August 10, 2022

Daily Club Golf 19 April 2021

Shoalhaven Heads Golf Club

Daily club golf results from across regional New South Wales, the Australian Capital Territory and metropolitan Sydney Monday, 19 April 2021.

WOMEN’S PENNANT: WESTERN DISTRICT SHIELD 1: Carnarvon 4-1/2 bt Massey Park 1/2, Cumberland 4 bt Cabramatta 1, Stonecutters Ridge 4 bt Liverpool 1. Overall: Cumberland.

ANTILL PARK: Medley: Stableford 2B Agg: White: M Everingham (31) J Budgen (20) 73. A: T Burnus’ (2) 37. B: K McGreavy (16) 35. C: M Everingham (31) 37.

ASQUITH: Medley: Stableford: 2B: P Doshi-Dowsett (25) A Whalley (11) 44 cb. White: Div 1: P Sekula (12) 40 cb. Div 2: J Abignano (23) 36. Div 3: P Davey (42) 34.

AVONDALE: Men: Stableford 2B: White: A: C Rainnie L Horin 46 cb. B: H Collins G Story 46 cb. A: G Carr-Boyd (21) 41. B: G Darwell (18) 39. Scr: W Bayliss 39. Women: Stableford: A: A Flannery (45) 38. B: D Pittorino (40) 33 cb. 12-hole: A: S Holmes (34) 24. B: M Whelan (37) 23.

BANKSTOWN: Medley: Stableford: 2B: M Devlin S Noble 44 cb. A: V Cantore 38 cb. B: K Kang 37. C: D Kwon 39.

BARNWELL PARK: Medley: Stableford: A Hazer (18) 38.

BEVERLEY PARK: Snr Stableford White: Div 1: R Hewitt (17) 40. Div 2: H Raju (19) 44. Div 3: R Oakes (26) 43.

BLACKHEATH: Women: Stableford: 9-hole: S Tonkin (45) 20.

BONNIE DOON: Medley: Stableford: 2B: A Coles (32) R Sutton (36) 46. P Graham (16) 42. Scr: A Yeung 37 cb. Stableford Gold: M Aspros (36) 34.

BONVILLE: Medley Stableford Winner: R Allen (Links Hope Island 12) 34 – $40 Voucher 2nd: P Stapleton (Redcliffe 17) 32 c/b – $30 Voucher 3rd: M Lowson (Southport 19) 32pts – $20 Voucher Ball rundown to 30.

BWVGA at Gosford: Veteran: Stableford 2B Agg: White: A Anderson B Nicholson 69 cb. Div 1: K Moon (14) 38. Div 2: M Johnston (21) 38. Div 3: R Newell (26) 42. Div 4: J Taylor (29) 34.

CABRAMATTA: Medley: Stableford White: A: B Regan (9) 44. B: J Fogarty (30) 35.

CASTLE HILL: Medley: Stableford: 2B Multi: Medal: S Rahiman (9) J Donovan (9) 82. 2B Scr: S Rahiman J Donovan 41. Men: A: S Rahiman (9) 41. B: I Barnes (16) 40 cb. C: B Lloyd (20) 40. Women: M Namkoong (23) 36. Men: Gold: P Pellegrini (29) 32.

CROMER: Women: Stableford: A: R Doolan (21) 39. B: L Scott (34) 40. Veteran: I Anderstrem 36 cb.

CUMBERLAND: Medley: Stableford: 4B: G Timmins (29) E Peters (45) 50. Men: B Meredith (36) 42. Women: E Peters (45) 37.

DUNHEVED: Medley: Stableford 2B: White: A: A Casey (16) A Grieve (11) 47. Div 1: D Mingramm (14) 41. Div 2: J Jury (Glenmore 21) 43. Scr: P Argyriou 31.

EASTLAKE: Medley: Stableford Black: Div 1: K Wright (6) 37. Div 2: M Papadatos (37) 36. P Fulford (35) 34.

HOWLONG: Medley: Stableford: 9-hole: C Ballentine (29) 20 cb.

