September 20, 2021

Daily Club Golf 30 May 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 30 May 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney, South Australia and Victoria for Sunday, 30 May 2021.

PENNANTS

METROPOLITAN MASTERS PENNANT: Rd 3: DIV 1: Sec 1: St Michales 4 sq Cronulla 4. Sec 4: Penrith 5.5 bt Cumberland 2.5. DIV 2: Sec 2: Macquarie Lilnks 8 bt Oatlands 0. Sec 4: Ryde-Parramatta 8 bt Bexley 0. DIV 3: Sec 3: Camden 8 bt Bardwell Valley 0, Campbelltown 6 bt Antill Park 2.

METROPOLITAN MXD PENNANTS: DIV 3: Oatlands 4.5 bt Pennant Hills 1.5.

NSW SUNDAY

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: J Wigglesworth (23) E Jurd (13) 46 cb. Mxd: R Park W Park 44. Men: Div 1: M Lim (13) 39 cb. Div 2: S Davis (19) 42. Women: L Jang (34) 37.

AVONDALE: Mxd: Stableford Irish Team: White: A: A Boniface P Bennett A Widdicombe A Driscoll 94. B: L Xiao T Yip P Soo D Khadka 91. Women: Stableford: A: T Yip (22) 37. B: M Bloxham (17) 35 cb. Scr: A Pilat.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: J Chu H Bachir 48. Men: A: C Wenham (8) 39. B: J Chu (18) 44. C: R Asawa (19) 36. Women: D Young (20) 38.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: 2B Multi: P Hannigan (35) M Sherley (11) 78. M Lutowski (29) 38 cb.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: M Davidson (20) S Trevena (11) 48. Men: A: C Lathwell (11) 31. B: M Davidson (20) 42. Women: E Gregory (30) 32. Medley: R Smith (0) 34.

BEVERLEY PARK: Men: Stableford: 4B: D Lawther (13) T Haid (17) P Kachoyan (16) W Villarroel (35) 88. W Villarroel (35) 39. A: E Smith (0) 38. B: R Gordon (20) 37. C: W Pascoe (31) 33 cb. Scr: W Williams (5) 30. Mxd: 4B: J Stares (30) J Ang (31) D Alexander (35) L Ling (18) 83 cb. M Blundell (19) 39. D Evans (30) 35.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B Multi: S Mitchell (7) R McDermott (18) 74. Div 1: P Chiandotto (11) 37. Div 2: A Tancevski (21) 39. Scr: D Buckley (Gen Y) 31.

BLACKHEATH: Medley: Stableford: 4B Agg: C Woodworth J Hollis G Jordan S Crosbie 102. Men: S Brown 38 cb. Women: L Pressley 30.

BONDI: Medley: Stableford: 2B Multi: L Furlong (10) M Pashley (13) 76. L Furlong (10) 38 cb.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B: Stableford: S Wallace (8) R Grundy (19) 45. A: B Dean (8) 39 cb. B: A Spillane (14) 36 cb. C: R Tang (21) 34 cb. Scr: C Franklin 32 cb. Stroke: Foursome: A Arnold (+2) I Garay (2) 75.

BONVILLE: Medley: Stableford: 2B Agg: D Habgood (18) R Habgood (17) 75. P Rawson (25) 42. P Currie (10) 37 cb.

BOTANY: Men: Stableford: M Lama (11) 40.

BRIGHTON LAKES: Par: 2B: T Johnston (17) M Suann (28) 11 up. A: D Zac (12) 2 up. A Scr: D Donovan 5 down. B: F Petit (16) 3 up. B Scr: F Katf 7 down. C: A Michael (28) 2 up. C Scr: B Santosa 12 down.

CABRAMATTA: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: A Andrew (23) M Kandal (19) 47. 2B Scr: R Kim (10) H Le (11) 34. A: R Mormul (12) 39. B: A Ibrahim (18) 41. Women: G Chong (34) 35.

CAMPBELLTOWN: Medley: Stableford: G Hicks (25) 40.

CARNARVON: Men: Stableford 2B: White: A Barakat (18) A Walker (12) 46. 2B Scr: G Hyde J Freeman (Cumberland) 38. Mxd: 2B: S Chang (13) S Sim (19) 44 cb. Women: 2B: S Kim (16) J Kwon (22) 43. Men: White: A: A Walker (12) 39. B: S Gilfedder (17) 44. C: G De Gouveia (22) 37. Women: Div 1: S Kim (16) 34. Div 2: J Kwon (22) 34 cb. Div 3: B Lynch (35) 32 cb.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Multi: B Wong (5) T Dibble (5) 65 cb. Men: Stroke: Vardon: Scr: J Gadd 72. K Webber 73. W Bayliss 74 cb. J Gadd  72. Hcp: K Webber (+1) 74. Women Jean Derrin: Scr: J Driscoll 75. B Mapano 76 cb. Hcp: J Driscoll (0) 75.

