September 20, 2021

Daily Club Golf 25 May 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 25 May 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Tuesday, 25 May 2021.

NSW TUESDAY

ASQUITH: Women: Stroke: Medal May: Div 1: J Gallman (20) 68. Div 2: K Wang (28) 69. Div 3: M Drever (33) 74. Div 1 Scr: J Kim (16) 87 cb. Div 2 Scr: J Williams (23) 96 cb. Div 3 Scr: M Drever (33) 107. Stableford: M Jo (46) 33.

AVALON: Men: Stableford: Team: I Newson (21) K Small (27) C Vieni (26) 69.

AVONDALE: Women: Stableford Gold: Div 1: T Kenney (8) 41. Div 2: P Ferguson (23) 35. Div 3: A Thompson (31) 38.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: B Mirza (8) 41.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford White: A: T Riches (12) 39. B: P Ryan (20) 34 cb. Hole in one: R Rickets at 9th.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: P Waring (26) 41 cb.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: D Naylor (23) C Lee (19) 47. Men: Div 1: R Holterhoff (12) 37. Div 2: C Lee (19) 38. Women: Div 1: L Watson (19) 29. Div 2: A Hinton (21) 38. Div 3: L McConachie (43) 40. Medley: Scr: B Gross (1) 30.

BEXLEY: Women: Stroke: W Baker (40) 65.

BONNIE DOON: Women: Stableford: 4B: S Jackson (15) I Inoue (16) 44 cb.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: D James 36.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: G Bunce (18) 40.

CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Medal: Div 1: H Smith (19) 72. Div 2: C Foster (29) 72. Div 3: S Schofield (42) 77.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: Y Yoon (21) Y Lee (18) 76 cb. A: S Israel (10) 38. B: Y Lee (17) 40. C: T Krapeshlis (23) 39.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Multi: White: C Leadle (8) I Moon (15) 67. K Wallis (6) 37 cb.

CHATSWOOD: Women: Stableford: M Smith (32) 37.

CONCORD: Medley: Stableford: J Zhang (6) 35. 9-hole: P Nix (21) 20. Women: Par: Div 1: C Harkin (11) 1 up. Div 2: J McCrae (23) 1 up. Div 3: A Phillips (30) sq. 9-hole: R Drysdale (30) sq.

CROMER: Stableford: J Ponder 38.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: R Nicol (8) M Scott (12) 74. O Liessmann (13) 40 cb. Scr: J Cripps 37. Veteran: 4B: Green: C Beatton (21) P Quayle (24) 45.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: E Park M Nam 48 cb. Div 1: E Park (21) 39. Div 2: L You (30) 36. Div 3: M Nam (35) 40. Hole in one: J Jung at 13th.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: J Darcy (26) 42.

FORSTER: Women: Stableford: Irish Team: V Bullard S Hammond D Wilson J Ridgway 87.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Multi: M Thompson (17) A Locke (21) 65. 2B Scr: P Bradley P Minko 47. A: P Minko (5) 34. B: R Pender (19) 37. C: K Sargent (20) 39. Snr: H Manikas (23) 38.

GORDON: Women: Stroke: Ambrose: L Barratt B Churche (10.25) 68.75.

GOSFORD: Stableford: Div 1: A Cross (20) 35. Div 2: D Cox (29) 38. Div 3: M McGann (35) 36.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: M Crews (15) 37. Div 2: R Thompson (20) 39. Women: Gold: L Slattery (30) 36.

KAREELA: Women: Stroke: A: Y Rochford (15) 64. A Scr: C Ashton 86. B: P Phillips (31) 71 cb. B Scr: D Field 97. Stableford: C: L Matthews (34) 31.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford: 2B Multi: G Jarvis B Troy 72. A: S Tipple (11) 39. B: G Kay (18) 38 cb. C: B Troy (33) 38. Women: K Anderson (13) 37.

LAKESIDE CAMDEN: Women’s Stableford Div 1: L Strano (22) 38 Div 2: R Mohammed (17) 35. Medley 2BBB Stableford: R Allison (3) K Thessman (6) 38. Medley 2BBB: E Jimeno (12) A Felipe (15) 79.

