Daily Club Golf 16 June 2021

Follow Us

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Wednesday, 16 June 2021.

NSW WEDNESDAY

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: B Jeffery S Pennington 45. 2B Scr: P Lorimer (-3) T Phan (3) 42. 4B: G Jones M Black S Bruce M Daniels 132. A: S Hwang (10) 39. B: D Hayes (14) 39. C: S White (19) 36. D: N Pitman (27) 40.

AVALON: Women: Stroke: Foursome: K Clout (43) A Williams (47) 71. Foursome C’ship: W Sinnott A Goff 229. J Geyle (42) K O’Reilly (46) 146.

BALGOWLAH: Mxd: Par: A: G Hobson (27) 2 down. B: G Smith (15) sq. C: D Rodgie (27) 3 up.

BANKSTOWN: Medley: Stableford 2B: Black: P Lee R Smith 47. A: A Seymour (3) 39. B: B Raper (17) 38. C: G Hilzinger (20) 40.

BAYVIEW: Men: Stableford 2B Agg: Black: S Raspass (11) G Mankey (10) 77. A: S Raspass (11) 41. B: M Touw (17) 42. C: W Metcalfe (36) 42. Scr: R Jones (0) 37. White: D Deboos (28) 38.

BERMAGUI: Women: Stableford: Div 1: B Stolk (32) 33. L Ponsford (19) 28. Div 2: L Laing (45) 34. C Skidmore (38) 34.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 2B: M Sullivan (13) S Popplewell (14) 75. K Crapp (18) 40 cb. A: M Sullivan (13) 40. B: J Pizanias (16) 40. C: G Lloyd (21) 40. Scr: K Rae (4) 29.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: K Lewis (10) R Cunneen (12) 45 cb. 2B Scr: K Francis (PGA) G Heffernan 40 cb. A: A West (8) 36 cb. B: G Bombell (11) 39. C: G Mayhew (26) 34 cb.

BLACKHEATH: Men: Stableford: 2B: T Alderson (5) P Mahony (20) 45. G Stovold (16) 35 cb.

BONDI: Men: Stableford: P Laffont (26) 39.

BRIGHTON LAKES: Medley: Par: C Stone (19) 3 down.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: S Bugdayli (13) S Hilaney (9) 77. Div 2: B Vlakic (18) R Bobanovic (12) 74. Div 1 Scr: T Marlin M Nagy 64. A: T Hunt (6) 39. B: S Bugdayli (13) 42. C: P Martinuzzi (21) 40.

CAMDEN: Women: Stableford: A: J Matheson (18) 33. A Scr: J Matheson 17 cb. B: L Harris (32) 34. B Scr: J James 11. C: G Wakeling (34) 32. C Scr: S Byrne 8.

CAMMERAY: Men: Stableford: P Kensell (21) 39.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: 2B: D Thomas (31) M Reynolds (13) 49. 2B Scr: I Barry (15) A Stott (4) 32. A: B Post (4) 34. B: P Boylan (15) 37 cb. C: M Reynolds (31) 44.

CARNARVON: Women: Stroke: Foursome: M Lee A Cho (22.5) 74.5 cb. Foursome C’ship: G Lee N Yeob 176. A Jung M Han (37) 156.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B: P Dickson (11) C Hanson (6) 46. A: M Hogg (11) 39. B: W S Jang (18) 38. C: S Vernon (21) 38. 2B: M Champion (9) A Oxford (27) 51. A: K Dawes (12) 40. B: J Drummound (17) 39. C: A Oxford (27) 40. Hole in one: M Hogg at 2nd.

CASTLECOVE: Women: Par: Team: H Muscat (37) M Eslake (36) T Arber (33) L Paradine (24) 7 up.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B Agg: K Metzke (19) J Manevski (10) 73. A: R Solomons (12) 40. B: R Crouch (13) 35. C: G Wightman (24) 40.

CROMER: Men: Stableford: 2B: R Wightley I Bassett 44 cb. Medley: Scr: R Wightley 32. A: R Day (15) 37 cb. B: P De Gail (18) 36. C: M Johnston (27) 37.

