudaly (21) 37.  A Scr: R Minns 32 cb. B Scr: R Sheraton 21 cb. C Scr: R Webster 15 cb. Challenge: C Pateman (16) 40.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: S Woolley (35) 40.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: J Lee (15) A Ko (17) 48 cb. Div 1: J Russo (11) 40 cb. Div 2: J Bright (20) 38. Women: Stableford: C Kang (36) 38.

 CASTLECOVE: Medley: Stableford: P MacCarthy (17) 39. Women: 9-hole: J Cole (43) 31.

 CROMER: Medley: Stroke: Medal: A: S Adams (13) 69. B: M Smallhorn (34) 73. C: P Cronan (40) 78. Stableford: M Bunting (7) 38 cb.

CRONULLA: Men: Stableford: 4B: N Van Hoeck (13) J Tehan (16) 48. P Dolan (32) 42. 4B Scr: Black:  M Alison (+1) T McKeon (18) 41.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: L Clay B Leafe 49. Men: L Clay (16) 42. Women: T Hilton (18) 36.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A Scr: H Holohan (3) 33 cb. A: L Burgess (7) 37. B: M Burden (14) 40 cb. C: M Griffiths (31) 41. Hole in one: C Wilshaw at 13th.

EVERGLADES: Women: Stroke: Div 1: M Rickit (20) 71 cb. Div 2: J Andrews (26) 71. Div 3: M Warr (32) 73 cb. Div 4: S Smith (39) 68 cb. Stableford: T Golding (32) 31 cb.

FOX HILLS: Medley: Par: 2B: J Leaves (17) M Farquharson (Cumberland 12) 10 up. 2B Scr: M Rajca J Carpenter (Stonecutters Ridge) sq. A: M Farquharson (Cumberland 12) 1 up. B: J Johnstone (14) 2 up cb. C: H Manikas (22) 4 up. Women: A Reidy (30) 3 down. Snr D Bransby (34) 3 up.

GEORGES RIVER: Women: Stroke: N Homann (26) 75. C Reeves (30) 80. D Simpson (20) 82. S Frost (33) 85.

GLENMORE: Medley: Stableford: Div 1: B Grugan (7) 36 cb. Div 2: T Ardouin (21) 38. Scr: C Carruthers 33. Women: T Gulli (31) 36.

GORDON: Medley: Stableford: 2B: B Curry (Shoalhaven Heads 16) Y Hayter (21) 45. Men: A: A Koeninger (9) 36 cb. B: M Taylor (18) 38. C: F Kannard (20) 36. Women: S Sheehan (28) 38.

GOSFORD: Medley: Stableford Trophy: White: M Stimpson (8) 41.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: Div 1: J Palmer (13) 40. Div 2: L Slattery (26) 37 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford White: M Szetu (13) 36. Women: Div 1: B Lewis (25) 35. Div 2: C O’Neill (39) 32 cb.

LEONAY: Mxd: Stableford 2B: White: A: M Crock (16) P Kitley (9) 46. A Scr: L Cupples G Yates 36. A: G Yates (8) 37. B: W Chin-Nam (14) 39. C: D Kirk (21) 34.

LIVERPOOL: Men: Stableford 2B Multi: White: C Flack (24) B Wedderburn (21) 73. A: S Quagliata (4) 37 cb. B: S Bounds (19) 37 cb. C: N Parker (23) 38.

LONG REEF: Women: Par: A: J Reitzer (22) 3 up. B: V Bertram (26) 2 up. C: H Ayers (38) 1 down. Scr: A Starc 5 down.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: R Henness (9) 39.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: P Masterson (13) R Thompson (33) 47. A: B Murphy (13) 38. B: M Hamilton (16) 41. C: P Stone (36) 37. Scr: S Fitzpatrick 37.

MONASH: Mxd: Stableford: R Horii (10) 41.

MOORE PARK: Mxd: Stableford 4B: White: H Alexander (23) L Kendall (18) 44. Men: O Dries (25) 38 cb. Women: L Li (33) 38. Veteran: Gold: L Rapeport (26) 33.

MUIRFIELD: Women: Stableford: A: J Deen (20) 35. B: V Quamby (28) 35. C: L LeBas (36) 34. Medley: R Austin (14) 39.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: S Stevenson (25) 40. H Durie (33) 35. Div 2: D Buckley (45) 35. J McTaggart (45) 35.

NEWCASTLE: Women: Stroke: Div 1: S Beentjes 70. Div 2: S Burns 83.