CONCORD: Mxd: Stableford: 2B: D Michell (16) G Dunn (7) 44 cb. A: R Baldini (11) 38. B: V Cheng (21) 40 cb. C: A Craighead (26) 36.

CROMER: Medley: Stableford: 4B: P Vere M Vere 40. 2B: S Kobayashi A Imran 47. A: S Ahn (15) 39. B: A Cole (22) 41. Scr: J Thomas 35.

CRONULLA: Men: Par 2B: Black: A Truby (10) D Ramsbottom (15) 9 up. 2B Scr: J Ticehurst P Jones sq. D Ramsbottom (15) 6 up. Women: Stableford Green: D Rann (9) 36 cb. Scr: D Rann 28. Mxd: Stableford: Irish Team: J O’Brien (30) T Heath (28) J Schell (26) B Heath (18) 113.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 2B: M Edmonds (26) S Cross (28) 46. Men: Div 1: J Ruso (1) 37. Div 2: P Barry (19) 38. Div 3: D Lancett (27) 37. Scr: M Andrew (1) 33. Women: M Lee (31) 38. Stroke: Medal May: M Golden (20) 68.

DUNHEVED: Men: Stableford: 2B: A Gonzales (23) R Hall (26) 46. S Cooper (25) 39 cb. Scr: D Burazin 35 cb. Mxd: 2B: J Metaungaro (4) B Harrison (32) 46. Women: F Badelles (25) 37.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: R Okesene (7) 39. B: N Finlayson (8) 36 cb. C: M Muehlfenzl (18) 34 cb. Scr: D Mclean (-1) 34 cb.

ELANORA: Medley: Stableford 4B: White: K Allchin (30) K Allchin (28) 44. Men: Hcp: K Allchin (28) 41. Women: Stableford: H Rolin (16) 35. Men: Stroke Matchplay: Black: G Doyle bt J Boaz 3-2. J Gutteridge bt D Mulhall 3-1. P Byrne bt S Johnson 2up. T McCann bt M Tey 1up. S Graham bt A Reeve-Parker 4-2. T Blackburn bt A Schofield 5-4. G Furey bt T Grimes 3-1. J O’Hare bt P Barraket 4-2. M Webber bt P Kerr 3-2. A Tunny bt D Valenti 6-5. D Graham bt A Stevenson 5-3. D Tweedale bt M Rolff 5-4. M Hill bt J Harpham 4-2. T Southern P Volck. P Davis bt I Holmes 5-4. D Plumridge bt B Farmer 3-1.

EVERGLADES: Mxd: Stableford 2B: Black: P Myles (37) J Titmuss (24) 45 cb. A: A Cooper (9) 34 cb. B: K Scholte (16) 37. C: P Mckay (21) 36. D: C Powell snr (25) 34. Women: Div 1: S Stuart (25) 38. Div 2: M Burton (39) 43.

FOX HILLS: Medley: Stableford: A: D Kim (9) 34. B: A Rhodes (Oatlands 16) 34 cb. C: L Muscat (25) 37 cb.

GORDON: Mxd: Stroke: 2B: S Davies (17) J Davies (14) 48. S Davies (17) 42.

GOSFORD: Mxd: Stableford 2B: White: P Way (18) M Grant (14) 44 cb. Men: P Way (18) 38. Women: S Coyle (18) 36.

HURSTVILLE: Medley: Stableford White: T Grannall (6) 40.

INTERCLUB CHALLENGE CUP: SEC 3: Oatlands 6 bt Royal Sydney 2, Concord 4.5 bt The Lakes 3.5.

KAREELA: Medley: Stableford: 2B: C Wong K Mudadana 41. Mxd: J Lennon P Lennon 43. Men: C Climie (15) 34 cb. Women: N Maughan (18) 31 cb.

KILLARA: Mxd: Stableford: 2B: A: D Holgate (18) S Holgate (30) 48. B: G Folwer (19) I Mckenzie (13) 47 cb. Div 1: D Holgate (18) 42. Women: H Egan (16) 37 cb.

KOGARAH: Men: Stableford White: A Khattar (14) 40. Scr: A Honeysett 30. Women: Stableford: D Kerdsai (12) 38.

LAKESIDE: Medley: Stableford: 2B Agg: B Mcaulliffe (8) D Gonzalez (15) 45. A: C Thompson (6) 35 cb. B: D Gonzalez (15) 38 cb. C: D Leicester (26) 38 cb.

LANE COVE: Women: Stroke: J Weine (21) 70. Medal May: Div 1/Medal: S Doughty (17) 73. Div 1 Scr: S Doughty 90. Div 2: S Woodman (37) 79. Div 2 Scr: S Woodman 116.