CRONULLA: Women: Stableford Green: A: R Deards (11) 35. B: C Axford (22) 40. C: D Raisin (31) 39. D: A Fury (43) 37. Scr: M Ticehurst 24.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: R Selleck (20) L Clay 47 cb. 2B Scr: D Sheather D Peters 36. Div 1: C Choi (18) 39. Div 2: P Morrison (19) 40. Div 3: C Pangilinan (36) 39. Scr: D Sheather 33.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: D Mchugh (24) M Lenehan (32) 46. M Lenehan (32) 40. Veteran: A: E Horvath (12) 32. B: W Wilson (20) 35. C: K Shepherd (33) 41.

EASTLAKE: Medley: Stroke: A: M Hicks (6) 69. B: A Cassar (17) 68. C: D Wong (23) 73. Scr: C Hicks (1) 37.

ELANORA: Women: Stroke: Foursome: Div 1: J Armati (16) C Jones (16) 76. Div 2: J Millyard (27) G Butchatsky (27) 74. Foursome qlfrs: Div 1: H Rolin B Chalmers 92 cb. Div 2: J Millyard G Butchatsky 101.

EVERGLADES: Men: Stableford: 2B: K Bayliss (30) G Paull (36) 48. 2B Scr: S Bennett (2) N Skripkin (22) 37. Scr: S Bennett (2) 37. A: S Bennett (2) 39. B: R Williams (14) 39. C: D Davies (23) 38 cb. D: T Donkin (28) 38 cb.

FORSTER: Men: Stableford: A: G Gardener (12) 38. J Cullerton (12) 37 cb. G George (10) 37. B: J Mansour (16) 40 cb. D Payne (15) 40. G Clemensen (17) 38. C: R Hawes (26) 38 cb. A Monroe (26) 38. J Daniel (26) 37. A Scr: W KNight (5) 32. B Scr: W Pearce (14) 23. C Scr: K Joyce (20) 19.

FOX HILLS: Women: Stableford: C Felkin (31) 31.

GEORGES RIVER: Men: Stroke Black: Div 1: T Markovski (13) 68. Div 1 Scr: D Holland 77. Div 2: J Tolley (27) 68. Div 2 Scr: G Kirby 91. Stableford: Div 1: S Doorey (16) 35. Div 2: G Rix (19) 39.

GOSFORD: Medley: Stableford White: A: P Miller (7) 38. B: B Hardgrave (15) 33. C: A Kennedy (19) 38.

HAWKS NEST: Medley: Stableford: 2B: P Jackson B Hart 47. Men: A: P See (17) 38. B: A Affleck (22) 38. Women: S Easten (43) 33.

JAMBEROO: Men: Stableford White: B Jenkins (20) 40.

KAREELA: Men: Stroke: Ambrose: C Jones C Rodden J Prier C Hubbard 50.25. Scr: J Fraser J Gibson A O’Connor C McCarry 57 cb.

KILLARA: Men: Par 2B: White: A: R Cloughton (24) B Watson (20) 9 up. 2B Scr: I Norton T Gilchrist 3 up. A: B Wheeldon (9) 6 up. B: B Teseriero (14) 5 up. C: A Denver (20) 2 up cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: M Hatton (28) B Graves (23) 50. Veteran: M Hatton (28) 40. Medley: A: S Puskaric (3) 40. A Scr: D Gannon 38. B: S Law (14) 38 cb. C: M Hatton (28) 40.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B Agg: A: D Cameron (31) G Webster (26) 66. R Sadler (24) 35.

LEONAY: Women: Stroke Foursome: White: A: L Haines G Gordon 74. Foursome C’ship: A: D Young T Whiteside 147. Scr: M Haworth L Cupples 200.

LEURA: Medley: Stroke White: A: E Vivant (20) 65. B: G S Webb (6) 67 cb. C: T Oakley (29) 67.

LONG REEF: Men: Stableford: 2B: P Watson D Quinn 49. A: R Steet (5) 41. Scr: J Knox 38. B: K Munce (15) 38. C: M Mcknee (23) 38.

LYNWOOD: Medley: Stableford: 2B Multi: L Atkins (11) I McNab (18) 77. Men: White: Div 1 Scr: K Samy 30. Div 1: I McNab (18) 42. Div 2: J Ilacqua (21) 43. Women: R Joel (19) 37.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: A Cummings (28) B Gaut (35) 45. L Hatcher (9) 42.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford: 2B: G Groizard (10) J Riley (3) 43. G Groizard (10) 37.