LEURA: Women’s Stableford Winner: E Scullion-Stewart (35) 27.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Multi: B Grech (10) S Husband (13) 77. 2B Scr: G West J Gleeson 42. Hcp: T Sweeney (18) 39. Scr: K Kerrigan 29. Women: Stroke: Ambrose: G Shaw G Burr (11.25) 56.75.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: A VanDyk (18) T Duffy (29) 42. A VanDyk (18) 37.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: F Giudes (16) 35. B Frost (19) 34. Div 2: T Brendish (29) 36. G McCaw (30) 33. Div 3: S Skinner (39) 39. B Suska (36) 33.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: J Blenkey 31 cb. Div 2: T Johansen 38. Div 3: L Clark 37.

NORTH RYDE: Women: Stableford: 2B: A: J Merrick (25) V Cunliffe (18) 44. B: T Perkins (31) J Smithson (34) 46. C: R Kimber (40) C James (45) 45. A: C Ward (15) 38. B: J Merrick (25) 40. C: J Smithson (34) 37. D: M Leong (40) 36.

NOWRA: Veteran: Stableford: 2B: T Hosler (14) M Kable (14) 45. Women: L Hatton (30) L Trusler (30) 45.

PALM BEACH: Women: Par: Div 1: C Cannon (31) 5 up. Div 2: K Finlay (33) 6 up cb. 9-hole: B McGowan (32) 5 up.

PYMBLE: Mxd: Stableford: L Hammond (18) 41.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: G Phillips (12) P Creighton (23) 73. A: T Roscoe (10) 37. B: J Ballenden (16) 37. C: P Creighton (23) 37. Scr: M Todd 35.

ROSEVILLE: Women: Stableford: 2B: Div 1: D McAleer (11) T Tresidder (13) 43. Div 2: K Taylor (26) S Zekulich (29) 44. 9-hole: E Lamming (19) 20. Green: P Lee (43) 16.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B Agg: Yellow: C Mitchell (13) H Morrice (24) 65.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: S Bath (18) 37 cb. Div 2: S Bell (29) 35. Centenary: Div 1: L Roberts (24) 33. Div 2: J Morris (34) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stroke: Foursome: Div 1: J Jung A Kim (17.5) . Div 1 Scr: C Fairclough E Hong . Div 2: R Hassall M King (29) 80. Div 2 Scr: Y Ran Kim E Lee 104. Div 3: M Jones J Radburn (43.5) 74.5. Div 3 Scr: G Lie M Ohta-Parry 117. Foursome C’ship: Div 1: C Fairclough E Hong (15) 154. Div 1 Scr: Y Lei J Wall 173. Div 2: H Suh C Choi (29) 156.5. Div 2 Scr: A Dane N Perederienko 210. Div 3: M Jones J Radburn (43.5) 180. Div 3 Scr: M Ohta-Pary G Liu 246.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: B Harrison (17) . A Barnett (20) 70 cb. A: G Shepherd (10) 37 cb. B: R Kirk (13) 38. C: A Barnett (20) 39. D: J Dooley (25) 40.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B: White: B Richards (14) V Galea (29) 44 cb. A: C Arundell (3) 41. B: G Lewis (17) 39. C: V Galea (29) 37. Scr: C Arundell (3) 38.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: D Flanagan (6) 40. B: R Bullivant (16) 39. C: L Sweeney (29) 44. Women: Div 1: J Bussell (21) 35. Div 2: G Taylor (36) 26.

ST MICHAELS: Women: Stableford: A: J McDade (22) 40. B: J Murchie (25) 32 cb. C: H McHugh (28) 32.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: Div 1: V Pitre (14) U Gounder (21) 49. Div 1 Scr: K Webber (-1) A Payne (1) 40. A: G Hann (8) 38. B: C Field (12) 38. C: C KIm (22) 42. 

STRATHFIELD: Medley: Stableford: C Psomas (23) 40. Women: Div 1: H Jang (15) 36. Div 2: M Lim (53) 33.

TALLWOODS: Women: Stableford Green: F Lane (42) 34 cb. H Roslaiec (35) 34.

