September 25, 2021

Daily Club Golf 11 May 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 11 May 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Tuesday, 11 May 2021.

NSW TUESDAY

ASQUITH: Women: Stroke: Foursome: Div 1: C Street (24) J Dowd (19) 70.5. Div 2: M Park (24) S Lee (24) 72. Div 3: M Jo (46) R Park (33) 80.5 cb.

AVALON: Men: Stableford: R Mitchell (25) 40.

AVONDALE: Women: Stroke: Div 1: L Myles (17) 71. Div 2: C Mercer (22) 73. Div 3: G Katrak (32) 74. Scr: S Thompson (4) 77.

BALGOWLAH: Women: Stroke: K Macdonald (33) 69.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: 2B: J Mitchell (23) J Phillips 46. P Nash (37) 37.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: J Mcintosh (24) 40.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: K Payne (11) A Van Gogh (19) 47. Men: Div 1: R Holterhoff (12) 40. Div 2: R Murphy (18) 38. Women: Div 1: T Gillett (23) 27. Div 2: B Alfonso (27) 27. Div 3: N Cope (34) 40. Medley: Scr: G Whyte (2) 35.

BEXLEY: Women: Stroke: Foursome: N Walsh (25) R Smith (30) 69.5. Foursome C’ship: S McKay (16) L Moles (17) 169.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: S McIlvenny (19) 41.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: J Trivellato (9) 33.

CAMMERAY: Women: Stroke: A Collis (36) 70. Stableford: 9-hole: J Stone (43) 18.

CAMPBELLTOWN: Women: Par: L Lambros (33) sq.

CARNARVON: Men: Stableford: Team Multi: W Lee (10) R Lee (10) 78. A: P Giurissevich (12) 39 cb. B: B Arnold (13) 35 cb. C: M Brooks (21) 40.

CASTLECOVE: Men: Par Team: White: K Boyce (36) H Pond (16) S Ewing (20) A Pond (22) 13 up. A Pond (22) 4 up.

CHATSWOOD: Women: Stroke: S Charnock (32) 64.

CONCORD: Women: Stableford: American Foursome: J O’Halloran (5) E Carroll (7) 74.5. 9-hole: P Thomson (45) 18.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: P Gillon (25) C Balsaras (18) 70. N Houston (16) 40. Scr: R Simpson 36. Veteran: Green: J Symes (18) 43.

CUMBERLAND: Women: Stroke: Medal May: Div 1: W Kim (20) 72. Div 1 Scr: K Stuart (17) 91. Div 2: J Lee (29) 74. Div 2 Scr: C Finlay (32) 108. Stableford: F Dalrymple (45) 32.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: T Donohoe (16) 38.

FORSTER: Women: Stroke: A: B Walden (17) 65. A Scr: D Blanch (10) 76. B: V Miller (26) 63. B Scr: S Bostridge (22) 90. C: M Hibburt (36) 68. C Scr: A Roberts (35) 104 cb.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B: K Mullock (32) J Prendergast (36) 46. A: P Bradley (3) 36 cb. B: J Diaz (Wisemans) (18) 39. C: J Wallace (27) 37. Snr: G Poland (9) 36 cb.

GORDON: Women: Stableford: Div 1: M Bright (23) 29. Div 2: J Daly (31) 36.

HAWKS NEST: Women: Stableford: A: A Benton (16) 35. B: S Campton (31) 39. C: R Dorman (38) 39.

HURSTVILLE: Mxd: Stableford 2B Agg: White: J Ross (13) G Ribot De Bressac (15) 71 cb. Men: Div 1: E Corvino (6) 38. Div 2: D Tuckwood (15) 38 cb. Women: Gold: M Wall (34) 35 cb.

KAREELA: Women: Stroke: A: N Scerri (23) 65. A Scr: K Gillson 83. B: J Turnbull (25) 70. B Scr: J Rowell 97. Stableford: Y McIntyre (34) 37 cb.

