September 24, 2021

Daily Club Golf 4 May 2021

|
|
|
|
|
|
Daily Club Golf 4 May 2021

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory, metropolitan Sydney and Victoria for Tuesday, 4 May 2021.

NSW TUESDAY

ASQUITH: Women: Stableford: Div 1: S Lee (23) 38. Div 2: R Park (34) 38.

AVALON: Men: Stroke: G Moncrieff (24) 60.

AVONDALE: Women: Stableford: Div 1: K Skellern (10) 37. Div 2: F Sun (26) 39. Div 3: M Nash (30) 35.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: R Park (38) 42.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: Div 1: D Williams (11) 35. Div 2: R Bloomfield (21) 40.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B Agg: G Youell (18) R Holterhoff (12) 74. Men: Div 1: L Taylor (7) 40. Div 2: G Youell (18) 44. Scr: L Taylor 33. Women: Gold: Div 1: J Reed (22) 41. Div 2: H Owen (26) 36 cb. Div 3: M Reed (37) 36. 

BEXLEY: Women: Stroke: Foursome: L Moles (17) S McKay (16) 61.5.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford White: N Mahony (4) 32 cb.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A Jung (0) 35.

CAMPBELLTOWN: Women: Stableford: L Black (34) 35.

CARNARVON: Men: Stableford: Div 1: J Han (15) 35. Div 2: C Goldrick (20) 36.

CASTLECOVE: Men: Stableford Team: White: D O’Brien (20) K Davis (5) K Walters (22) T Lamborn (11) 50. J Zantiotis (22) 37.

CONCORD: Women: Stableford: A: K White (11) 34 cb. B: T Rail (22) 34 cb. C: F Henshaw (45) 36. 9-hole: J Ferguson (19) 18.

CROMER: Stableford: G Lee (11) 35 cb.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B: P Larssen (22) W Smith (19) 42. W Smith (19) 36. Scr: K Ewington 26. Veteran: Green: M Sharman (25) 40.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: C Aquilina (7) 40.

ELANORA: Men: Stableford: T Studdy (10) 38.

FOX HILLS: Men: Stableford: A: P Sinclair (12) 34. A Scr: G Maguire 27. B: P King (16) 39. B Scr: P Kent 23. C: R Luna (22) 36 cb. C Scr: D Douwes 19. Snr:  W Hollis (15) 36 cb.

GLENMORE: Veteran Medley: Stableford: G Jenkins (21) 41.

GOSFORD: Women: Stroke: Trophy: A: S Waugh (16) 72. B: H Smith (30) 75. C: H Stuart (34) 75.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: D Fenn (5) 36 cb. Div 2: R Cork (24) 38. Women: Gold: J Corcoran (35) 34.

JAMBEROO: Women: Stroke: Div 1: K Greaves (22) 70. Div 2: L Beringer (28) 73. Medal May: Div 1: K Greaves (22) 70. Div 2: S Walsh (27) 72. Div 3: L Cram (40) 85. Stableford: G Thompson (54) 29.

KAREELA: Women: Stableford: Split Six: Y McIntyre (34) B Stathakis (33) 58. A: M Hyon (23) 34. B: L White (28) 34. C: N Duhigg (34) 33.

KILLARA: Women: Stableford: Irish Team: K Wood (8) J Mcrae (19) S Conde (21) J Cameron (35) 87. Scr: C L’Estrange S Ford J Best H Fitzgerald 67.

KOOINDAH WATERS: Men: Stableford White: A: D Wotherspoon (1) 42. B: B Pell (20) 38. C: I Jackson (24) 36. Women: P Clarey (19) 38.

LAKESIDE CAMDEN: Medley Stableford A: P McGrath (10) 36 cb. B: V Nguyen (15) 41. C: J Wright (19) 38. Medley 2BBB Scr: P Lockyer (4) P McGrath (10) 35. Junior 2BBB: S Gwynne (19) R McIntyre (26) 48. Women’s Monthly Medal Div1: K Hansen (19) 70 Div2: L Head (24) 66 Stableford: T Wood (5) 32.

LONG REEF: Men: Stableford: M Dalton (21) 44.

