August 19, 2022

Daily Club Golf 21 April 2021

Kyogle Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Wednesday, 21 April 2021.

ASQUITH: Men: Stableford: 2B: Div 1: I Malcolm (2) D Keith (3) 48. Div 2: T Kim (17) T Kim (22) 47. Div 1 Scr: D Keith (2) I Malcolm (3) 46. Team: G Bower (13) T Felton (-2) D Morgan (2) R Johnson 137. A: D Keith (2) 41. B: D Chambers (17) 38. C: J Um (23) 37. D: B Tan (27) 34.

AVALON: Women: Par: C Rynell (40) sq.

BALGOWLAH: Mxd: Stableford: A: D Garrett (9) 35. B: G Hare (18) 37 cb. C: R Kennedy (24) 40.

BANKSTOWN: Medley: Stableford 4B: Black: R Saba B Lam 45. A: S Khoury (12) 36. B: V D’Ortona (13) 34. C: R Peacock (23) 36.

BARHAM: Women: Stroke: A: C Letheby (21) 74. B: P Grant (25) 74.

BARNWELL PARK: Women: Stableford: M Camilleri (14) 41.

BEXLEY: Medley: Stableford: 2B: A West (10) G Bush (14) 50. 2B Scr: M Henley S Dean 41. A: K Halloran (6) 39. B: D Watt (15) 42. C: B Hinley (19) 39.

BLACKHEATH: Men: Stableford: B Ranse (6) 39. 2B: M Lonergan (18) J Holmes (16) 45.

BONDI: Men: Stableford: J Sullivan (20) 39.

BONVILLE: Medley Irish Team 2 of 4 Teams Winners: P Adam, P Urquhart, P McWilliam, I Shannon – 88 pts C/B Individual: L Parkes (11) 39 pts C/B.

BOWRAL: Men: Stableford: P Leon (14) 39.

BRIGHTON LAKES: Women: Par: E Hamiliton (25) 1 up.

CABRAMATTA: Men: Stableford: 2B Agg: Div 1: J Cox (10) D Buhagiar (2) 70 cb. Div 2: B Hampton (14) B Morthorpe (22) 70. Scr: R McIvor M Nagy 63.A: N Ung (7) 40 cb. B: P Rule (16) 38 cb. C: C Ainley (25) 39.

CAMDEN: Women: Stableford: Hcp: A: B Johnston (20) 32. A Scr: S Miller 18. B: Y Day (32) 34. B Scr: Y Day 9. C: C Versluis (35) 36. C Scr: G Wakeling 8.

CAMMERAY: Men: Stableford: J Lenne (22) 35.

CAMPBELLTOWN: Men: Stableford: A: C Francis (6) 35. B: G Price (14) 38. C: R Bransdon (27) 39.

CARNARVON: Women: Stableford: 2B: S Sim (20) N Yeob (8) 47. Div 1: J Kim (13) 37. Div 2: S Sim (20) 41. Div 3: S Oh (33) 34.

CASTLE HILL: Men: Stableford: 2B Multi: J Napoli (13) L Lynch (10) 70 cb. A: D Sayer (10) 39. B: G Estalilla (14) 44. C: S Vernon (21) 37. PM 2B Multi: N Evans (4) B Hoyle (7) 85. A: B Hoyle (7) 39. B: P Lulic (15) 41. C: R Calnan (21) 40.

CASTLECOVE: Women: Stroke: Keno Ambrose: L Paradine (24) J Cryer (23) 68.25.

CHATSWOOD: Men: Stableford: 2B Agg: R Solomons (11) R Keogh (14) 78. A: B Jarvis (8) 39. B: R Keogh (14) 43. C: S Ooi (19) 38 cb.

CONCORD: Men: Stableford: 2B Agg: G Gaitanos (10) M Rose (21) 75. 2B Agg Scr: A Maiolo M Thomas 64. A: L Franks (11) 40. B: M Rose (21) 42. C: R Schlederer (24) 41.

COBRAM BAROOGA: Women: Stableford: 4B: C Huggins (32) T Mentha (24) 46.