KILLARA: Women: Stroke: Div 1: L Huang (17) 71. Div 2: E Wells (23) 73 cb. Div 3: C Waldron (33) 71. Div 4: E Meek (37) 72. Scr: J Crichton 80. Stableford White: P Murdoch (17) 37.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: T Starbuck (-1) 40. B: G Kubica (14) 38. C: J Mollet (27) 38. Women: S Smith (23) 36.

LAKESIDE CAMDEN: Medley 2BBB Agg: B Reid (27) R Intyre (26) 74. Medley 2BBB Scr: P McGrath (10) P Lockyer (4) 56. Medley Stableford A: B Millan (4) 38. B: F Aliendi (13) 38 cb. C: R Mc Intyre (26) 39.

LONG REEF: Men: Stableford: P Anderson (19) 40. Women: Div 1: W Thomas (22) 37. Div 2: J Cheng (28) 43.

MANLY: Women: Par: A: G Larcombe (10) 2 up. B: P Pogson (23) 1 up. C: D Stewart (36) 1 up.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B Agg: R Patane Jnr (34) R Patane (15) 75 cb. 2B Agg Scr: J Torpey C Nikoloau 64 cb. Hcp: T Harrison (13) 40 cb. Scr: D Cremin 38. Women: Stroke: M O’Shannessy (27) 60. Scr: J Wallas 75. Veteran: L Yang (25) 64. Women: Medal: Div 1: J Wallas (13) 62. Div 2: M O’Shannessy (27) 60.

MONA VALE: Medley: Stableford: H Anderson (22) 39.

MONASH: Women: Stroke: A: C Zhang (17) 70. B: P Lim (24) 70 cb. C: C Beckhaus (36) 76.

MUIRFIELD: Medley: Par: 4B: G Ford (17) D Kent (19) 8 up. J Baikie (43) 2 up cb.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: S Anderson (19) 34. R Shaw (17) 32. Div 2: R Kelly (31) 38. E Pfennigwerth (31) 37. Div 3: S Hogan (32) 35. P Norman (37) 33.

NEWCASTLE: Women: Par: Div 1: J Clarke sq. Div 2: A Bryant 2 up. Div 3: K Duffield 1 up cb.

NORTH RYDE: Women: Stableford: A: M Irons (10) 36. B: T Kim (26) 38. C: J Ogilvie (32) 37. D: M Nash (37) 35.

NORTHBRIDGE: Men: Stableford: 2B: P Crellin D Brown 48. P Crellin (27) 39.

NOWRA: Veteran: Stableford: Medal May: A: G Wearne (16) 35. B: R Klein (24) 36. C: R Brown (33) 33. Women: Medal: L Hatchman (27) 32.

PALM BEACH: Women: Stroke: Foursome C’ship: R Mortimer (38) J Paul (34) 56. Scr: M Gee N Kempson 97.

PYMBLE: Mxd: Stableford: A Holmes A Court (18) 41. Hole in one: L Harper at 11th.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: G Busuttil (17) M Clarke (26) 74. A: J Heron (2) 37. B: B Lee (13) 40. C: C Pustetto (18) 39. Scr: R Fernandes 34.

RICHMOND: Veteran Medley: Stableford: 2B: P Ritchie (21) P Freeman (36) 43. Veteran Men: A: C Sharpe (15) 37. B: C Watling (23) 34 cb. C: M McNamara (26) 34. Veteran Women: L Manczak (25) 36 cb.

ROSEVILLE: Women: Par: P Campbell (27) 4 up. Div 1: T Tresidder (13) sq cb. Div 2: J Weihan (32) 1 up. Div 3: R Masman (37) 6 up.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: C Mitchell (13) A Villar (27) 39.

RYDE-PARRAMATTA: Men: Stableford: C Kershaw (17) 36. Women: Div 1: J Wall (2) 38. Div 2: L Lee (25) 37. Div 3: H Suh (31) 37. Div 4: J Dunkin (40) 33.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B Agg: C Hammond (14) P Garrick (12) 75. A: T Smith (6) 37 cb. B: H Cope (18) 39 cb. C: G Kable (19) 41. D: G Taylor (26) 39.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B Agg: White: J Auton (19) W Foster (16) 74. A: G Smith (10) 39. B: J Auton (19) 42. C: J Connolly (23) 36 cb. Scr: D Bowron (8) 29 cb.

