September 25, 2021

Daily Club Golf 20 June 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 20 June 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Sunday, 20 June 2021.

NSW SUNDAY

METROPOLITAN MASTERS PENNANT: DIV 1: Sec 2: Dunheved 4.5 bt Mona Vale 3.5. Sec 4: Kogarah 6.5 bt Cumberland 1.5. DIV 2: Sec 1: Muree 5 bt Waratah 3. Sec 2: Oatlands 5 bt Eastlake 3. DIV 3: Sec 3: Camden 6 bt Campbelltown 2.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B Agg: R Prothero (11) B Morris (23) 68. Mxd: W Park (16) R Park (33) 61. Men: Div 1: Y Oh (17) 36 cb. Div 2: M Bohman (28) 38. Women: R Park (33) 32.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: K Johnston J Hooper 47. 2B Scr: L Ebb C Riely 35. Women: J Hooper 40. Men: A: N Gaundar 41. B: A Pengue 36. C: N Perendic 38.

BARDWELL VALLEY: Medley: Stableford: C Jones (11) 35.

BAYVIEW: Men: Stableford: V Sumsky (22) 30.

BEVERLEY PARK: Medley: Stableford: A: S Shah (11) 35. B: M Bowen (18) 35. C: T Smith (24) 38.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: R Fellows (10) E Ibrahim (16) 43. A Arboleda (21) 37.

BONVILLE: Medley: Stableford: D O’Reilly (15) 40. P Maunder (4) 39. L Beeby (29) 37.

BRIGHTON LAKES: Stableford: 2B Multi: S Yu (20) B Wu (22) 68. A: A Derbas (3) 37. A Scr: R Sithirajvongsa 27. B: A Prakash (19) 36. B Scr: M Issa 22. C: L Billimoria (26) 39. C Scr: J Driver 19.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: W Jarvis (12) M Stanford (21) 43. 2B Scr: Wilson (5) S Miller (22) 30. A: J Tothititham (14) 36. B: S Zitka (25) 38. J Lee (45) 32.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: S Robinson (16) 37.

CARNARVON: Men: Par 2B Agg: White: D Spittal (9) D Gainsford (12) 5 up. A: D Spittal (9) 4 up. B: M Chaudhary (18) 2 up. C: J Kim (26) sq. Mxd: 2B Agg: K Oh (11) H Oh (20) 3 up. Women: Par 2B: H Oh (20) K Song (30) 5 up. Div 1: H Oh (20) 3 up. Div 2: H Hong (32) 2 up cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Multi: A Waring (18) J RA (7) 72. Men: A: R Fletcher (0) 38. B: S File (15) 38. C: B Cochrane (27) 39. Women: P Scutts (21) 35.

CONCORD: Medley: Stableford: A: C Harkin (9) 42. B: P Salmond (14) 39. C: M Barron (40) 36. Irish Team: H Capra (15) R Harkin (13) P Salmond (14) C Harkin (9) 90.

CROMER: Medley: Stableford: J Wang (20) 36.

CRONULLA: Mxd: Stableford: O Liessmann (13) 37. Scr: R Simpson 34.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: M Song W Joo 47 cb. Men: Div 1: P Takla (2) 35 cb. Div 2: G Guthrie (19) 38 cb. Div 3: L Rosser (36) 39 cb. Scr: B Lee 30. Women: W Joo 40. Stroke: A Robinson (25) 69.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: A Wilcox (29) J Beardsmore (7) 48. A Wilcox (29) 43. Scr: D Ayre 33. Mxd: 2B: A Wright (13) M Clohesey (31) 44 cb. Women: M Charan (25) 36 cb.

EASTLAKE: Medley: Stableford: A: R Hanson (21) 38.

ELANORA: Mxd: Stableford Mother/Son Trophy: White: N Rodgers (9) E Rodgers (45) 42.

EVERGLADES: Medley: Par: 2B: R Wilkinson (24) G Paterson (9) 11 up. Men: A: B Parsons (17) 4 up. B: R Wilkinson (24) 4 up. Women: P Michell (45) sq.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: D Kim (9) 32. B: J Jeffries (Penrith 17) 36. C: A Ambagahawatta (29) 39.

GORDON: Medley: Stableford: M Kang (20) 36.

GOSFORD: Medley: Stableford White: K Barnett (17) 35.

KAREELA: Mxd: Stableford: P Kefalas (24) 34.

KILLARA: Medley: Stableford 2B: White: J Winterdon (36) H Newbery (8) 52. Mxd: P Jones (14) H Jones (31) 43. Men: S Hurford (10) 40 cb. Women: Green: P Sears (11) 34.