LIVERPOOL: Stableford: 2B: H Jeon (27) J Yang (15) 47. 2B Scr: S Mcgee (-1) S Reid (3) 40. Medley: A: M Cran-Crombie (12) 38. B: J Yang (15) 44. C: T Huynh (23) 35.

LONG REEF: Mxd: Stableford: 2B: R Loomes M Loomes 44. Men: S Richards (27) 37. Women: R Loomes (20) 37.

LYNWOOD: Medley: Stableford White: K Power (21) 41. Scr: C Jasser (0) 38.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: 2B: J Laidlaw (8) I Ratty (27) 50. J Laidlaw (8) 39.

MANLY: Medley: Stableford: 2B Multi: K Reid (12) C Davis (10) 65. Men: White: A: C Davis (10) 40. B: J Brewer (17) 39. C: R Duke (21) 35. Women: D Laidlaw (25) 37. Men: Stableford 9-hole: White: J Fitzgerald (15) 24. Women: P Bird (11) 20.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: D Thompson (21) 42. Scr: G Ward 29. Women: Stroke: Ambrose: N Fairfax J Strachan (9.75) 57.25.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: 2B Agg: M Pinkerton (18) G Hall (17) 67. Scr: M Bolton (9) 37. Hcp: J Bresolin (21) 37.

MONA VALE: Medley: Stableford: P O’Dea (24) 38.

MONASH: Men: Stableford: 2B: I Murata (26) G Anderson (11) 69. 2B Scr: S Bowgett D Sloman 39. Mxd: 2B: R Sills (15) C Roberts (9) 73. Men: C Roberts (9) 37 cb. Women: R Sills (15) 36.

MUIRFIELD: Men: Stableford: 2B: A: C Sung R Park 49. C Whybrow V Ryu 48 cb. Medley: V Ryu (29) 42. R Crook (9) 41.

NORTH RYDE: Men: Stableford: 2B: B Kerr (10) L Park (17) 49. A: B Kerr (10) 41. B: L Park (17) 39. C: H Van Diggele (22) 38. D: M Fitzpatrick (30) 35. Mxd: 2B: B Robinson (21) S Gordon (25) 45. Women: L Oldfield (27) A Stubbs (12) 45. Div 1: A Lee (13) 37. Div 2: S Gordon (25) 38. Stroke: Foursome: C Allsopp (28) M Feltham (28) 71.

NORTH TURRAMURRA: Medley: Stableford: A De Fraine (37) 31 cb.

NORTHBRIDGE: Medley: Par: 2B: M Nicholas (8) D Leslie (21) 8 up cb. B O’Brien (20) 5 up cb.

NSW: Medley: Stableford: 2B: C Whittingham (7) T Londergan (22) 45. D Salkinder (16) 37 cb. Red: J Dalton (40) 35. White: R Johnston (18) 29. Stroke: Scr: J Brady 29. Women: Par: 2B: D Adams (29) R Rees-Poole (28) 10 up.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: D Chen H Kellar 46. Mxd: D Lee J Chun 44. Men: White: D CHen (20) 40. Women: Yellow: A Kang (17) 39.

PENNANT HILLS: Medley: Stableford: Irish Team: C Jones (20) S Moffatt (19) I Moffatt (18) R Jones (15) 87. Men: K Blackshaw (17) 39. Women: S Moffatt (19) 39.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: G Eaton (36) W Liak (18) 47. S Marais (16) 38 cb.

RANDWICK: Men: Stableford: Div 1: L O’Loughlin (12) 32. Div 2: M Connolly (21) 31. Women: Stroke: Div 1: J Brown (26) 66. Div 2: A Waters (31) 65. C’ship: H Parkes 254.

RICHMOND: Medley: Stableford: 2B: S Brown (17) K Bruton (6) 46. M Mote (33) 42. S Brown (17) 41.

ROSEVILLE: Mxd: Stableford: 2B: L Zhang (25) D Smith (19) 48. Men: A: K O’Connell (11) 39. B: B Parrish (28) 39. Green: L Pincott (24) 37. Women: S Fortin (9) 36.

ROSNAY: Men: Stableford: D Wood (12) 32 cb.

ROYAL SYDNEY: Mxd: Stableford Championship: White: D Buckland (14) 38.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: M Ferris (19) J Princi (29) 68. Medley: M Kim (22) J Moo Kim (22) 72. Men: Scr: Y Min Oh 26. M Lee (22) 41. Women: A Kim (15) 36.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: A: B Jones (4) 39. B: B Phillpot (16) 40. C: T Weinert (20) 35. Split Six: B Phillpot (16) J Hudson (11) 69.

ST MICHAELS: Medley: Stableford: 2B Agg: J Lee (18) D Ezekiel (14) 69. A: T Hassan (11) 33 cb. B: D Ezekiel (14) 38. C: B Chesher (31) 35. Red: B Maunsell (38) 33. Gold: M Jennings (31) 41. Scr: C Lloyd 27. Women: Div 1: L Urquhart (19) 34. Div 2: L Undy (35) 30.