THE COAST: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Worley (24) M Lee (30) 87. Div 1: R King (13) 43. Div 2: B Green (23) 41 cb. A Scr: T Jay 34. Veteran: F Thorncroft (19) 41 cb.

THE LAKES: Men: Stableford: A: J Coxon (18) 42. Women: Div 1: J Taylor (13) 39 cb. Div 2: L Lawrence (36) 36 cb. 9-hole: S Lancaster (45) 18.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: L Boa (7) P Thomas (15) 43. Men: A: C Willis (3) 38. B: L Fiatarone (20) 38. C: J Teuma (24) 36. Women: A Allcock (15) 32. Scr: R Shuttleworth (North Ryde  3) 32 cb.

TOUKLEY: Par: Div 1: M Rowley (24) 3 up. Div 2: L Still (31) 6 up. Div 3: R Cook (43) 2 up.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: B Armstrong (11) 39. B: B Saxby (15) 40. C: M Brearley (29) 45.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: S Coleman (2) S Blundell (7) 44 cb. N Hoppe (13) 40 cb.

WARRINGAH: Women: Stroke: Medal May: Div 1: A McMillan (26) 70 cb. Div 2: G Gillies (33) 73. Div 3: N Hare (40) 78. Stableford: M Perger (40) 28. P Marg (40) 28. 9-hole: S Littler (40) 15.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Williams (28) 35.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: P McMahon (25) 37. K Gargan (36) 34.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 2B: V Hewitt (26) L Matthews (15) 48.

VICTORIA TUESDAY

ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: L Warner (11) 35.

AUSTRALASIAN: Stableford: R Kelly (10) 37.

BAIRNSDALE: Medley: Stableford: D Sing (12) 40.

BARWON HEADS: Women: Stableford: A: C Swinton (21) 37. B: H Williams (31) 36. Trophy: Div 1: C Swinton (21) 37. Div 2: H WIlliams (31) 36.

BAY VIEWS: Men: Stableford White: B Anderson (22) 21.

BERWICK MONTUNA: Men: Stableford White: A: P Cropley (14) 40. B: N Langhorn (23) 34.

BLACK BULL: Women: Par: E Wyhoon (37) 2 down.

BOX HILL: Men: Stableford White: A: E De Alwis (11) 37. B: N Sheane – Smith (20) 37. C: S Chiu (29) 38.

CENTENARY PARK: Women: Stableford: 4B: M Sherlock (31) M Brophy (43) 42 cb. 9-hole: L Roberts (39) 16.

CERBERUS: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: C Ridout (37) K Lacey (37) 35.

CHELTENHAM: Men: Stableford: M Fry (8) 35 cb.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Rowville: A Foster (20) 36 cb. Stroke: Ambrose: Endeavour Hills: L Folino R Karan R Dumonic R Chandar 57.375.

CLIFTON SPRINGS: Men: Stableford: P Fahy (22) 36. N McGuiness (27) 35. R Anderson (19) 34.

COBRAM BAROOGA: Veteran: Stableford White: A: J Wiseman (13) 32 cb. B: G Baldwin (20) 36. C: E Zolnierczyk (28) 32 cb.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: M Filipovic (16) 36. B: B Connor (33) 35.

COROWA: Medley: Stableford: P Stathis (25) 39.

CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Stableford: F Maher (29) 37.

CRANBOURNE: Men: Stableford White: A Thillaisundaram (18) 33. S Thwaites (16) 36.

CURLEWIS: Par: B Alsop (28) 1 up.

DORSET: Stableford: Men: A: P Swain (4) 34. B: B Oates (15) 35. C: G Hunt (18) 35 cb. Women: 4B: D Berry (18) S Fitt (27) 43. Mxd: 9-hole: M Adams (32) 19.

DROUIN: Women: Stableford: 4B Agg: V Crow (29) K Grieve (32) 79. 4B: V Crow (29) K Grieve (32) 46. 

EASTERN: Women: Stableford North: Yellow: A: S Vogt (15) 29. B: G Doueal (24) 29. C: K Comport (31) 35.