KOGARAH: Medley: Stableford Team Agg: White: D Levy (11) J Erdmanis (36) J Quill (22) J Colligan (8) 107. Men: A Pimperton (20) 37. Scr: B Earl 29. Women: Stroke: Medal Jun: J Jeong (18) 72.

KOOINDAH WATERS: Mxd: Stableford White: A: H Cribb (6) 36. B: C Webb (16) 30. C: D McConville (27) 34.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: D Hershell (12) B James (6) 73. B James (6) 33 cb. D Hershell (12) 40. L Upton (26) 38.

LANE COVE: Women: Stroke: J Weine (21) 66. Medal Jun: Div 1/Medal: S Doughty (16) 66. Div 1 Scr: S Doughty 82. Div 2: R Antico-Hall (36) 81. Div 2 Scr: R Antico-Hall 117.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B Multi: T Huynh (23) D Huynh (21) 72. A: E Ryu (11) 35 cb. B: G Zoabi (16) 36. C: T Huynh (23) 40.

LYNWOOD: Medley: Par White: Div 1: D Marmara (26) 4 up. Div 1 Scr: M Power (0) 1 up.

MANLY: Men: Stableford White: A: K Flynn (2) 37. B: M Cook (15) 29.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: J Carter (6) 35. Women: Stroke: Scr: M Souden 88. Veteran: G Burr (23) 61. Div 1: M Souden (22) 66. Div 2: R Cheetham (26) 67. R Cheetham (26) 67.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B: M Lanza (12) J Bresolin (21) 45. Div 1: M Kennedy (19) 38 cb.

METROPOLITAN MXD PENNANT: DIV 8: Moore Park 5 bt Northbridge 0.

MONA VALE: Medley: Stableford: J Van Der Meer (27) 31.

MOORE PARK: Men: Stableford White: P Tate (18) 37. Mxd: 4B: A Sorial (16) R Tawhara (6) 45. 4B Scr: K Pattenden W McManus 33 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: M Shea (36) S Wild (30) 46. Mxd: L Waldron (22) S Wild (30) 45. Men: T Brennan (28) 39. Women: S Wild (30) 41. Hole in one: M Shea at 6th.

NORTH RYDE: Mxd: Stableford: 2B: J Dolan (16) S Smith (22) 47. A: G Goodhue (9) 39. B: P Lavender (18) 37. C: S Smith (22) 43. D: B Robinson (30) 30. Jnr: C Yan (36) 40.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: M Nicholas (8) O Nicholas (25) 63 cb. P Banbury (2) 34.

NSW: Mxd: Stroke: Foursome C’ship: B Byrne (7) D Byrne (5) 90. Foursome: R Daly (28) E Daly (38) 82.

OATLANDS: Mxd: Stableford: 2B Agg: K Lim A Ko 70. Men: Black: I Kim (17) 40. Veteran Medley: A Walkerden (16) 37.

PENNANT HILLS: Men: Stableford White: A Skuodas (19) 36. Women: C Skuodas (14) 34.

PENRITH: Medley: Stableford: 2B: T Byron (8) V Hall (11) 46. Stableford: White: M Organ (2) 36. Stableford: J Fog (44) 31.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: J Varka (17) M Smith (14) 47. J Varka (17) 36. Men: Stroke: Cup: C Mcintyre.

RICHMOND: Medley: Stableford: Split Six: J Kavana (5) S Harkins (32) 62. J Kavana (5) 36.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: M Seeto B Timmony 47. White: A: A Abeyaratne (13) 36. B: M Seeto (22) 40. Women: J Lamble (21) 29. Snr Green: M Furey (19) 30.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 4B: R Shin (32) N Choi (19) 45. Men: R Shin (32) 39. Women: J Wall (2) 39. Hole in one: R Kim at 4th. Medley: Stroke: Plate: L Park (18) 70. Scr: B Eldridge 84.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: P Shillcock (17) A Gray (10) 47. A: J Jo (13) 38. B: P Shillcock (17) 36. Mxd: Stroke: Foursome C’ship: A: J Ryu A Seo (16.5) 72.5. B: Y Bell G Dannoun (26) 74. A Scr: M Hagerty K Webber 77. B Scr: S Webber B Webber 103.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: W Browne (15) B Rodriguez (32) 69. Men: B Rodriguez (32) 37. Women: S Ha (35) 37.

TALLWOODS: Men: Stroke White: A: F Teodoruk (12) 46. M Summergreene (13) 35. B: L Junghans (19) 35 cb. R Gould (20) 35. Women: Stableford: K Gordon (27) 33.