NORTH TURRAMURRA: Women: Stableford: S Willson (27) 29.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: J Adamson G Fish 49. 2B Scr: D Coleman R Thomas 33 cb. Men: H Smith (17) 39 cb. A: G La Peyre (8) 39. B: G Wood (18) 37 cb. C: G Fish (22) 39. Medley: Black: J Rowland (24) 38. Women: Green: P Shearman (21) 34.

NOWRA: Women: Stroke: Medal Jul: Div 1 Scr: J Levi 94. Div 2 Scr: L Hatton 113. Div 3 Scr: E Ryan 110. Div 1: J Levi (22) 72. Div 2: D Hewat (35) 80. Div 3: E Ryan (37) 73.

OATLANDS: Women: Stroke: A: A Kang (18) 70. B: J Browne (33) 76 cb. C: S Ferm (35) 75.

PALM BEACH: Men: Stableford: 2B Multi: F Strevens (28) W Ubrrihien (4) 74. F Strevens (28) 40. Women: V Jones (28) 36. 9-hole: G Pearce (24) 19 cb.

PENNANT HILLS: Women: Stableford: 4B: A De Carvalho (24) C Lawrence (27) 44.

PYMBLE: Women: Stableford: Canadian Foursome: L Lawlor F Pardey (27) 43 cb.

RANDWICK: Veteran: Stableford: 2B: L Blank (17) L Pustetto (11) 45. A Blakemore (11) 40.

RICHMOND: Women: Stableford: Div 1: C Lozier (16) 35. Div 2: P Burr (41) 39.

ROSEVILLE: Medley: Stableford: Irish Team: A Abeyaratne (13) D Mcleod (26) T Murphy (20) V Torpey (21) 124. Men: Stableford White: A: A Abeyaratne (13) 42. B: D Cahill (16) 39. C: K Powell (27) 40. Veteran: Green: R Pottie (18) 38.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: Div 1: T Guo (10) L Li (9) 47 cb. Div 2: M Gilling (26) A Don (11) 47 cb. Men: T Guo (10) 41. Women: M Kim (13) 36 cb. Scr: M Dane 39. 9-hole: M Stanley (25) 17.

SHELLY BEACH: Men: Stableford: 2B: A Wainman (28) J McKendrick (13) 51. 2B Scr: S Armstrong (3) K Jones (+2) 43. A: R Ayton (3) 38. B: J McKendrick (13) 41. C: C Fennell (20) 44. D: A Wainman (28) 42.

ST MICHAELS: Men: Stableford 2B: White: P Banton (18) D Kolar (+2) 79. 2B Scr: White: J Pullen L Furlong 71 cb. A: T Stanes (10) 41. B: P Banton (18) 41. C: G Cowie (26) 37 cb. Visitor: T Wellard (Long Reef 17) 38. Scr: D Kolar 40. Gold: R Petersen (25) 37 cb. Women: A Pullen (16) 41. Men: Stableford  2B: Gold: M Jennings (10) M Jennings (27) 72.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: A Hardgreaves (12) U Gounder (20) 49. 2B Scr: A Hayes (6) A Ison (3) 40. A: G Pilling (10) 41 cb. B: B Malouf (13) 40. C: R Powell (19) 38. 

TERREY HILLS: Medley: Stableford: J Costello (17) 45.

THE COAST: Women: Stableford: K Parker (23) 35.

THE RIDGE: Stableford Scr: Black: G Booby 36 cb. Men: A: G McDowall (8) 40. B: B Tilt (20) 38 cb. C: B Goh (Castle Hill 26) 40. Women: L Aston (33) 36 cb.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: J Morris (20) 33 cb. B: M Franklin (24) 38. C: J Wells (34) 37.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: M Berg (9) J Stevenson (19) 45. 2B Scr: J Grima S Fava 38 cb. A: M Scicluna (4) 37. B: J Donoso (16) 35. C: R Chant (27) 35 cb. Veteran: S Small (11) 36. Super Veteran: M Berg (9) 36.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: P Hartman (20) 40. 9-hole: P Soiland (21) 21 cb.

WENTWORTH FALLS: Mxd: Stroke: A: D Dunn (9) 71. B: J Galbraith (15) 66. C: N Griffith (26) 62. A Scr: D Cullen (5) 82. T Elderfield (24) 74.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: A: G Shanahan (24) 36. B: T Peters (38) 36.WORRIGEE VETERANS: Stableford Black: Div 1: B Herring (7) 33. L McMasters (12) 30. A Steeden (12) 29. Div 2: L Berghofer (19) 38 cb. L Cuka (16) 38. G Dwyer (20) 36. Div 3: W Ryan (23) 36. D Clark (25) 35 cb. P Smith (22) 35.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email