ST GEORGES BASIN: Mxd: Stableford: A: A Puffett (10) 38. B: I McMillan (17) 35. C: E Collison (20) 35.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B Multi: White: C Nelson (4) D Farrugia (4) 82. Scr: W Joe N Anning 80. A: J Larkins (9) 42 cb. B: K McElduff (12) 30 cb. C: J Starr (25) 39 cb. Women: 2B: B Webster (34) F Taylor (46) 46 cb. A: S Morrisey (14) 39. B: Y Bell (26) 36. C: F Taylor (46) 43.

STRATHFIELD: Medley: Stableford White: M Collie (5) 43. Women: A: H Park (20) 38. B: S Son (37) 33. Stroke: Singles KO f: A Lee bt S Chung 3-2.

TALLWOODS: Stableford Veteran Men: White: A: J Pearson (10) 39. D Puxty (12) 37. B: C Gouws (27) 39. M Mac Gillivray (32) 37 cb. Veteran Women: Green: J Puxty (14) 36. J Stephens (19) 34.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: I O’Toole (12) 35. B: R Millen (18) 37. C: R Kim (21) 37.

THE AUSTRALIAN: Snr Stroke: Trophy: Scr: J Fearnley (Dunheved) 73. Hcp: S Farr-Jones (8) 68.

THE COAST: Medley: Stableford 2B: White: B Perry (13) D Oliver (16) 46. Div 1: A Powys (10) 39 cb. Div 2: L Stacey (22) 38.  Scr: J Kofod 34. Veteran: G McLeod (36) 39.

THE LAKES: Men: Stableford: A Lee (19) 42. Women: Div 1: R Ellis-Doff (11) 38. Div 2: S Orgill (25) 40. 9-hole: H Bathgate (45) 18 cb.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B Agg: L Hatcher (7) N Bertus (16 Gen Y) 75. Men: A: B Wood (1) 39. B: B Dwarshuis (14) 38 cb. C: G Clarke (28) 38 cb. Women: A Allcock (15) 35. Scr: T Vella 32.

TOUKLEY: Women: Stroke: Div 1/Medal: Y Boardman (4) 74. Div 1: Y Boardman (4) 74. Div 2: A Davis (33) 74. Div 3: S Shepherd (40) 71.

WAKEHURST: Women: Stableford: A: C Wright (11) 32. B: L Bookless (28) 33. C: L Debnam (32) 38.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: G Blair (7) P Tarbotton (9) 45. K Hatter (11) 40 cb.

WARRINGAH: Women: Stableford: Div 1: M White (11) 38. Div 2: R Gidley (33) 44. Div 3: H Rodwell (37) 32.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: J Gorrie (15) 37 cb.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal May: C: A Lumley (38) 76. Stableford: D Taylor (22) 38.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: 2B Multi: M White (25) M O’Dwyer (28) 63. Hole in one: L Nowak at 10th.

WYONG: Men: Stableford: S Beckett (20) 41. Women: D Kemp (28) 34 cb.

VICTORIA TUESDAY

ALEXANDRA: Men: Stableford: I Shearn (30) 29.

AUSTRALASIAN: Stroke: W Edwards (9) 62.

BAY VIEWS: Men: Stableford 9-hole: White: R Spiby (16) 20.

BERWICK MONTUNA: Men: Stableford White: A: R Piening (11) 41. B: D Stark (19) 39.

BLACK BULL: Stableford: I Thompson (16) 33. M Lawless (15) 40.

BOX HILL: Men: Par 4B: White: K Parker (8) D Davenport (13) 6 up cb.  C Simondson (9) 3 up.

CENTENARY PARK: Women: Stableford: Gentsome: K Lorkin (13) J Cheers (41) J Servante (45) S Mitchelhill (37) 85. 9-hole: D Fisher (35) 23.