LEONAY: Men: Stableford 2B: White: B Doyle (23) B Kuiters (13) 50. 2B Scr: M Cain K Gordon 33. A: B Kuiters (13) 40 cb. B: S Archer (15) 37. C: M Richards (23) 39 cb. Women: P Manning (34) 31 cb.

LIVERPOOL: Medley: Stableford: 2B Agg: B Chung (9) S Chau (13) 73. A: E Ryu (12) 37. B: S Chau (13) 37. C: J Park (22) 41. 

LONG REEF: Men: Stableford: A: M Long (9) 39. B: M Pitt (15) 38. C: T Gee (24) 42. Scr: M Kuo 31.

MACQUARIE LINKS: Medley: Stableford: W Rodgers (21) 39.

MONA VALE: Mxd: Stableford: L Ware (16) 38 cb.

MUIRFIELD: Medley: Stableford: 2B: J Empson (5) M Paviour-Smith (17) 46. E Alcantara (31) 40.

OATLANDS: Women: Stableford: A: J Doherty (13) 38. B: J Yang (27) 41 cb. C: L Badaoui (53) 36. Men: J Karam (6) 38.

PENNANT HILLS: Men:  3B: J Carter (20) C Einberg (20) B Hamilton (15) 87. C Gotham (18) 42. Women: Stableford: A: A McDonald (30) 39. B: J Cover (32) 40. 9-hole: M Rowe (28) 19.

PENRITH: Men: Stableford: Gold: R Robertson (33) 40 cb.

RICHMOND: Veteran: Stroke: A: G Smith (12) 69. B: K Elder (22) 70 cb. C: D Bowden (31) 65. Medal Apr: C Lozier (12) 71.

RIVERWOOD: Men: Stableford: 2B: P Goulbourn (11) D Sookie (36) 43. B Currie (27) 36.

ROSEVILLE: Men: Stableford: 2B: A Tsembis (17) T Potts (20) 49. Men: White: A: R Kitchen (9) 40. B: K McArthur (20) 37. Veteran: Green: M Talman (24) 35.

RYDE-PARRAMATTA: Stableford: 2B: R Smith (8) C Matthews (31) 44. C Matthews (31) 37. Veteran: P Robson (25) 40 cb.

SHELLY BEACH: Women: Stableford: Div 1: M Armstrong (16) 40. Div 2: M Shoveller (27) 39.

ST. MICHAEL’S: Men: Stableford: P Foley (33) 33.

STONECUTTERS RIDGE: Medley: Stableford 2B: White: P Kelly (11) B Newell (15) 50 cb. 2B Scr: G Day M Haggerty 39. A: M Haggerty (3) 42. B: K West (16) 45. C: S Clements (19) 41.

STRATHFIELD: Stableford 2B: White: C Kim (20) D Park (16) 48. A: C Stephandellis (12) 42. B: D Park (16) 44. C: K Packer (22) 40.

SVGA at Kooindah Waters: Men: Stableford White: A: M O’Keefe (Carnarvon) 42. B: R Woolveridge (Mona Vale) 39. C: N Adams (Howlong) 43.

TALLWOODS: Stableford Veteran Men: Yellow: A: L Thomas (1) 37. M Fisher (6) 36. B: N Patchett (11) 36. A Horsell (14) 35. C: G Lane (16) 35. T Richardson (20) 32 cb.

TERREY HILLS: Medley: Stableford: C Woodward (25) 40.

THE AUSTRALIAN: Women: Stableford: Div 1: N Pines (12) 37. Div 2: E Kinoshita (25) 34. Div 3: S Pines (31) 31 cb. Scr: E Kennedy 26.

TOUKLEY: Men: Stableford: R Park (36) 47. Women: J Baker (43) 36.

WAKEHURST: Medley: Stableford: 2B: G Steele (9) K Akyurek (5) 48. Men: A: K Akyurek (5) 41. B: P Silkman (13) 38 cb. C: P Woodhead (25) 35 cb. Women: M Wilson (34) 37.

WALLACIA: Men: Stableford White: J Fatai (18) 39. R Luckman (19) 38. A Barclay (20) 37.

WOOLOOWARE: Stableford: Veteran Men: R Quine (15) 42. S Guinane (12) 37 cb.