EASTWOOD: Women: Stableford: A: S Storm (16) 34. B: J Luck (29) 34. Yellow: J Bateman (25) 33 cb.

FAIRWAY at The Heritage: Men: Stableford: A: G Kotaridis (10) 38. B: G Henderson (21) 37. C: N Chan (25) 37.

FLINDERS: Men: Stableford: A: J Peachey (17) 33 cb. B: B Bilham (24) 36. Women: S Miller (19) 32.

GISBORNE: Mxd: Stableford White: A: L Glover (23) 39.

GLEN WAVERLEY: Men: Par: A: M Rogan (16) 1 up. B: T W atson (36) 3 up.

GREEN ACRES: Women: Stableford: 4B: J Millard T Pearson 44 cb.

HEIDELBERG: Men: Stableford White: P Ellis (23) 30. Women: Stroke: Foursome: J Pavy J Geng 71.5. Foursome C’ship: G Haberman (9) E Sinclair (9) 170.

HILLTOP TATURA: Stableford: I Le Lievre (20) 40.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: M Nicholson (13) 38. B: K Rampling (18) 40 cb. C: L Ball (24) 40.

HUNTINGDALE: Women: Stableford: A: H Gubbels (4) 33. B: F Werdier (29) 43. C: E Montgomery (32) 43.

IVANHOE: Men: Stableford: A Jones (16) 39.

JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: A: M Adams (20) 71. B: J Hester (25) 71.

KEYSBOROUGH: Women: Stableford: A: M Leeds (19) 37. B: G Manners (23) 36. C: V Varnik (35) 35 cb. Trophy: E Visser bt H McMahon 4-3.

KINGS PARK: Stableford: D Rintoule (28) 36.

KOORINGAL: Women: Stableford: A: V Bartlett (20) 35. B: J Torr (26) 34. C: S Robson (38) 32. 9-hole: A Scott (24) 16.

KYABRAM PARKLAND: Women: Stableford: A: C Kelly (19) 37. B: D Atkinson (24) 35. C: J Todd (29) 38.

KYABRAM VALLEY VIEW: Men: Stableford: L Hall (24) 39.

KYNETON: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: M Scoble (23) 37. R Macrae (25) 37.

LANCEFIELD: Stableford: C Daniel (24) 35.

MANSFIELD: Men: Par: A Holt (13) sq. Women: Stroke: 9-hole: Div 1: S Parsons (20) 38. Div 2: R Bridgewater (43) 39.

MARYBOROUGH: Men: Stableford: A: M Palmer (13) 33. B: G Hutchinson (21) 33. Matchplay: A Turner D Brunton bt P Smits M Rosini 19th.

MEDWAY: Women: Stableford: A: D Stewart (18) 32 cb. B: T Brophy (27) 39 cb. C: J Lyell (34) 35. Veteran Women: A: C Clarke (44) 15.

MELTON VALLEY: Women: Stableford: V Chard (23) 34.

MOORABBIN: Women: Stableford Gold: L Tyler (27) 35. 9-hole: White: D Scash (24) 16.

MORNINGTON: Stableford: B Dahm (27) 33.

MT DERRIMUT: Mxd: Stableford: C Czyzewsk (20) 34.

MT MARTHA: Women: Par Trophy: Green: W Doyle (38) sq.

NORTHERN: Mxd: Stableford: 9-hole: A: J Conlan (38) 19.

OAKLEIGH: Veteran: Stableford: 9-hole C’ship: A: T Seneviratne (8) 16. A Jakovincic 16 cb. J Kelly 16 cb. B: G O’Donnell (11) 21. M Mann (18) 19. Trophy: G. O’Donnell 21.

OLINDA at Cardinia Beaconhills: Men: Stableford: S Pryde (10) 34.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: T Shemmell (12) 35. B: S Wong (26) 34. Women: A: B Kellett (18) 32. B: E Worland (33) 32.

PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: A: S Robertson (21) 37. B: L Anthony (24) 35. C: M Funder (32) 37.

PORTSEA: Men: Stableford White: A: G Cooper (7) 36.

RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: R Brodie (17) 28.

RANFURLIE: Men: Stableford Yellow: A: D Kinghorn (20) 35.