CERBERUS: Women: Stableford: P Mulholland (38) 42.

CHELTENHAM: Men: Stableford: G Sargent (13) 36.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Endeavour Hills: J O’Brien (23) 36. Rowville: J Fotiniotis (16) 39 cb.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: S Nicholls (18) 39 cb. B: T Castles (29) 43.

CRANBOURNE: Medley: Stableford White: M Dean (17) 37.

DEVILBEND: Women: Par: A: E Devonport (17) 1 up. L Dale (16) 2 down cb. B: H Billson (25) 1 down. G Addicoat (25) 2 down cb.

DORSET: Men: Stableford: A: P Yon (9) 36. B: P Sier (14) 39. C: R Knowles (21) 36. Mxd: 9-hole: I Dines (26) 17. Hole in one: J Paull at 9th.

FLINDERS: Stableford: Men: A: G Robertson (5) 36. B: J Young (22) 37. Women: J Harding (30) 32. 

GARDINERS RUN: Women: Stableford: A: J Woolf (17) 35. B: K Schilling (42) 36.

GREEN ACRES: Women: Stroke: Foursome: M Pratt J Fisher (8) 77 cb.

HEYWOOD: Women: Par: 4B: J Foster (22) D McLeod (15) 4 up.

HILLTOP TATURA: Stableford: R Whitfield (23) 36.

HORSHAM: Women: Par: Div 1: J Obst (20) sq. Div 2: K Smith (24) 1 up. Div 3: M Smith (33) 2 up.

HOWLONG: Medley: Stableford: A: S Roc (7) 40. B: K Smith (20) 39.

HUNTINGDALE: Women: Stableford: A: K Henningsen (9) 39. B: A Lee (20) 36 cb. C: L Powell (33) 38. 9-hole: J Kennair (44) 17.

IVANHOE: Men: Stableford: L Lagerewskij (6) 33.

JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke Yellow: A: D Murphy (6) 72. B: J Hester (26) 74.

KEW: Medley: Stableford: K Salmon (25) 34.

KEYSBOROUGH: Women: Stableford: A: S Rosser (19) 35. B: E Visser (29) 36. C: H McMahon (43) 34.

KOORINGAL: Women: Stableford: A: H Harley (10) 38. B: J Torr (25) 31 cb. 9-hole: L Foote (31) 15.

KYABRAM PARKLAND: Women: Stroke: A: K Bell (14) 71. B: B Duke (25) 80. C: F Fankhauser (35) 87.

KYABRAM VALLEY VIEW: Men: Stableford: R Dixon (23) 36.

KYNETON: Women: Stroke: A: L Scott (24) 69. B: J Gibbs (26) 72. Trophy: L Scott (24) 142.

LANCEFIELD: Stableford: P McGill (9) 33 cb.

LONSDALE LINKS: Women: Stroke: Foursome: L Toleman D Crigan (11) 71.

MANSFIELD: Men: Stroke Ambrose: Gold: Div 1: D Octipuss Horwood (8) 57. Women: Stableford: 9-hole: Div 1: R Baker (20) 20. Div 2: R Bridgewater (14) 14.

MARYBOROUGH: Men: Stableford: A: C Thomson (+2) 35. B: G Raworth (14) 38. C: D Leddin (20) 33.

MEDWAY: Women: Stableford: J Mumford (30) 35.

MOORABBIN: Women: Stroke 9-hole: White: M Seedsman (19) 37. Scr: M Seedsman 56.

MT MARTHA: Women: Stableford: Foursome: A Arnaud J Ereaut (35) 34. Doris Chambers Foursome: R Wood J Woollard (30) 30. 9-hole: J Hose (35) 13.

MYRTLEFORD: Women: Stableford: K Newton (23) 28 cb. S Piazza (15) 28. 9-hole: M Curtis (18) 17.

OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole Medal: A: T Duggan (7) 29. M Patterson (8) 29 to playoff. B/Medal: D Reiger (11) 32. B: D Buckley (14) 33.