MANLY: Women: Stroke: Medal May: Div 1: A Hutchinson (11) 79. Div 1 Scr: A Hutchinson (11) 90. Div 2: R Cook (24) 75. Div 2 Scr: R Cook (24) 99. Div 3: S Woodey (40) 83. Div 3 Scr: S Woodey (40) 123. Stableford: M Duesbury (31) 24.

MARRICKVILLE: Men: Stableford: 2B: J Parker (15) P Coleman (18) 45. 2B Scr: N Phillips K Gardner 32. Hcp: N Phillips (12) 40. Scr: J Simoes 27. Women: 2B Agg: J Granger (24) J Winter (25) 67. S Mooney (33) 34. Veteran: D Thompson (35) 33.

MONA VALE: Medley: Stableford: D Cole (26) 43.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: D Zaouk (15) F Isaia (11) 46. C Cho (13) 39 cb.

NEWCASTLE: Women: Stableford: Div 1: J Coughlan (14) 30 cb. Div 2: H Watt (23) 34. Div 3: J Wilson (30) 34.

NORTH RYDE: Women: Stroke: Canadian Foursome: A: C Ward J Flaherty 70.625. B: S Lim C Hahm 70. C: J Ogilvie M Saunders 80.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: P Doyle (21) C Bennett (19) 46. J Whiting (15) 40.

NOWRA: Veteran: Stableford: Team: T McCarthy (34) R Burney (33) G Wilson (28) T Hosler (10) 149. Women: A Boadle (22) J Brown (27) S Hunter (22) L Hatton (29) 123.

PALM BEACH: Women: Stroke: Medal May: Div 1: S Richards (29) 59. Div 1 Scr: G Pearce 89. Div 2: C Hopton (35) 61. Div 2 Scr: K Finlay 97. Veteran Women: Div 1: S Richards (29) 59. Div 2: K Finlay (34) 61.

PYMBLE: Mxd: Stableford: J Pickwell (24) 40.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B: B Toms (12) K McClure (22) 46. A: T Judge (12) 39. B: C Kelly (16) 37. C: K McClure (22) 40. Scr: R Fernandes 27. Hole in one: T Judge at 11th.

ROSEVILLE: Women: Stroke: Div 1: K Ward (16) 61. Div 2: J Stratton (28) 67. Div 3: B Mulcahy (34) 66. Stableford: 9-hole: K Sweeney (42) 18.

ROYAL SYDNEY: Women: Stroke: Championship: Div 1: C Neil (17) 71. Div 2: G Woodhouse (34) 69. Div 1 Scr: C Neil (17) 22. Centenary: Div 2: S Hudson (25) 71. Div 3: T Donnelley (27) 64.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stableford: Div 1: C Han (5) 75. Div 1 Scr: Y Lei 87. Div 2: Y Ran Kim (27) 72. Div 2 Scr: L Lee 100. Div 3: M Ohta-Parry (36) 36.

SHELLY BEACH: Medley: Stableford: 2B: D Kennedy (18) D Campbell (19) 44. A: G Asser (11) 37. B: G Turnbull (16) 38. C: S Williams (20) 39. D: D Baskerville (28) 36.

ST GEORGES BASIN: Mxd: Stableford: A: A Puffet (10) 40. B: T Ward (19) 42.

ST MICHAELS: Women: Stroke: Foursome: Red Course: A: C Margetts (20) J McDade (21) 82.5. Composite Course: C: K Wade (37) V Newman (30) 79.5.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: D Purtle (15) S Moore (7) 44 cb. Scr: A Payne K Webber 40.A: S Moore (7) 39. B: R Day (13) 40. C: P Foley (20) 35 cb. 

STRATHFIELD: Men: Stableford: J Magsakay (4) 33. Women: Div 1: S Choi (18) 34. Div 2: E Kim (40) 31.

TALLWOODS: Women: Stableford 4B: Green: E Polikevics J Stephens 46. J Puxty C Forestal 44.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: B Mahoney (14) 38.