MANLY: Men: Stableford: A: R Apfel (6) 39. B: A Martin (15) 43. C: P Clay (20) 42. White: P Douglas (31) 31.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: L Sthalekar (23) 42.

MONA VALE: Men: Par: A: S Jackson (1) 3 up. B: C Enever (17) 3 up cb. C: J Hamill (22) 5 up. Scr: S Alfbinski (0) sq.

MONASH: Men: Par: A: D Washington (9) 7 up. B: D McKinnon (18) 4 up. H Perkins (28) 2 up cb.

MOORE PARK: Men: Stableford White: A: A Schofield (5) 35 cb. B: N Hindmarsh (15) 36. C: P Reakes (31) 39. Veteran: N Grusd (22) 36.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: B Johnson (8) 38. B: G Smith (13) 37. C: P Canestrari (23) 35. D: B Marshall (32) 34.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: R Milne (19) B Maguire (15) 47 cb. A: I Bamford (7) 42. B: R Milne (19) 40. C: G Chung (32) 41 cb.

NELSON BAY: Men: Stableford: Brushbox: A: J Clark (13) 40. B: N Edwards (17) 36. C: D Lewis (26) 34. Gymea Lily: A: L Gordon (10) 39. B: S Law (19) 43. C: W Morley (27) 40.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: T Law (30) G Humphrey (20) 47. A: C Kelly (9) 41. B: K Chang (17) 38. C: A McIntosh (22) 37. D: D Briggs (29) 40.

NORTHBRIDGE: Women: Par: Div 1: J La Peyre (19) 2 up. Div 2: J Swift (27) 2 up. Div 3: A Brookes (35) 2 up. Par Black: M Holz (43) 1 up.

NOWRA: Men: Stableford: S Rice (6) 36.

NSW: Medley: Stableford: 2B: J Gonczi (23) A Gonczi (19) 46 cb. Men: S Rahme (21) 40. Scr: Z Mullins 39. White: T Simos (31) 36. Gold: E Ellis (22) 33. Women: Red: L Buckley (13) 28.

OATLANDS: Medley: Stableford: Scr: S Tarrant 33. A: W Cunninghame (9) 39. B: P Camden (14) 38. C: A Lee (27) 39.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: M Fogarty (0) J Geldenhuys (33) 45. A: S Walker (10) 40. B: R Bramston (16) 39. C: T Holfert (29) 37. Scr: A Lam 35.

PENRITH: Men: Stableford 2B: White: H Railz (19) J Browne (Campbelltown 4) 45. 2B Scr: J Wheatley (Lynwood) K Moodley (Fox Hills) 41. A: A Egan (7) 39. B: R Cloey (17) 33 cb. C: T Rodgers (24) 39.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 2B: M Finnegan (9) H Henry (13) 46. 2B Scr: P Rubenach B Cross 40. A Reitzer (16) 38 cb.

RANDWICK: Women: Stableford: Div 1: M Neeson (12) 35. Div 2: P Maple (27) 37. Div 3: D McEwin (33) 37. Div 4: S Canty (34) 38.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: Div 1: G McNeilage (13) B Rasmussen (18). Div 2: G Elder (36) K Elder (23). A: R Gerlach (10) 37. B: M Drury (13) 38 cb. C: G Elder (36) 39.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: Championship: A: M Norman (13) 34 cb. B: J Locke (16) 38. C: T Clarke (24) 36. Scr: N O’Neil (6) 26.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B Multi: Div 1: A Kyprianou (10) S Helmich (13) 70. Div 2: J Ellis (30) P Lam (31) 67. A: N Hamley (10) 41. Scr: B BallStriker 28. B: M Kim (16) 38. C: J Moo Kim (22) 36. D: C Jeung (25) 36.

SHELLY BEACH: Women: Par: Div 1: K Deller (11) 3 up. Div 2: T Howard (23) 4 up. Div 3: J Bennett (34) 7 up.

STRATHFIELD: Men: Stableford 2B Agg: White: T Hargreaves (20) 74. G Dening (42) 74. 2B Agg Scr: M Reeve (+2) 64. C Scott (4) 64. 4B Agg: T Hargreaves (20) 139. T Fehon (9) 139. G Dening (42) 139. M Hargreaves (6) 139. Stableford White: A: M Hargreaves (6) 39. B: I Roh (18) 39. C: G Dening (42) 46. Hole in one: T Fehon at 13th.