COROWA: Women: Stableford: Irish: V Mason (20) 80.

CROMER: Men: Stableford: Split Six: V Roberts N Argent 62. A: G Fogarty (9) 37. B: D Lock (22) 42. C: J Sheerin (27) 39. Scr: D Hurst 34.

CRONULLA: Women: Stroke Foursome: Green: A: S Wiggins N Haines 74.5. B: C Axford R Jones 75. C: J Vickers N Green 74.5.

CUMBERLAND: Men: Stableford: 2B: J McGeorge (27) C Riley (33) 52. Scr: T Mohr (3) P Takla (4) 37. Div 1: R Richens (17) 42. Div 2: H Kim (25) 40 cb. Div 3: K Yap (31) 44.

DENILIQUIN: Men: Stableford: A: I Fuller (10) 38. B: R Hood (30) 43.

DUNHEVED: Medley: Stableford: 2B: E Aspland (26) V Sullivan (54) 44. Men: J Muscat (12) 38. Veteran: A: K Patterson (16) 38. B: M Johnston (19) 36. C: P Podbereski (26) 36. Women: D Bowen (36) 34.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: A: S Wignall (7) 36. B: G Faint (15) 38. C: P Emder (18) 35. Scr: A Michelsen (-4) 36.

ELANORA: Women: Stroke: Foursome: C Johnston (23) J Buckle (26) 71.5.

EVERGLADES: Men: Stableford: A: G Pride (6) 39. B: R Peters (16) 40 cb. C: T Hendry (19) 36 cb. D: I Weekley (25) 39 cb.

FINLEY: Men: Stableford: W Smith (19) 36. Women: Stroke: Medal Apr: J Delmenico (26) 71. Scr: H Wastle 93. C’ship: A: H Wastle 263. B: H Daniel 286. C: J Delmenico 289.

FORSTER: Men: Stableford: A: S Barclay (11) 47. Scr: T Reed (3) 32.

FOX HILLS: Women: Stroke: Ambrose: P Green D Winterbottom C Sparrow (14) 65.

GEORGES RIVER: Men: Stableford: 2B Multi: J Karam (16) P Coyle (22) 76. Div 1: D Sattout (8) 37 cb. Div 2: P Coyle (22) 40.

GOSFORD: Men: Stableford White: A: G Giddings (1) 39. B: T Coyle (16) 39. C: G Hulls (26) 35 cb.

GOULBURN: Women: Stroke: Medal Apr: A: M Webb (18) 74. B: G Kennerley (29) 71. C: S Fleming (33) 77.

HARRINGTON WATERS: Men: Stableford: A: A Hobbs (15) 36 cb. B: C Henry (20) 37. C: G Hazell (29) 40. Women: C Moran (21) 35.

HAWKS NEST: Medley: Stroke: Ambrose: P Garland B Newbery 65.75.

JAMBEROO: Medley: Stableford White: D Curran (14) 40.

KAREELA: Men: Stableford: 2B: P Lennon G Brennan 50. A: R Connon (14) 40. A Scr: G Stone (4) 27. B: C Irwin (16) 42. B Scr: P Turner (16) 21. C: J Parkes (29) 41. C Scr: J Leslie Gibson (26) 17.

KIAMA: Men’s Stableford : A: A Kosta (17) 39. B: J Baltoski (19) 34. Hole in One: Tug Wilson 11th. Women: Stableford: Div 1: S Blake (20) 38. Div 2: P Laird (27) 37 cb. Div 3: S Casson (36) 34.

KILLARA: Men: Stableford 2B: White: A: T Rhall (17) S Masman (20) 46 cb. A Scr: M Finfer S Finfer 41. A: M Finfer (2) 40 cb. B: R Debenham (13) 40. C: D Latham (18) 37 cb.

KOGARAH: Medley: Stableford 2B: White: G Moloney (12) J Goodwin (14) 44 cb. A: B Woods (11) 38 cb. B: D Kerdsai (13) 40. C: J McCabe (28) 39. Scr: B Nagi 38. Veteran: P Swan (13) 39 cb.