THE COAST: Medley: Stableford White: 2B agg: W Smyth (10) R Sharland (15) 79. Div 1: Z Clark (12) 36 cb. Div 2: B Kresner (36) 39. Scr: R Farrugia 31. Veteran: I Hamilton (24) 38.

THE LAKES: Women: Stroke: Medal May: Div 1: L Eagar (16) 75. Div 1 Scr: K Lasky (9) 85. Div 2: L Walsh (28) 72. Div 2 Scr: L Walsh (28) 100. Stableford: 9-hole: S Lancaster (45) 15 cb. Men: M Dane (1) 41.

THE RIDGE: Men: Stableford Black: A: R Henderson (9) 39. B: C Wilson (21) 36 cb. C: S Frederiksen (25) 39. Scr: S Kelman 31. Women: D Clancy (35) 32.

TOUKLEY: Stableford: Div 1: M Fitzgerald (26) 36. Div 2: A Aitken (35) 39. Div 3: P Jackson (45) 37.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: B Brearley (11) 40. B: M Taylor (18) 37. C: J Tilley (24) 36. A Scr: G Ellis (2) 33. B Scr: P Kinnear (16) 20. C Scr: S Power (23) 14.

WAKEHURST: Women: Stroke: C’ship: A: D Nunn (10) 72. A Scr: D Nunn 82. B: L Woodhead (27) 76. B Scr: K Lynar 100. C: S Lockyer (30) 74. C Scr: S Lockyer 104. D: R Thomas (35) 71. D Scr: R Thomas 106.

WALLACIA: Men: Stableford: 2B: G Blair (10) G Donald (13) 46. 2B Scr: T Thekkiniath J Burns 36.

WARRINGAH: Women: Stroke: Medal May: Div 1: C Spencer (27) 75. Div 2: W Richardson (33) 74 cb. Div 3: W Hooper (38) 75. Stableford: 9-hole: L Brown (16) 16.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: 2B: A Helmrich (29) J Kelley (18) 41. A Helmrich (29) 36.

WOOLLAHRA: Women: Stroke: Medal May: A: D Taylor (22) 71. B: M Robinson (28) 76. Stableford: J Shipway (43) 33.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Div 1: J Miller (21) 40. Div 2: R Sharp (30) 39. Div 3: D Bradshaw (37) 39.

VICTORIA TUESDAY

ALEXANDRA: Men: Stableford: J Fulton (22) 39.

AUSTRALASIAN: Stableford: Ambrose: R Lindell P Stewart (19) 50.

BAIRNSDALE: Medley: Stableford: A Livingstone (23) 39. S Mower (10) 37. W Prior (11) 31.

BERWICK MONTUNA: Men: Stableford White: A: J Veugelers (14) 36 cb. B: J Cairns (24) 32.

BLACK BULL: Stableford: D Friedlieb (34) 32.

BOX HILL: Medley: Stroke White: A: B Clark (13) 69. B: M Lawson (23) 71.

BURNLEY WOMEN: Women: Stableford: A: P Craig (24) 37. B: H McBride (30) 36. 9-hole: Y Spiers (35) 18.

CENTENARY PARK: Women: Stroke White: A/Medal: L Misiluki (22) 74. B: J Cheers (44) 76. Stroke: 9-hole: J East (24) 39.

CERBERUS: Women: Stroke: Medal: D Henderson (19) 74 cb.

CHELTENHAM: Men: Stableford: D Box (27) 39.

CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Endeavour Hills: B Harvey (7) 39. Rowville: Y Shariff (14) 38.

CLIFTON SPRINGS: Men: Stroke: C Bassett (4) 71.

COBRAM BAROOGA: Snr Tournament: Men: Stroke: A Scr: I McCleary (0) 73 cb. A: A Diggle (7) 72. B Scr: J A Stephens (9) 79. B: G Brierley (8) 74. C Scr: J Burggraaff (12) 86. C: B Van Noordennen (18) 73. Stableford: A: C Forster (18) 33 cb. P McGann (22) 33. B: G Fisher (21) 35. P Williams (21) 33. C: J Power (25) 32. Zol (28) 31 cb. Women: A: J Daniel (12) 39. R Pelzer (23) 36 cb. B: C Caig (28) 33 cb. L Lanham (28) 33. C: J Gould (35) 31 cb. C Huggins (31) 31.

