August 13, 2022

Daily Club Golf 27 April 2021

Mollymook Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Tuesday, 27 April 2021.

ASQUITH: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: J Merrick (7) 71. Div 2: S Wakeling (24) 66. Div 3: E Oh (42) 73 cb. Div 1 Scr: J Merrick (7) 78. Div 2 Scr: S Wakeling (24) 90. Div 3 Scr: H Dodshon (33) 106. Stableford: A Kim (43) 39 cb.

AVALON: Men: Stableford: Team Agg: I Newson (19) R Slee (19) R Lansbury (29) G Moncrieff (24) 130.

AVONDALE: Women: Par: Div 1: L Xiao (16) 6 up. Div 2: M Cooper (24) 2 up cb. Div 3: C Parker (42) 2 up cb. Trophy: L Xiao (16) 6 up.

BANKSTOWN: Medley: Stableford White: G Chon (18) 41.

BARDWELL VALLEY: Veteran: Stableford: Div 1: M McAuliffe (17) 38. Div 2: A Karipis (35) 41.

BARNWELL PARK: Men: Stableford: P Waring (26) 44.

BAYVIEW: Medley: Stableford: 2B: F Best (18) J Stubbs (14) 48. Men: Div 1: J Stubbs (14) 39. Div 2: P Purchase (25) 44. Women: Div 1: L Watson (20) 36. Div 2: B Arnott (25) 40. Div 3: K Aberdour (45) 40. Medley: Scr: G Whyte 34.

BEXLEY: Women: Stableford: Div 1: M Mitchell (29) 41. Div 2: S Partridge (35) 35.

BONVILLE: Medley Stableford D JOHNSON (13) 36 PTS c/b.

BRIGHTON LAKES: Medley: Stableford Black: M Hoy (15) 42.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: P Larkey (10) 37.

CAMMERAY: Women: Stableford: J Hughes (25) 41. 9-hole: J Barclay (27) 21.

CAMPBELLTOWN: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: M Scott (24) 66. Div 2: C Foster (29) 71. Div 3: G Margetson (40) 78.

CARNARVON: Men: Stableford: 2B Agg: C Choi (10) Y Kwon (10) 69 cb. A: Y Kwon (10) 36. B: I Calvert (15) 36. C: R Chevell (22) 37.

CASTLECOVE: Men: Stableford 2B Agg: White: M Javanovich (18) R Wallace (7) 68 cb. M Javanovich (18) 37 cb.

CHATSWOOD: Women: Stableford: R Kean (27) 35 cb.

CONCORD: Women: Stableford: 2B: K McCullough A McElhone 49. Div 1: J Kirby (13) 42. Div 2: J Herring (29) 37. Div 3: S Lollback (32) 39. 

CROMER: Stableford: 2B: M Goodmanson R Poole 47.

CRONULLA: Medley: Stableford: 2B Agg: C Balsaras (19) P Gillon (26) 73. P Gillon (26) 41. Scr: C Burchmore (6) 33. Veteran: 4B: Green: T Landers (28) M Baker (27) 50.

CUMBERLAND: Women: Stableford: 2B: S Song (20) S Park (26) 46. Div 1: M Choi (24) 39. Div 2: S Colussi (29) 37. Div 3: K Na (35) 41. 

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: B Parry (3) 36 cb.

EVERGLADES: Women: Stableford: Div 1: J Moore (17) 34 cb. Div 2: M Muncey (26) 39. Div 3: C Post (35) 39.

FORSTER: Women: Stroke: Foursome C’ship: A: D Cramp D Blanch 130. Hcp: G Hahn L Harper 102. B: W Dorahy J Muller 144. Hcp: V Miller B Abbott 105.5. C: E Matheson D McArthur 153. Hcp: D Redman H Russell 103.

FOX HILLS: Men: Stableford: 2B Multi: K Farley (13) J Wallace (27) 70. 2B Scr: P Bradley P Minko 43. A: D Jones (12) 36. B: G Wright (17) 35. C: K Mullock (33) 40. Snr: W Railton (22) 38.

GORDON: Women: Stableford: Div 1: S Udowenko (25) 37. Div 2: J Cuthill (45) 36 cb.