TALLWOODS: Men: Stableford 4B: White: M Farrow M Fisher 44. N Patchett F Teodoruk 44.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: G Howard (5) 38. B: A Mackay (13) 40. C: A Bouffler (21) 40. Hole in one: J Thomas.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford 2B: Green: A: G Patterson (4) T Laing (16) 45. 2B Scr: D Cooper R Renshall 40 cb. Hole in one: N Darnell at 11th.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: A: S Jordan (36) D Williams (8) 46. A Scr: J MacAskill J Hawkes 36. C Legge-Wilkinson (26) 38 cb. 4B: A: G Lesnie (6) S Beck (9) 45. A Scr: A Ryals A Coull 38. G Friede (8) 37. 9-hole: J Baker (17) 14.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: A Smith (2) 15. B: M Lindsay (16) 17 cb. C: T Capplis (36) 19 cb.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: S Fowler (24) R Stinson (16) 47. 4B Scr: R Hogan R Oliver 43. A: G Pearce (11) 39. B: J Moore (15) 42. C: T Learmonth (24) 38 cb. D: R Wilkins (34) 39.

TWIN CREEKS: Medley: Stableford 2B Multi: Gold: K Gregory (18) L Gregory (6) 79. 2B Agg: A: D Quirk (6) 39. A Scr: L Arthur (+3) 42. B: K Gregory (18) 42. B Scr: G Wood (13) 23. C: G Warry (19) 37. C Scr: B Dick (27) 12.

VWGA at Castle Hill: Sheila Carr Memorial Salver: Overall Winners: D Mann (20) C Wynne (33) 40 cb. Div 1: D Shearer (18) M Khouri (11) 40. Div 2: C Johansen (37) S Ryan (40) 40. Snr Veterans: B Foy (15) C McEnearney (25) 35.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: C Madden (30) L Ward (36) 49. 2B Scr: C Butler J Betts 37. A: J Edward (7) 38. A Scr: J Edward 31. B: N Datta (14) 41. B Scr: N Datta 28. C: P Notley (33) 43. C Scr: S Simpson 19.

WALLACIA: Women: Stroke: Brooch: Div 1: S Owen (20) 77. Div 1 Scr: J Berg 97. Div 2: H Grieve (28) 75. Div 2 Scr: D Chant 111. Div 3: G Stevenson (37) 79. Div 3 Scr: R Murdoch 116.

WARRINGAH: Men: Stableford 2B: White: M Crombie (9) S Batten (11) 45. A: J Carr (14) 36 cb. B: R Fowler (17) 35 cb. C: M Roberts (21) 37. D: C Sheehan (26) 37. 9-hole: M Lee (36) 18. Trophy: C Sheehan (26) 37 cb.

WOOLOOWARE: Men: Stableford: A: J Ressler (12) 37 cb. B: D Del Santo (18) 39. C: B Brownlow (23) 39. Scr: G Soames 31.

WYONG: Men: Stableford: 2B Agg: A O’Connor (26) R Smith (19) 79. A: R Dowdell (10) 39. B: B Perkins (18) 39. C: N Mundey (28) 44. Scr: S Binns 35.

VICTORIA WEDNESDAY

APOLLO BAY: Men: Stroke: A: J Nankervis (17) 64. B: A Rowarth (30) 68 cb.

BACCHUS MARSH WEST: Stableford White: A Dickinson (6) 39.

BAIRNSDALE: Women: Par: 4B: A: V Stokes (26) C Stewart (17) 4 up. B: L Avery (23) R Hooper (35) 4 up.

BARWON HEADS: Men: Stableford: A: B Purchase (8) 40. B: N Elliot (17) 38. C: D Fitzgerald (27) 35.

BAY VIEWS: Women: Stableford: J Johnson (29) 30.

BENALLA: Men: Stroke: A: T Squires (4) 71.

BLACK BULL: Men: Stableford: J Surridge (17) 43.

BRIGHT: Women: Stableford: H Thompson (25) 29.

CLIFTON SPRINGS: Women: Stableford: A: M Brooks (25) 37. B: U Turner (34) 38.

COBRAM BAROOGA: Women: Stroke: A: R Wallace (7) 71. B: H Miller (27) 77. C: C Huggins (32) 70.

COHUNA: Women: Stroke: L Richardson (22) 74 cb.