COMMERCIAL ALBURY: Women: Stroke: Medal: J Bye (17) 68.

COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: D Ellett (9) 39. B: A Ross (22) 40.

CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Par: F Maher (27) 1 up.

DEVILBEND: Women: Stroke: Medal May: A: W Whitson (21) 79 cb. B/Medal: D Lord (36) 64.

DORSET: Men: Stroke Medal May: White: A: D Larter (8) 70 cb. B/Medal: S Donohue (14) 66. C: C Holland (22) 68. Women: Stroke: Medal: M Cox (17) 77. Mxd: Stableford: 9-hole: M Adams (32) 20.

DROUIN: Women: Stroke: Medal May: S Rippon (17) 74.

EASTWOOD: Women: Stroke: A: Y Cuttriss (22) 73. B: L Walker (23) 73. Medal May: Y Cuttriss (22) L Walker (23) 73 to playoff. Medal Apr: L Walker (23) 73. Men: Stableford: J Wheatley (6) 35. Women: Yellow: S Allen (27) 31.

FAIRWAY: at Commonwealth: Stableford: A: D Oliver (7) 32. B: T Hill (21) 35. C: B Long (26) 36. Visitor: H Sterling (Phillip Island 21) 31.

FLINDERS: Men: Stableford: N Cleland (21) 38. Women: S Middleton-Smart (23) 31.

GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: C Mercuri (10) 38.

GREEN ACRES: Women: Stroke: Medal Apr: A/Medal: L Woolley (14) 72. B: R Fletcher (34) 79.

HEYWOOD: Men: Stableford 2B Agg: White: J Mitchell (12) G Bond (22) 66. Women: M Abbey (19) R Menzel (25) 60.

HILLTOP TATURA: Stroke White: J Ibbotson (15) 69.

HORSHAM: Women: Stroke: Div 1: L Mayer (17) 76. Div 2: J Buckley (24) 75. Div 3: M Smith (34) 76.

HUNTINGDALE: Women: Stroke: A: M Craigie (10) 74. B: A Glynn (24) 72. Medal May: A Glynn (24) 72. Stableford: P Bisset (45) 40.

IVANHOE: Men: Stableford: L Lagerewskij (6) 34.

JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford Yellow: A: K O’Shea (7) 33. B: W Hogan (26) 43.

KEYSBOROUGH: Women: Stroke: Medal May: A/Medal: D Georgoussis (19) 70. B: M Costello (22) 74. C: H Maypiece (39) 82.

KOORINGAL: Men: Stroke: K Spiller (29) 4. Women: K Doerner (14) 2.

KYABRAM PARKLAND: Women: Stroke: A: H Gunstone (12) 58. B: P Spokes (27) 55. C: J Pearce (29) 53.

KYABRAM VALLEY VIEW: Men: Stableford: A: G Strachan (19) 35.

KYNETON: Women: Stroke: M Scoble (23) 71.

LANCEFIELD: Stroke: P McGill (9) 73.

LATROBE: Women: Stroke: A: E Liang (10) 74. B: L Kenny (28) 72.

MANSFIELD: Men: Stroke: D Diaz (9) 68. Women: Stableford: 9-hole: Div 1: N Coffey (30) 19. Div 2: P Abbott (40) 18.

MARYBOROUGH: Men: Stableford: A Passalick (2) 34 cb.

MOORABBIN: Women: Stroke Medal May: Gold: C Lonergan (27) 76. Scr: C Lonergan 103.

MORNINGTON: Women: Stroke: A: G Lawrence (13) 74. B: J Seal (27) 73. C: J Littlejohn (34) 76. Medal May: K Philip (41) 69.

MT MARTHA: Women: Stroke: Medal May: M Scott (29) 72.

MYRTLEFORD: Medley: Stroke: A Bryant (34) 107/73. Women: 54-hole C’ship: A Scr: S Piazza (15) 265. B Scr: B Welch (26) 306. Hcp: S Piazza (15) 219.

OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: P Green (11) 25. V Tsiros (7) 28.