RICH RIVER: Men: Stroke West: White: A: T Flinn (9) 72. B: P Colliver (14) 67. C: J Moore (26) 70.

RIVERSDALE: Men: Stableford: G Donaldson (35) 38 cb.

ROSANNA: Medley: Stableford: A: P Money (7) 37 cb. B: B Budge (17) 37. C: P Slocombe (28) 38. Hole in one: I Robinson, G Waddingham at 15th.

ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: W McKeown (20) 38. B: K Canning (29) 37. C: S Croft (34) 38.

ROSSDALE: Stableford: A Pinirou (19) 39.

ROYAL MELBOURNE: Women: Stableford: East: P Darling (39) 37.

ROYAL PARK: Women: Stroke: N Graham (33) 70. 9-hole: A Moylan (30) 39.

SAFETY BEACH: Women: Stroke: Foursome: R Hubble (39) S O’Connor (33) 71. Foursome C’ship: B Bright (19) L Fredricson (22) 202. 9-hole Foursome: A Hunter (45) J Ireland (45) 40. 9-hole C’ship: E Hamilton (45) G Barber (45) 121.

SALE: Women: Stroke: Medal May: Div 1/Medal: H Gerrand (20) 70. P Schaper (19) 78. Div 2: H Harrap (36) 73 cb. M Jones (35) 73. 54-hole C’ship: Div 1 Scr: P Schaper (19) 290. Div 1: P Schaper (19) 233. Div 2 Scr: H Wood (25) 312. Div 2: H Wood (25) 237. Div 3 Scr: B Cahill (30) 324. Div 3: B Cahill (30) 235. Stableford: H Angel (31) 33. Plate: P Schaper (19) 233.

SANCTUARY LAKES: Women: Stableford: E Belcher (38) 32.

SANDHURST: Medley: Stableford: North: B Flintoff (9) 34. Women: Doris Chambers Foursome: Champions: D Paton (35) J Templeton (36) 41.

SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: A: R Chong (16) 33. B: M Trembath (23) 39. Snr 9-hole: J Blackie (18) 19.

SETTLERS RUN: Mxd: Par White: S Dawson (14) 3 up.

SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: V Chan (7) 39. B: B Chilcott (31) 37 cb.

SORRENTO: Women: Stableford: A Burne (11) 36.

SOUTHERN: Stableford: J Lee (29) 36 cb. L Atchison (21) 35 cb.

SPRING PARK: Men: Stroke: Ambrose: B Caulfield (20) M O’Neill (18) V Lunder (12) 56.

SPRING VALLEY: Men: Stableford: R Kok (30) 37 cb. Women: L Heading (29) 40.

TOCUMWAL: Women: Stableford: Team: S Williams (20) J Hills (16) R Conrick (19) J Sheedy (27) 119. Gold: J Campbell (14) 40.

TORQUAY: Women: Stableford: A: C Rudd (21) 34. B: F Davies (27) 30 cb. C: L Beltrame (35) 28. Resort: V Davis (42) 28. 9-hole: C Mayne (23) 17.

TRARALGON: Mxd: Stableford: A: D Bray (12) 41 cb. B: J Pryde (16) 41. C: P Hildebrand (21) 40.

WATTLE PARK WOMEN: Stableford: A: D Bertram (17) 39. Grandmothers Trophy: S Greco (27) 35.

WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: K Hynes (13) 40. B: D Durski (31) 37.

WODONGA: Women: Stableford: D Smith (17) 39.

WOODEND: Men: Stableford White: W Patterson (16) 38.

YARRAM: Women: Par: S Denovan (21) 2 down. Men: Stableford White: P Biggs (20) 32 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: J Hillis (11) 34. B: B Cocks (26) 38. Lake: A: J Hughes (8) 33 cb. B: K Farrell (16) 35. C: R Fearn (22) 32 cb.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS:  Par: 9-hole: Blue: M Harwood (18) 4 up. Red: Fiddes (6) 2 up.

YERING MEADOWS: Women: Stableford: A: K Jennings (10) 31. B: T Vawser (17) 31. C: D Rowe (39) 35.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email