TERREY HILLS: Stableford: J Kenny (14) 34.

THE COAST: Medley: Stableford White: Scr: J Son (6) 30. A: N Karcher (10) 27. B: A O’Keefe (11) 35. C: D James (21) 37.

THE LAKES: Medley: Stableford: O Quach (21) 37. J Bowen (7) 34. Women: Par: C Zhang (36) 4 up. Trophy: I Kaloudis.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: P Mills (12) 18. B: M Battam (20) 17. C: M Condon (27) 21.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: D Yun (11) P Baik (8) 43. Men: A: D Yun (11) 38. B: T Jiang (14) 38. C: L Tsen (24) 36. Women: Green: L Kim (24) 30 cb.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: R Karslake (30) A Marco (15) 43. Men: R Karslake (30) 34. Women: D Wongsoong (21) 32.

WALLACIA: Men: Stableford White: D Forbes (14) 35.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: C Wu (0) 33 cb.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: 2B: R Isaacs (20) R King (13) 46.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: G Sharpe (14) 38.

VICTORIA SUNDAY

AUSTRALASIAN: Men: Stroke: Medal Jun: Medal: A O’Grady (13) 60.

BAIRNSDALE: Mxd: Par: D Clack (17) 4 up. W Reddaway (22) 2 up. V McNamara (37) 1 down. K Wyndham (26) 1 down.

BENDIGO: Mxd: Stableford White: L Ely (13) 39.

BLACK BULL: Men: Stableford: A Stevens (14) 41. Women: M Ivey (33) 40.

BOX HILL: Stableford: Div 1: T Nelson (13) 42. Div 2: K Bennetts (15) 37. Div 3: P Bedlow (26) 37. Women: B Ding (32) 32 cb.

CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: M Crowley (21) 40.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Rowville: A Gunaran (14) 40. Endeavour Hills: O Phraphone (10) 33.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: J Whelan-Brain (52) 49.

COHUNA: Men: Stroke: D Barry (13) 72 cb. Women: Stableford: L Richardson (22) 32.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: J Mason (12) 38 cb. B: D Samulenok (30) 38. Women: J Kempster (18) 39.

CRANBOURNE: Mxd: Stableford: A: C Thwaites (11) 37 cb. B: D Lewin (19) 39. C: A Nagar (27) 42. Hole in one: S Leigh at 3rd.

CURLEWIS: Mxd: Stableford White: D Razga (27) 41. P Perez (16) 40 cb. P Moorfoot (23) 40 cb.

DEEP CREEK: Stableford: M Hogan (16) 37.

DEVILBEND: Men: Stableford: P Cashin (4) 41. Women: D Warden (21) 34.

EASTERN: Stableford: South: P Bartling (13) 37. North: S Smith (14) 36. East: S Tso (9) 38.

EASTWOOD: Men: Stableford: 9-hole: A: J Kilby (20) 16 cb. B: S Brasher (22) 19. C: D Mackey (22) 21. Women: V Laurito (5) 19.

ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: Medal: B Bowey (10) 67.

FINLEY: Men: Stableford: S Corcoran (16) 34. Women: J Delmenico (22) 30.

GARDINERS RUN: Stableford: A: D Franken (7) 39 cb. B: P Jeffrey (14) 40. C: K MacCartney (22) 39.

GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: Medal: R Paul (18) 66.

GOONAWARRA: Stableford: A: G George (6) 41. B: J Evans (12) 38. C: J Cameron (26) 43.

GREEN ACRES: Medley: Stableford White: A: J Bergoc (18) 38 cb. B: D Connell (19) 38. C: J Moorhead (34) 37.

HOWLONG: Medley: Stableford Black: A: M O’Brien (13) 37. B: D Scatchard (22) 39. C: A Intachack (38) 39.

HUNTINGDALE: Men: Stableford: S Pewtress (17) 43 cb. Women: S Guo (20) 35.

KEW: Medley: Stableford: D Jenkins (10) 37. J Singh (18) 37 cb. C Nikakis (25) 40 cb.

KEYSBOROUGH: Stableford: C Diplock (14) 40 cb.

KOORINGAL: Medley: Stableford: A: B Ford (5) 39. B: I Bradka (15) 42. C: C Mola (17) 39 cb. D: S Carboni (24) 37.

LONSDALE LINKS: Mxd: Stableford: A: M Beshara (17) 38. B: S Morris (45) 38.

MANSFIELD: Men: Stroke: M Bettany (4) 71 cb. C’ship: A: M Jones (2) 302. B: M Walsh (8) 340. C: A Parrott (12) 351. D: D Clutterbuck (20) 403.