LANE COVE: Men: Stableford: 2B: D Cameron (30) D Martin (20) 45 cb. W Belgre (9) 36.

LEURA: Medley: Stroke White: A: P Eastment (9) 68 cb. B: J Bednarski (24) 68 cb. C: F Palmer (18) 68. Scratch: P Eastment (9) 77.

LONG REEF: Men: Stableford: 4B: M Bowyer T Becker 44. A: B Hancock (7) 37. B: A Sexton (17) 36. C: P Skiffington (34) 39. Scr: L Edgell 35.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford 2B: Black: L Gibson (21) S Jooste (15) 46 cb. S Jooste (15) 41.

MANGROVE MOUNTAIN: Men: Stableford: 2B: M Lane (20) N Cooke (5) 47. G Groizard (10) 39.

MANLY: Men: Stableford: A: M Shugg (8) 41. B: N Debenham (14) 38. C: N Peach (20) 37.

MASSEY PARK: Medley: Stableford: M Liubinskas (14) 40.

MONA VALE: Men: Stableford Irish Team: White: M Michael (25) C Burns (19) R Robbins (25) G Limbourne (29) 91. R Logan (36) 40 cb.

MONASH: Men: Stableford: 2B: Div 1: G Leabon (31) M Mascarenhas 44. Div 2: D May (54) C Chapman 46 cb. Scr: C Abbott W Waddell 38. A: Y Naidoo (11) 41. B: G Kubizniak (17) 38. C: M Joffee (22) 42. 

MOORE PARK: Men: Par White: A: K Warner (4) 2 up cb. B: S Kassem (14) 3 up. C: A Waitsman (31) 2 up. Veteran: L Winderbaum (14) 2 up. Hole in one: J Brett at 5th.

MOSS VALE: Men: Stableford: A: P Touma (9) 42. B: C Rasmussen (14) 39. C: P Haigh (22) 43. D: P Upton (28) 35.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B Agg: D Glasson (9) G McMurray (13) 72. A: B Evans (8) 42. B: J McCann (17) 39. C: K Chew (26) 38.

NORTH RYDE: Men: Stableford: Irish Team: R Righton (4) P Town (35) R Donaldson (12) B Brown (32) 122. 2B: D Blyth (12) R Fennel (7) 49. Stableford: A: W Regan (10) 37. B: B Hannington (19) 38. C: G Williams (21) 39. D: J Kelso (29) 39. Hole in one: G Aggett at 18th.

NORTHBRIDGE: Women: Stableford: Div 1: M Tooth (28) 35. Div 2: M Cormie (43) 40.

NSW: Medley: Stableford: 2B: J Carter (19) M Lindsay (29) 49. Men: Trophy: N Murdock (5) 40. Scr: N Murdock 35. Gold: B Coulson (26) 35.

OATLANDS: Medley: Stableford: 4B: I Johnson (15) R Walsh (30) 47 cb. A: R Walsh (7) 38. B: D Ledwidge (16) 39. C: D Pickering (20) 42. Scr: S Tarrant (1) 32.

PENNANT HILLS: Men: Stableford: 2B: M Rochford (33) B Jones (13) . A: G Dawson (7) 38 cb.  B: G Dwyer (18) 42. C: P Fabian (21) 37. Scr: G Ormaechea 34.

PENRITH: Medley: Stableford 2B: White: K Kim (5) E Greentree (11 Leonay) 45. 2B Scr: S Ballard (Springwood) D Limbach (Springwood) 40. Men: A: L Davies (12) 40. B: B Rollings (13-kiama) 41. C: R Shephard (28) 37 cb.

PYMBLE: Mxd: Stableford: 4B: P Bowden (20) K De Jager (21) 47. Scr: J Conran J Coles 43. C Scully (12) 42.

RANDWICK: Women: Stableford: 2B: Div 1: R Yates  R Walsh 48. Div 2: A Moore A Sharpe 43.