STONECUTTERS RIDGE: Women: Stroke Gold: A: J Ryu (18) 77. B: M Domingo (22) 73. C: D Smith (36) 74. Medley: Stableford: A: S Moana (Fox Hills 8) 37. B: R Day (13) 35. C: L Delaney (23) 41. A Scr: A Moore 30. B Scr: R Bennetts (Moore Park) 21 cb. C Scr: D Basha 20. 54-hole C’ship: M Waugh.

STRATHFIELD: Medley: Stableford: 2B: H Kim (8) Y Kim (-2) 46. Men: H Kim (8) 40. Women: Y Kim (-2) 37.

TALLWOODS: Men: Stroke: Foursome: M Farrow L Thomas (5.5) 75.5. N McCoy S Williams (19.5) 75.5. Women: S Ireland F Lane (34.5) 77.5. J Jessiman M Miller (27) 79. Men: C Beauchamp D Gordon (24.5) 73.5. B Brookes B Ruff (27.5) 76.5. Women: J Puxty J Stephens (21) 75. S Ireland F Lane (34.5) 78.5.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: R Laidlaw (8) 36. B: D Mackenzie (13) 40. C: D Lee (27) 42.

THE COAST: Medley: Par 2B Agg: White: E Twomey (45) J Foran (36) 12 up. Stableford: Div 1: C Belsey (15) 39. A Scr: O Young 33. Women: A White (22) 28.

THE LAKES: Medley: Stableford: A Cunningham (23) 39. A Carageorge (24) 42. Scr: D Cohen 33. Women: Div 1: M Graham (20) . Div 2: D Chan (32) . Medley: Scr: C Hartas 33.

THE RIDGE: Mxd: Stableford: 9-hole: A: R Shephard (12) 19. B: G Keyes (17) 20. C: M Gregg (30) 19.

TOUKLEY: Men: Stableford: 4B: P Cornell (24) S Taylor (19) 45. Medley: N Stevens (19) T Stevens (28) 44. Men: Div 1: D Wallace (9) 37 cb. Div 2: P Cornell (24) 44. Women: C Walters (22) 34.

TWIN CREEKS: Mxd: Stableford 2B: Gold: A Boudville (15) M Chow (14) 69. Men: A: H Kim (10) 40. A Scr: M Pich (4) 34. B: M Chow (14) 39. B Scr: J Nguyen (14) 24. C: M Fletcher (22) 40. C Scr: H Khor (27) 13. Women: Green: L Dowe (41) 33.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: J Ke (18) J Li (9) 48. Men: A: P McLlwaine (15) 39. B: D Boyd (31) 38. Women: M Gerner (33) 42.

WARRINGAH: Medley: Stableford White: R Goulevitch (10) 42. 9-hole: M Newton (34) 20.

WOOLGOOLGA: Men: Stableford: A: E Ewart (5) 38. B: P Sweeney (15) 33. C: D Hopkins (21) 38. D: J Anderson (24) 40. Hole in one: K Harris at 11th.

WOOLLAHRA: Men: Stableford 2B: White: J Lederer (11) B Brock (27) 49. Div 1: J Lederer (11) 35. Div 2: S Dubois (16) 35 cb. Div 3: B Brock (27) 42. Women: F Boyer (43) 35. Medley: 9-hole: S Denenberg (32) 13 cb. J Buki (18) 17 cb.

WOOLOOWARE: Medley: Stableford: 4B: L Alexander (22) L Alexander (33) 47. Men: W Struwig (20) 40. Women: S Foster (26) 39.

SUNDAY SOUTH AUSTRALIA

PETERBOROUGH: Sat: Stroke: Trophy: M Malycha 85-69. A: A Sutton 84-71. B: L Dodd 96-76. C: L Casey 104-74. Women: N Frost 96-74, L Borowicki 94-80, C Mercer 113-82.

VICTORIA SUNDAY

BARHAM: Medley: Stableford: G Lolicato (10) 42.

COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: S Vogel (+2) 37.

COROWA: Medley: Stableford: B Taylor (16) 38.

FINLEY: Men: Stableford: Div 1: C McNamara (8) 35. Div 2: R Harris (22) 35. Women: S Simpson (21) 35.

HOWLONG: Medley: Stableford Black: A: S Duck (13) 38 cb. B: G Krause (21) 40.

TOCUMWAL: Men: Stableford: A: D Rowe (8) 38. B: B Clements (21) 36. C: L Bright (30) 34. Women: M Lee (37) 36. Medley: Stableford Gold: J Huckel (28) 31.

YARRAWONGA MULWALA: Medley: Stableford: Lake: T Fry (36) 38.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email