MEDWAY: Par: A: T Duvanjak (9) 3 up cb. B: V Ha (18) 1 up. Women: D Barr (29) 3 down.

METROPOLITAN: Mxd: Stroke: Foursome: N Clark (10) S Clark (9) 67.5.

MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: A: C Marsters (3) 37 cb. B: P Marsters (17) 43. C: A Kennerly (21) 46.

NEWRY: Women: Stroke: C Cameron (14) 74. Men: Medal Jun: A: M Robinson (9) 71. B: L Tahu (23) 75.

NORTHERN: Stableford: A: S Ward (3) 40. B: D Joyner (16) 40 cb. C: M Pitliangis (24) 41. L Spain (34) 33 cb.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: Medal Jun: A: J Hutchins (16) 42. B: N Box (21) 45. Women: R Francis (26) 33.

PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula North: White: A: E Woo (9) 39. B: W Wolke (21) 35. C: P Walsh (32) 30. Hole in one: L Go at 2nd. Women: Stableford: S Crouch (8) 31. Men: Stableford Peninsula South: White: A: B Losordo (2) 39. B: J Robertson (16) 39. C: L Thompson (25) 36 cb. Women: Stableford: K Wigg (18) 38. Trophy: Peninsula North: S Crouch (8) 31.

RACV HEALESVILLE: Mxd: Par: D Egan (7) 3 up.

RIVERSDALE: Medley: Par: 4B: A Zhong (12) J Ye (13) 8 up. Stableford: A: M Sexton (7) 36. B: B Roberts (24) 34 cb.

ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: T Larkin (8) 40. B: A Holmes (13) 38. C: A Webb (22) 37. Women: A: S Palmer (27) 35. B: A Dyer (41) 38.

ROSSDALE: Mxd: Stableford: 4B: A Kelly (14) R Heng (30) 46. Men: N Gardiner (23) 41. Women: R Brockwell (23) 33.

SANDHURST: Men: Stableford North: Black: A: D Reddy (9) 44. B: J Andrews (21) 42. C: J Twining (19) 44. Women: Div 1: A Khor (21) 37. Mxd: Champions: Div 1: C McLeod (4) 36. Div 2: J Yang (30) 38.

SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: T Payne (1) 38. B: T Peterson (17) 40. C: J Newman (23) 40. Women: L Hirt (28) 37.

SHEPPARTON: Medley: Stableford: J Syer (38) 37.

SORRENTO: Men: Stableford: L Myer (16) 38. Women: C Burke (39) 40.

SOUTH PINES: Mxd: Par: C Neate (29) 2 down.

SOUTHERN: Men: Par White: A: J Watts (10) 6 up. B: A Amato (15) 2 up. C: M Kark (21) 3 up. Women: Gold: C Zhao (38) 3 up.

SPRING VALLEY: Men: Par White: A: N Smith (7) 4 up. B: G Hardiman (20) 3 up. Women: Par: F Thomson (18) 3 up.

STRATHALLAN: Men: Stroke: A: D Timms (14) 63. B: T Mahmoud (19) 71 cb. C: J McGowan (23) 71. Women: S Liang (32) 82 cb.

THE DUNES: Mxd: Stableford The Dunes: White: R McCohon (12) 41.

THE HERITAGE: Mxd: Stableford: St John: J Lau (8) 39.

THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: P Light (11) 42.

THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: A: R White (10) 43. B: S Salvatico (14) 42. C: C Fowler (22) 40.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: P Olsen (8) 40. B: C Forster (19) 43. C: I Jensen (44) 38. Medley: Gold: K Morey (18) 34.

TORQUAY: Men: Stableford: A: S Harding (10) 37. B: B Makin (19) 37. Women: C Wilson (26) 32. Mxd: Visitor: L Garlick (32) 40.

VICTORIA: Men: Stableford: S Hack (9) 41 cb. Women: A Regos (27) 40. Hole in one: D Ward at 7th.

WOODLANDS: Men: Stableford White: A: T Edwards (9) 43. B: G Tweedly (15) 41. C: J Leslie (30) 37. Women: K Bullen (18) 36. Jnr: Medal Jun: S Snelgar (10) 35.

YARRA YARRA: Men: Stableford: J Green (4) 43. Women: K Baker (16) 32.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stroke: Ambrose: Lake: P Clarnette (4) J Martin (+4) J Walker (36) R Smith (31) 54.625.

YERING MEADOWS: Men: Par: G Kenway (12) 2 up. Women: R Morrison (13) 2 down.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email