GOSFORD: Stableford: A: C Frost (25) 42. B: M Gill (44) 38.

HURSTVILLE: Men: Stableford White: Div 1: P Haran (13) 38. Div 2: W Cormack (23) 37 cb. Women: Gold: D Williams (18) 34.

KILLARA: Women: Stroke Green: Div 1: G Ledingham (12) 72. Div 2: S Todman (26) 69. Div 3: L Deaken (29) 71. Div 4: D Jansen (34) 73. Scr: J Crichton 76.

LAKESIDE CAMDEN: Medley Stableford A: A Lamberton (10) 40pts B: D Gregory (11) 41pts C: J Hanley (23) 44. Medley 2BBB Scr B Ryan (1) Campbelltown GC. J Browne (8) Campbelltown GC 58. Medley 2BBB Agg: G Price (11) D Gregory (11) 78. Women’s Par: R Francis (22) P Lamberton (12) +9.

LEURA: Women’s Stableford Winner: Y Voytsehovskaya (38) 42.

LONG REEF: Men: Stableford: H Hurrell (22) 41. Women: Div 1: M Dawson (27) 39. Div 2: J Cheng (30) 40.

MANLY: Women: Stableford: A: A Hutchison (11) 39. B: B Redman (32) 38. C: E Martin (45) 41. Yellow: O Alagich (45) 25. 9-hole: M Graham (43) 18.

MARRICKVILLE: Stableford: Men: 2B Agg: T Harrison (14) G Jarvie (12) 79. 2B Agg Scr: D Cremin H Mulholland 71. Hcp: I Alcorn (20) 41. Scr: J Gudmundsson 31. Women: 2B: D Wilson (21) K Lindsay (16) 43 cb. J Winter (26) 39. Veteran: J Morgan (25) 37. 

MONA VALE: Medley: Stableford: A Heinrichs (12) 45.

MONASH: Women: Stroke: A: S Allaway (18) 70. B: J Blockley (27) 70. C: D Gadsby (34) 75.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Multi: J Kim (24) E Kim (18) 75. F Isaia (11) 38 cb.

NELSON BAY: Women: Stableford: Div 1: H Atkins (24) 37. K Baker (20) 35. Div 2: M Griffin (31) 38. M Cousins (25) 37. Div 3: P Norman (38) 38. R Hemberg (36) 36.

NEWCASTLE: Women: Stableford: 2B: K Duffield (29) H De With (23) 43.

NORTH RYDE: Women: Stroke: Salver: A Lee (27) 67. Bowl: H Lee (11) 84. Stableford: Plate: R Bond (41) 37.

NORTHBRIDGE: Medley: Stableford: 2B: C Murray D Golan 50. C Murray (35) 45.

NOWRA: Veteran Men: Stableford: Medal: A: J Pratt (18) 39. B: R Douglass (24) 39. C: W Rigney (33) 41. Veteran Women: Medal: D Hewat (35) 36.

PALM BEACH: Women: Stroke: Div 1: R Berczelly (28) 60 cb. Div 2: J Pocklington (37) 48. Women: 9-hole: J Boffa (40) 27. Veteran Women: C Hopton (40) 117.

PYMBLE: Mxd: Stableford: D Turner (34) 43.

RANDWICK: Men: Stableford: 2B Agg: D Feetham (20) A Blackmore (13) 79. A: R Fernandes (3) 38. B: A Blackmore (13) 41. C: J Gardner (24) 41. Scr: M Williams 36.

RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: L West (13) 38 cb. B: H Eales (15) 45. C: M Speight (31) 40.

ROSNAY: Veteran: Stableford 2B: Yellow: M Morgan (17) G McMillan (24) 43.

ROYAL SYDNEY: Women: Stableford: Championship: Div 1: S Winning (15) 40. Div 2: J Nisbet (36) 39 cb. Centenary: Div 2: R Mackay (25) 39. Div 3: D McCann (35) 39.

RYDE-PARRAMATTA: Women: Stableford: Div 1: J Sun Kim (19) 35. Div 2: L Lee (25) 35. Div 3: H Suh (31) 37. Div 4: H Christie (44) 33.