OLINDA at Cardinia Beaconhills: Men: Stableford: S Pryde (10) 35.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: J Field (14) 39. B: P Housiaux (18) 40. Women: A: A Clausen (18) 36. B: B Lewis (43) 37.

PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: A: L Winslett (17) 34 cb. B: R Daniels (28) 38. C: P Richards (44) 37.

PORTARLINGTON: Men: Stableford Black: A: A Blackett (12) 35. B: J White (14) 40. C: R Smith (18) 35 cb. D: I Farren (24) 38.

PORTLAND: Men: Stableford: A: P Kennedy (10) 37. B: B Murphy (15) 38.

PORTSEA: Men: Par: 4B: G Evans (24) P Watkins (18) 8 up.

RICH RIVER: Men: Par West: White: A: D Kelly (5) 3 up. B: M Smith (17) 2 up. C: R Lewis (21) 1 up.

RIVERSDALE: Men: Stableford: G Young (25) 41.

ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: North: A: E Kutcher (21) 35. B: J Reardon (30) 37.

ROSSDALE: Men: Stableford: Irish Team: B Wilks (18) P Scott (17) B Doyle (30) B Beard (16) 103.

ROYAL MELBOURNE: Women: Stroke: Foursome C’ship: East: A: J Carden A Hetherington 79. B: J Sandner J Derham 103. C: P Fitzroy R Warnock 107.

SAFETY BEACH: Women: Stroke: Medal May: B: L Gregory (31) 73. C: M Cousins (38) 70. 9-hole: A Hunter (43) 34.

SANDHURST: Women: Stroke: Medal: Champions: A: V Naidoo (12) 75. B: F Bucci (29) 66. C: L Van Der Ross (34) 70. Medley: Stableford: North: C Boehm (12) 40.

SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford White: A: G Houston (17) 36. B: P Fowler (21) 36. Snr 9-hole: I Goltz (14) 16.

SETTLERS RUN: Mxd: Stableford White: E Robb (24) 39 cb.

SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: J Mortimer (11) 38 cb. B: G Martin (24) 40.

SORRENTO: Women: Stableford: N Tolsher (35) 39. Grandmothers Trophy: C Skinner (8) 36.

SOUTHERN: Stableford: A: S Sturrock (20) 41. B: J Evans (26) 36.

SPRING PARK: Mxd: Stableford: B Thomas (12) 34.

SPRING VALLEY: Men: Par: M Foulds (3) 2 up. Women: I Bellaart (25) 5 up.

THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: M Baird (18) 35.

THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J Woods (18) 42.

TOCUMWAL: Women: Stroke: Medal May: A/Medal: K Conrad (18) 73. B: R Conrick (19) 74. C: E Mcginn (35) 76. Medal: Gold: C Ramsay (23) 36.

VICTORIA: Women: Stroke: A: M Lane (22) 67. B: M Cole (27) 71 cb. C: J Hay (34) 76. Stableford: A Read (29) 37. 9-hole: L Clothier (18) 20 cb.

WARRAGUL: Men: Stableford White: A: J Miles (11) 37. B: M Gargan (13) 38. C: B Coelho (27) 35.

WARRNAMBOOL: Stableford: Veteran Men: B Burns (9) 36. H Finn (19) 36. R Mitchell (10) 35.

WATTLE PARK WOMEN: Stroke: M Moore (10) 81.

WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: B Loft (13) 39. B: M Wadsworth (25) 42.

WODONGA: Women: Par: D Bainbridge (23) 1 down.

WOODEND: Men: Stableford White: K Glassenbury (24) 42.

YARRA YARRA: Men: Stableford: White: K Feltscheer (15) 44.

YARRAM: Men: Stableford White: M Peel (3) 35.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: M Hanns (10) 39. B: J Roxburgh (11) 39 cb. F Manson (19) 39. Women: Murray: A: G Ambrose (22) 37. B: P Burton (33) 44.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Par: 9-hole: Blue: J Old (10) 5 up. Red: P Latham (9) 1 up.

YERING MEADOWS: Women: Stroke: Foursome: P Spencer (23) J Thompson (17) 75.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email