COMMERCIAL ALBURY: Men: Stableford White: B Harrison (17) 39.

COROWA: Women: Stableford: M Tobin (8) 38.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: R Turner (17) 40. B: D Bull (24) 35.

EUROA: Men: Stableford: K Seeber (13) 35.

FINLEY: Women: Stroke: Brooch: Div 1: J Dean (16) 78 cb. Div 2: K Carlon (31) 74. K Carlon (31) 74. Men: Stableford: C McNamara (8) 36.

GISBORNE: Women: Stableford: S Cautley (20) 35.

HAMILTON: Women: Stroke: G Griffin (24) 73. L Hayes (31) 74.

HORSHAM: Men: Stroke Medal Jun: White: Div 1/Medal: G Wright (9) 73. Div 2: J Allan (18) 75. Div 3: B Cross (21) 75.

JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: K Moorhead (14) 40. B: A Kungl (17) 34.

KERANG: Women: Stroke: Medal: M Cameron (16) 74.

KYABRAM PARKLAND: Men: Stroke Pinehurst: White: P Barrette (9) M Williams (15) 49.

KYABRAM VALLEY VIEW: Women: Stroke: Medal: L Busch (12) 75.

KYNETON: Men: Stroke: D Austin (27) 76.

LAKES ENTRANCE: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: A: J Rowe (16) R Percival 36. B: L Bennett (37) S Toseland 35 cb.

MAFFRA: Men: Stableford White: A: L Polo (13) 41. B: D Mulcahy (16) 36. C: D Lamont (21) 39.

MANSFIELD: Women: Stroke: L Terry (18) 75.

MARYBOROUGH: Women: Stableford: 2B Agg: C Baker (32) M Patten (26) 61 cb.

MOE: Women: Stroke: Canadian Foursome: K Middlemiss J Robertson (9.3) 75.8.

NUMURKAH: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: R Hodgkin (17) 71. B: J Hannaford (19) 72.

PHILLIP ISLAND: Women: Stroke: Medal Jun: A: J Disher (19) 75. B: R Reid (26) 79. C: C Duthie (34) 73.

PORTARLINGTON: Women: Par: 4B: A Foott (9) J Champion (20) 5 up.

PORTLAND: Women: Stroke: MM: A: D Rogers (20) 75 cb. B: J Foster (22) 74.

QUEENSCLIFF: Men: Stableford: A: T Warren (2) 37. M Christensen (11) 35. B: L Antonac (29) 36. P De Grandi (27) 34.

SEYMOUR: Men: Stableford: T Salmon (18) 35 cb.

SHEPPARTON: Women: Stableford: Foursome: R Wallace M Faram 37.

STAWELL: Women: Stroke: Medal: Div 1: T Dignan (10) 79. Div 2: K Lipovas (22) 76.

THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: A: T Heath (5) 36. B: G Clark (14) 35.

THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: S Pratt (5) 39. B Nunn (4) 38. T Tainton (-3) 37. B: S Jackson (14) 37. M Lawrence (12) 36 cb. A Tait (12) 36. C: P Rogers (17) 39. B Lyons-Lee (26) 35. T Hassett (17) 34. Women: A: C Paisley (21) 34. D Hunter (23) 32 cb. S Clark (5) 32 cb.

TOCUMWAL: Men: Stableford: 4B: R Dishon (17) H Crapp (21) 46. Gold: L Rickard (28) 33.

TORQUAY: Men: Stableford: A: M Bingham (7) 38. B: R Fitzgerald (17) 36. C: R Costin (19) 38. Resort: H Knevitt (22) 30.

TRAFALGAR: Women: Stroke: Medal Jun: B Keily (19) 76.

TRARALGON: Women: Stroke: Medal Jul: H Cameron (19) 72. Stableford: 9-hole: P Nalder (45) 15.

WANGARATTA: Men: Stableford: R Moyle (11) 37.

WARRAGUL: Women: Stableford: A: L Morrison (15) 37. B: S Herbel (24) 33. C: B Whitehead (43) 38.

WARRNAMBOOL: Women: Stroke: Medal Jun: A/Medal: C Lappin (15) 72. B: F Quinn (40) 73.

WOORAYL: Women: Stroke: A: S Rayson (16) 77. B: J Riseley (28) 76.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: 4B: Lake: H Slattery (35) J Cronk (15) 42.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email