OLINDA at Cardinia Beaconhills: Men: Stableford: J Scott (6) 36.

PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: S Morris (4) 37. B: L O’Brien (21) 37. Women: A: B Kellett (18) 33. Shield: B: R Patterson (35) 38.

PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: A: D Minchin (16) 38. B: P Shaw (29) 44. C: E Sandison (36) 39.

PORTARLINGTON: Men: Stroke Black: J Bowman (13) 76.

PORTLAND: Medley: Stableford: A: P Hol (0) 37. B: L Hol (18) 37.

RACV HEALESVILLE: Mxd: Par: G Willey (22) 2 up.

RANFURLIE: Men: Stableford: Medal May: A/Medal: B Urmston (11) 37. Stroke Medal of Medallists: Yellow: J Vance (9) 74.

RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: D Borthwick (13) 39 cb. B: M Clemmens (14) 40 cb. C: J Headberry (24) 38.

RIVERSDALE: Men: Stableford White: R Winckworth (17) 40.

ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: North: A/Medal: M Marchesani (6) 72. B: A Thin (24) 75. Stableford: South: Medal: C Murphy (31) 24.

ROSSDALE: Men: Stableford: 4B Agg: R Walsh (9) T Wood (7) 70.

ROYAL PARK: Women: Stroke: B Allen (32) 78.

SAFETY BEACH: Women: Stroke: 9-hole: S White (35) 35.

SANDHURST: Women: Stableford: Champions: A: M Sumithran (15) 36. B: J Dillon (25) 36. C: F Hunter (35) 36. Medley: North: I Mallett (17) 34.

SCOTCHMANS CREEK: Men: Par: Medal May: B: B Gray (25) sq. A: R Sullivan (17) 2 down. Snr Stableford 9-hole: White: G Sheehan (17) 19.

SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: J Mitropoulos (13) 39. B: G Barrette (29) 38.

SOUTHERN: Women: Stroke: Medal May: D Honey (30) 69. 9-hole: J Allen (46) 17 cb.

SPRING PARK: Mxd: Par: S Chodziesner (17) sq.

THE DUNES: Mxd: Stroke The Dunes: Black: C Hasenkam (5) 70.

THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: B Dann (14) 40.

TOCUMWAL: Women: Stableford: A: C Hart (16) 37. B: J Taylor (26) 36. Gold: J Allen (5) 34.

TRARALGON: Men: Stableford White: D Barker (10) 40 cb.

VICTORIA: Women: Stableford: A: A Witherow (14) 38. B: S Burton (25) 37. C: M Sichlau (38) 34. 9-hole: L Clothier (18) 19.

WANGARATTA: Women: Stableford: R Gormly (20) 33. L Anderson (26) 28.

WARRAGUL: Men: Stableford White: A: P Johnson (12) 37. B: K Gilbert (17) 38. C: J Ferguson (21) 42.

WARRNAMBOOL: Stableford: Veteran Men: P Ryan (21) 38. Y Marris (10) 38. G Hall (32) 37.

WATTLE PARK WOMEN: Stroke: Medal May: S Harris (32) 68. B: W Tomlinson (32) 70.

WODONGA: Women: Stableford: D Bainbridge (23) 39.

WOODEND: Men: Stableford White: C Holiday (15) 40.

YARRA BEND: Women: Stroke: A: J Quinn (22) 74. B/Medal: M Duncan (34) 72. C: R Ross (39) 76.

YARRA VIEW: Men: Stroke: White: A/Medal: D Grist (12) 71. B: P Pitt (20) 76.

YARRA YARRA: Men: Stableford: White: P Hiscock (18) 41.

YARRAM: Women: Stroke: Medal: J Nickell (24) 70. Scr: J Nickell (24) 94. Men: Stableford White: N Black (6) 38.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Lake: A: L Scerri (5) 72. B: D Prighel (17) 68. C: R Kingsley (23) 71 cb. A: J HUghes (8) 71 cb. B: T Collier (12) 73 cb. C: N Moule (27) 73.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stroke: 9-hole: Red: P Byrne (10) 36. Blue: P Taylor (8) 31.

SHARE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email