ROYAL SYDNEY: Men: Stableford: Championship: A: D Millington (11) 39. B: R Coppleson (17) 40 cb. C: C Anderson (29) 39 cb.  Scr: C Sayers (5) 33.

RYDE-PARRAMATTA: Medley: Stableford: 2B: Div 1: J Kim (17) J Seo (8) 48. Div 2: W Williamson (22) P Wells (21) 49. A: J Song (8) 41. B: N Leonard (14) 43. C: P Yong (19) 39. D: J Lawrence (30) 38. Scr: N Asace 33.

STRATHFIELD: Men: Stableford: 2B Agg: P Dalglish (26) A Walsh (20) 76. 2B Agg Scr: J Magsakay H Kim 67. A: H Kim (0) 38. B: A Walsh (20) 41. C: A Sepansky (23) 39.

TALLWOODS: Men: Stableford Team Multi: White: M Fisher (10) M Farrow (3) C Beauchamp (24) L Thomas 69.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: A: C Lum (10) 38. B: P Macdougall (19) 40. C: M Clift (22) 35. Hole in one: C Harris at 15th.

THE AUSTRALIAN: Men: Stableford: 2B Agg: T Ower (27) N Ito (6) 63. Scr: L Robinson D Flanagan 56. P Fraser (20) 34 cb.

THE COAST: Medley: Stableford: Div 1: A Christensen (12) 39. Div 2: S McAllister (28) 41. Scr: J Brady 32.

THE LAKES: Medley: Stableford: 4B: N Guglielmino (25) M Hudson (12) 49. Scr: J Tomlinson (11) S Mumby (5) 35. R Huilgol (11) 37. Men: 4B: H Jiang (22) C Ou (14) 49. Scr: S Fung G Lesnie 35. Medley: I Galloway (22) 37. 9-hole: A: D Cohen (4) 18. T Gu (7) 19. Trophy: Lakes 4 bt Navy 2.

THE RIDGE: Medley: Stableford: 9-hole: A: P Fitzgibbon (9) 20. B: G Liddell (13) 19. C: C Forster (31) 22.

TOCUMWAL: Men: Stroke White: A: D John (5) 67 cb. B: J Henry (14) 72. C: M Saisai (24) 71. D: R Lavery (33) 66. Gold: R Eaton (26) 82.

TOUKLEY: Men: Stableford: 2B Multi: A Vaughan (22) R Levins (23) 74. A: R Oliver (+3) 36. B: G Hogg (16) 37. C: T Robinson (22) 39. D: J Phaff (32) 41.

TWIN CREEKS: Medley: Par: 2B: W Tan (12) T Looi (9) 7 up. A: W Tan (12) 3 up. B: D Chen (18) 3 up. C: N Myint (19) 2 up. Stableford: A Scr: M DeVries 34 cb. B Scr: M Chow 23. C Scr: M Nicol 17.

WAKEHURST: Men: Stableford: 2B: B Appleyard (17) P Ayres (20) 47. 2B Scr: D Hurley 33. G Wood 33. A: J Boardman (9) 40. A Scr: J Boardman 31. B: V Facer (16) 38. B Scr: M McNamara 24. C: P Ayres (20) 37. C Scr: P Ayres 19.

WALLACIA: Women: Stroke: Medal Apr: Div 1: J Thorpe (20) 73. Div 1 Scr: J Farkas 96. Div 2: V Witton (33) 76. Div 2 Scr: H Greive 112. Div 3: C Wong (34) 76. Div 3 Scr: G Stevenson 122.

WARRINGAH: Men: Stableford Team: White: B Latham (11) B Hodge (33) K Link (30) K Triffitt (29) 127. A: D Keirle (15) 39. B: G O’Rourke (19) 42. C: E Sands (23) 41. D: D Pullinger (28) 42. 9-hole: C Brighton (17) 19. Trophy: D Pullinger (28) 42 cb.

YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: Div 1: J Cronk (16) 35 cb. Div 2: G Durrant (17) 35 cb. Lake: R Droop (14) 38.