SHELLY BEACH: Men: Stableford 2B Multi: White: D Fletcher (7) L McKechnie (+3) 77. A: A Larter (5) 37 cb. B: B McLachlan (15) 37 cb. C: F Borg (24) 35 cb. D: J Greig (29) 33 cb.

SPRINGWOOD: Medley: Stableford 2B: White: G Stanford (13) J Stanford (36) 52. A: M Sherwood (11) 36. B: G Stanford (13) 42. C: T Richardson (29) 38 cb. Scr: M Smith 33.

ST GEORGES BASIN: Men: Stableford: A: R Zionzee (5) 40. B: T Haughee (19) 35. C: R Barnes (20) 36. Women: Yellow: Div 1: J Hartman (17) 34. Div 2: J Davoren (33) 31.

ST. MICHAEL’S: Women: Stroke: A Scr: P Pitsawong 90. A: M Golding (18) 74. B Scr: M Laffy 98. B: M Laffy (25) 73 cb. Yellow: C Scr: B Payne 103. C: B Payne (30) 73.

STONECUTTERS RIDGE: Women: Stroke Gold: A: L Yoon (21) 72. B: S Tait (30) 71. C: S Parker (38) 68.

STRATHFIELD: Men: Stableford: S Lee (15) 37. Women: G Kim (21) 35 cb.

SVGA at Penrith: Men: Stableford White: A: J Mason (Warringah) 38. B: G Flanagan (Warringah) 42. C: K Downie (The Springs) 35.

TALLWOODS: Stableford: Veteran Women: Green: J Puxty (13) 34. M Richards (19) 31 cb. Mxd: 9-hole: Yellow: R Coulter (21) 19. M Farrow (Scratch) 19.

THE COAST: Medley: Stableford White: 2B agg: S Lister (19) G Murrell (16) 72. Div 1: D Bissell (10) 41 cb. Div 2: T Smart (26) 38. Scr: D Bissell 32. Veteran: F Thorncroft (18) 38.

THE LAKES: Stableford: Men: A Lee (19) 38. Women: Div 1: K Anderson (18) 38. Div 2: D Jorgensen (29) 40. Women: 9-hole: J Yap (45) 15.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 2B: S Chatterton (5) E Price (29) 48. Men: A: C Mills (8) 38 cb. B: D Cowell (14) 39. C: E Price (29) 39. Women: P Smith (32) 36. Scr: G Booby 39 cb.

TOCUMWAL: Women: Par: A: R Constable (17) 2 up. B: W Bedford (26) 4 up. C: J Hehir (34) 2 up. Gold: G Brown (8) 1 up.

TUNCURRY: Men: Stableford: A: M Dennis (10) 44. B: R Baker (14) 42. C: G Fletcher (24) 41. A Scr: R Moran (1) 37. B Scr: I Ison (16) 34. C Scr: K Brady (22) 19.

WAKEHURST: Women: Stroke: C’ship: A: J Lim (16) 75. A Scr: D Nunn 85. B: T Kim (22) 70. B Scr: T Kim 92. C: J Davidson (34) 73. C Scr: L Myers 105. D: M Gerner (35) 72. D Scr: M Gerner 107.

WALLACIA: Men: Stableford 2B: White: J Littlebury (9) J Hasler (13) 47. E Scicluna (22) 42.

WARRINGAH: Women: Par: Div 1: J Freeman (20) 5 up. Div 2: B Emerson (34) 2 up cb. Div 3: B Radovan (43) sq cb. Stableford: 9-hole: C Kwanten (30) 21.

WENTWORTH FALLS: Medley: Stableford: S Giles (11) 38 cb.

WOOLLAHRA: Women: Stableford: 4B: P Blasina (43) F Boyer (43) 41.

WOOLOOWARE: Women: Stableford: Team: A: S Wilson (18) S Howard (12) D Rann (11) J Thuge (7) 95. Scr: J Morris L Willis D O’Brien L Matthews.

YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: P Warner (6) 39. B: B Mahlstedt (13`) 39. C: R Phillips (21) 39. D: D Scott (34) 40. Murray: A: K Jensen (9) 41. B: P Friedlieb (12) 36. C: T Forristal (22) 39.

YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Stableford: 9-hole: Blue: R Evans (13) 23. Red: D Ringholt (16) 20.